Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Cu mașina prin Ungaria

- - - - -
  • Please log in to reply
461 replies to this topic

#415
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 AdrianHH, on 31 mai 2017 - 12:04, said:

... Ca timp,am plecat sambata din Budapesta de la Citadella pe la 12.30(ora HU) si am ajuns in Voluntari undeva la 01.10 ora Romaniei,cu circa 1h30-1h45 pe drum ...

Să înţeleg că n-aţi ratat un gulaş pe M5 "la Total" ?


Sănătate şi toate cele bune !

#416
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007
Salut Ovidiu !
Am mancat gulas in Budapesta de mi s-a acrit :) ,asa ca am tinut drumul drept spre Sebes pt cina.

#417
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Pentru Timisoara-Budapesta, care e vama la care am sanse sa nu prind aglomeratie mare in aceasta perioada a anului. Plec sambata dimineata devreme. Cenad, Nadlac1 sau Nadlac 2?

#418
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Cand te apropii de granita verifica aglomeratia la frontiere pe site-ul politiadefrontiera.ro

#419
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005
Hello! Pe la inceput de octombrie vrem si noi sa facem o excursie de cateva zile in Budapesta si apoi alte cateva zile in Viena - cu masina, si as aprecia cateva raspunsuri.

O sa mergem probabil pe Valea Oltului, sa ajung undeva pe la 14-15 la Budapesta. Am vorbit cu tipul de acolo, e parcare inclusiv pe strada aia, cica pe la 2400 huf/zi. Stiti cumva daca e mai bine in alte parcari mari, am vazut pe parkopedia.com ca sunt si niste parcari tot cu plata. Sau e ok si pe strada - daca gasesc loc, bineinteles. O sa vad exact cum se si plateste, dar am zis ca poate stie cineva si aici.

Aceeasi poveste si la Viena, acolo clar o sa caut o parcare mai mare - aveti vreo recomandare? De genul sa NU fie aia sau ailalta, daca aveti cunostinta de vreun eveniment sau ceva..
Mersi

#420
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
La Budapesta există şi posibilităţi destule de a parca gratis pe stradă. Vorbesc de străduţe în interior, nu artere mari. De exemplu în iunie 2010 în jurul hotelului Ibis de pe Vaczi ut erau multe străduţe unde am lăsat maşina când nu mergeam cu ea. Am stat de joi până luni şi am folosit maşina în fiecare zi. Nu am prins acelaşi loc la bordură niciodată, dar erau de fiecare dată vreo 2-3 locuri de unde să alegi unde parchezi.
Bine, de atunci probabil că s-a mai "împuţit" situaţia, ultima dată am fost cu maşina în Budapesta în octombrie 2014, dar am stat la hotel Expo şi acolo era spaţiu destul pentru parcare. N-a fost nicio problemă, chiar dacă am folosit zilnic maşina.
2400huf înseamnă 8 euro, cam mult, zic eu, dar nu ai spus în ce zonă vei sta.
Eu sunt convins că încă se mai poate parca gratis, dar trebuie să te interesezi mai bine la tipul ăla.


Sănătate şi toate cele bune !

#421
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005
Multumesc de raspuns, prin Districtul VII in Budapesta. Am vazut si parcari la strada, cam ala am inteles ca ar fi tariful, mai caut si un parking lot eventual. Cel putin la Viena am inteles ca foarte aproape e un astfel de spatiu tot cu vreo 6 euro/zi.
Acum nu ma deranjeaza neaparat suma, pana in maaaxim 10/zi ar fi suportabil, daca e cu parcare cu bariera etc.

#422
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Din ce am observat asa rapid weekendul asta in budapesta, pe stradute relativ din zona centrala(gara nyugati) pe strada parcarea e gratuita noaptea si in weekend, direct pe strada. Zonele ultra centrale am observat ca nu intra in aceasta categorie.

Mai sunt si parcari mai mari ce intra in categoria de mai sus cu gratis noaptea si in weekend, dar fara bariera(exemplu Parcarea de langa minunentul eroilor aproape de parcul cu zoo si strandurile termale).



#423
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005
@qew: mersi, asa mi-a zis si tipul de acolo, o sa vad exact ce si cum cand ajung.

#424
kondordv

kondordv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 05.08.2007
Nu inteleg autostrazile in Ungaria. Intre Szeged si Mako este autostrada M43 impreuna cu E68. Deci pe aceasta portiune se plateste sau nu vinieta? De ce E68 este suprapus cu M43? Daca se circula fara vinieta pe aceasta portiune e posibil sa primesti amenda chiar daca e vorba de E68? Si daca da, cat e amenda si cum se procedeaza?

multumesc,

#425
Fiu

Fiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.09.2008

 kondordv, on 15 octombrie 2018 - 09:53, said:

Nu inteleg autostrazile in Ungaria. Intre Szeged si Mako este autostrada M43 impreuna cu E68. Deci pe aceasta portiune se plateste sau nu vinieta? De ce E68 este suprapus cu M43? Daca se circula fara vinieta pe aceasta portiune e posibil sa primesti amenda chiar daca e vorba de E68? Si daca da, cat e amenda si cum se procedeaza?

multumesc,
Salut
citeste aici :
https://www.tpark.ro...jYaAuJqEALw_wcB
http://toll-charge.h...5/CsongrĂĄd.pdf

Edited by Fiu, 15 October 2018 - 10:19.


#426
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,561
  • Înscris: 11.07.2006
Buna seara,urmeaza ca de craciun sa traversez Ungaria destinatia finala fiind Viena ma intereseaza daca se poate circula la ei si la austrici cu detectorul radar,sau sa il dezlipesc din geam.

#427
kmyson

kmyson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 21.08.2011
In Austria nu ai voie,uite un link il tragi tu in engleza
https://www.oeamtc.a...kosten-16184654

#428
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Hai sa mai dezmortim acest topic pentru ca a devenit important din perspectiva untimelor anunturi ale guvernului maghiar cu ca Ungaria inchide granitele pentru straini de la 1 septembrie.  Va mai fi posibil tranzitul? Am citit in ziarul financiar acum 3 ore ca ar fi posibil ca si pana acum dar nu este o sursa sigura pe site-ul MAE nu scrie nimic. Stiti ceva din surse sigure, sunt interesat deoarece voi pleca pe 2 septembrie in Polonia?

#429
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Ultima stire: https://www.zf.ro/bu...inuare-19524840

#430
Serg1uu

Serg1uu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 30.03.2009
Oradea - Budapesta, ce ruta sa aleg? E60 + M4 pe langa Szolnok sau M4 + M35 + M3 pe langa Debrecen? Primul traseu e mai scurt cu ~50km si diferenta de timp destul de mica comparativ cu autostrada (20minute). Vinieta o sa cumpar oricum pentru ca merg mai departe spre Viena si ma intorc dupa aceea acasa.

#431
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 Serg1uu, on 28 august 2021 - 21:55, said:

... ce ruta sa aleg? ...

Noi am ales de fiecare dată autostrada, chiar şi când nu era atât de mult construită.


Sănătate şi tcb !

#432
puzzlewood

puzzlewood

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 05.01.2007
Urmeaza sa merg la Budapesta in weekend. Am inteles ca in Ungaria pretul la carburanti e plafonat la 480 HUF (cca. 6.40 lei/l). Daca a fost cineva recent, unde pot alimenta motorina imediat dupa granita (Nadlac)?  Gasesc la pretul asta 480 HUF?
Mersi

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate