Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Nu am sunet la captura de pe vhs-prin tv-tunner leadtek

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006
Salut! Incerc sa fac captura de pe o caseta video VHS,dar nu aud nimic absolut nici cand capturez nici cand vizionez-de fapt se aude un fasait puternic! Am tv -tunner l TV Leadtek WinFast PVR2000, si incerc sa trag prin mufa tv a ap video,si nu prin euroscart,la televizor toate programele se aud bine...pe norma sunet e pe romania pal b,am incercat si pe polonia,turcia,etc,acelasi rezultat...la inregistrare e setat line in si sus si jos!...Si mai am o problema,nu se modifica sunetul din telecomanda,sau din softul tunnerului,si la schimbarea programelor face acelasi fasait suparator!

Edited by atlet1305, 20 May 2007 - 12:48.


#2
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Din video iesiti cu semnal RF?
Daca da, atunci poate este pe alta norma de sunet.

#3
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006

View Postmiron1947, on May 20 2007, 14:02, said:

Din video iesiti cu semnal RF?
Daca da, atunci poate este pe alta norma de sunet.
da..pe semnal rf,culmea e ca am avut pana mai ieri un tv-tunner ,tot ledtek dar extern,pe ala se auzea,aceeasi caseta pe acelasi ap.video!

#4
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View Postatlet1305, on May 20 2007, 14:19, said:

da..pe semnal rf,culmea e ca am avut pana mai ieri un tv-tunner ,tot ledtek dar extern,pe ala se auzea,aceeasi caseta pe acelasi ap.video!
Poate acela era bistandard si de aceea avea sunet.Nu mai puteti incerca cu cel vechi?

#5
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006

View Postmiron1947, on May 20 2007, 14:38, said:

Poate acela era bistandard si de aceea avea sunet.Nu mai puteti incerca cu cel vechi?
Am reusit pana la urma,dar prin CVBS,aici am vazut ca are sunet,dar as mai avea o intrebare...cum sa fac sa trag o caseta de 3 ore...si in ce format sa fie ptr calitatea materialului,eu am tras in mpeg2,format dvd,e clara imaginea dar sunt prea mari fisierele si nu le pot trage pe dvd!

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Standard, pe un DVD se pot "pune" 2 ore de film. Cum tu ai 3 ore, taie-l in 2 si faci 2 DVD-uri. Inghesuirea pe unul singur este posibila, dar cu pierdere de calitate. Alt format pentru final nu recomand, fiind vorba de o caseta VHS.

#7
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View Postatlet1305, on May 21 2007, 08:44, said:

Am reusit pana la urma,dar prin CVBS,aici am vazut ca are sunet,dar as mai avea o intrebare...cum sa fac sa trag o caseta de 3 ore...si in ce format sa fie ptr calitatea materialului,eu am tras in mpeg2,format dvd,e clara imaginea dar sunt prea mari fisierele si nu le pot trage pe dvd!
Daca sunteti amabil,spuneti-mi ce inseamna CVBS?

Edited by miron1947, 21 May 2007 - 08:33.


#8
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

View Postmiron1947, on May 21 2007, 09:33, said:

Daca sunteti amabil,spuneti-mi ce inseamna CVBS?
CVBS= video composite

#9
_claudius

_claudius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 05.06.2006

View Postatlet1305, on May 21 2007, 08:44, said:

Am reusit pana la urma,dar prin CVBS,aici am vazut ca are sunet,dar as mai avea o intrebare...cum sa fac sa trag o caseta de 3 ore...si in ce format sa fie ptr calitatea materialului,eu am tras in mpeg2,format dvd,e clara imaginea dar sunt prea mari fisierele si nu le pot trage pe dvd!
Trage in 4000 e standardul pt 90 min/dvd.

#10
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006

View Post_claudius, on May 23 2007, 10:36, said:

Trage in 4000 e standardul pt 90 min/dvd.
Va multumesc ptr. amabilitatea de a-mi raspunde,si pot sa va spun ce am facut mai departe.Am dat toate codecurile afara din pc si am reinstalat k-lite(K-Lite Codecs Pack 2.72 Full),bineinteles cu cateva bife puse acolo (la custom),apoi am ales la profilul de inregistrare 3ivx d 4 4.5.1,in rezolutie de 720*576pal,iar la configurare codec-la encoder mode-constant bitrate si cursorul pus pe 160kb/s,la celelalte 2 cursoare de mai jos ,primul dat pe 150%,urmatorul pe 0%.Sunetul l-am setat pe pcm(cd-quality),volum de inregistrare 80.Am inregistrat apoi 1h de pe un post tv care se vedea destul de bine si rezultatul a fost 600 mb-avi,pe care i-am trecut prin ashampoo,deoarece dvd-ul meu player nu recunostea formatul primar! Am ramas uimit....se vede super-super(exact ca la tv),si am scapat ,trag 3 ore adica o caseta vhs in 1,8 gb,la o calitate neadevarata,si pot sa o infing pe un dvd!

#11
adyx06

adyx06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 09.01.2006
sal! imi poti spune te rog daca are intrare s-video, pt ca as vrea sa imi cumpar si eu unul pentru capturi de pe o camera video HI-8 dar as vrea sa preiau semnalul prin S-video nu prin cvbs. In general esti multumit de tuner, mai ales la capturi ma refer? si cu ce soft faci captura? ms :D

#12
robert89

robert89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 06.01.2007

View Postadyx06, on May 26 2007, 09:59, said:

sal! imi poti spune te rog daca are intrare s-video, pt ca as vrea sa imi cumpar si eu unul pentru capturi de pe o camera video HI-8 dar as vrea sa preiau semnalul prin S-video nu prin cvbs. In general esti multumit de tuner, mai ales la capturi ma refer? si cu ce soft faci captura? ms :D
DA, Tv tuner-ul Win Fast PVR 2000 are mufa si pentru semnal S-VIDEO si o poti folosi ptr. camera ta. Din experinta pot sa spun ca am lucrat si facut captura dupa camera Hi-8 prin mufa S-Video unde rezultatul a fost bun. Cand vei cumpara Tv- tunerul vei primi si softul Win FAST, lucreaza cu el si ca sa ai un control si mai bun descarca de pe net la la producatorul tv- tunerului  noua interfata PVR 2 (este free) si vei avea un control si mai bun al capturi.

#13
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006

View Postrobert89, on May 26 2007, 11:49, said:

DA, Tv tuner-ul Win Fast PVR 2000 are mufa si pentru semnal S-VIDEO si o poti folosi ptr. camera ta. Din experinta pot sa spun ca am lucrat si facut captura dupa camera Hi-8 prin mufa S-Video unde rezultatul a fost bun. Cand vei cumpara Tv- tunerul vei primi si softul Win FAST, lucreaza cu el si ca sa ai un control si mai bun descarca de pe net la la producatorul tv- tunerului  noua interfata PVR 2 (este free) si vei avea un control si mai bun al capturi.
trag prin cvbs,deoarece prin s-video nu am imagine,ci doar sunet.....

#14
adyx06

adyx06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 09.01.2006

View Postrobert89, on May 26 2007, 11:49, said:

DA, Tv tuner-ul Win Fast PVR 2000 are mufa si pentru semnal S-VIDEO si o poti folosi ptr. camera ta. Din experinta pot sa spun ca am lucrat si facut captura dupa camera Hi-8 prin mufa S-Video unde rezultatul a fost bun. Cand vei cumpara Tv- tunerul vei primi si softul Win FAST, lucreaza cu el si ca sa ai un control si mai bun descarca de pe net la la producatorul tv- tunerului  noua interfata PVR 2 (este free) si vei avea un control si mai bun al capturi.
ms pt raspuns. ma voi duce sa-l cumpar cum prind putin timp liber. sper sa merite banii, pt ca am mai avut niste incercari cu un tuner mai vechi, fara conversie hardware, si pe linga o groaza de timp pierdut nici rezultatul nu a fost multumitor.

atlet1305 prin s-video intra doar snl video. sunetul intra separat prin placa de sunet

#15
dansimon

dansimon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.05.2007

View Postadyx06, on May 26 2007, 22:50, said:

ms pt raspuns. ma voi duce sa-l cumpar cum prind putin timp liber. sper sa merite banii, pt ca am mai avut niste incercari cu un tuner mai vechi, fara conversie hardware, si pe linga o groaza de timp pierdut nici rezultatul nu a fost multumitor.

atlet1305 prin s-video intra doar snl video. sunetul intra separat prin placa de sunet
Salutare ! Am și eu o rugăminte: am încercat să fac o captură Hi-8 prin S-Video, dar nu am sunet. Cum rezolv problema? Mulțumesc anticipat!

#16
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Sunetul se ia prin placa de sunet. Adica un conector jack in placa de sunet Line In si ... in gaura corespuzatoare de la camera. Selectezi sin in programul cu care inregistrezi la sursa sunet Line In. SVideo este doar pentru... iegzat, video. Vezi ca s-a mai discutat.

#17
dansimon

dansimon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.05.2007

View Postqueensoft, on Jul 28 2007, 16:45, said:

Sunetul se ia prin placa de sunet. Adica un conector jack in placa de sunet Line In si ... in gaura corespuzatoare de la camera. Selectezi sin in programul cu care inregistrezi la sursa sunet Line In. SVideo este doar pentru... iegzat, video. Vezi ca s-a mai discutat.
Te rog să fii puțin mai explicit, sau spune-mi măcar unde s-a mai discutat despre asta. Am dat search dar încă n-am găsit. Mulțumesc!

#18
adyx06

adyx06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 09.01.2006
salut! de curand sunt si eu posesorul unui winfast pvr 2000 pe care l-am luat in special pentru compresia hardware a capturii.
tunerul merge foarte bine, posturile tv au imagine si sunet foarte bune(am conectat mufa cd in a tunerului pe placa de baza) dar la captura de pe camera video nu reusesc sa am sunet worthy.gif
am un samsung hi8 din care scot imaginea prin s-video iar sunetul prin una din mufele a/v out conectate printr-un adaptor la intrarea line-in a placii de sunet. am setat la winfast pvr2 la recording control line pe line-in(oricum am incercat toate variantele) si nimic... am incercat si o captura in hardware mpeg 2, imaginea este oglinda dar sunet nici urma
va rog dati-mi o solutie pls

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate