Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 

Entorsa glezna

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#55
KMLon

KMLon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.06.2005
Sa va spun si eu o poveste, daca va plictisiti sariti peste :). Anu trecut la inceputul lui septembrie am fost plecat intr-o excursie. Ca un facut am "reusit" sa calc stramb si sa-mi compromit vacanta. Dureri, spasme etc. gheata si nemiscare iar cand m-am intors dupa vreo sapt. fuga la medic. Acolo alta belea, nu ma primea ca nu mai eram asigurat, da asta e alta poveste (saracii doctori, nici de urgenta nu se uita la tine). Am fost la spitalul de urgenta deci, ca ma tot durea abia dupa 3 sapt de la incident. Acolo mai mult am pierdut vremea.. Am revenit la medicul de familie cu asigurarea platita si m-a trimis la ortoped. Asta a zis ca a fost o entorsa si m-a trimis la recuperare. Alta belea, programarile pt asigurati erau abia peste o luna. Am mai rabdat si am ajuns si acolo dupa aproape 2 luni juma de la "incident". Kineto, gimnastica, ultrasunete si ce naiba mai erau timp de 2 saptamani. Acum la 5 luni de cand am calcat stramb merg, sa zic normal in fiecare zi dar inca am niste ramasite de durere dar ce ma ingrijoreaza e ca seara ma vad cu glezna umflata. Am tot dat cu alifii, geluri si fac si exercitii din cand in cand si tot nu imi dispare. Vreo idee de la patiti? Nu prea am timp de mers iar la medic si stiu ca nu rezolv nimic nici daca ma duc, asa ca va cer parerea ce ar trebui sa fac..

#56
kallatis

kallatis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 26.05.2006

View Postvisitor8585, on Jan 30 2008, 00:32, said:

Fara sa ma joc cu cuvintele, complet nu vei mai fi vindecat. Vei avea o sensibilitate pe zona aia chiar daca nu te mai doare deloc si o vei relua cu sportul. Pentru ca pe viitor vei fi predispus ca la orice denivelare calcatura stramba sau aterizare pe piciorul lezat sa faci entorsa. Chiar daca vei lucra la recuperarea lui, fata de piciorul sanatos acesta va fi un pic mai expus accidentelor.

Asa este. Pot sa spun din propria mea experienta ca nu s-a vindecat 100%, nici dupa vreo 5 anisori, din pacate. Si s-a intamplat la un meci banal de baschet intre amici.

#57
T_Wallet

T_Wallet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.02.2008
si mie mi s'a intamplat acum o chestie asemanatoare. am jucat astazi baschet si am calcat stramb... la inceput durere mai lejera, acum am o umflatura... mi'am pus gheata, si dupa ce s'a topit am dat cu Fastum Gel. Stau cum piciorul mai sus decat solul, trebuie ridicat mai mult chiar?! De asemenea, ce vreau sa va intreb: am citit aici ca nu se va mai vindeca niciodata complet. riscul sa fac iar o entorsa va fi mult mai ridicat? la modul: la prima calcatura mai stramba, jap entorsa?!
Multumesc

#58
T_Wallet

T_Wallet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.02.2008
nu gasesc butonul de EDIT asa ca imi cer scuze ca fac dublu post. M'am dat cu Fastul Gel si acum mi'a adus cineva de la farmacie si un BenGay rosu, d'ala pentru sportivi. Sa ma dau si cu bengay'ul?

#59
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View PostT_Wallet, on Jan 28 2009, 19:15, said:

M'am dat cu Fastul Gel si acum mi'a adus cineva de la farmacie si un BenGay rosu, d'ala pentru sportivi. Sa ma dau si cu bengay'ul?

Nu, nu te da cu bengay-ul rosu pentru ca iti provoaca vasodilatatie (e incalzitor, il folosesc sportivii inainte de antrenament) si iti creste sangerarea la nivelul tesuturilor lezate din articulatie, creste tumefactia articulatiei.

Daca esti sportiv de performanta (si nu numai) cred ca ar fi bine sa consulti un ortoped care poate decide daca e nevoie de ghips pentru ca altfel risti muuulte recidive  de acum incolo ale entorselor printr-o nevindecare corespunzatoare a ligamentelor.

In momentul asta lucrurile cele mai importante sunt :gheata, pozitia ridicata a piciorului, repaosul si ortopedul. Lasa unguentele momentan.

Sanatate.

Edited by ionutz78, 28 January 2009 - 19:34.


#60
T_Wallet

T_Wallet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.02.2008
Multumesc de sfaturi, cred ca plec la medic acum. Revin cu detalii.

#61
T_Wallet

T_Wallet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.02.2008
Venit'am de la ortoped:D. Am o entorsa, trebuie repaus pana luni-minim, cu gheata pusa, piciorul ridicat si Fastum-Gel. Multumesc multi ionutz78.


Aaah, nu va duceti la municipal!!! E oribil de scarbos.

#62
visitor8585

visitor8585

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.01.2007

View PostT_Wallet, on Jan 28 2009, 23:46, said:

Venit'am de la ortoped:D. Am o entorsa, trebuie repaus pana luni-minim, cu gheata pusa, piciorul ridicat si Fastum-Gel. Multumesc multi ionutz78. [...]

a trecut cam o luna si jumatate de cand te plangeai ca ai avut entorsa.
e bine ca ai fost la medic sa afli daca nu ai facut cumva o mica fractura.
eu fiind obisnuit cu entorsele am umblat odata 4 zile cu varful maleolei fracturate si nici dupa radiografie nu-mi venea sa cred.
acum ar trebui sa calci normal si fara dureri daca nu ai recidivat sau nu a fost foarte grava.
acum ar fi bine sa iti intaresti capsula articulara prin exercitii fizice specifice.
ajuta si pentru baschet. face detenta.
ti-as recomanda sa incerci joc de glezna, dar corect, pe ambele picioare, mers pe varfuri pana ce eventual incepe sa te doara cand te opresti [daca nu te doare cam 30-40 min/zi].
daca nu te mai doare iti propun sa incerci ce am scris mai sus si sa suplimentezi cu sarituri ca mingea.
eu am facut asta zilnic 4 luni; am ajuns sa fac lejer dupa asta 3000 de sarituri ca mingea fara sa simt durere.
si ce a fost mai important: a crescut detenta cu cca 10 cm!

#63
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005
As dori sa intru si eu, cu "piciorul meu tembel", in acest club. In aceasta minunata seara de iunie, fiind intuneric pe niste scari, cand veneam in camin, nu am vazut ca era o scara lipsa (si cum sunt eu de obicei visator) si era sa ma trezesc in sant. Acum cred ca mai bine picam in sant decat sa ma doara glezna asa. Dar am mai trecut prin asa ceva de vreo 3-4 ori, de cateva ori cand eram mai mic (12-13 ani, prima data, din cate tin minte) si a trecut de la sine. Nu ma complic cu urgente, cel putin nu inca, mai ales ca am de predat o lucrare de diploma in 2 zile si peste 10 am prezentarea proiectului de diploma. Nu prea am chef de ele, dar... trebuie.

Eh, o seara faina va doresc, ca eu mi-am stricat-o deja pe a mea.

#64
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

View PostM_r, on 15th June 2009, 23:04, said:

si a trecut de la sine. Nu ma complic cu urgente, cel putin nu inca,
Oricum mare lucru nu mai au ce sa-ti faca, entorsele netratate (defapt tratate dar cu indiferenta, tablete  ;)  ) din trecut au lasat urme in sensul ca ligamentele alea s-au vindecat dar s-au vindecat mai lungi decat ar fi trebuit sa fie.
Si astfel ai ramas cu o laxitate in glezna din cauza careia tot o sa mai patesti astfel de neplaceri.

#65
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
Cu ce se poate inlocui solutia Burov?

#66
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
apa cu otet, 3 la 1. nu-i aceeasi chestie, dar decat nimic...

#67
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
Saru' mana!
Stiu ca nu se mai fabrica, dar credeam ca exista inlocuitor.

#68
Baronu666

Baronu666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 21.11.2005
Salutare,

In data de 12 Mai, in timpul unui meci amator de baket am facut o entorsa deglezna de toata frumusetea gr.2 spre 3, cu fractura maleola externa. Am stat cu piciorul 2 saptamani in fasa ghipsata. Apoi dupa 2 saptamani mi-am cumparat o orteza si am mai stat o saptamana cu piciorul procliv plus comprese cu ghiatza. Dupa 4 sapt de la entorsa m-am dus la ortoped din nou si mi-a zis ca in 2 saptamani voi putea relua activitatile sportive, si sa incep sa fac exercitii. Am facut o saptamana exercitii iar la sf. ei m-am dus la fizioterapeut. Acesta mi-a zis ca mai trebuie un repaos de 10 zile pt ca inca e umflata glezna (faza e ca el nu stia cat de umflata a fost inainte) si i-am urmat sfatul si nu am mai facut exercitii 10 zile, dar tot nu s-a dezumflat, ba pot spune ca parca mai rau se umfla acum. Acum nu stiu pe care dintre ei sa mai ascul: ori fizioterapeutul ori ortopedul? Voi ce ziceti?

Merci

#69
kitty2008

kitty2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 22.03.2008
Am nevoie urgenta de ajutor. In urma  cu cateva zile, in urma unui meci de fotbal, prietenul meu s-a lovit la piciorul drept. In cateva ore s-a umflat piciorul si a pus gheata, sperand ca ii va trece unflatura. Problema e ca acum am vazut ca, pe langa ca piciorul e umflat, acum s-a si invinetit. Maine dimineata mergem sa faca o ragiografie. Ce credeti ca ar putea fi? Multumesc anticipat.
Zona cu rosu e umflata, ce e cu mov e vanat.

Attached Files


Edited by Mig VWFan, 28 June 2009 - 11:08.


#70
gronkyy

gronkyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.03.2007
Si eu intru in club , acum 5 saptamani am calcat stramb sa fotbal si am facut entorsa gr 2 am avut timp de 1 sapt glezna imobilizata in ghips dupa care 3 sapt am umblat cu fasa elastica , acum pot sa merg normal nu ma doare decat daca stau mult timp in picioare exemplu 5 -6 ore ...problema e ca la nivelul "oului piciorului" mi-a ramas o umflatura dura la palpare .... aveti idee cam cat dureaza vindecarea  unei entorsre sau ce se va intampla cu umflatura  va ramane asa sau in timp se va absorbi chiar daca este dura ?

#71
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
sunt nou venit in club , aseara mi-am facut o entorsa de mia mare frumusetea .........pot sa ma sporijin in el cind stau jocs , cind vreau sa mereg ma las pagubas ...........am pus gheata  fasa elastica si bengay ........sa ma i dezumflat un pic ....sper sa nu se agraveze

Edited by Mig VWFan, 08 July 2009 - 10:43.
Ai patit si ceva la mana sau asa scrii tu ?


#72
gbod21

gbod21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.01.2008
Salut, am si eu o problema care incepe sa ma sperie si v-as ruga sa ma ajutati cu vreo sugestie daca puteti, pentru ca deja incep sa intru in panica.


Acum 6 zile am suferit o entorsa la piciorul stang pe un teren de sport(am 22 de ani). Prima zi nu am simtit cine stie ce, insa a doua zi, aveam niste dureri insuportabile, in special in momentele in care calcam pe calcai. Am fost la urgente, unde mi s-a facut o radiografie, insa radiografia nu arata ligamente rupte sau vreun alt aspect grav, medicii punandu-mi, insa, diagnosticul "entorsa".

Nu aveam nimic umflat, nu aveam nicio vanataie si mi s-a pus o atela pe care trebuie sa o tin 10 zile. Sunt in a saptea zi (mai exact azi se implineste o saptamana de cand m-am accidentat). Mi s-a spus ca prima zi sa nu solicit deloc piciorul cu pricina. Astfel, am inceput sa calc usor pe el din a doua zi... recunosc ca din a treia zi, am inceput sa calc aproape normal pe el, dar nu in aceleasi conditii in care il foloseam inainte de toate acestea.

Inca mai simt durere (nu la fel de puternica precum inainte), care dispare de fiecare data dupa ce iau ibuprofen (medicament recomandat de medic). Va intreb, e normal sa ma mai doara si acum? Pentru ca acum, cand incerc sa calc, se simte destul de tare durerea, chiar daca nu ca acum o saptamana, insa e destul de puternica si acum... n-as vrea sa depind de aceste antiinflamatoare, in plus atela mea nu pare f stabila si incepe sa se rupa singura ;)).

Mentionez ca nu mai pot sta f multe zile in  localitatea in care sunt acum, in caz ca cineva imi sugereaza sa mai stau o vreme cu ghipsul... Urmeaza sa ma intorc in Bucuresti, si sper sa nu fie cazul vizitei la un nou medic. Intrebarea mea principala e: e adevarat ca durerea nu dispare atat de rapid si ca, in cele din urma, va disparea? Unii spun ca i-a tinut si 10 zile, altii spun ca mai putin. Si eu, avand o entorsa deloc grava, ma intreb de ce dureaza atat de mult.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate