Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Sa-ti incepi o afacere in domeniul Game-ing-ului: Game Developer in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
Enoeth

Enoeth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 28.09.2005

 florina, on May 20 2007, 22:39, said:

baga niste jet'n'guns si zi ca nu-i cel mai genial side scroller din univers  -_-

http://www.rakeingrass.com/

Este genial jocul  :naughty:

#20
CosminU

CosminU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.05.2007
Eu am facut si un joc RTS (8,5K linii de cod pascal+asm) la 17 ani si un motor grafic 3D ce afisa nivele de Quake3 in primii ani de facultate si mi-am facut si firma de soft (singur) in anul 4. Voi fi foarte realist/dur cu tine...

"Sunt tanar si am tot viitorul in fata mea, multi ani in fata in care pot incerca si asa ceva, pot da gres si incerca din nou"

  Nu ai idee cit de repede vor trece anii astia si cit de putin timp ai la dispozitie pina vei termina facultatea (pe care inca n-ai inceput-o). E bine ca esti ambitios dar sincer iti spun (ca prieten si ca unu care a trecut prin asta) ca inca nu sti nimic despre domeniul in care vrei sa te bagi. Lucrurile sunt infinit mai complexe decit le vezi tu acum. Nu poti avea idei "geniale" atunci cind nu ai cunostintele necesare pt a veni cu aceste idei. Constientizeaza ceea ce nu sti si studiaza.

  Daca totusi te vei hotari sa-ti faci o afacere in timpul facultatii fi pregatit sa esuezi si asta nu din cauza ca nu vei munci si nu vei realiza multe ci din cauza ca banii nu vor venii. Fi pregatit sa-ti schimbi fundamental viziunea asupra lumii si a afacerilor. Fi pregatit sa fi afectat fizic si mental de nereusita si sa-ti fie extraordinar de greu sa incerci din nou, asa cum zici tu ca o sa faci cu atita usurinta :)

"Pana la urma, fiecare firma, fiecare companie mare are un inceput, nu ?"

  Sfatul meu, fa ceva cit poti de bine dar intra pe un domeniu cit mai restrins de ex realizare site-uri (html + css + photoshop) fara baze de date si programare server-side. Numai chestiile astea ca sa le faci bine + facultate iti vor lua vre-o 2-3 ani. De-asemenea, cauta sa-ti gasesti colaboratori, ca altfel este mult mai greu.

  Cine stie, poate vei avea mult noroc (si crede-ma chiar e vorba de noroc!) si vei avea firma ta inca din facultate.

Multa bafta!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate