Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Sa-ti incepi o afacere in domeniul Game-ing-ului: Game Developer in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Enoeth

Enoeth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 28.09.2005
Buna ziua tuturor.
Sunt tanar si am tot viitorul in fata mea, multi ani in fata in care pot incerca si asa ceva, pot da gres si incerca din nou.

Dat fiind ca va urma sa ajung la facultate, cu profil "Computere" si "Informatica" ma gandesc ca doar acest fapt ar constitui o baza buna de unde as putea incepe o posibila viitoare firma, companie romaneasca de creat jocuri sau chiar software pentru calculator, pentru diverse firme sau chiar grafica, animatii si asa mai departe. De ce zic asta ? Pentru ca din facultate incep toti tinerii sa se gandeasca sa se angajeze undeva si unde in alt loc ar fi genial decat intr-un loc unde isi pot incepe cariera de programatori, graficieni si game developers. Dat fiind ca ar fi o firma abia inceputa, n-ar pica cerul pe ei si n-ar cere lumea de la ei TOTUL, pricepere extraordinara in programare si drept urmare ar putea constitui in mediu propice pentru orice tanar programator, aflat pe treptele facultatii, un ambient placut si amical, o provocare pentru toti.

Pana la urma, fiecare firma, fiecare companie mare are un inceput, nu ? Inceputul meu l-am facut deja gandindu-ma si jucandu-ma cu aceste idei, iar continuarea am facut-o cautand sfaturile voastre, opiniile voastre in legatura cu: "De cati bani credeti ca este nevoie pentru a incepe o asemenea firma? Haideti sa zicem sa fie incluse si niste fonduri pentru salariile programatorilor si tuturor celor care lucreaza la proiecte pentru o perioada de un an de zile. Salariul meu destinat traiului meu minim va fi exclus pentru ca voi gasi eu mijloace alternative pentru a supravietui la inceput."


Astept pareri personale cu mare entuziasm. Multumesc.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
pai ai cam avea nevoie de:
-firma(srl) - 400 E
-birou(apartament cu 2 camere) - 300E/luna
-birotica(birouri, scaune, fax, telefon) - 800E
-computere si licente - 10-20.000 E
-salarii: 750E/luna/persoana(in medie); la 4 angajati, asta inseamna 3000E/luna

pana acum ies cam 50.000E, in schimbul carora primesti un office si 4 angajati pe care poti sa-i pui la treaba :)

#3
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Post_Smiley_, on May 17 2007, 13:13, said:

pai ai cam avea nevoie de:
-firma(srl) - 400 E
-birou(apartament cu 2 camere) - 300E/luna
-birotica(birouri, scaune, fax, telefon) - 800E
-computere si licente - 10-20.000 E
-salarii: 750E/luna/persoana(in medie); la 4 angajati, asta inseamna 3000E/luna

pana acum ies cam 50.000E, in schimbul carora primesti un office si 4 angajati pe care poti sa-i pui la treaba :)

nu cred ca poti sa incepi o afacere in domeniul acesta cu doar 4 angajati...graficieni,programatori etc etc..parerea mea :rolleyes:

#4
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
inainte de orice iti trebuie sa ai o minima experienta, sa fie un manager ceva. Adica sa te fi plimbat prin mediul asta putin, ca incepator ai sanse mari sa o dai in bara in primele 2-3 luni.

#5
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
Chiar jocuri? Te-ai gîndit de unde clienþi? cine vor fi clienþii?

#6
Enoeth

Enoeth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 28.09.2005

View PostNigel, on May 17 2007, 12:21, said:

Chiar jocuri? Te-ai gîndit de unde clienþi? cine vor fi clienþii?

Nu neaparat jocuri. Software, grafica, animatii si multe altele la care ma voi gandi.

Clienti, mai intai sa am engine-ul grafic, detaliile viitorului proiect puse destul de bine la punct si apoi sa trimit niste dosare cu proiectul pe scurt, la firme de distributie de jocuri gen Atari s.a.m.d.

Aceste firme de distributie iti pot face tie tot marketing-ul de care ai nevoie.

Edited by Enoeth, 17 May 2007 - 12:25.


#7
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
fa singur un joc sau o aplicatie ca hobby, apoi gandeste-te la o afacere serioasa

#8
EmiNetwork

EmiNetwork

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.05.2007
Cu 4 oameni debia faci un website bun(asp,php,mysql,java,flash) in minim 2-3 luni .. Pt un joc gen seria "Need For Speed" lucreaza sute de oameni  .. in Romania .. no way pt astfel tip de investitie .. pirateria e in floare ..
Cea mai buna investitie pt inceput o vad la jocuri on`line cu strategie buna :

http://www.knightfight.co.uk
http://www.gindis.com/

La astfel de jocuri investitia e foarte mica : un server cu o conexiune buna la upload ( transfer 100-300$/luna ..la server de linux nu`ti trebe licente ) .Tu unu daca termini facultatea o sa ai cunostine necesare sa administrezi site`ul singur .. Cel mai greu e sa construiesti site`ul si strategia buna care sa atraga oamenii..
4 oameni buni la inceput pana faceti site`ul 2-3 luni
Daca strategia e buna si poate sa aiba foarte mare succes (luam exemplu knightfight care a inceput cu 10.000 de jucatori pe luna din care cel putin 3.000 au cumparat optiunele in plus pt 3$/luna) .. Rezultand un profit de 9.000$/luna . ..

Daca te intereseaza putem sa ne asociem (am 2 oameni priceputi :mysql si webdesign..ne mai trebuie 2 php si java..)

#9
Enoeth

Enoeth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 28.09.2005

View PostEmiNetwork, on May 17 2007, 19:59, said:

Cu 4 oameni debia faci un website bun(asp,php,mysql,java,flash) in minim 2-3 luni .. Pt un joc gen seria "Need For Speed" lucreaza sute de oameni  .. in Romania .. no way pt astfel tip de investitie .. pirateria e in floare ..
Cea mai buna investitie pt inceput o vad la jocuri on`line cu strategie buna :

http://www.knightfight.co.uk
http://www.gindis.com/

La astfel de jocuri investitia e foarte mica : un server cu o conexiune buna la upload ( transfer 100-300$/luna ..la server de linux nu`ti trebe licente ) .Tu unu daca termini facultatea o sa ai cunostine necesare sa administrezi site`ul singur .. Cel mai greu e sa construiesti site`ul si strategia buna care sa atraga oamenii..
4 oameni buni la inceput pana faceti site`ul 2-3 luni
Daca strategia e buna si poate sa aiba foarte mare succes (luam exemplu knightfight care a inceput cu 10.000 de jucatori pe luna din care cel putin 3.000 au cumparat optiunele in plus pt 3$/luna) .. Rezultand un profit de 9.000$/luna . ..

Daca te intereseaza putem sa ne asociem (am 2 oameni priceputi :mysql si webdesign..ne mai trebuie 2 php si java..)


Deocamdata sunt doar idei. N-as baga prea multi bani pe treaba sa fac eu joc mai intai si apoi .. etc ..  Da , o sa am cunostiinte dar asta nu inseamna ca ar trebui sa-mi irosesc talentul si creativitatea pe lucruri pe care le poate face cineva care ar fi mult mai bine specializat decat mine. Ideile imi curg de obicei cu debit mare, creativitate si intuitie buna, pot multumi celui de sus pentru asta. Daca ar fi sa incerc ceva pe partea cu IT, software candva, as incerca pe banii mei, sa contribui eu cu toti banii, sa risc eu totul si in acelasi timp sa fie afacerea mea. De asociat poate doar ca o posibila colaborare, contract s.a.m.d.  Va dati seama ca daca m-as arunca candva in asa ceva, ar trebui sa am spatele acoperit de alte afaceri care deja imi merg si mi-as permite sa arunc, eventual pe apa sambetei, banii necesari.  Ceea ce vreau sa zic aici, este ca teoretic as putea contribui mult mai bine la aceasta posibila viitoare afacere de-a mea cu ideile geniale, revolutionare referitor la ipoteticul viitor proiect, la plan de marketing s.a.m.d. si in acelasi timp sa ma preocupe si celelalte probleme, afaceri si facultatea pe care o sa le am.

Pirateria ... ce ma intereseaza pe mine pirateria daca eu o sa export produsul in lume ?  Si daca as face produsul in asa fel incat pentru romani sa fie mai mult decat accesibil, chiar crezi ca o sa fie o asemenea piraterie ? Gandeste-te cum a revolutionat Guild Wars-ul mmorpg-ul , sau ceea ce se numeste acum corpg. Pentru ceva ce ar costa maxim 50 de lei, dar vine cu toate produsele originale, carti, accesorii si altele, cred ca orice gamer adevarat s-ar incumeta sa cumpere cel original.  Pirateria exista doar pentru ca in unele locuri pe glob oamenii chiar nu-si permit sa arunce cu banii pe fereastra pentru un vis, un joc, o fantezie. Asta si faptul ca majoritatea companiilor de software, aici intra si cele care creaza jocuri, sunt lacome si nu se gandesc si din perspectiva aceasta a cumparatorului. Vor cat mai mult. Poate se poate schimba ceva in privinta asta pe viitor.

Acum referitor la ceea ce am zis mai sus, undeva. S-o intorc pe alta parte. Daca ar fi firma mea si le-as da idei celor care programeaza, deseneaza si modeleaza, le-as spune exact ce , cum ce fel si sa le las mana libera sa vina si ei cu sugestii, nu credeti ca ar insemna o ENORMA contributie la proiect, pentru ca ar stii exact ce sa faca si n-ar face decat sa aplice cunostiintele pe care le au. Solutiile le-as da practic pe tava, pentru ca sunt solutii intelectuale. N-ar mai sta ei sa se gandeasca la posibilitati de creare a unora si altora.

Edited by Enoeth, 17 May 2007 - 20:22.


#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View PostEnoeth, on May 17 2007, 21:14, said:

............
Acum referitor la ceea ce am zis mai sus, undeva. S-o intorc pe alta parte. Daca ar fi firma mea si le-as da idei celor care programeaza, deseneaza si modeleaza, le-as spune exact ce , cum ce fel si sa le las mana libera sa vina si ei cu sugestii, nu credeti ca ar insemna o ENORMA contributie la proiect, pentru ca ar stii exact ce sa faca si n-ar face decat sa aplice cunostiintele pe care le au. Solutiile le-as da practic pe tava, pentru ca sunt solutii intelectuale. N-ar mai sta ei sa se gandeasca la posibilitati de creare a unora si altora.


asta-ti spun eu de pe acum ca e o idee proasta, din punct de vedere HR. asa cum descrii tu situatia, tu vrei sa controlezi totul, iar programatorii doar sa tasteze ce le spui tu. Contributia ta la proiect va genera un grup de programatori nemultumiti, care se simt doar executanti, nu si implicati in proiect. satisfactia apare atunci cand gandesti o solutie noua si se dovedeste buna, nu cand apesi Build si nu-ti da nici o eroare.

e normal sa existe un sef intr-o echipa, dar in ceea ce priveste programarea si executantii trebuie sa aiba ceva putere de decizie.

#11
Enoeth

Enoeth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 28.09.2005

View Post_Smiley_, on May 17 2007, 21:17, said:

asta-ti spun eu de pe acum ca e o idee proasta, din punct de vedere HR. asa cum descrii tu situatia, tu vrei sa controlezi totul, iar programatorii doar sa tasteze ce le spui tu. Contributia ta la proiect va genera un grup de programatori nemultumiti, care se simt doar executanti, nu si implicati in proiect. satisfactia apare atunci cand gandesti o solutie noua si se dovedeste buna, nu cand apesi Build si nu-ti da nici o eroare.

e normal sa existe un sef intr-o echipa, dar in ceea ce priveste programarea si executantii trebuie sa aiba ceva putere de decizie.


Bineinteles ca le-as da mana libera, dar in acelasi timp le pun la dispozitie si idei geniale, revolutionare. Iti dai seama ca s-ar genera o sedinta, in care am lua toate ideile si am da argumente pro si contra si pana la urma as incerca sa rezolv totul. Dar nu crezi ca si-ar da si ei seama ca in fond sunt banii mei, nu ai lor si sunt platiti pentru ceea ce fac destul de bine, avand in vedere ca sunt la inceputul carierei.

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
sunt banii tai, esti liber sa faci ce vrei :)
dar sa nu te miri daca o sa descoperi peste 5-6 luni ca la tine in firma sunt doar programatori slabi, care au nevoie de confirmarea ta si pentru a adauga un buton nou intr-o fereastra, in timp ce aia care sunt mai autonomi au plecat de mult

#13
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View PostEnoeth, on May 17 2007, 23:34, said:

Bineinteles ca le-as da mana libera, dar in acelasi timp le pun la dispozitie si idei geniale, revolutionare. Iti dai seama ca s-ar genera o sedinta, in care am lua toate ideile si am da argumente pro si contra si pana la urma as incerca sa rezolv totul. Dar nu crezi ca si-ar da si ei seama ca in fond sunt banii mei, nu ai lor si sunt platiti pentru ceea ce fac destul de bine, avand in vedere ca sunt la inceputul carierei.

hai sa iti dau un raspuns mai la obiect asa (nu de alta da visezi la prea multe aka export jocuri,idei geniale etc etc)...ai cel putin 150 000 E sa incepi afacerea?

#14
Enoeth

Enoeth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 28.09.2005
Asta voiam de la voi. Sa va spuneti parerea referitor la cat ai nevoie sa poti incepe o astfel de afacere, pe un an de zile.
N-am 150 k , doar v-am zis ca e o idee de viitor, dar s-ar putea mai mult ca sigur sa-i am peste cativa ani.


Daca nu visezi, dar cu un crac pe pamant ce-i drept, n-o sa ajungi nicaieri ... si in nici un caz n-o sa ajungi FOARTE DEPARTE ....  cel mai important e sa iti doresti, sa visezi, si apoi restul.

Edited by Enoeth, 18 May 2007 - 08:51.


#15
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
si dupa ce visezi sa fii foarte realist. Sa-ti faci socotelile bine, sa stii cu ce se mananca domeniul, sa stii sa-ti tratezi colegii si /sau angajatii, sa-ti dai seama daca merita sa faci un lucru sau nu, etc las altii mai experimentati sa te trezeasca din reverie.

#16
hîhî

hîhî

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 18.02.2007
in domeniul Gaming-ului ai 2 variante de reusita:
1. ai o idee mai mult decat geniala si tu (eventual cu 1-2 prieteni) te ocupi de programat/desenat/...
2. ai bani astfel incat sa poti plati vreo 2 ani macar o echipa de 5-6 oameni foarte buni. (24 luni x min 1000 euro x 5 oameni = 120.000 euro + impozite platite la stat + chirie + ...) insa nici nu stii daca o sa-i mai castigi inapoi vreodata.

Trebuie sa-ti intre bine in cap: o firma mica NU are voie sa fie mediocra!
De ex, Renault poate face masini medii si sa aiba profit la greu. Dar daca Automobili Lamborghini ar fi facut masini medii, crezi ca mai erau azi pe piata?
Asa si Electronic Arts poate face jocuri nici bune, nici proaste. Insa tu nu ai decat o singura sansa: sa faci ceva exceptional. (ca ma indoiesc de faptul ca te poti compara cu EA :) )


Cat despre restul poti incepe chiar cu outsourcing pana strangi ceva capital.

#17
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005

View Postkappa_man84, on May 17 2007, 12:16, said:

nu cred ca poti sa incepi o afacere in domeniul acesta cu doar 4 angajati...graficieni,programatori etc etc..parerea mea :rolleyes:

baga niste jet'n'guns si zi ca nu-i cel mai genial side scroller din univers  -_-

http://www.rakeingrass.com/

#18
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postflorina, on May 20 2007, 22:39, said:

baga niste jet'n'guns si zi ca nu-i cel mai genial side scroller din univers  -_-

http://www.rakeingrass.com/

:huh:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate