Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Lampa cu halogen pentru foto

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Fac o rectificare: temperatura de culoare la halogene nu este in jur de 2000K ci in jur de 2800K.
Nu ma refer la o sedinta foto, etc ci la faptul ca daca subiectul tau este iluminat de mai multe surse de lumina diferite ca temperatura de culoare nu o sa iti iasa poza bine. O sa iti iasa ca si cum ai fi tras cu becuri colorate. Poti sa folosesti intr-o sedinta mai multe timpuri de lumina dar nu in aceiasi poza.
Numai bine!

#20
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
ai o poza in care fundalul sa fi fost luminat cu halogen si obiectul cu blitz cu bounce?

#21
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
In poza aceasta se pot vedea doua tipuri de lumina: una alba de la blitz si una galbena de la un bec.
Numai bine!

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   43.16K   58 downloads


#22
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
stiu si eu de tungsten, ma interesa cum se vad 2 surse albe de lumina, respectiv halogenul si blitzul. orcium, ms pt exemplu.

#23
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Halogenul (cum este lampa din primul mesaj al topicului) = tungsten :) Doar ca are alta forma si alta putere "becul".
Numai bine!

Edited by sarpe_ro, 27 May 2007 - 15:48.


#24
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
eu ziceam tungsten la becul cu filament, ala care da o lumina galbena, iar la halogen ii zceam ala care da o lumina alba :)

#25
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007

 skin311, on May 27 2007, 18:17, said:

eu ziceam tungsten la becul cu filament, ala care da o lumina galbena, iar la halogen ii zceam ala care da o lumina alba :)

Daca stau sa ma gandesc cred ca este incorect sa zicem ca lampa de mai sus functioneaza cu halogen. Fiindca halogenul este un gaz care un cred ca se gaseste in lampile despre care am vb noi. Dar oricum ideile au fost trasmise/receptate OK :)
Numai bine!

#26
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
deci eu ce ar trebui sa inteleg din asta?
hai ca pun niste intrebari mai concrete :

1. ce culoare are lumina data de lampa din primu post?
2. se schimba culoarea luminii daca o difuzez prin panza alba?
3. ce flash extern pot folosi pentru al meu fuji s5600 ;

. am inteles ca nu e ok sa folosesc in aceeasi poza doua sure de lumina de culori diferite ;

#27
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
1. in jur de 2800K
2. nu
3. nu stiu :(

Numai bine!

#28
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
inca o intrebare mica si stupida probabil .. si eu sunt multumit :)

daca pun de exemplu doua proiectoare ... sau unul de 1000w ... o sa fie mai alba lumina?  :huh:


ps: astept inca ceva raspunsuri/lamuriri in privinta flashului extern pentru fuji s5600

Edited by dreadboy, 27 May 2007 - 20:01.


#29
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Daca nu reglezi WB din camera sau PS nu o sa obtii lumina alba.
Numai bine!

#30
dragos4h

dragos4h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 01.12.2004

 dreadboy, on May 27 2007, 21:00, said:

inca o intrebare mica si stupida probabil .. si eu sunt multumit :)

daca pun de exemplu doua proiectoare ... sau unul de 1000w ... o sa fie mai alba lumina?  :huh:
ps: astept inca ceva raspunsuri/lamuriri in privinta flashului extern pentru fuji s5600


Ca sa intelegi mai usor, nu conteaza cum e lumina galbena/alba/albastra, ci cat de bine setezi WB din camera. Adica tu faci WB manual pe o hartie alba care este luminata de becul respectiv, si camera o sa stie ca ala e alb, si nu galbui, si totul o sa iasa cum trebuie,fara nuanta galbuie. Problema intervine cand becul e de proasta calitate, temp de culoarea e prea joasa si mai e un index CRI (color rendition index sau ceva de genu asta) care trebuie sa fie cat mai ridicat, peste 80-90. Deci cu becuri ieftine halogene sau ce-or fi, poate sa varieze usor in timp temperatura de culoare sau sa nu se faca perfect WB. In plus, becurile astea nu au specificate temp in Kelvin sau CRI pe ele, deci nu stii ce cumperi

Edited by dragos4h, 27 May 2007 - 20:52.


#31
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
deci cel mai sigur . fara doua lumini de culori diferite si tras RAW ... si wb facut acasa :)

astept inca ceva raspunsuri/lamuriri in privinta flashului extern pentru fuji s5600

#32
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
yesaaaaaaaaaaaah! :D deci se poate -> http://www.shutterta...les/diylighting

#33
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Normal ca se poate, doar ti-am aratat ca si eu lucrez cu asa ceva. Trebuie sa ai grija ca prea multe lampi o sa produca destula multa caldura. Eu stau in tricou in camera chiar daca afara este iarna si am geamul deschis. Ai grija sa ti si asta in cont.
Numai bine!

#34
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
poi eu unu am de gand sa folosesc una singura . cel putin pentru inceput :) si oricum nu pentru acasa ; defapt cred ca si pentru acasa, dar in special pentru locuri unde n-am ce lumina sa folosesc ... si bec-urile alea fosforescente / super white nu se incalzesc ceva mai putin? sau am inteles eu gresit  :huh: ?

#35
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Becurile acelea super white eu cred ca se incalzesc la fel de tare. Ceea ce difera este temperatura de culoare. Care cred ca este putin mai bine controlata.
Dar cu un Custom WB pe orice tip de sursa de lumina (cu conditia sa nu fie mai multe tipuri) albul va fi acelasi.
Apropo cum vrei sa te misti cu o asa lampa? O sa ai nevoie de priza, sti?
Numai bine!

#36
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
asta stiu ca o sa am nevoie de o priza . in cel mai rau caz car si un prelungitor lung dupa mine ... dar un exemplu aleator ar fi podul casei unde am locuit ceva vreme ... si care din fericire inca-mi e accesibil :)

http://www.shutterta...ng/image005.jpg -> dar d-astea unde gasesc daca ai idee :)

mersi frumos

Edited by dreadboy, 03 June 2007 - 21:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate