Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

asigurare nula

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
salut
am si eu o problema. am vandut o masina. si evident proprietarul nu a mai venit sa o radieze. si vreau sa il infund. am vazut in cedam ca are asigurare si am intrebat la firma cum au facut fara buletinul meu ca eu nu o sa recunosc dauna daca se intampla. au venit cu texte ca ei asigura masina si de alea.
eu am spus ca ii reclam la comisia de supraveghere a societatilor de asigurare pentru ca de fapt polita respectiva este falsa.
ce parere aveti?

#2
tazdevil_Rmb

tazdevil_Rmb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.05.2007
am avut si eu o dacie fara sa o radiez si in asigurare trece si utilizatorul cu buletinul lui chiar daca altul e proprietarul... Oricum daca nu a radiat-o macar pune-l sa-tzi plateasca impozitul

#3
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Posttazdevil_Rmb, on May 8 2007, 23:10, said:

am avut si eu o dacie fara sa o radiez si in asigurare trece si utilizatorul cu buletinul lui chiar daca altul e proprietarul... Oricum daca nu a radiat-o macar pune-l sa-tzi plateasca impozitul

Du-te la Udriste, la Circulatie.O sa te indrume ei..ce sa faci.

#4
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
sunt din oradea si astia au zis sa il dau in judecata.

#5
bbogdan23

bbogdan23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.01.2007
de fapt care e nemultuirea ta?
ca ala nu si'o trece pe nume?
dupa noul cod rutier, cumparatorul nu mai este ingradit nici cum sa si'o treaca pe nume.
daca tu ai fost la primarie si esti ok cu masina-ea fiind luata de pe numele tau, nu vad care ar fi problema.

#6
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
pai da dar daca il prinde fara rovigneta imi trimite mie amenda.  cele de radar la fel, parcari la fel, iar la primarie au zis ca nu este radiata de la ei ca de fapt atunci eu am platit si am primit un certificat fiscal nu radierea.

#7
da(m)n

da(m)n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 09.09.2006
Daca ai actele de ce nu o radiezi? Tu o scoti de sub palaria ta si ala se spala cu ea pe cap.

Gresesc undeva? ( ca nu vad motivul pentru care nu o poti radia ).

#8
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 24.12.2005

View Posttazdevil_Rmb, on May 8 2007, 23:10, said:

am avut si eu o dacie fara sa o radiez si in asigurare trece si utilizatorul cu buletinul lui chiar daca altul e proprietarul... Oricum daca nu a radiat-o macar pune-l sa-tzi plateasca impozitul
1. Asta e posibil doar dacă există un contract care să reglementeze situația: leasing, comodat.. Ar fi cazul să îi ameninți cu CSA și să și mergi la CSA.
2. Dacă ai actele, o poți radia fără probleme. Deși dacă i-a făcut RCA, sigur are un act, ceva..

#9
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
am scris un mail la csa sa vedem ce zic.

#10
Doctor_Blade

Doctor_Blade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 30.03.2007
Da-mi voi sa iti povestesc doua cazuri aproape identice si rezolvarea lor.
1. Masina vanduta cu chitanta de mana cu un martor (deci trei semnaturi pe chitanta - cumparator, vanzator si martor), cu promisiunea cumparatorului "de incredere" ca in scurt timp vor fi demarate si actele oficiale el plecand cu masina, numere de inmatriculare si certificatul de inmatriculare dar fara cartea de identitate a masinii (cea cu secretizare RAR). Timpul a trecut iar cumparatorul a disparut, dar apare un alt individ la vanzator care cere restul de acte pentru masina pentru ca nu poate efectua ITP si alte cele. Vanzatorul refuza si se adreseaza politiei spre radiere. Politia il trimite la judecatorie unde cu ajutorul unui avocat da in judecata cumparatorul si cere recunoasterea chitantei de mana semnata cu martor (martorul a fost si el prezent la proces, numai cumparatorul NU) ca si contract de vanzare cumparare. Dupa ceva timp, 3-4 luni, decizia instantei prin care recunoaste aceasta chitanta, devine definitiva si irevocabila. Cu aceasta decizie vanzatorul se prezinta la politie si rezolva radierea (cu putine interventii, pentru ca normal trebuia data in judecata politia sa accepte decizia tribunalului).

2. Sitatie putin similara cu prima pana la disparitia vanzatorului care pleaca cu masina, placutele si certificatul de inmatriculare. Vanzatorul se duce la Monitorul Oficial si declara certificatul de inmatriculare pierdut. Vanzatorul, obtine un duplicat de la politie (evident primul devenind nul). Cu o mica atentie la politai pentru numerele de inmatriculare (pe care normal trebuie sa le predai la politie in momentul radierii) si cu celelalte acte obtine radierea vehicolului.

Acum depinde de situatia ta si cum doresti tu sa o rezolvi. Eu ti-am dat doua exemple reale care sper sa te ajute.

Succes!

#11
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
ce lume cretina frate,,,cumpara masina si pe urma...valea...tigani
Prima varianta e mai corecta nitzel.

Edited by sanddy1964, 18 May 2007 - 14:21.


#12
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
da dar am dat si civ ca fraierul ca a venit cu mine la finante si am zis ca este ok. ca trebuia sa faca omologarea individuala si alea as ca acuma daca nu am raspuns pozitiv merg la judecat si eu.

#13
Doctor_Blade

Doctor_Blade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 30.03.2007
Atunci singura cale este judecata, acolo poti sa ceri si daune sau sa ceri sa suporte el cheltuielile de judecata, dar cel mai bine adreseaza-te unui avocat bun.

#14
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
nevastamea este jurist da daca ii spun ce am facut dorm in strada ca ea o zis ca sa nu o vand neradiata si eu am zis ca ii radiata dar acuma si sa aduc vorba imi este groaza.

#15
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
Masinile care se vand nu se mai radiaza , se trec de la un proprietar la altul, si pentru asta tb sa umble amandui legati unul de altul, mai ceva ca inainte, cand se radiau. Am umblat eu ptr Dacia parintilor mei cu respect cumparator de mi-a venit rau.
1, la intocmit acte
2. la primarie la mine ptr stampila pe fisa de inmatriculare si certificat fiscal (ii tb lui la inmatr la primaria lui)
3. la RAR ptr el la certif de autenticitate
4 la primaria lui sa-si declare masina, impozit si taxe inmatriculare
5 la cec contrav certif
6 la politie sa o treaca pe numele lui
7 iar la politie dupa 3 zile sa-si ia certif de inmatriculare si cel de radiare
8 la primarie la mine cu certuf de radiere sa o scot de la impozit

#16
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
de la primarie am radiat-o dar de la politie nu si asta ma doare ca daca nu o radiez tot ce este amenda vine la mine

#17
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004
Nu este mai bine sa o faci legal ca sa nu ai batai de cap? Nu m-am legat niciodata la cap. NUMAI legal. Si ce daca nu o cumpara asta? O cumpara altul, mai incolo, am rabdare. Fiecare masina isi are clientul.

#18
dr4qul4

dr4qul4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 19.03.2005

View Postmitre, on May 31 2007, 21:13, said:

de la primarie am radiat-o dar de la politie nu si asta ma doare ca daca nu o radiez tot ce este amenda vine la mine

cred ca va trebuii sa mai citesti codul rutier macar o data: nu se mai radiaza la politie. acum se radiaza numai la financiar. in momentul in care tu ai fost la taxe si impozite (primarie!!!) si ai radiat-o ala se duce la el la taxe si impozite, o ia in evidenta si plateste impozitul. in momnetul ala masina e a lui legal

la politie te mai duci doar pentru talon (eventual si numere) ;)

eu mi-am luat o masina in martie si am fost cu fostul proprietar la circa financiara unde el a primit o stampila. asta a fost tot. se putea duce si singur.

nu stiu ce radiere ai tu nevoie de la politie.

Edited by dr4qul4, 12 July 2007 - 10:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate