Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Probleme transmisie fax

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
Prezentarea problemei:

Aleatoriu, fax-ul nu se transmite corect, ci doar primele cateva randuri din pagina. Nu e o eroare oarecare, pentru ca apare mult mai des decat sa il pot califica in categoria "se mai intampla".
Descriere completa:

1. Indiferent cate pagini trimit sau primesc, din fiecare pagina ajung la destinatie sau ajung la mine doar cateva randuri, approx 25%. Eroarea apare brusc, dispare fara nici o interventie.


Mediul de lucru:

Furnizorul de telecomunicatii (telefonie/net) este UPC. Conexiune pe fibra optica, cu structura standard, media convertor, gateway de telefonie cu 4 linii, centrala telefonica Siemens Highpath 1020, cu un server fax dedicat si un HP 3050 multifunctional, fiecare pe cate un interior.

La prima aparitie a fenomenului am banuit direct HP-ul, dar am observat ca si faxurile trimise direct de pe server, ajung la destinatie exact in acelasi fel. Am legat ambele faxuri direct in gateway, pentru a elimina ca posibilitate de eroare centrala telefonica...aceeasi situatie. Am dezactivat protocoalele de corectie de erori, am lasat totul la setarile cele mai safe... tot nimic. Enervant e, ca nu pot izola problema, sunt zile cand merge perfect, alte zile cand e un chin sa trimiti/primesti un fax amarat.

Banuieli: am observat ca eroarea apare mult mai des in momentul cand trimit/primesc faxuri de pe Romtelenoize, mai ales in  intervalul 11:00 AM - 16:00 PM. Aproape ca arata a congestie, dar nici asta nu explica fenomenul. Transmisia de fax NU se intrerupe, daca trimit 6 pagini, tine ca si timp cum ar trimite paginile...dar la destinatar, ajunge ciuntit. Cand primesc eu...cam acelasi fenomen.

Orice idee buna ar fi extrem de apreciata!

#2
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Am mai scriu eu despre asta in cazul mobililor, cauta pe forum.
Problema este la UPC, respectiv RDS, din cauza pachetizarii canalului de voce si a nestabilirii unui "bearer" de date pe numarul tau.

Solutia este sa iei o linie RTC, nu exista workaround, ar insemna sa se schimbe peste noapte toata logica retelei UPC.
RDS e posibil sa mearga mai bine, incearca daca este prin vecini.

Edited by Speedo, 08 May 2007 - 23:56.


#3
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
Din pacate solutia cu o linie RTC nu o pot aplica ( in litigiu cu Romtelenoize din cauza ca nu au respectat contractul pentru alte 3 locatii ). Iar in Cluj, RDS si UPC si-au impartit elegant orasul, nici unul nu calca pe teritoriul vecinului :) De UPC sincer nu am de ce sa ma plang, netul imi merge excelent. Dar problema asta cu fax-ul... Ma termina. M-am pus la discutii cu dept. tehnic de la UPC, am mentionat explicatia ta, privind lipsa unui "bearer", au fost de acord. Zic ei ca n+1 clienti au cam aceeasi problema cand vine vorba de interconectarea cu alte retele...deci cauta solutii :D Sa vedem!

Btw, problema asta o am si cu un birou mobil (hihi, camion de service, dotat cu de toate, telefonie, fax, net ), indiferent ca folosesc conexiunea VodaFone sau Orange.

#4
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Aceeasi problema si la VOD si la ORG, la ambii se pachetizeaza canalul de voce, ca si la UPC si RDS.

Probleme o sa ai pana se seteaza acel bearer pentru date, la ORG merge, la VOD de regula merge, la UPC niciodata sigur 50/50 cand este setat acel bearer, la RDS sunt probleme daca este congestionat accesul.

UPC nu va merge nici cu bearer, e loterie.

In cazul tau poti lua o solutie de fax pe ORG sau VDF, ca sa fi sigur ca merge, pentru ca fax-ul e document juridic si e foarte important.

#5
Van der Bilus

Van der Bilus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 22.03.2003
Problema descrisa aici :http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=171268
exista si in continuare pe linia vodafone.Noutati ar fi ca la fax international(dat sau primit) gradul de eroare este undeva peste 70%.
Daca tot esti in situatia de a folosi fax pe linie mobila iti recomand Orange.
Din toate proiectele facute cu operatori de telefonie mobila,avind in vedere feedback-ul,sint cei mai seriosi.[nu degeaba sint pe locul 2 (la BUSSINES)in europa dupa t-mobile (deh nemti !!!! :)]
Dupa cum spunea si speedo nu vei avea o linie sigura 100% cu nici un operator dar macar rata de esec sa fie rezonabila.

Edited by Van der Bilus, 11 May 2007 - 09:42.


#6
mateiu'

mateiu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 07.04.2007
Eu zic că dacă ții morțiș să trimiți faxuri, o poți face mai bine cu un serviciu dedicat. Sper să nu considerați iar a fi spam. http://www.fax2mail.ro
http://www.e-fax.ro/new_e-fax/pages/
Faxul clasic e deja cam depășit ;)

Edited by mateiu', 11 May 2007 - 10:55.


#7
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
Si totusi exista surprize placute: acum 5 minute primesc un telefon de la UPC, prin care ma anunta ca dupa ceva tweaking se pare ca au rezolvat problema. Ma gandesc ca si alte firme au avut problema mea si a trebuit sa se apuce de rezolvat :D Acum, sa vedem ce se intampla. Drept e, ca azi deja am logat 34 faxuri incoming, 42 outgoing, si inca nici o eroare... Ramane de vazut :D

Problema de fax la biroul mobil inca exista, Orange teoretic luni imi aduce ceva echipament nou care nu mai face fite...

Oricum,  apreciez asistenta oferita de toti care au postat.

#8
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Probabil au reusit sa seteze bearer-ul de date pentru numarul tau.
O sa-ti mearga bine doar din RTC si poate nici de acolo, in schimb nici o sansa de pe alt UPC care n-are setat bearer sau RDS sau mobili.

Insasi faptul ca monitorizezi conexiunea face ca acest serviciu de la UPC sa coste prea mult pentru economia facuta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate