Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

2 calculatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
svg2004

svg2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 07.04.2004
:help: vreau sa leg 2 calculatoare intre ele dar fara fire  :ciocan:  problema este nu antenele sau partea de emisie-receptie si conectarea lor cu calculatorul  :confused:ce pin? unde?si cei mai important "intrefata" dintre calculator si unitatea de emisie receptie daca stiti ceva scheme sau link-uri

#2
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
tu ai inteles ce-ai scris?

#3
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Hahahaha. Poate a bagat antena de la televizor intr-un calculator si nu gaseste capatul celalat sa il bage in al doilea

#4
svg2004

svg2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 07.04.2004
multumesc pt. ajutor o sa caut si in alta parte poate gasesc ajutor acolo.Si pt. cei care nu stiu limba chineza cum leg 2 calculatoare la o distanta de 1,5km dar fara fire (schema sau un link)

#5
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
svg.. zau ca nu s-a inteles ... fii si tu mai detaliat.. cata banda vrei disponibila .. ca se poate face la urma urmei si o legatura prin portul serial portat printr-un link radio ..
anyway .exista echipamente wireless in 2.45 GHz . prin toate cataloagele de la firmele de componente IT

#6
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Daca ai vizibilitate directa, echipamentele in 2,4 GHz sunt destul de ieftine (cu antene, of course). Daca nu, nu prea stiu ce ai putea face.

#7
svg2004

svg2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 07.04.2004
undeva la tara unde nu se poate face o retea normala si vreau sa pot "lega" 2 sau mai multe calculatoare. ca banda !nu stiu cit se poate de mare si nu partea radio e problema(pot sa folosesc 27mhz sau 49mhz sau mai sus )si cum le conectez la calculator cum se realizeaza acea"interfata"dintre partea radio si calculator.si mersi pt.ajutor

#8
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
a, inca o data.. de ce nu poti folosi WLAN la tara ? poti f simplu sa pui placi wireless, urci antenele pe un bat sa fie mai degajate si gata..

aveti unitate de sri in sat, or what ?

#9
svg2004

svg2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 07.04.2004
dejayfx eu am o manie aparatura home made si pina acum mia reusit tot ce am facut dar am adunat multa documentatie si am trecut la treaba "chestia"cu calculatoarele e noua pt. mine deci tre sa ma documentez inainte si dupa aceea sa trec la treaba asa ca nu am scheme ca sa ma apuc de probe(am incercat ceva mai demult pe vremea lu'ceasca cu anticele HC85 acolo era mai simplu ) cit despre sri pot sa iti spun ca daca ma chinui putin cu o racheta facut pot sa il nimeresc pe vrun bulgar in cap.

#10
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

Quote

Originally posted by svg2004
dejayfx eu am o manie aparatura home made si pina acum mia reusit tot ce am facut dar am adunat multa documentatie si am trecut la treaba ....

Pai uite ca au mai fost persoane care au experimentat transmisii de date folosind echipamente radio si partea de codare de tip "home made". Gasesti aici  un exemplu excelent.  :)
Problema care se pune acum  este eficienta unui astfel de sistem (numai 9.6 KB) in conditiile in care exista sisteme industriale care merg la 11MB.  :cool:

#11
svg2004

svg2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 07.04.2004
mister_rf mersi pt schema e ok mai am o problema la ce mufa a calculatorului o conectez si daca se poate asezarea pinilor? nu vreau sa fac prosti dar mai bine intreb mersi anticipat

#12
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Schema pe care ti-am prezentat-o este doar un exemplu de modalitate de realizare integral "home made" pentru un sistem de transmisie de date utilizind un receiver pentru benzile de radioamatori si un computer.  Schema este total ineficienta comparind-o cu transmisiunile wireless din ziua de astazi.  ;)
De aceea eu iti recomand sa utilizezi pentru conexiunea ta un set de placi sau AP-uri wireless, pentru ca in functie de distanta acoperita exista si solutii relativ ieftine, la care se adauga munca depusa pentru antene, cabluri si testare. Chiar daca reusesti sa realizezi schema respectiva, nu cred ca viteza de 9600 biti pe secunda poate folosi la o legatura eficienta intre doua calculatoare.  :cool:

#13
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
daca chiar te pasioneaza sa legi calculatorele intre ele prin echipamante home made... iti recomand sa incerci o legatura prin LASER. Uite aici tot ce-ti trebe: http://www.alphalink...ekw/upntcvr.htm

Spor la treaba.

#14
svg2004

svg2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 07.04.2004
suna interesant dar nu gasesc CS8130-CP worm.mister_rf o sa iau in calcul si varianta cu transmisiunile wireless da un site unde gasesc preturi cu placi sau AP-uri wireless si o sa ma mai gindesc

#15
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Exemple de site-uri pe care sa -ti faci o idee despre preturile la wireless: www.ral.ro   www.itshop.ro   www.bestcomputers.ro   etc.  :)

#16
svg2004

svg2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 07.04.2004
pina aici e ok dar ca omuleti care au calculatoare vor sa faca investitia?vroiam ceva simplu ca sa le demonstrez ca merge si dupa aceea sa ma apuc intradevar de treaba.pt ca acolo unde vreau sa fac reteaua nu exista net-cafeuri au fost dar sau desfiintat de ce? nu stiu si sa intri pe net prin alte metode nu prea renteaza.am impartit zona in 6 si imi trebuie vreo 6 wireless-uri sa poata sa fie conectata toata comuna iar intre ei UTP fireste.apropo exista programe de configurat retele sa o poti proiecta?

#17
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Pai ceea ce vrei sa faci tu nu este chiar asa de simplu. In primul rind trebuie sa-ti faci o schita cu amplasarea computerelor si distantele corespunzatoare. Apoi trebuie sa specifici cum se face accesul la internet, care este capacitatea disponibila pentru ca in functie si de acest lucru se determina numarul maxim de utilizatori, etc. S-ar putea sa nu fie chiar asa de simplu iar costurile de instalare sa fie destul de mari.  :)

#18
svg2004

svg2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 07.04.2004
imi trebuie ceva care sa mearga pt probe macar cu 2 calculatoare iar apoi in functie de ce bani se aduna se trece la ceva mai bun si in functie de citi or sa mai fie dispusi  sa vrei sa mai contribuie pt inceput sint vreo 15-18 dar sar putea sa creasca

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate