Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Cu mașina prin Ungaria

- - - - -
  • Please log in to reply
461 replies to this topic

#451
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007
Am răscolit arhiva: în 2019 Mol a luat cam 10% în plus față de prețul în forinți transformat în lei la curs BNR. Deci acceptabil (la o vinietă pe o lună, dacă o conta și asta), ca să nu mai faci cont etc.

View PostOvidiuNS, on 02 august 2022 - 19:04, said:

Mie îmi convine de la MOL că mai fac şi ceva puncte.

Punctele alea le plătești cu vârf și îndesat din prețurile mai mari de la Mol (ca de altfel orice chestie „gratis”). Dar nu te pui cu preferințele fiecăruia ... (unii zic că e benzina/motorina mai bună, habar n-am, nu comentez).

Pe de altă parte, aveai un cui împotriva benzinăriilor Lu--il. Nu se răsfrânge și asupra rudelor (prin alianță, din ce în ce mai strânsă) de la Mol ? Eventual nu numai în ultimele 6 luni, ci de ceva mai mult timp ... În fine, nu aștept răspuns. Și închei și off-topicul.

Edited by Brainie, 03 August 2022 - 10:43.


#452
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Avand in vedere ca se achizitioneaza online presupun ca nu trebuie lipit nimic pe parbriz !?
Si off oarecum, la trecerea in Slovenia presupun ca e aceeasi treaba , se cumpara online si iti vezi de drum...

#453
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007
Asta de H nu există fizic, nu ai ce să lipești. Cea de Slovenia am cumpărat-o fizic și am lipit-o (în 2019), dar parcă am citit undeva că au băgat și ei și una electronică, dar nu știu exact. Dar vezi că  electronica de A (ca exemplu) trebuie luată cu 18 zile înainte, pentru persoane fizice.

#454
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Normal ca la cele achizitionate online nu ai ce lipi! O cumperi si drum bun!
In At se mai vand insa si stickere in benzinarii, pe alea trebuie sa le lipesti pe parbriz.
A! Pt AT online se pare ca, chiar pers fizica fiind proprietarul, poti selecta totusi “companie” si asa o poti cumpara cu valabilitate imediata (sau pe care o doresti).

Edited by dariuscha, 03 August 2022 - 11:07.


#455
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
pt SLO :
https://www.dars.si/

We would like to inform our customers that the only official online shop selling e-vignettes is available at https://evinjeta.dars.si/en.

https://evinjeta.dars.si/en

#456
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
In Sovenia am fost in 2021, din ce imi amintesc parca au scos si ei sticker-ul.

#457
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
O sa iau pe o luna direct ca ies din schema de o saptamana fix cu 8 ore...cat dorm in Slovenia.

#458
Pelasg

Pelasg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 15.04.2007

View Postmdt, on 02 august 2022 - 17:35, said:

@Ovidiu sa ne spui, te rugam, cat este la MOL. Oficial e 3820 huf, ceea ce Google zice ca ar fi 47.35 lei.
Am cumparat duminica 31.07.'22 de la MOL a costat 53,48 lei

#459
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007
Adică aproximativ 13 % în plus.

#460
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdariuscha, on 03 august 2022 - 10:33, said:

Ma indoiesc ca valoarea acelor puncte sa fie cel putin egala cu diferenta de pret ...

Fii sigură că e mai mică. Dar de amoru' artei ...

LE: mda, o să reconsider plata vignetelor, atât pt. Ungaria, cât şi pt. Slovenia (mergem la Portoroz).
Totuşi, pt. Hu, dacă o iau on-line nu cred că pot deduce TVA-ul, pe când de la MOL deduc jumate' de TVA, ceea ce scade mult valoarea plătită.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 03 August 2022 - 19:35.


#461
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmdt, on 02 august 2022 - 17:35, said:

@Ovidiu sa ne spui, te rugam, cat este la MOL. Oficial e 3820 huf, ceea ce Google zice ca ar fi 47.35 lei.

Azi am plătit 53,64 ron. Mi-au listat şi factură pe firmă. Nu ştiu câte puncte am acumulat, că am lăsat hârtiile în torpedou. O să le iau la întoarcere, oricum fac delegaţie pentru mine + soţie şi am şi asigurările medicale în torpedou.
TVA-ul dedus e 8.56 ron. Deci am scos din buzunar 45.08 ron pentru huvignetă. Dacă plăteam on-line nu ştiu dacă aveam document justificativ ca să deduc TVA-ul. Înclin să cred că nu îl puteam deduce.
Plus punctele.
Deci, cine are firmă şi face delegaţie, e clar, merită de la MOL, pe persoană fizică probabil nu merită.
Fiecare să judece ...


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 28 August 2022 - 15:35.


#462
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007
Factură dau (pe e-mail), nu știu dacă deduci TVA.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate