Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Cu mașina prin Ungaria

- - - - -
  • Please log in to reply
461 replies to this topic

#379
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Am ajuns la si m-am intors de la Viena dupa un drum chinuitor prin Romania (toti ne recomanda sa construim autostrazi dar ai nostril dragi tovarasi conducatori nu vor sa auda de asta cica nu avem nevoie) m-am dus pe drumul vechi E60 pana la Albertirsa de unde am intat pe M5 si de acolo pe M0, M1 si A4 pana la Viena. De intors m-am intors pe A4, M1, M0, M31, M3, M35 pana la Debrecen si de acolo pana la Oradea apoi pe acelasi drum supra aglomerat si plin de radare pana la Piatra Neamt. Nu recomad drumul pe E60 deoarece se merge incet, rar ai portiuni cu 100 km/h, in rest vechile limitari prin localitati si sunt vreo 10 localitati prin care treci si la unguri nu e de glumit cu viteza. Chiar daca este mai lung este mai rapid este drumul pe M3 si de la Debrecen poti sa ai o viteza medie de 70 km/h.

Edited by scoty, 11 October 2014 - 19:57.


#380
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
De cand au scumpit vigneta ungurii la aproape 3000 ft pentru un drum Oradea-Budapesta vreau sa ocolesc platirea ei. Pe vremuri mergand pe ruta Szolnok-Albertisa se despart drumurile- la stanga se intra pe autostrada si la dreapta se putea merge pe drum obisnuit nefiind necesara vigneta . In aceasta vara am remarcat ca au facut  si acolo un fel de drum expres/ autostrada si au montat camere . Mai exista vreo ruta pentru Budapesta si care sa nu fie necesara cumpararea vignetei?

Edited by anonima1, 22 November 2014 - 09:05.


#381
marusoi

marusoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 12.03.2007

View Postanonima1, on 22 noiembrie 2014 - 09:04, said:

. Mai exista vreo ruta pentru Budapesta si care sa nu fie necesara cumpararea vignetei?

Ai harta atasata 5 posturi mai sus. Tot ce trebuie sa faci e sa eviti sectoarele marcate cu rosu. Si de la Oradea ai chiar mai multe rute fara vignieta care sa te scoata in centura Budapestei. Iar M0 este scutita de plata vignietei, dupa cum stim.

#382
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Am fost doar pe drumul marcat cu albastru pe care sub panoul de control matrica apare un autobuz. Am mai cautat informatii si pe internet si am constatat pe mae.ro ca apar noi reglementari referitoare la detectorul de radar . Nu e voie cu el , sanctiuni :amenda si confiscarea lui.

#383
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Pentru colegi din Moldova care merg spre Ungaria, le recomand de la Dej - Centura Baia Mare - Satu Mare - Petea apoi mai sunt 60 km cam pana in Mateszalka prin localitati - apoi se urca pe o autostrada aproape pustie pana langa Budapesta.
Nu este prea multa lume care merge pe acesta ruta, mie mi se pare mai putin aglomerata decat cea prin Oradea - desi pe acolo nu am fost niciodata pana acum ... normal sa aveti vigneta pentru autostrada.

#384
bcs

bcs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 31.01.2007
Urmeaza sa ies din tara pe la Bors si trebuie sa ajung la aeroportul Ferihegy de unde iau avionul si ma intorc dupa 11 zile in Romania. Am 2 variante: folosesc autostrazi si trebuie sa platesc rovigneta (2*10 zile?) sau nu folosesc. Nu am mai fost de f mult timp dar din cate stiu varianta cu autostrada pana la aeroportul Ferihegy e scurta, deci castigul de timp e mic. E adevarat asta?
Eu banuiesc ca traseul este prin Szolnok si Albertisa.
La ce intersectii ar trebui sa fiu atent sa nu fac vreo greseala si sa intru intr-o zona de autostrada.
Vag imi aduc aminte acum multi ani cand am mers tot asa, ca la un moment dat, aproape de aeroport, am intrat pe o autostrada dar masinile mici nu erau obligate la rovigneta pana la aeroport.

Multumesc!

PS: Sa fie vorba despre asta?:

urmatoarele tronsoane de drum pot fi folosite gratuit:
...
Autostrada M4 (autostrada nr 4 ofensator) Vecsés - secțiunea între Liszt Ferenc din Budapesta Aeroportul Internațional rutier (19 + 20 + 550 km secțiune și secțiunea între secțiunea 518 km)
...
pe http://www.nemzetiutdij.hu/Dijfizetes/

#385
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cei care faceti acest drum mai des, ce ruta ati alege dintre cele 3 sugerate de Google pentru Cluj Napoca - Viena ? https://goo.gl/BZopWY acestea sunt rutele sugerate

#386
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View PostMembruAnonim, on 29 mai 2015 - 19:31, said:

... ce ruta ati alege dintre cele 3 sugerate de Google pentru Cluj Napoca - Viena ? ...

Niciuna.
Din experienţele proprii eu aş alege clar varianta asta


Sănătate şi drum bun !

Edited by OvidiuNS, 29 May 2015 - 22:51.


#387
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Un motiv anume ? Ma uitam in partea de nord a drumul si este drum obisnuit cu o singura banda / sens ... https://goo.gl/ZwzGtz de exemplu aici, drumul 75, la fel si continuarea, drumul 51 https://goo.gl/6uqDsI , ma intereseaza sa ajung si repede

Edited by MembruAnonim, 30 May 2015 - 00:46.


#388
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Ce treabă avem cu Slovacia ? În varianta pusă de mine nu intri prin Slovacia, de la Debrecen mergi numai pe autostrada M3, pe M0 şi pe autostrada M1 (plus A4 în Austria).
E cel mai rapid drum.


Sănătate şi tcb !.

#389
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, se pare ca a fost o incurcatura cumva, mie imi afisa un traseu prin Slovacia, probabil aveam mai multe ferestre cu G Maps deschise :-)

#390
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
Buna,
ultima oara am fost in Hu cu masina acum 3 ani. Pentru atunci mi-am luat pe linga cele obligatorii in Romania si 2 veste, inca un triunghi, becuri de rezerva. Intre timp s-a mai adaugat ceva sau e suficient?

#391
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
E arhisuficient.

Sănătate şi drum bun !

#392
cozmin_t

cozmin_t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.06.2006
As avea si eu o mica nedumerire:

- In Ungaria este permisa folosirea statiilor CB de catre autoturisme?

Intreb asta deoarece pe site MAE apare ca fiind interzisa folosirea statiilor CB de catre alte persoane decat transportatorii autorizat. Dar dupa cautari eu nu am gasit ceva despre asta. Stiam ca Austria tot schimba regulile jocului dar nu si Ungaria...

A avut cineva probleme din aceasta cauza in Ungaria?

Vineta, kitul obligatoriu, regulile de circulatie si traseul le rezolv, asta ar fi cam ce a mai ramas de clarificat.

#393
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
A mai trecut cineva recent prin Ungaria spre Austria ?
Am inteles de la un coleg care a venit ieri ca a stat 15 ore pe autostrada inainte sa ajunga ...

#394
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011
@bbogdanmircea: un prieten a plecat, ieri, la 9 din Nadlac si la ora 13 intra in Viena.

#395
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postbbogdanmircea, on 07 septembrie 2015 - 10:43, said:

A mai trecut cineva recent prin Ungaria spre Austria ?
Am inteles de la un coleg care a venit ieri ca a stat 15 ore pe autostrada inainte sa ajunga ...

Eu am trecut pe la Nadlac. La dus pe autostrada am trecut direct, totusi erau km de tiruri pe celalat sens care claxonau. La intors ne-au scos de pe autostrada (cred ca se surpase ceva) si am luat-o fix prin Nadlac....a fost coada de 3-4 masini. Deci totul ok.

#396
andreiask

andreiask

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 18.07.2007
Buna ziua! Intentionez sa ajung la Debrecen (Ungaria) din Oradea (Romania) cu autoturismul personal. Este nevoie sa achit vreo taxa/vigneta de drum la iesirea din Romania ? Nu doresc sa merg pe autostrazi.

Edited by andreiask, 11 July 2016 - 14:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate