Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Nu am sunet la captura de pe vhs-prin tv-tunner leadtek

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Eu am un PVR2200 si... aproape aceeasi belea. Degeaba selectez alta linie pentru audio (line in, aux, microfon...) nu vrea si pace. E posibil sa fie de la placa de sunet mult prea jmechera. Onboard realetk cu 5.1 sau 7.1 canale (oricum, in spate are 6 mufe, inca 2 in fata si unele suplimentare (neconectate) pe placa de baza....).
Totusi daca folosesc alt program, am si sonor !! Cu exact aceleasi cabluri in aceleasi mufe.
VirtualDub (nu se aude live sunetul, dar este prezent in captura) sau Mainconcept MPEG Encoder (parca nici aici nu se aude live...). Din pacate n-am avut timp de alte investigatii/probe.

#20
adyx06

adyx06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 09.01.2006
la mine nu are sunet nici cu alt soft, am incercat cu iuvcr si nu are nici la redare si nici in fisierul capturat...
oricum este super frustrant sa nu poti folosi softul lui pt ca doar cu el beneficiezi de "minunata" compresie hardware, care ce-i drept imi pare destul de buna si chiar indicata pt pc-ul meu preistoric.
referitor la placa de sunet "mult prea jmechera", in cazul meu nu-i nici un pericol :rolleyes: . am un Soundmax 5.1 onboard cu cele trei intrari clasice care la 5.1 isi schimba functiile.
totusi, in ignoranta mea, ma gandesc ca sunetul ar trebui sa nu fie influentat de tuner, doar e capturat prin placa de sunet nu?
multumesc pt raspuns si poate exista totusi o solutie :worthy:

#21
adyx06

adyx06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 09.01.2006
DAMN IT!!!!!! am schimbat cablul, acum am sunet la redare, dar la captura daca folosesc compresia hardware, la fisierul obtinut nu am sunet  :cursing:  pe celelalte tipuri de capturi are!!!!!!
am cumparat tunerul pentru o optiune pe care nu o pot folosi!
mai are cineva problema asta sau doar eu sunt norocosul???

#22
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006
Merge sigur(la mine) cu windvr3ptr.compresie mpeg2,MTZ a si pus setarile pe aici pe undeva.Trebuie setat pe mono(click dreapta pe player TV audio- mono... ,pe stereo  se aude f.incet! Si inca ceva,pe spatele tunerului ai o intrare audio,eu pe aia o folosesc line-in!

Edited by atlet1305, 04 April 2008 - 23:28.


#23
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

View Postadyx06, on Apr 4 2008, 19:20, said:

salut! de curand sunt si eu posesorul unui winfast pvr 2000 pe care l-am luat in special pentru compresia hardware a capturii.
tunerul merge foarte bine, posturile tv au imagine si sunet foarte bune(am conectat mufa cd in a tunerului pe placa de baza) dar la captura de pe camera video nu reusesc sa am sunet worthy.gif
am un samsung hi8 din care scot imaginea prin s-video iar sunetul prin una din mufele a/v out conectate printr-un adaptor la intrarea line-in a placii de sunet. am setat la winfast pvr2 la recording control line pe line-in(oricum am incercat toate variantele) si nimic... am incercat si o captura in hardware mpeg 2, imaginea este oglinda dar sunet nici urma
va rog dati-mi o solutie pls

Cel putin teoretic ar trebui sa mearga, mai ales ca ai conectat cd in la placa de baza. Dar ai folosit intrarea audio a tunerului in cazul asta? La mine merge fara probleme, STEREO nu Mono.

Attached Files

  • Attached File  PVR1.JPG   115.18K   26 downloads
  • Attached File  PVR2.JPG   62.26K   26 downloads


#24
adyx06

adyx06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 09.01.2006
s-a rezolvat  :thumbup:  multumesc mult pentru raspunsuri!
eu foloseam ca tembelul line-in al placii de sunet. trebuia bagat si sunetul tot in tuner (cred ca am vazut pe undeva prin manual ceva de genul sunet integrat). ideea e ca mai demult am folosit un tuner mai slab si scoteam sunetul prin line in al pc, de atunci am ramas cu idei preconcepute. daca nu folosesc compresia hard merge si la pvr2000 in varianta asta, de aia m-a incurcat...
nu am inteles care era ideea cu windvr3, eu folosesc pvr2 al tunerului, am folosit si windvr3 dar nu am gasit sa aiba optiuni pt compresia hardware, si nici nu cred ca ar avea de ce.
oricum, tunerul isi merita banii, sunt multumit de capturi si nici nu mai forjez pc-ul la captura si compresie.

#25
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Imi pare bine ca ti-am fost de ajutor. Tunerul foloseste sub 2% (probabil 0%) din procesor si poti face orice altceva in timp ce faci captura. Daca din diferite motive imaginea "ingheata" sau este sacadata in timp ce faci captura, stai linistit, captura merge fara probleme in continuare. Au fost situatii cand pe langa captura mpeg2 hardware, cu pvr2000, faceam si transfer miniDV, si authoring, si editare grafica, si mai "ardeam" si DVD-uri - toate in acelasi timp - fara probleme (din lipsa de timp, procesor AMD64 3800+ x2, 2G RAM)

Edited by pif_foto, 05 April 2008 - 11:46.


#26
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006
Despre asta spuneam!
http://forum.softped...m...t&p=2866584
Ma inteleg parca mai bine cu windv3 mai ales ca am o gramada de casete VHS de facut DVD.PVR-ul mi-a dat niste erori asa ca pana la urma am renuntat definitiv la el!

#27
adyx06

adyx06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 09.01.2006
am inteles despre ce soft e vorba. l-am instalat si eu, sunt convins ca este foarte bun desi la mine a cam blocat pc-ul de vreo cateva ori, dar poate am avut o versiune cu probleme.
nelamurirea mea era alta: poti folosi acea caracteristica a tunerului, ce-i drept nu foarte comuna, si anume compresia hardware cu acest WINDVR3?  pentru ca asta mi se pare, mie, unul din principalele atuuri ale tunerului. din ce am incercat eu nu am gasit sa aiba vreo optiune pt asa ceva windvr3-ul. pe cand la softul tunerului, PVR2, ai pe langa capturile clasice pe care le poti face cu orice soft/tuner, posibilitatea de a alege hardware mpeg2, vcd, dvd etc.
asta nu am gasit eu la windvr3 si nici nu cred ca ar avea motiv sa fie. daca exista totusi, te rog sa-mi spui si mie si voi incerca sa-l folosesc sa vedem ce iese. toate cele bune si multumesc inca o data pt raspunsuri :OK:

Edited by adyx06, 05 April 2008 - 17:35.


#28
koji

koji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 02.08.2007

View Postpif_foto, on Apr 5 2008, 11:45, said:

Imi pare bine ca ti-am fost de ajutor. Tunerul foloseste sub 2% (probabil 0%) din procesor si poti face orice altceva in timp ce faci captura. Daca din diferite motive imaginea "ingheata" sau este sacadata in timp ce faci captura, stai linistit, captura merge fara probleme in continuare. Au fost situatii cand pe langa captura mpeg2 hardware, cu pvr2000, faceam si transfer miniDV, si authoring, si editare grafica, si mai "ardeam" si DVD-uri - toate in acelasi timp - fara probleme (din lipsa de timp, procesor AMD64 3800+ x2, 2G RAM)

Ia un foarfec si mai taie din ceea ce ai spus ca facea in acelasi timp calculatorul tau. Faceai poate si cartofi prajiti in ulei de palmier si niste clatite cu sirop de artar... Ceea ce spui tu e pentru copii care nu stiu nimic despre calculatoare (desi ma indoiesc)... Pai Pinochio e desen animat si la propriu si la figurat pe langa tine. M ai bine ai deschide un topic nou despre cele mai tari minciuni decat sa postezi aiurea asa niste aberatii.

#29
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Off, off. Bine mai koji, frumos din partea ta, arunci cu vorbele si apoi fugi, nu raspunzi nici macar la PM. Se pare ca astazi este ziua cand trebuie sa ma justific (desi nu credeam ca va venii ziua asta, aici pe forum). Am mai spus-o: aici nimeni nu obliga pe nimeni. Cei care vor sa ajute ajuta, cei care vor sa invete invata, cei care nu vor nici una nici alta sunt liberi sa faca ce vor. NIMENI NU OBLIGA PE NIMENI. Ti-am spus-o si pe PM, nu-mi sta in caracter sa mint, mai ales aici pe forum. Ce as avea de castigat. Poate nu ai vazut posturile mele anterioare (nu sunt prea multe), dar eu cred ca am ajutat cativa de aici cu sfaturi absolut corecte si la obiect. Este problema ta daca nu crezi. REPET: NIMENI NU OBLIGA PE NIMENI. Daca ai totusi bun simt ar fi bine sa probezi inainte sa arunci cu vorbe, e foarte usor sa jignesti (n-ai nimic de pierdut, nu te cunoaste nimeni). Daca ai un calculator apropiat ca si configuratie ai putea sa vezi ca SE POATE. Bine... ideea ar fi sa si stii si sa si ai cu ce sa incerci. Si frumos ar fi din partea ta sa ne spui si noua ce a mers si ce nu la configuratia pe care o ai.

Sper ca nu am deranjat prea mult, dar consider ca trebuia sa raspund la acele acuzatii aruncate in fuga. Este prima si ultima oara cand ma justific aici!
S'auzim numai de bine!

#30
koji

koji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 02.08.2007
Nu are rost sa te enervezi, nici eu nu am facut-o si nu o fac, dar presupunand ca ardeai ceva cu Nero la care buffer-ul e de 80 MB, odata la cateva minute, ar fi trebuit sa-ti scada cumva rata de transfer la MiniDV, pe care in momentul in care se incarca buffer-ul lui Nero, HDD-ul nu ar mai fi putut sa o sustina in parametrii specifici DV-ului, iar daca faceai si authoring, ceea ce presupune ca soft-ul cu care faceai asa ceva, doar facea muxarea si constructia VOB-urilor, unde iar e nevoie de lucru cu HDD-ul si capetele acestuia totusi erau ocupate cu transferul DV... Te cred pe cuvant daca imi spui ca ai doua sau mai multe HDD-uri. Cat priveste configuratia mea, daca te intereseaza asa de tare...Intel Core 2 Duo E6420 @2,13 GHz ovk @ 3,20 GHz, motherboard Gigabyte P35 DS4, 4 GB RAM, 3 HDD-uri, 160, 200, 250 GB, 3 unitati optice, un DVD-ROM si un inscriptor LG + un inscriptor ASUS, placa video Sapphire HD 3870 Toxic, tuner TV Sapphire Theatrix bazat pe chipset ATI Theater 550 PRO, PSU Corsair HX 520, si nu mai stiu, s-ar putea sa mai fi uitat ceva, dar nu conteaza asta, ideea e ca desi tuner-ul de care dispun face compresie hardware, niciodata nu am pus calculatorul sa faca ceva care necesita transfer sustinut (nici macar pe fiecare HDD-in parte) in acelasi timp, nu e bine. In plus, sunt convins ca nu ti-ai setat sistemul de operare sa aloce in mod egal procesor pentru fiecare program in parte, altfel el aloca cat mai mult programului care ruleaza in foreground si le lasa cu foarte putin procesor pe cele care ruleaza in background, deci e mult de discutat. Sfatul meu e ca daca ai gresit odata si totusi ai reusit sa faci mai multe treburi in acelasi timp, sa nu o mai faci, ceva o sa mearga prost odata si nu se stie...in plus te ocupi si cu editare si authoring DVD... Think twice! Te rog sa accepti scuzele mele daca te-am suparat acelasi lucru fiind valabil si pentru ca discutia noastra a fost in afara subiectului propus.

   Ceau!

Edited by koji, 07 April 2008 - 00:15.


#31
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Ok. Multumesc de raspuns. E mai mult decat ma asteptam. Da, am 3 HDD, fiecare cu treaba lui. Atunci nu a fost o greseala, eram nevoit sa fac asta. Nu am avut incotro. In postul de mai sus incercam sa explic doar ca tv tunerul PVR200 foloseste practic chiar 0% din resurse. Atat.
S'auzim numai de bine!

#32
adyx06

adyx06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 09.01.2006
toate bune cand sta furtuna... oricum a ramas o intrebare din postul anterior pt atlet1305 legata de windvr3

View Postadyx06, on Apr 5 2008, 18:33, said:

poti folosi acea caracteristica a tunerului, ce-i drept nu foarte comuna, si anume compresia hardware cu acest WINDVR3?  pentru ca asta mi se pare, mie, unul din principalele atuuri ale tunerului. din ce am incercat eu nu am gasit sa aiba vreo optiune pt asa ceva windvr3-ul. pe cand la softul tunerului, PVR2, ai pe langa capturile clasice pe care le poti face cu orice soft/tuner, posibilitatea de a alege hardware mpeg2, vcd, dvd etc.
asta nu am gasit eu la windvr3 si nici nu cred ca ar avea motiv sa fie. daca exista totusi, te rog sa-mi spui si mie si voi incerca sa-l folosesc sa vedem ce iese.


#33
koji

koji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 02.08.2007

View Postpif_foto, on Apr 7 2008, 00:19, said:

In postul de mai sus incercam sa explic doar ca tv tunerul PVR200 foloseste practic chiar 0% din resurse. Atat.
S'auzim numai de bine!

Nici aici nu sunt de acord cu tine, sa stii. Poate  nu consuma pentru captura mpeg2 mai multe resurse decat consuma in modul watching TV, dar deloc... In fine, desi eu am un tuner cu chipset ATI de care sunt multumit, pot spune ca inaintea lui am avut un Avermedia care nu ma dezamagit defel. Nu avea captura hardware, in schimb facea captura software in aproape orice format fara ca cracneasca, chiar si acum mai am o captura facuta cu acel tuner la un bitrate de 15000. Mai am un calculator la care am un tuner WinFast TV2000XP Global, care face captura software, dar care nu se compara nici pe profilurile implicite nici pe cele customizabile de captura cu vechiul Avermedia. Nu fac nici o referire la tunerul cu chipset ATI pentru ca este cu mult peste cele de la Leadtek. O chestie pe care eu nu am inteles-o niciodata este de ce cei de la Leadtek au ales sa foloseasca in continuare un cablu pentru audio? De ce nu au ales un chipset care sa faca atat captura video cat si cea audio si care nu ar mai fi dat batai de cap acum? Oricum, se pare ca varianta cu cablu in mufa Line-In era mai potrivita decat cea pe CD-Audio.

#34
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Da, probabil este imposibil sa fie un "zero absolut". Dar daca atunci cand nu faci nimic procesorul sta la 1-2%, iar cand faci captura hardware procesorul este la fel la 1-2%, nu asta inseamna?

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate