Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

care boot disk e mai bun?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
m-am tot frecat cu CD sa le fac bootabile, si am dat de o curiozitate:
Dupa care discheta de boot este cel mai bine sa fak un CD bootabil? 98 sau Me ? , sau altceva, exista vreo alta modalitate mai buna de a face un CD bootabil, io de obicei pe un cd bootabil pun norton commander, si utilizez numai start with CD-rom support; nu exista vreun program ceva care sa faca dichete bootabil deupa cum vrei tu? ceva gen sa intre direct in Norton commander... sau asha ceva. aaa, si comanda   sys c: merge pe orice dcheta de boot?, ca uneroi imi zice ca nu poate, de ce ?

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
1. Cea mai buna mi se pare discheta de sistem de Win98SE, deoarece nu da acea eroare stupida pe care o da discul de sistem de WinME cand incerci sa instalezi un Win98 cu ajutorul ei.

2. Exista chiar multe programe de creat CD-uri bootabile, in fct. de ceea ce urmaresti. Iata cateva exemple de pe SoftNews:

EZ Install Boot Disk 1.41

The Instant Network Boot Disk 6.6

Ultimate Boot Disk WinME v4.3i
Ultimate Boot Disk WinNT/2K v4.3i
Ultimate Boot Disk Win95/98 v4.3i


3. Personal pe discheta de sistem de Win98SE pun in autoexec.bat ca ultime linii chemarile pentru mouse.com si Dos Navigator.. :D

4. Comanda SYS nu iti merge de pe unele discuri de boot? Normal... cele necreate de sistemul de operare nu dispun de elementele necesare :drac:

#3
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
deci tot traditionalul win98se are dicheta de boot mai ... avantajoasa? (apropo, ca sa bag mouse.com ce fac?, il copiez pe discheta shi scriu doar mouse.com in autoexec.bat?, sau ce fac?) sau totushi programele asta nu-s de ignorat? (am vrut sa vad ce-i cu Ultimate Boot Disk , dar m-a facut s-o las balta faptul ca-s pentru win98 , me , nu inteleg prea bine ce se va intampla daca voi boota cu discheta de Me pe un hdd GOL, sau pe un hdd cu win 98... asha ca e mai simplu cu o discheta de win standard; sau nu? )

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
Da, pui mouse.com in autoexec.bat
a:mouse.com

Nu uita sa-l copiezi pe discheta !!!

Eu am de obicei cd-uri bootabile si fac in radacina CD-ului un run.bat in care pun

mouse.com
cd dn
dn.com


mouse.com este in radacina, iar DN este directorul pt. Dos Navigator
Mouse.com poate fi gasit AICI

#5
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
geee :)  10x

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
Exista chiar si http://www.bootdisk.com !!!
Mergeti pe acest site si veti fi uimiti !!! :eek:

#7
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
incearca sa pui in loc de dos navigator un programel mult mai mic: volkov commander, pe care il poti gasi la http://www.egner-onl...vc/en/index.htm  

si da, si eu cred ca discheta de boot de win98 este mai buna decit cea de ME

#8
Gicu Piticu

Gicu Piticu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.12.2001
Da' multiboot de ce nu stiti ma sa faceti ? :drac:

#9
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
In loc de un CD multi-boot prefer cate un CD pentru fiecare OS :D
In loc de DN este FM (File Manager), are 49 kilo bytes (!) si face 90% din NC !

#10
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
"Da' multiboot de ce nu stiti ma sa faceti ?" -> Adica ?

#11
Gicu Piticu

Gicu Piticu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.12.2001
Adica un CD de service cu Win2K si Win9 pe el, bootabil Win9x si bootabil Win2K etc.

#12
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
adica sa aleg sa bootez pt. windows 9x sau pentru windows 2k ? sau cum...? aaa, si ca tot a revenit subiectul: (sper sa nu se mai fi intrebat) cum pot face ca la meniul ala cu start with CD-ROM support din config.sys , sa mai apara un meniu pentru a alege intre boot de pe Harddisk, adik normal? Mai fac acolo un meniu, si la el ce scriu:
[hdd]
......=???...

#13
Gicu Piticu

Gicu Piticu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.12.2001
N-AI INTELES MAI NIMIC. IN SFARSIT PENTRU ULTIMA INTREBARE, IA FISIERUL ASTA SI ADAUGA-L LA IMAGINEA DE FLOPPY FOLOSITA PENTRU CREAREA CDROM-ULUI.

Attached Files



#14
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
e adevarat, nu am inteles mai nimic; dar nu conteaza, e chiar super faza cu jo.sys... nu ma asteptam sa fie asa usor.. :) 10x

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate