Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

AJUTOR URGENT

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
tazdevil_Rmb

tazdevil_Rmb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.05.2007
Mi-am facut casco la Unita(sunt din constanta) acum 3 luni knd am luat masina nou noutza. Am avut niste probleme gen prag indoit, masina gasita zgariata in parcare si mi-au facut dosar de reparatzii. Nu m-am dus la reparatzii pt k nu era timp. Am avut un accident din vina in care mi-am bulit toata partea dreapta(aripa fatza dreapta sparta, bara fatza zgariata, oglinda sparta, usa dreapta zgariata, aripa dreapta spate zgariata, bara protectzie spate zgariata). Asta s-a intamplat sambata spre duminica, duminica plimbandu-ma cu masina mi s-a incins motorul, am sunat la service si au zis k luni vin sa o ia. Nici o problema. Luni ma duc cu agentul constatator la service, face constatarea si cei de la service zic k problema cu incingerea vine de la Pompa Servodirectie care s-a bulit in urma accidentului. Cei de la asigurari au inca dubii si zic k e din garantzie si ca sa plateasca garantzia sau sa dea nota explicativa. Vine piesa dupa 4 sapt aproape vine si nota explicativa si cei de la asigurari nu vor sa plateasca. Azi a sunat tatal meu, a vbit cu ei si au zis k maine imi vine raspunsul k au trimis dosarul la bucuresti. In cazul in care raspunsul este negativ si ca nu vor sa plateasca ce fac? cum ii fac sa plateasca? piesa aia costa 42 mil nu am de unde sa scot atatzia bani(precizez am Citroen C4 1.6HDI). Am mare nevoie de ajutorul vostru cu sfaturi va rog.

Va multumesc anticipat

P.S. SA NU VA FACETZI ASIGURARI LA UNITA, KND VA IA BANII TOTUL E FRUMOS, KND E SA DEA DEVINE NASPA

#2
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
si eu am avut experiente neplacute cu Unita. Te sfatuiesc sa apelezi cu incredere la CSA.

#3
bogdan2007

bogdan2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 11.01.2007
Eu am fost nevoit sa renunt la Casco asta minune al lor, din cauza unor probleme independente de mine.Astept cam de o luna sa-mi dea restul de bani inapoi.O tot taraganeaza ca Bucurestiul in sus ba in jos, ba ca nu gasesc pe nimeni pe acolo, etc.
   De acum il voi plati lunar si cand nu-mi mai convine, ma sterg cu el...si in nici un caz laei din nou.
   Du-te la OPC si ameninta-i si cu un proces.

  PS : eu tot C4 am  :lol:

#4
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Pai e cam vina ta ca ai mers cu masina dupa accident.
Daca nu mergeai, trebuia sa-ti schimbe pompa si gata...Iar UNITA nu avea ce sa zica.
Oricum, e ceva 42 milioane...nu e de ici de colo...si ar trebui sa plateasca ca nu e o roata sau un casetofon pe care vrei sa ti le scoti pe asigurare, o manarie de genul asta...ei pot constata ca pompa e bulita de accident si masina trebuie facuta sa mearga corect.
Da-i in gat pe unde poti daca sunt porci, ...bine ca nu am facut CASCO la ei, cum ma imbia cineva....oricum, e ciudat sa se buleasca pompa aia de la accident...ai lovit masina inseamna, nu gluma...
Sper ca nu le-ai zis ca ai mers cu ea dupa accident...nereparata, ca pt sa se lege de asta, cred.
Bafta

#5
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Daca masina e in leasing poti cere si ajutorul bancii, sau mai bine zis a brokerului de asigurari sa te reprezinte, daca nu, apeleaza si la CSA.

Imi pare rau pentru tine si sper ca ceea ce ai patit sa fie invatatura de minte si pentru altii care se zgarcesc la cateva zeci de euro si nu-si fac asigurarile la companii mai serioase.  :peacefingers:

#6
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
se buleste usor. la un Logan a lovit un caine si asa de mici au fost daunele ca nu a solicitat casco. apoi a doua zi vede balta sub masina si pompa curgea.

#7
tazdevil_Rmb

tazdevil_Rmb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.05.2007
pana la urma am cerut parerea unui expert in avarii si accidente. el va face o expertiza in baza pozelor care le-a facut asigurarea pt k masina a fost deja reparata si in baza constatarii de la politie. el se va uite la masina, la piese s.a.m.d.. Acela va hotari dak este din vina accidentului in acest caz plateste asigurarea sau dak nu este din vina accidentului, in acest caz plateste garantia. Aceasta decizie este definitiva si foarte greu poate fi contestata. Dak ei tot refuza sa plateasca(cei care vor fi de vina) voi apela la un avocat care mai intai o sa vorbeasca cu ei si nu cred sincer sa le convina un proces in care vor aparea in presa si va fi scandal pe tema asta cat de Citroen sau Unita ar fi ei. Problema este ca toate astea se petrec si in acest timp eu nu-mi pot ridica masina pana nu se hotaraste cine plateste... Maine ma voi intalni cu expertul sa-i dau toate actele si va voi tine la curent. Va multumesc pentru ajutorul dat pana acuma

#8
bogdan2007

bogdan2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 11.01.2007
Acum doua saptamani eram la tribunal si pana sa-mi vina mie randul, erau 10 procese impotriva Unita inaintea mea si atunci m-am convins ce seriosi sunt.Asa ca eu cred ca li se cam rupe in Romanica(inca) de noi.Worth the try though!Good luck

#9
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
mda, sa stii ca amenintatul cu proces nu-i prea sperie, nu fiindca ii cheama Unita sau Citroen ci fiindca au deja cateva zeci daca nu sute de procese pe rol, si daca mai sunt inca pe piata inseamna ca se descurca :)

#10
tazdevil_Rmb

tazdevil_Rmb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.05.2007
Pana la urma am rezolvat-o. Am angajat un expert judiciar care a hotarat k de la impact nu se putea defecta pompa de servodirectie. Le-am trimis o adresa si acuma astept hotararea Frantei. Am ridicat masina pana la urma. Un avocat mi-a zis insa k fiind cazul delicat trebuia sa ma despagubeasca CASCO si pe urma sa se judece ei cu garantzia si dak nu era masina luata cash si era in leasing nu aveam problemele astea! Multumesc pt ajutor si va sfatuiesc sa facetzi la fel ca mine in caz k patzitzi ceva asemanator!

#11
bogdan2007

bogdan2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 11.01.2007
Multumim de info.Speram totusi sa n-avem nevoie sa ajungem la asta :peacefingers:

#12
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Posttazdevil_Rmb, on May 24 2007, 01:34, said:

va sfatuiesc sa facetzi la fel ca mine in caz k patzitzi ceva asemanator!
Gresit! SA NU FACA LA FEL CA TINE! :lol:
1. Nu faceti asigurare la UNITA :puke:
2.Nu cumparati aceste harburi Citroen, protejate prin taxa de inmatriculare. :nonobad:

Doar dupa ce ati gresit la punctul 1 si 2 faceti ca el.. :lol:

#13
WHEEP26

WHEEP26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 10.05.2007

View Posttazdevil_Rmb, on May 24 2007, 01:34, said:

Pana la urma am rezolvat-o. Am angajat un expert judiciar care a hotarat k de la impact nu se putea defecta pompa de servodirectie. Le-am trimis o adresa si acuma astept hotararea Frantei. Am ridicat masina pana la urma. Un avocat mi-a zis insa k fiind cazul delicat trebuia sa ma despagubeasca CASCO si pe urma sa se judece ei cu garantzia si dak nu era masina luata cash si era in leasing nu aveam problemele astea! Multumesc pt ajutor si va sfatuiesc sa facetzi la fel ca mine in caz k patzitzi ceva asemanator!

Unita nu mi-a inspirat niciodata incredere
Citroen la fel
Cat te-a costat C4 (spune si ce dotari ai ales pe el)

#14
Varu Bob

Varu Bob

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.06.2007
Lucrez in asigurari si va sfatuiesc sincer sa apelati la incredere la Comisia de Supraveghere a Asigurarilor.
Datele lor de contact sunt la www.csa-isc.ro

In plus, ca sfat general, la incheierea unei asigurari, cu cat prima e mai mica (cel putin la Casco), cu atat mai sigur este ca va veti plati singuri daunele.
AC.

Edited by MAK, 09 June 2007 - 22:25.


#15
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Lumea da cu rahat in BCR si cand te uiti pe aici, iti vine sa fugi.
Pentru optiunea Tiriac (in loc de Unita) la un cip de 17.000e, mai pui 15e pe luna si esti in siguranta, eu nu stiu de ce unii arunca banii pe fereastra apeland la astfel de cretini... Chiar e o suma 50 de lei/luna, cand platesti atatia bani pe o masina?

#16
bogdan2007

bogdan2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 11.01.2007
Nu era vorba oameni buni de C4 in sine, era vorba de asigurarea pe care a facut-o omul.Deci  nu era cazul sa va exprimati voi parerile anti C4 ca masina n-are legatura aici...imediat incepem sa laudam Audi si gata treaba.
PS nu vinde numai Tariceanu masini noi in Romania, si cred ca mai mult a profitat Loganul de taxa lupu'.Si altii care vand masini noi...( nu dau nume ca se stiu ei)

#17
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001

View Postsanddy1964, on May 24 2007, 09:22, said:

Gresit! SA NU FACA LA FEL CA TINE! :lol:
1. Nu faceti asigurare la UNITA :puke:
2.Nu cumparati aceste harburi Citroen, protejate prin taxa de inmatriculare. :nonobad:

Doar dupa ce ati gresit la punctul 1 si 2 faceti ca el.. :lol:

Si Franta o sa dea ok pentru schimbarea pe garantie.

Sandy, nu am nimic cu tine...dar, te rog, nu mai arunca cu noroi in stanga si in dreapta. Am inteles mesajele...orice nu e Audi sau VW nu e bun.
Daca te uiti la cine a profitat de pe urma taxei de inmatriculare vei vedea ca citroen e un copil care se joaca cu putza in nisip fata de Porsche, pejo, Renault, Ford etc etc.

Scuze pentru offtopic.  :huh:

#18
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postpetman, on Jun 9 2007, 23:23, said:

Sandy, nu am nimic cu tine...dar, te rog, nu mai arunca cu noroi in stanga si in dreapta. Am inteles mesajele...orice nu e Audi sau VW nu e bun.
Daca te uiti la cine a profitat de pe urma taxei de inmatriculare vei vedea ca Citroen e un copil care se joaca cu putza in nisip fata de Porsche, pejo, Renault, Ford etc etc.
Petman, gresesti rau de tot.Pai eu nu arunc cu noroi in toate directiile ci doar intr-una: masina frantuzeasca proasta prin definitie.La VAG nu se strica chestiile alea daca mergi cu masina 10000000KM si aia de la Porsche iti schimba ce e de schimbat fara discutii.
Daca e vina ta, NU-TI SCHIMBA-SI BINE FAC.
Nu conteaza cine a profitat de pe urma taxei ci mai ales CINE A ORCHESTRAT KKANARIA respectiva.Din cauza aceste taxe eu nu am masina pe care mi-o doream ci alta, care nu e foarte rea dar care putea fi mult mai tare daca acest kkt de taxa nu exista.
Si in incheiere, DA, orice nu e VAG+BMW+MERCEDES nu e bun. :notangel: Asta spusesem incele de mai sus.Bravo.Ai intuit corect.

Edited by sanddy1964, 10 June 2007 - 16:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate