Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

Coltul ateilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2613 replies to this topic

#2575
Arraquwain

Arraquwain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 01.04.2006
Ramine sa ne spui scoala unde se tineau cursuri de materialism dialectic. Eu sint mai in virsta decit eu_unul, am facut scoala pe vremea comunistilor. Nu am facut nici macar o ora de materialism dialectic sau ateism. Tu la ce scoala ai facut asa ceva ?
Nici macar nu incerci sa justifici furtul bunurilor greco-catolicilor de catre ortodocsi ? Tot ceea ce poti sa spui in apararea voastra este "ghici ciuperca" ?

Edited by Arraquwain, 23 December 2009 - 11:12.


#2576
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

 karuna, on 23rd December 2009, 09:16, said:

1. "Educatia" ateista a otravit pe cei mai multi, iar daca atei pur sange declarati nu sunt decat foarte putini asta e pentru ca "educatia" nu a putut si convinge. Aceasta numai a otravit spiritele, a introdus mai multa indoiala care oricum exista...

2. Pai nu era un act democratic... Deci trebuiau sa-si camufleze intentiile distructive. Se leaga, nu? :)


-Ești ilogică! Tu vrei ca 22 de milioane de români să meargă în pas de defilare la biserică și să ridice osanale?
-Judeci intențiile sau faptele?
Poți să vezi ce s'a,, întîmplat'' la ruși citindu'l pe Soljenițîn A venit ordinul să se închidă biserica?La revedere, În gulag,fără discuții că e cod penal,că e vinovat,că are drepturi

#2577
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 zenon, on 23rd December 2009, 11:59, said:

-Ești ilogică! Tu vrei ca 22 de milioane de români să meargă în pas de defilare la biserică și să ridice osanale?
-Judeci intențiile sau faptele?
Poți să vezi ce s'a,, întîmplat'' la ruși citindu'l pe Soljenițîn A venit ordinul să se închidă biserica?La revedere, În gulag,fără discuții că e cod penal,că e vinovat,că are drepturi

- Si tu cum esti daca ajungi la o asemenea presupunere? :)

- Cate fapte cunosti tu facute de comunistii ateisti din greseala? Fapte au fost si la noi gen desfiintare de manastiri si transformarea de biserici in depozite... pana cand si-au dat seama ca este mai bine sa ia lumea "cu binisorul", doar aveau si academie unde invatau asa ceva. :)


 Arraquwain, on 23rd December 2009, 11:10, said:

Ramine sa ne spui scoala unde se tineau cursuri de materialism dialectic. Eu sint mai in virsta decit eu_unul, am facut scoala pe vremea comunistilor. Nu am facut nici macar o ora de materialism dialectic sau ateism. Tu la ce scoala ai facut asa ceva ?
Nici macar nu incerci sa justifici furtul bunurilor greco-catolicilor de catre ortodocsi ? Tot ceea ce poti sa spui in apararea voastra este "ghici ciuperca" ?

Materialismul dialectic intra in programa obligatorie de liceu, la filosofie. Dar educatie ateista se facea din clasele primare la orele de dirigentie, in special, cand trebuia sa radem de toti credinciosii, ca vezi, doamne, ce prosti erau, si cu ocazia sarbatorilor religioase cand de exemplut se scadea nota la purtare daca te ocupai cu altceva in Duminica de Pasti decat activitatile pionieresti organizate de unii membri ateisti mai sarguinciosi. Multe din "bancurile" auzite atunci propovaduite de activistii antireligie le mai descopar si acum pe forumurile unde activeaza atei. Iar comunistii erau atat de limitati in gandire incat aduceau drept cel mai puternic argument al lor in lupta antireligie "teoria evolutionista"   :lol: .

#2578
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009
[quote name='karuna' date='23rd December 2009, 13:30' post='7546610']
- Si tu cum esti daca ajungi la o asemenea presupunere? :)

- Cate fapte cunosti tu facute de comunistii ateisti din greseala? Fapte au fost si la noi gen desfiintare de manastiri si transformarea de biserici in depozite... pana cand si-au dat seama ca este mai bine sa ia lumea "cu binisorul", doar aveau si academie unde invatau asa ceva. :)




-Presupun ,după ce citesc ce scri Explică'mi unde greșesc
-Confunzi,,fapte,gen'' cu totalitatea Aveau patriarhul,membru de partid? Aveau cel mai bun aparat de propagandă? Crezi că se complica cineva cu ,,finețuri''față de bobor?Doar aveau experiența de 27 de ani de la ruși Dacă vruiau mutau țara cu totul ,,za sibir'' și toată lumea aplauda

#2579
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 zenon, on 23rd December 2009, 13:05, said:

-Presupun ,după ce citesc ce scri Explică'mi unde greșesc
-Confunzi,,fapte,gen'' cu totalitatea Aveau patriarhul,membru de partid? Aveau cel mai bun aparat de propagandă? Crezi că se complica cineva cu ,,finețuri''față de bobor?Doar aveau experiența de 27 de ani de la ruși Dacă vruiau mutau țara cu totul ,,za sibir'' și toată lumea aplauda

- Presupui ca doresc ceva anume, despre care nu stii sigur daca este adevarat sau nu, ceea ce nu te impiedica sa-mi lipesti o eticheta.

- Mai exista vreo sansa sa fie patriarh daca nu era "membru"? Acuma nu stiu precis daca patriarhul era sau nu membru, dar exista marturii ca clerul era si el invitat pe la marile adunari. Atata vreme cat aveai acces la o meserie doar in virtutea originii sanatoase, iar functiile erau conditionate de "carnet", acesta era un compromis care trebuia facut si atata tot. Orice om normal intelege ca uneori viata nu poate merge inainte fara anumite compromisuri... tine intr-o oarecare masura de arta. ;)

#2580
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,852
  • Înscris: 07.02.2003

 zenon, on 23rd December 2009, 13:05, said:

- Cate fapte cunosti tu facute de comunistii ateisti din greseala? Fapte au fost si la noi gen desfiintare de manastiri si transformarea de biserici in depozite... pana cand si-au dat seama ca este mai bine sa ia lumea "cu binisorul", doar aveau si academie unde invatau asa ceva. :)
Ce zici de bisericile mutate in vremea lui ceasca ? :) Iti dai seama cata munca, nu ca la americani care pun o casa din lemn pe un camion si pleaca la drum, la noi au fost mutate biserici grele cu tot cu temelie sa nu stea in drumul blocurilor. Le-au pus pur si simlu pe un fel de sine cum sunt cele de la macaralele clasice de pe vremuri si prin forta hidraulica au plecat la drum. De ce au facut comunistii asta ? Nu cumva aveau nevoie de "ajutorul" unor sefi religiosi si trebuiau sa arate bunavinta, ca-ti dai seama ca li se rupea de oamenii simpli ? :peacefingers:
Unele au fost simplu demolate, altele acoperite de blocuri spre enervarea locatarilor care aud clopotele parca ar fi alarma de incendiu, dar unele au fost mutate sa nu fie in drum... discriminare sau compromis :)

Edited by andreic, 23 December 2009 - 15:11.


#2581
Arraquwain

Arraquwain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 01.04.2006

 karuna, on 23rd December 2009, 12:30, said:

Materialismul dialectic intra in programa obligatorie de liceu, la filosofie. Dar educatie ateista se facea din clasele primare la orele de dirigentie, in special, cand trebuia sa radem de toti credinciosii, ca vezi, doamne, ce prosti erau, si cu ocazia sarbatorilor religioase cand de exemplut se scadea nota la purtare daca te ocupai cu altceva in Duminica de Pasti decat activitatile pionieresti organizate de unii membri ateisti mai sarguinciosi. Multe din "bancurile" auzite atunci propovaduite de activistii antireligie le mai descopar si acum pe forumurile unde activeaza atei. Iar comunistii erau atat de limitati in gandire incat aduceau drept cel mai puternic argument al lor in lupta antireligie "teoria evolutionista"   :lol: .
In clasele primare nu existau ore de dirigentie. In gimnaziu si la liceu la orele de dirigentie faceam matematica sau jucam fotbal, niciodata nu ne-a plictisit cineva cu materialism stiintific sau alte prostii, si asta e valabil pentru imensa majoritate a scolilor din tara. Programa de la filosofie nu mi-o amintesc, dar filosofie se studia un singur an din cei patru de liceu si materialismul dialectic nu ar fi putut ocupa mai mult de o ora sau doua din acest an. Departe de indoctrinarea pe care o sugerezi tu. Daca acum s-ar mai studia cumva filosofie in liceu, ar fi normal sa se vorbeasca si despre materialismul dialectic, acesta este un curent filosofic istoric care nu poate fi ignorat, cum nu poate fi ignorat nici marxismul.
A propos, materialismul dialectic este baza filosofica a marxismului, nu are nici cea mai mica legatura cu ateismul, dar se pare ca e greu sa intelegi asta.

In duminica de pasti nu ti se intimpla nimic daca te duceai la biserica. Astea sint basme. Si eu am fost de citeva ori, fortat de familie, si nu mi s-a intimplat absolut nimic, in afara de enorma plictiseala care ma apuca intotdeauna cind ascult mai mult de 1 minut popii. Niciodata nu am auzit sa i se fi scazut nota la purtare cuiva pentru ca ar fi fost la biserica, de pasti sau oricind altcindva. Poti sa dai un singur exemplu, sau toate astea ramin la nivelul de mituri urbane ?
Parintii mei, chiar daca nu erau habotnici, se duceau la biserica de sarbatorile ortodoxe mai mari si niciodata nu au avut niciun fel de problema din cauza asta, desi tata era ofiter in armata. Cunosti vreo persoana care a avut probleme din cauza ca s-ar fi dus la biserica ? Eventual un caz public, care sa poata fi verificat ?

In realitate nu a existat niciun fel de persecutie a ortodocsilor. Persecutii religioase au avut de suferit numai greco-catolicii, martorii lui Iehova si alte secte crestine percepute de BOR ca fiind dusmani. Este de notorietate ca BOR a fost intotdeauna in slujba Partidului si a Securitatii, asa ca statul nu facea decit sa isi apere aliatii religiosi.

Edited by Arraquwain, 23 December 2009 - 17:29.


#2582
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 Arraquwain, on 23rd December 2009, 17:26, said:

In clasele primare nu existau ore de dirigentie.
Arraquain draga, nu te-ai prins ca interlocutoarea ta este o mitomana cronica? Chiar crezi ca merita sa o bagi in seama?

#2583
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

 karuna, on 23rd December 2009, 15:00, said:

- Presupui ca doresc ceva anume, despre care nu stii sigur daca este adevarat sau nu, ceea ce nu te impiedica sa-mi lipesti o eticheta.

- Mai exista vreo sansa sa fie patriarh daca nu era "membru"? Acuma nu stiu precis daca patriarhul era sau nu membru, dar exista marturii ca clerul era si el invitat pe la marile adunari. Atata vreme cat aveai acces la o meserie doar in virtutea originii sanatoase, iar functiile erau conditionate de "carnet", acesta era un compromis care trebuia facut si atata tot. Orice om normal intelege ca uneori viata nu poate merge inainte fara anumite compromisuri... tine intr-o oarecare masura de arta. ;)



-Nu lipesc nimic Încerc să înțeleg ce citesc!
-,,Je ma'n ...''Cum clerul catolic a refuzat supunerea față de partid... Compromisul cu d-zeu cine l'a făcut?Au intrat în religie pentru funcții?.Atunci să facă bine să ia o pauză la capitolul,,Cît de mult am fost asupriți pentru credință''
Nu mai vorbesc de popii morți prin pușcării,că nu au vrut să toarne!

#2584
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 zenon, on 23rd December 2009, 17:50, said:

-Nu lipesc nimic Încerc să înțeleg ce citesc!
-,,Je ma'n ...''Cum clerul catolic a refuzat supunerea față de partid... Compromisul cu d-zeu cine l'a făcut?Au intrat în religie pentru funcții?.Atunci să facă bine să ia o pauză la capitolul,,Cît de mult am fost asupriți pentru credință''
Nu mai vorbesc de popii morți prin pușcării,că nu au vrut să toarne!

- Puteai sa fii corect si sa spui ca nu intelegi, nu ca sunt eu ilogica, nu? Iti place sa arunci intotdeauna vina pe celalalt. Din pacate e un obicei al majoritatii ateilor de pe acest forum...

- Ce mult te framanti!...


 Arraquwain, on 23rd December 2009, 17:26, said:

In clasele primare nu existau ore de dirigentie.

Asa-i, am vrut sa spun ca ce s-a intamplat a fost in gimnaziu; puteai sa intelegi daca erai istet!


Restul, te prefaci pur si simplu ca nu ai vazut ca s-au intamplat. Din fericire martori ca tine nu sunt prea multi, desi titlul de mitoman cronic pe care mi l-a oferit mie ain ti se potriveste de minune...

Edited by karuna, 23 December 2009 - 20:14.


#2585
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

 karuna, on 23rd December 2009, 20:08, said:

- Puteai sa fii corect si sa spui ca nu intelegi, nu ca sunt eu ilogica, nu? Iti place sa arunci intotdeauna vina pe celalalt. Din pacate e un obicei al majoritatii ateilor de pe acest forum...

- Ce mult te framanti!...

-Dacă mesajul e ilogic,eu ce trebuie să înțeleg?Că e normal ca un popor să fie credincios(stai că avem o problemă cu,,formele'' de creștinism) și că așa zișii atei care au condus pînă la revoluție trebuie arși pe rug cu pui cu tot?
Repet Fă un efort(chiar dacă trebuie să scri mai mult) și fi explicită și mai ales renunță la generalizări Ateii sunt și ei oameni Dacă îi consideri animale,se vor comporta ca atare
-Ce vrei, firea pasională!

#2586
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 zenon, on 24th December 2009, 08:31, said:

-Dacă mesajul e ilogic,eu ce trebuie să înțeleg?Că e normal ca un popor să fie credincios(stai că avem o problemă cu,,formele'' de creștinism) și că așa zișii atei care au condus pînă la revoluție trebuie arși pe rug cu pui cu tot?
Repet Fă un efort(chiar dacă trebuie să scri mai mult) și fi explicită și mai ales renunță la generalizări
-Ateii sunt și ei oameni Dacă îi consideri animale,se vor comporta ca atare
-Ce vrei, firea pasională!

-Ideea era ca problema poate sa fie la tine si sa nu intelegi sensul cuvintelor implicit al unui mesaj. In al doilea rand se vede ca ai probleme personale cu "formele" de crestinism... Exista niste pasi care trebuie facuti in rezolvarea lor. Primul ar fi ca trebuie mai intai sa le intelegi tu insuti, nu sa intervii cu aruncatorul de flacari. Iar in al treilea, imi atribui fara niciun argument intentii care nici pe departe nu-mi apartin. Ce-ar fi sa faci un efort si sa nu-i mai judeci pe altii dupa modelul tau interior?

-Imi atribui iarasi fapte pe care nu le-am facut. Eu nu pot sa spun despre atei decat ceea ce marturisesc de buna voie. Daca ei spun ca sunt oameni, bine, daca spun ca sunt animale, asta e, si-asa se supara de fiecare data cand sunt contrazisi...

Edited by karuna, 24 December 2009 - 09:18.


#2587
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

 karuna, on 24th December 2009, 08:58, said:

-Ideea era ca problema poate sa fie la tine si sa nu intelegi sensul cuvintelor implicit al unui mesaj. In al doilea rand se vede ca ai probleme personale cu "formele" de crestinism... Exista niste pasi care trebuie facuti in rezolvarea lor. Primul ar fi ca trebuie mai intai sa le intelegi tu insuti, nu sa intervii cu aruncatorul de flacari. Iar in al treilea, imi atribui fara niciun argument intentii care nici pe departe nu-mi apartin. Ce-ar fi sa faci un efort si sa nu-i mai judeci pe altii dupa modelul tau interior?

-Imi atribui iarasi fapte pe care nu le-am facut. Eu nu pot sa spun despre atei decat ceea ce marturisesc de buna voie. Daca ei spun ca sunt oameni, bine, daca spun ca sunt animale, asta e, si-asa se supara de fiecare data cand sunt contrazisi...



-Ce problemă să fie?Că nu înțeleg ce scri?Deja am spus,iar dacă vrei să nu fi înțeleasă greșit,fă un efort și explicitează
Stai liniștită, că nu am nimic și nici probleme personale cu nici o formă de creștinism Mă înțeleg perfect cu toți Repet,pentru a treia oară!Decît să pierzi timpul cu explicații de genul: eu am scris,tu nu înțelegi,mai bine scri de două ori
-Așa cum se supără orice alt om De ce ar trebui ateii să fie monumente de toleranță? Își afirmă dreptul la existență așa cum o face orice alt om Că li se neagă existența,concepțiile despre viață și lume,asta e

#2588
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 zenon, on 24th December 2009, 13:56, said:

-Ce problemă să fie?Că nu înțeleg ce scri?Deja am spus,iar dacă vrei să nu fi înțeleasă greșit,fă un efort și explicitează
Stai liniștită, că nu am nimic și nici probleme personale cu nici o formă de creștinism Mă înțeleg perfect cu toți Repet,pentru a treia oară!Decît să pierzi timpul cu explicații de genul: eu am scris,tu nu înțelegi,mai bine scri de două ori
-Așa cum se supără orice alt om De ce ar trebui ateii să fie monumente de toleranță? Își afirmă dreptul la existență așa cum o face orice alt om Că li se neagă existența,concepțiile despre viață și lume,asta e

Serios? Dar cu mine si ceilalti de pe forum de ce nu te intelegi?...

#2589
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

 karuna, on 24th December 2009, 15:00, said:

Serios? Dar cu mine si ceilalti de pe forum de ce nu te intelegi?...



În ce problemă ar trebui să mă înțeleg cu tine și cu ceilalți?

#2590
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 zenon, on 24th December 2009, 15:36, said:

În ce problemă ar trebui să mă înțeleg cu tine și cu ceilalți?

Deci tu habar nu aveai ca nu te intelegi cu lumea(!)...

#2591
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

 karuna, on 24th December 2009, 17:00, said:

Deci tu habar nu aveai ca nu te intelegi cu lumea(!)...



Vrajă!
În ce problemă ai constatat că nu mă înțeleg cu,,lumea''(îmi bagi opinia publică pe gît?)
Era o scenă asemănătoare prin,,Tache,Ianche și Cadîr'' O babă care cerea săpun ieftin și aducea știrile din mahala

#2592
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 zenon, on 24th December 2009, 16:49, said:

Vrajă!
În ce problemă ai constatat că nu mă înțeleg cu,,lumea''(îmi bagi opinia publică pe gît?)
Era o scenă asemănătoare prin,,Tache,Ianche și Cadîr'' O babă care cerea săpun ieftin și aducea știrile din mahala

Probabil ca asta e felul tau special de a te intelege cu lumea, sa bagi opiniile tale pe gatul altora(!).

Edited by karuna, 24 December 2009 - 17:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate