Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pistol care sa pulverizeze vopsea...

Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...

Sa desparțim cuvintele in cuvinte
 Apartament complex rezidential no...

[UNDE] reciclare cd / dvd

Foliere geamuri

Microsoft Defender
 cartela Internet Europa

Sondaj EV

Testerul pe VAG arata devieri la ...

Aparat ieftin pentru sigilat pung...
 Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.

Interpretare XML

PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi
 

Manfrotto 190XPROB

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
27 răspunsuri în acest subiect

#19
docman2

docman2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 233
  • Înscris: 13.02.2006
eu ti-as recomanda pt munte si din ce aparatura ai insirat tu 2 modele, sau cele similare lor:
http://www.bhphotovi...ripod_with.html
sau
http://www.bhphotovi...ack_Tripod.html

ambele sunt usoare, tin cam pana in 2.5 kg (cam cat o sa ai tu maxim in urmatorii 2 ani nevoie) si sunt la bani decenti.
Velbon mai facea vreo 3 modele, nu le-am mai vazut recent, tot asa usurele.

Personal la munte car cu incredere un 724 pt format mediu si il tine cu anumite rezerve (tele-ul lung e problema), insa deja sar de cele 3 kg date ca si rezistenta maxima.
Capul bila (eventual cu optiune de rotire panoramica) ar trebui sa te intereseze mai mult decat sistemul de prindere. Nu de alta, dar daca mergi constant cu el pe coclauri, iti garantez ca in 2 ani il schimbi, altfel te ia politia ca umblii cu maciuca cioplita dupa tine.

Cand mai strangi bani si daca o sa ai aparatura mai grea + mers la munte ca si constrageri, vei ajunge ori la carbon, ori la ceva trepied mai greu nitel. Your choice.

Ca sfat complet personal: stay away de la giottos de prin tara romanica. Multi habar n-au ce-i in spate. La fel si de la manfrotto aduse prin metode dubioase. Daca ai optiunea sa-l iei de afara si iti place sa cari, e o varianta.

Spor.

Editat de docman2, 07 mai 2007 - 01:01.


#20
Dex.

Dex.

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 759
  • Înscris: 17.07.2006

View Postparintele, on May 6 2007, 04:24, said:

trepied cu clapeta iar aceasta in timp se uzeaza, mai ales daca o tii inchisa cand nu-l folosesti.

O remarca folositoare ;)

Multam Parinte!

#21
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.112
  • Înscris: 12.06.2004
Pai nu degeaba cu trepiedul se livreaza si o "chestiuta" cu care sa strangi suruburile ;)

#22
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.035
  • Înscris: 15.01.2005

View PostRares., on May 6 2007, 14:30, said:

pai da...dar ... daca vezi ce face coloana centrala ....inebunesti..
si-ti tine un k10D cu un bartai macroul de 200!  si flash!

da si tu o raita prin magazin... si uitete la Giottos!
am vazut cre ca toate modelel de la Manfroto...si...sincer nu mai stiu la fiecare ce si cum..cert e ca exista un 190 care n-are carlig!
existga un 190 care are coloana reversibila ...! asta nu!
190cl. http://www.manfrotto...ffonce/pid/2215
1. are o chestie de care poti sa prinzi ceva, dar nu as numi-o carlig, deoarece este pe o latura si cred ca e ca sa agati mai degraba ceva (un accesoriu etc) in scopul de a avea mana libera decat pt stabilizare (se observa inelul intr-o fotografie in link).
2. are coloana reversibila, foarte usor de folosit sistemul
3. am de gand sa il folosesc doar pt foto, nu am obiective atat de uriase incat sa imi ridice probleme si nici nu vreau sa montez mitraliera pe el. asa ca nu il vad ca fiind instabil. cat despre partea cu clemele... ce sa zic, la modeul expus in magazin (cel frecat de toata lumea, de cateva ori pe zi, deci uzura mai mult decat normala), vanzatorul l-a deschis si prinzandu-se cu mainile de el s-a ridicat pe el (ca la aparatul de gimnastica cal). apreciez greutatea vanzatorului la 100-110 kg. oricum, clemele sunt consumabile si se pot inlocui.
4. il poti pune in teren in cateva secunde. mi s-a intamplat sa observ un fenomen meteo interesant, avand trepiedul in casa, in mai putin de 30 de secunde eram in balcon cu aparatul pe trepied in catare. 1 minut mai tarziu, deja totul trecuse...

#23
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.103
  • Înscris: 17.03.2005
joannes, nu cred ca la inelul ala se refera ci la carligul sau gaica din capatul inferior al coloanei centrale...

#24
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.035
  • Înscris: 15.01.2005

View Postparintele, on May 10 2007, 21:55, said:

joannes, nu cred ca la inelul ala se refera ci la carligul sau gaica din capatul inferior al coloanei centrale...

exact, deasta am spus ca nu cred sa fie pt stabilizare. de acel carlig, agati greutatea doar in centru, e ca un fir cu plumb.

#25
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.103
  • Înscris: 17.03.2005

View Postjoannes, on May 10 2007, 23:06, said:

exact, deasta am spus ca nu cred sa fie pt stabilizare. de acel carlig, agati greutatea doar in centru, e ca un fir cu plumb.
nu cred :)
de genul ala de inel pozotionat acolo sunt 2 variante care imi vin in minte:
-cel mai probabil acolo se prinde carabina de la cureaua de umar a trepiedului, daca are asa ceva. la Giottos exista o asemenea curea si se prinde la un capat cu o carabina de un asemenea inel iar la altul se face un lat si se prind capetele picioarelor trepiedului, normal, in pozitia strans...

-a doua varianta, putin improbanila, este pt o borsetuta cu cu chei sau un maruntis de genul asta, tin minte ca si al meu are o asemenea chestie , alta forma, nu inel, un soi de carabina de plastic atarnata de un snur, etc... o balarie :D

#26
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.035
  • Înscris: 15.01.2005
omule, hai ca ne invartim ca un cui in galeata spunand acelasi lucru. sunt de acord cu tine, poate nu m-am exprimat corect. inelul din fotografie nu-i pt stabilizare, de acel carlig (deci nu inel, de carligul pt stabilizare) care se afla pozitionat in centrul de greutate al trepiedului se agata greutatea asemanator conceptului "fir cu plkum", pe cand inelul in cauza de mai sus, de doar de atarnat ceva, o balarie sau mai probabil de prins cureaua (care nu a existat in dotarea standard).

#27
De-jay

De-jay

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 29.06.2006
Dupa cate am vazut nimeni nu a raspuns la intrebarea ce a generat acest topic, asa ca raspund eu printr-un citat de pe site-ul producatorului.

Quote

The patented PRO model has a unique design which allows the center column to be used horizontally as an extending arm, or vertically (both right-way-up and upside-down).

Pagina producatorului.

#28
mirciusx

mirciusx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 199
  • Înscris: 11.01.2007

View PostDex., on May 7 2007, 23:44, said:

O remarca folositoare ;)

Multam Parinte!

Buna
Ce cap ai la trepied..asta in cazul ca ai 190xprob...eu am 725b de la manfrotto...toti se bat care e mai mare si mai tare. Diferenta dintre 190xprob si Giottos e de 1200grame. Eu am un rucsac Lowepro Rover Compu trekker...cand pun D80, 70-300 VR, 55-200 VR, 18-70, 50, si trepiedul pe spate...sa nu mai mentionez ca am si un laptop de 15.4"...se simte greutatea. Nu l duc la munte laptopul, insa cand merg dintr un oras in altul e destul de util, cu toate ca as prefera unul de 12.1"...se simte totul in spate. Cand fac iesiri, greutatea rucsacului foto...uneori e mai mare decat a celui care il folosesc pe munte. Si e rucsac de 60+20 litri...bine, ca conteaza si ce pui in el, e adevarat :P
Eu am luat 322rc2...si 190xprob. Inca nu l am scos afara..e prea brrr...pt mine  B)
Acum si intrebarea... cum te descurci cu 70-300 VR si ce plate ai pt head si ce head folosesti? Am vrut sa aleg 488rc4 ca are plateul mai mare.

Mersi

ps: pe care l tine buzunaru...BH face freeshipping pana pe 31 decembrie 2007 :peacefingers:

Editat de mirciusx, 17 decembrie 2007 - 13:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate