Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Degradarea sufletului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
157 replies to this topic

#127
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 24 decembrie 2022 - 18:12, said:

Te regăsești în ateism, din câte îmi dau seama...Posted Image
La fel de mult ca în satanism.

#128
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 24 decembrie 2022 - 18:51, said:

La fel de mult ca în satanism.

Satanismul este tot o formă de spiritualitate, dar tu ești ateu, așa este, frate drag? [ https://yoursmiles.org/msmile/pozitive/m1258.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#129
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 26.01.2007
Nu cred în idoli, deci, într-un fel...
Dar cred în Dumnezeu, îl slujesc și îl iubesc din toată inima mea, cu toată puterea cu tot sufletul și cu tot cugetul meu.

#130
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Pacule, de ce ai dat like la ce a scris ”Megara”, știi prea bine ce fel de persoană este Megara, și de câte ori a fost banată pentru comportament nepotrivit!? Dacă nu ai înțeles discrepanța, eu de asta sunt aici, ca să o explic! Trebuia să-mi ceri mie clarificări suplimentare, înainte de a da like unui mesaj scris de Megara, un mesaj complet inept. :dontgetit:

https://dexonline.ro/definitie/inept

#131
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

View PostSfantul Jakob, on 25 decembrie 2022 - 13:35, said:

Nu cred în idoli, deci, într-un fel...
Dar cred în Dumnezeu, îl slujesc și îl iubesc din toată inima mea, cu toată puterea cu tot sufletul și cu tot cugetul meu.

Da, dar trebuie să fii atent să te închini Creatorului, nu creației! :yes:

#132
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 26.01.2007
Mulțumesc de grijă!
Am fost mereu atent și voi fi și în continuare...

#133
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Acum sincer, Jake, iată ce poate scrie protejatul tău, atât de îngroșat încât se vede și dincolo de ignore:

Doar în cazul coruperii textelor NT și a modificării lor substanțiale, putem să explicăm toate aceste neconcordanțe.

--------------------------

Cu alte cuvinte, Iehova a fost înfrânt de Diavol, fiindcă, deși Iehova a încercat să editeze o carte sacră... nu i-a reușit, fiindcă Diavolul a corupt toate textele, a ascuns din pagini, a modificat totul, a...

[ https://media3.giphy.com/media/3oEdvdkSja6nXmOoqA/giphy.gif?cid=ecf05e47vfozislql1l11h2oq0yx5waan4cvx8n7b22dzpw8&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Data viitoare, Jake, să te gândești bine pentru cine îți pui obrazul și dacă merită chestia asta...:ermm:

#134
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021
Nu a fost Iehova înfrânt de niciun diavol, nu așa se pune problema... atunci, dacă mergi pe raționamentul ăsta, de ce nu a intervenit Iehova să-l oprească pe Șarpe s-o corupă pe Eva... s-a lăsat înfrânt de Șarpe? :facepalm:

Nivelul tău de înțelegere a scripturilor este de grădiniță, cu fiecare post te afunzi tot mai mult în mocirla ignoranței, făcându-te de râsul curcilor... da' na, tu ai obrazul gros, la tine nu se pune!

Edited by heartu, 08 January 2023 - 17:35.


#135
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,474
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 01 ianuarie 2023 - 11:42, said:

Pacule, de ce ai dat like la ce a scris ”Megara”, știi prea bine ce fel de persoană este Megara, și de câte ori a fost banată pentru comportament nepotrivit!? Dacă nu ai înțeles discrepanța, eu de asta sunt aici, ca să o explic! Trebuia să-mi ceri mie clarificări suplimentare, înainte de a da like unui mesaj scris de Megara, un mesaj complet inept. Posted Image

https://dexonline.ro/definitie/inept
Eu nu te intreb pe tine cui dai lik-uri.
E treaba mea, dar cateodata altii au dreptate iar tu esti pe langa.

Stiu cine e Megara, a fost banata de multe ori insa la interventia episcopiei catolice i-a fost redat contul.
Asta e, coruptia are mana lunga, si ii pune si pe patronii softpedia la respect. Posted Image
Dar hai sa nu ne degradam sufletul din pricina unor corupti.
Iar tu sa nu te ofuschezi ca dau si altora like-uri ca nu ai de ce. Pentru ca eu dau pentru idei, nu tin cont de persoana.

#136
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

View PostPaco_ste1, on 08 ianuarie 2023 - 18:13, said:

Pentru ca eu dau pentru idei, nu tin cont de persoana.

Bravo Paco, l-ai pus la punct...
:first:

#137
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlupini, on 09 ianuarie 2023 - 01:55, said:


Şi tu unde apari în înlănţuirea asta logică, din moment ce te-am evitat ? Posted Image

Undeva apari ! Unde oare ?! Posted Image

Eu am încercat să vă împac! Aici am greșit? :ermm:

#138
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPaco_ste1, on 08 ianuarie 2023 - 18:13, said:

Stiu cine e Megara, a fost banata de multe ori insa la interventia episcopiei catolice i-a fost redat contul.

Din câte știu eu, acțiunea de a debana un cont, se face din partea administrației forumului Softpedia, numai în baza unei hotărâri judecătorești...:ermm:

#139
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
A avut întâi, prima dată, cont creat în 2007, ”Sfantul Jakob”, și-a făcut în anul 2014, clonă ”penticostalul” cu care a activat până când a fost prins cu clona și i s-a banat clona. A continuat apoi cu contul inițial, pe care l-a pierdut din aceleași motive: clonare și răspuns urât colegilor moderatori.Posted Image

#140
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Nimeni nu-i prooroc (profet) în ţara lui este un proverb foarte des folosit pentru a evidenţia faptul că, adeseori, reuşitele oamenilor de seamă nu sunt recunoscute tocmai de cei în mijlocul cărora s-au născut şi format. Cuvintele lui Isus, rostite în Nazaret, când a observat că apropiaţii Lui se îndoiau de puterile sale, sunt complet nepotrivite, fiindcă Isus nu era un profet ca toți ceilalți, ci unul care venise din Ceruri, ca a 2-a Persoană a Dumnezeirii.

#141
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Deci iată, în Septuaginta, avem chiar copia scrisorii-edict pe care regele Ahașveroș a conceput-o, la sugestia lui Haman, pentru a fi exterminați toți iudeii din împărăția sa:

Iată copia scrisorii: i
„Marele rege Artaxerxe, aşa scrie către guvernatorii şi slujitorii de sub conducerea lor din cele o sută douăzeci şi şapte de ţări, din India până în Etiopia, care se află sub stăpânirea lui:
Stăpânind eu peste multe neamuri şi dobândind putere asupra lumii întregi, eu (fără să mă trufesc cu semeţia slavei, ci mai degrabă cârmuind cu blândeţe şi linişte) am vrut să fac viaţa supuşilor pururea netulburată, păzind regatul meu în pace şi uşor de străbătut de la un hotar pân' la altul, statornicind pacea dorită de toţi. Dar când eu i-am întrebat pe sfetnicii mei despre felul în care am putea aduce aceasta la îndeplinire, atunci Aman – care e vestit la noi prin înţelepciune şi se bucură neclintit de bunăvoinţa noastră, şi care a dovedit cea mai deplină credincioşie, fapt pentru care a dobândit şi cinstea de a şedea în al doilea loc după rege – ne-a arătat că prin toate neamurile lumii s'a amestecat un popor vrăjmaş, potrivnic legilor tuturor popoarelor, care necontenit nesocoteşte poruncile regelui, în aşa fel încât cârmuirea noastră să nu se poată întemeia fără sminteală.
Aşadar, dându-ne seama că numai acest neam, el singur, pururea se împotriveşte omenirii întregi, că aduce un fel de a fi potrivnic oricărei legi şi, pururea împotrivindu-se lucrărilor noastre, face cele mai mari nelegiuiri, în aşa fel încât regatul nostru să nu ajungă a fi bine întocmit, am poruncit ca toate persoanele care v'au fost arătate în scrisorile lui Aman - pus de noi peste trebile obşteşti şi al nostru al doilea părinte - să fie'ntru totul nimicite, cu femeile şi copiii lor, prin sabia vrăjmaşilor lor, fără nici o milă sau cruţare, în cea de a treisprezecea zi j a lunii a douăsprezecea, adică luna Adar a acestui an, în aşa fel încât aceşti potrivnici de ieri şi de azi să fie cu de-a sila aruncaţi în iad într'o singură zi, pentru ca în viitor să nu ne mai împiedice să ducem până la sfârşit o viaţă paşnică şi netulburată“.

Această scrisoare se găsește în capitolul 3. Dar regele, atunci când Estera îi spune despre planul de exterminare a iudeilor, mânios, întreabă:

În capitolul 7, tot din Septuaginta:
1. Regele şi Aman au intrat să se ospăteze cu regina.
2 În vremea ospăţului, regele a zis a doua oară către Estera: „Ce e asta, regină Estera? Care-ţi este cererea? care-ţi este rugămintea? că ţi se va împlini, până la jumătate din regatul meu“. a
3 Iar ea, răspunzând, a zis: „Dacă eu am aflat bunăvoinţă în faţa regelui, să-mi dăruiască – mie şi poporului meu – viaţa pentru care mă rog;
b spre nimicire, spre jefuire şi spre robie – noi şi copiii noştri să fim robi şi roabe –; dar eu nu m'am supus, de vreme ce omul care defaimă nu e vrednic de palatul regelui. c
[/url]5 Iar regele a zis: „Cine este cel ce a îndrăznit să facă lucrul acesta?
<a name="07">6 Estera a zis: „Potrivnicul este Aman, omul acesta viclean“. Atunci Aman s'a cutremurat în faţa regelui şi a reginei.

După care, normal, Estera cere regelui anularea edictului de exterminare a iudeilor:

8:5 Şi a zis Estera: „Dacă regele crede că e bine şi dacă eu am aflat bunăvoinţă [în ochii săi], să fie trimisă o poruncă prin care scrisorile trimise de Aman să fie anulate – cele scrise pentru nimicirea Iudeilor din regatul tău.
6 Căci – nu-i aşa? – cum aş putea eu să mă uit la necazul poporului meu, şi cum aş putea să rămân vie când neamul meu piere?“
7 Atunci regele a zis către Estera: „De vreme ce ţi-am dat – şi de bunăvoie ţi-am dăruit – tot ceea ce avea Aman, şi de vreme ce l-am spânzurat fiindcă îşi ridicase mâna împotriva Iudeilor, ce mai vrei de la mine?
8 Dacă vă place, scrieţi şi voi în numele meu şi pecetluiţi cu inelul meu; căci tot ceea ce se scrie din porunca regelui şi e pecetluit cu inelul meu nu poate să cunoască împotrivire“.
9 Grămăticii au fost astfel chemaţi în cea de a treia lună, adică Sivan, în ziua a douăzeci şi treia, în acelaşi an; şi li s'a scris Iudeilor ceea ce li se poruncise guvernatorilor şi căpeteniilor satrapilor, din India până'n Etiopia, în o sută douăzeci şi şapte de satrapìi, după ţinutul şi limba fiecăreia;
10 s'a scris în numele regelui şi s'a pecetluit cu inelul său, iar scrisorile au fost trimise prin ştafete;
11 le-a poruncit ca în fiecare cetate să trăiască după legile lor, să-i ajute şi pe alţii [să facă la fel], iar cu vrăjmaşii lor să facă după cum le este voia

Asta este de râsul curcilor! Septuaginta este și mai aiurea! Deci regele nu-și aduce aminte că el scrisese edictul de exterminare a iudeilor, dar când este rugat să anuleze, zice:  ”ce mai vreți de la mine?”....

7 Atunci regele a zis către Estera: „De vreme ce ţi-am dat – şi de bunăvoie ţi-am dăruit – tot ceea ce avea Aman, şi de vreme ce l-am spânzurat fiindcă îşi ridicase mâna împotriva Iudeilor, ce mai vrei de la mine?

Păi, nu era normal să se anuleze edictul? Atunci de ce regele s-a mâniat când a aflat despre acțiunea de exterminare a iudeilor (despre care trebuia să știe, doar el scrisese edictul)? Posted Image
De neînțeles! Carte de aruncat la tomberonul de gunoi!

#142
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 15 septembrie 2023 - 09:48, said:

Păi, nu era normal să se anuleze edictul? Atunci de ce regele s-a mâniat când a aflat despre acțiunea de exterminare a iudeilor (despre care trebuia să știe, doar el scrisese edictul)? Posted Image
De neînțeles! Carte de aruncat la tomberonul de gunoi!

Prin constituție nu era posibilă anularea, ci doar emiterea unei alte legi, care să-i ajute pe iudei să se apere.

Dacă tot ai citat din Septuaginta, atunci să observăm că în original scrie "Diavolul este Aman", ca să nu zică Zexelica că este Beelzebul. :D

#143
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 15 septembrie 2023 - 10:22, said:

Prin constituție nu era posibilă anularea


Deci regele recunoaște că a dat edictul, da?!!!

#144
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Este consemnat în istorie acest edict de exterminare a iudeilor, sau că iudeii s-au apărat contra...nici nu știm cui, pare a fi soldații regelui sau... națiuni dușmănoase conlocuitoare...Posted Image
Nu, nici vorbă! Ca să nu mai zic că regele Artaxerxes este confundat cu Xerxe, după cum recunosc cu franchețe experții lui Bartolomeu:

”De fapt, e vorba de Xerxe I (486-465 î. H.), care a moştenit de la Darius I un imperiu gigantic, atestat documentar ca întinzându-se din India până în Etiopia, împărţit în douăzeci de satrapìi şi numeroase provincii. El se intitula „regele cel mare“, „regele regilor“, „regele largului şi-ntinsului pământ“ (a fost, totuşi, înfrânt la Salamina). În Textul Ebraic: Ahaşveroş.”

[ https://i.ibb.co/25vJBqc/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nici Xerxe, nici Artaxerxe... nu au dat un astfel de edict!
Totul este fake!

Edited by dark, 15 September 2023 - 10:52.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate