Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Facultatea de Limbi Straine.

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Alex111

Alex111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.05.2007
Iertati-ma ca nu postez in topicul deja creat, dar mi-este frica, ca, intrebarilor mele, nu le vor fi oferite nici un raspuns.

As vrea sa ma inscriu la aceasta facultate sa invat Engleza si Japoneza. Engleza o stiu destul de bine, dar Japoneza... 0.
Vreau sa stiu daca, acele doua examene de admitere, or sa fie neaparat din Engleza si Japoneza?
Pot rezolva Engleza; am inteles, din alt topic despre aceeasi facultate, ca al doilea examen (care ar inlocui Japoneza) ar putea fi in/din limba Romana?
Nu stiu daca am fost destul de coerent, vreau sa invat Engleza-Japoneza. Pot inlocui examenul obligatoriu cu Romana daca  Jap. stiu ioc?

Profesorii, cum sunt? Influentati de pe vremea lui nea Nelu'? (Comunisti :P) Adica, nu stricti cu invatatura, ci cu discriminarea, cum stau la capitolul asta? (Am par lung, nu vreau sa mi-se spuna ca trebuie sa ma rad ca sa pot invata ceva... :| )

Admiterea este grea? Ce fel de intrebari se pun? (Engleza - timpuri <<past tense, continuous etc, stau cam prost cu ele :P>>, in cazul in care pot inlocui al doilea examen cu Romana, se dau chestii de genul "functia sintactica al verbului etc etc, foarte prost stau cu intrebarile de acel gen... nici nu stiu daca am formulat corect =/ )

Este facultate de stat? Nu se plateste vreo taxa anuala de "j de milioane"?

Va multumesc anticipat.

#2
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 03.04.2007
Nu cred ca se poate. Din cate stiu eu, dai examen la ambele limbi - in cazul tau, engleza si japoneza. Cel mult ai putea sa alegi sectia romana-engleza si sa faci cursuri optionale de japoneza.
Dar poate ma insel eu, bafta oricum

ps: daca stai prost la gramatica e grav..si btw se spune functia sintactica A verbului, acordul se face cu obiectul posedat, nu cu posesorul. Dar, de par nu se leaga nimeni.

Edited by beaucafea, 16 May 2007 - 18:07.


#3
Alex111

Alex111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.05.2007
multumesc pt corectare :P

Exista cursuri optionale? O_O Sunt varza.... ok, daca pot da examen la Engleza si Romana pt a putea invata si Japoneza, perfect! :D
As vrea sa invat si Germana, dar am vazut ca nu exista cursuri de incepatori. Cate limbi poti "lua la bord" indata ce intri la facultate?

#4
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
M`am tot interesat si eu de Litere anul trecut si din cate am inteles de pe net, poti sa dai examen din engleza si romana, ca japoneza e oricum la nivel de incepatori pentru toata lumea. Poate s`a schimbat anul asta modalitatea de exmane, viziteaza din cand in cand siteul facultatii.

#5
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 03.04.2007
Se pare ca m-am inselat: " Dacă un candidat se înscrie la secția de Japoneză cu Engleză B, el va susține examenul de patru ore cu două discipline, dintre care una va fi obligatoriu Engleză (pentru dovedirea nivelului avansat"
Dar sunt 20  de locuri la stat, asa ca apuca-te de invatat temeinic.
Nu stiu din ce oras esti, dar teoretic ar trebui sa poti invata si germana - daca nu este vreun curs optional in cadrul facultatii, poti face cursuri de incepatori in afara programei. In iasi spre exemplu erau cursuri organizate de Centrul Cutural German.

#6
yapy

yapy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 21.09.2006
eu vreau sa dau la engleza cu araba
si o sa  dau ca tine engleza scris cu gramatica lb romane scris
mi-e mai frica la engleza decat la romana ,ca ...hai sa fim seriosi...gramatica...admiterea la drept e echivalentul cu licenta de la ub ,asa am auzit...nu-mi dati in cap

#7
Alex111

Alex111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.05.2007

 beaucafea, on May 17 2007, 00:03, said:

Se pare ca m-am inselat: " Dacă un candidat se înscrie la secția de Japoneză cu Engleză B, el va susține examenul de patru ore cu două discipline, dintre care una va fi obligatoriu Engleză (pentru dovedirea nivelului avansat"
Dar sunt 20  de locuri la stat, asa ca apuca-te de invatat temeinic.
Nu stiu din ce oras esti, dar teoretic ar trebui sa poti invata si germana - daca nu este vreun curs optional in cadrul facultatii, poti face cursuri de incepatori in afara programei. In iasi spre exemplu erau cursuri organizate de Centrul Cutural German.

Oooo multumesc!
M-ai facut sa ma simt mai bine :D

#8
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 03.04.2007
Am si eu o intrebare: a dat cineva licenta la franceza? Ma intereseaza formulele stereotip, gen cum sa te adresezi comisiei la inceput si la incheiere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate