Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 

sunet calitate in ... tv+receiver+boxe

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
cjmm

cjmm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.07.2004
Am si eu o rugaminte,
As vrea sa imi instalez in living (acuma il amenajez) un sistem de sunet cat de cat sa nu ma fac de ras in fata prietenilor mei.

Acesta il voi folosi aprox. 3 ore / zi mai mult la vizualizare meciuri de fotbal, filme de la tv sau de pe dvd, etc, ceva muzica de la radio 21.
Deci nu am de gand sa omor vecinii cu putere foarte mare si vreau in schimb calitate si un sunet sourrund cat mai clar la toate cerintele mentionate mai sus.

Astfel as vrea sa imi cumpar un
1. TV LCD 84-93 cm Samsung sau Panasonic cu iesire HD 25 mil lei
2. Receiver digital Sony XXXX la vreo 10 mil lei
3. DVD Player Sony 4-5 mil lei
4. Boxe Logitech Z5500 11 mil, din cate am vazut eu ultimele preturi


Ideea este daca se merita asa ceva (ma refer la Logitech Z 5500) sau mai bine dau direct 15 mil pe un home theatre de la sony?

Edited by cjmm, 17 May 2007 - 11:43.


#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 28.10.2006
Din descrierea data, ceva e in plus: Receiver-ul. Vrei sa-l folosesti numai pentru partea de radio, ca atunci nu renteaza sa dai 1000 Ron pe el. De ce spun asta: Logitech-ul are si amplificator si decodor incorporat, rezulta ca ai nevoie doar de un tuner radio. Sau daca iei receiver Sony(recomandat in favoarea lui Z5500) atunci mai trebuie sa iei doar boxe pentru iesirile receiver-ului.
In aceste conditii refa-ti calculele bugetare, alegand niste boxe pasive(sub-ul poate fi si activ) compatibile ca putere cu Sony-ul. Poate nu alegi boxe Sony, nu sunt cele mai stralucite.

#3
cjmm

cjmm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.07.2004
Care ar fi optiunea voastra in acest sens?
1. Receiver Sony + boxe (care marca ar scoate un sunet cat mai clar?)
2. Logitech Z5500

Nu uitati pe mine ma intereseaza o calitate cat mai buna a sunetului la puteri de pana in 100 wati, practic la cateva filme de pe dvd si la ceva meciuri de fotbal

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 28.10.2006

View Postcjmm, on May 17 2007, 14:44, said:

Care ar fi optiunea voastra in acest sens?
1. Receiver Sony + boxe (care marca ar scoate un sunet cat mai clar?)
2. Logitech Z5500

Nu uitati pe mine ma intereseaza o calitate cat mai buna a sunetului la puteri de pana in 100 wati, practic la cateva filme de pe dvd si la ceva meciuri de fotbal
Parerea mea ca un receiver e mult peste un sistem de boxe de PC, fie el si Logitech. Cat despre suta de watti, ii cred mai repede pe mincinosii de le Sony decat pe "Pinochio" de la Logitech.
Calitatea este data in cazul lantului dorit de tine de ultimul element: boxa. Aici nu te pot ajuta prea mult, ce stiu eu ca suna bine ori costa mult prea mult, ori nu se mai fabrica de mult.

#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,497
  • Înscris: 08.12.2006
depinde mult de bugetul alocat, pe aproape de bugetul expus de tine parca as zice un receiver Harman Kardon AVR 132 aicisau aici, si un sistem 5.1  sau asa, sau chiar asa daca te lasa inima si buzunarul

sau un home cinema...

PS: astea-s doar sugestii...

Edited by antinari, 17 May 2007 - 18:09.


#6
cjmm

cjmm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.07.2004
Chestia este ca as vrea sa captez si sunetul de la televizor, si din cate stiu eu parca doar receiverele pot face asta, asa ca voi fi nevoit sa imi iau un receiver (oare diferenta de calitate dintre un sony si harman/kardon e asa de mare ?, fara suparare dar eu am auzit de hardman prima oara acum vreo 2 ani din magazinele de retail, in timp ce marca sony o am in casa inainte sa se fi nascut juma din forumistii de aici.

Sau daca e vreo alta modalitate de a scoate sunetul televizorului in boxele 5.1 de prin camera (în ideea de a avea cat de cat un sunet sourround) va rog sa mi-o impartasiti?
multumesc

#7
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 28.10.2006
Exista si sisteme audio 5.1 cu intrari multiple, analogice si digitale. Dar exista si sisteme Home Theatre cu intrare analogica audio. La astea trebuie sa verifici daca semnalul de pe AUX poate fi transpus in virtual 5.1. Nu toate "stiu" Dolby Prologic si pe intrarea auxiliara.
De ex. la sistemele Genius(nu numai) ai la dispozitie 1 intrare analogica 5.1 si 3 intrari analogice stereo, dar nu are intrare digitala.
Pentru ce vrei tu, eu raman la solutia receiver+boxe, de departe cea mai "fidela" dar si cea mai costisitoare. Mai bine mai strangi ceva "malai" si iei ceva de calitate. Solutiile de "minima rezistenta" sunt de cele mai multe ori paguboase.

#8
cjmm

cjmm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.07.2004
atunci asa sa fie ... receiver + boxe

Astept oferte care sa ma aduca totusi in max 25 mil

#9
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,497
  • Înscris: 08.12.2006

View Postcjmm, on May 18 2007, 08:58, said:

Chestia este ca as vrea sa captez si sunetul de la televizor, si din cate stiu eu parca doar receiverele pot face asta, asa ca voi fi nevoit sa imi iau un receiver (oare diferenta de calitate dintre un sony si harman/kardon e asa de mare ?, fara suparare dar eu am auzit de hardman prima oara acum vreo 2 ani din magazinele de retail, in timp ce marca sony o am in casa inainte sa se fi nascut juma din forumistii de aici.
produsele sony dinainte sa se fi nascut juma din forumistii de pe aici sunt OK
insa nu stiu daca ai observat, dar de o vreme incoace (dupa ce ne-am nascut noi, astialalti) s-a produs o scadere de calitate la produsele sony, datorata politicii de reducere a costurilor.
cat despre harman/kardon, asta e istoria lor. Calitatea fata de sony, in ce priveste zona audio, e, zic eu, superioara. Da asta nu inseamna ca trebe sa ma crezi...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate