Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Despre gazon

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3507 replies to this topic

#91
irene6

irene6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 05.05.2008
[quote name='trestie-de-balta' date='Mar 17 2009, 20:47' post='6194816'
depinde de cat de umbroasa e si de cat de permeabil este pamantul.
[/quote]
Nu e foarte umbros ,nici foarte permeabil.
Va intrebam de marca semintelor de gazon.In orasul meu,la Bricostore, am gasit doar marcile:Turfline,Vilmorin,Starsem,Bricoline.Primele 2 mi se par scumpe.M-am gandit sa iau una din ultimele 2 marci,gazon parc ,sport sau universal.Ce parere aveti?

#92
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
[quote name='irene6' post='6296849' date='Apr 5 2009, 18:55'][quote name='trestie-de-balta' date='Mar 17 2009, 20:47' post='6194816'
depinde de cat de umbroasa e si de cat de permeabil este pamantul.

Nu e foarte umbros ,nici foarte permeabil.
Va intrebam de marca semintelor de gazon.In orasul meu,la Bricostore, am gasit doar marcile:Turfline,Vilmorin,Starsem,Bricoline.Primele 2 mi se par scumpe.M-am gandit sa iau una din ultimele 2 marci,gazon parc ,sport sau universal.Ce parere aveti?[/quote]


marca Universal e cea mai buna.
au mai multe tipuri de amestec: Park si Playground in proportii egale e ce-ti trebuie.

sunt la pungi de 1 kg si gasesti la bricostore, praktiker si alte magazine de profil.
bafta la semanat!

#93
Tavi Rusu

Tavi Rusu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 13.12.2005

 trestie-de-balta, on Apr 4 2009, 08:25, said:

nu ai zonele echilibrate, nu ai o udare acceptabil de uniforma, iar pompa nu corespunde ca debit si presiune.
materialele, adica tot ce trebuie, inclusiv pompa si contactorul, costa maxim 4000 de ron.

cat ti-au cerut?

Pompa nu am cum sa o mai schimb. este grundfos SQ2-55. Pot sa cresc presiunea si debitul ridicnad pompa. Momentan este undeva la 40-45m ceea ce dupa grafic ar furniza in jur de 2mc. Daca o ridic la 32 cred ca va creste debitul la 3mc/h. Ca si presiune la montajul actual are 2,5atm si este dat de contactor. Presiunea maxima este de 4 atmosfere la adancimea actuala. Daca o voi ridica va creste si presiunea.
De ce nu este buna pompa?

Este posibil ca zonele sa nu fie echilibrate dar dupa calculele mele ar fi o cantitate de 30l/min pentru zona 1 si 2 si 36 pentru zona 3. Asta dupa datele de pe siteul producatorului. Cat despre udarea uniforma este foarte probabil sa nu fie cea mai buna varianta dar cu cat sunt mai multe aspersoare cu atat creste pretu, sunt mai multe electrovalve. mai multa teava. Poti sa imi dai anumite sugestii?

Cat despre pretul doar al materialelor, fitingurilor, a tevii si a manoperei de montaj ajunge la de doua ori suma estimata de tine ... fata TVA.

#94
irene6

irene6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 05.05.2008

 trestie-de-balta, on Apr 5 2009, 18:46, said:

marca Universal e cea mai buna.
au mai multe tipuri de amestec: Park si Playground in proportii egale e ce-ti trebuie.

sunt la pungi de 1 kg si gasesti la bricostore, praktiker si alte magazine de profil.
bafta la semanat!
Multumesc frumos pentru raspuns.Saptamana aceasta sigur vom semana.

#95
anna2007

anna2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.04.2009

 irene6, on Apr 6 2009, 16:26, said:

Multumesc frumos pentru raspuns.Saptamana aceasta sigur vom semana.
noi am folosit vilmorin si se comporta excelent

#96
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

 Tavi Rusu, on Apr 6 2009, 14:27, said:

Pompa nu am cum sa o mai schimb. este grundfos SQ2-55. Pot sa cresc presiunea si debitul ridicnad pompa. Momentan este undeva la 40-45m ceea ce dupa grafic ar furniza in jur de 2mc. Daca o ridic la 32 cred ca va creste debitul la 3mc/h. Ca si presiune la montajul actual are 2,5atm si este dat de contactor. Presiunea maxima este de 4 atmosfere la adancimea actuala. Daca o voi ridica va creste si presiunea.
De ce nu este buna pompa?

Este posibil ca zonele sa nu fie echilibrate dar dupa calculele mele ar fi o cantitate de 30l/min pentru zona 1 si 2 si 36 pentru zona 3. Asta dupa datele de pe siteul producatorului. Cat despre udarea uniforma este foarte probabil sa nu fie cea mai buna varianta dar cu cat sunt mai multe aspersoare cu atat creste pretu, sunt mai multe electrovalve. mai multa teava. Poti sa imi dai anumite sugestii?

Cat despre pretul doar al materialelor, fitingurilor, a tevii si a manoperei de montaj ajunge la de doua ori suma estimata de tine ... fata TVA.

Aproape sigur pompa ta e prea slaba pt. instalatia care ai prezentat-o.
Nu o sa ai presiune sa se ridice aspersoarele.
Presiunea trebuie sa fie pe aspersor(e) nu pe pompa.
Poti sa ridici pompa cat vrei ca presiunea pe aspersoare e constanta.

Pretul cerut pare cel de piata cu o garantie adecvata. Ti-au pus mai multe zone ca ai pompa micuta.

Cu mici compromisuri udarea automata o poti face si la preturi mult mai mici.

#97
Tavi Rusu

Tavi Rusu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 13.12.2005

 cipaul, on Apr 9 2009, 15:08, said:

Aproape sigur pompa ta e prea slaba pt. instalatia care ai prezentat-o.
Nu o sa ai presiune sa se ridice aspersoarele.
Presiunea trebuie sa fie pe aspersor(e) nu pe pompa.
Poti sa ridici pompa cat vrei ca presiunea pe aspersoare e constanta.

Pretul cerut pare cel de piata cu o garantie adecvata. Ti-au pus mai multe zone ca ai pompa micuta.

Cu mici compromisuri udarea automata o poti face si la preturi mult mai mici.

1. Care ar fi compromisurile de care spui tu?

2. Nu te contrazic ref la presiunea pe aspersor dar sa luam un exemplu.
Pentru o zona imi trebuie 4 aspersoare care functioneaza la 1/4 adica 90grade si unul la 360grade. Nu am putea spune ca sunt 2?
Ce presiune mi-ar trebui mie sa functioneze toate 5 la 360grade? de 4 ori mai mare?
ceva nu este calculat bine.
O

#98
chummy

chummy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.01.2006
am pus si eu gazon in curte de 1 saptamana si 2 zile dar nu a rasarit nici macar un fir. De udat l-am udat in fiecare zi(uneori si dimineata si seara) si in schimb buruienile si papadiile au facut deja si flori. Ma gandeam ca trebuia sa rasara pentru ca a fost si cald afara saptamana trecuta. Cam cat timp sa mai astept sa vad daca rasare inainte sa ma apuc sa insamantez din nou?

#99
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 chummy, on Apr 15 2009, 12:27, said:

am pus si eu gazon in curte de 1 saptamana si 2 zile dar nu a rasarit nici macar un fir. De udat l-am udat in fiecare zi(uneori si dimineata si seara) si in schimb buruienile si papadiile au facut deja si flori. Ma gandeam ca trebuia sa rasara pentru ca a fost si cald afara saptamana trecuta. Cam cat timp sa mai astept sa vad daca rasare inainte sa ma apuc sa insamantez din nou?

la ce ce frig e noaptea, nu prea sunt sansa sa fie rasarit.
caldura trebuie noaptea, nu ziua, minim 6-7 grade celsius cateva nopti consecutiv.

#100
bolergabriela

bolergabriela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.04.2009
Si ieu am o gradin destul de mare si nu am probleme cu gazonu pt.  ca nu ie gingas se poate cu seminte nu ie foarte bun covoru ieu va recomanda semintele nu covorul.

 trestie-de-balta, on Apr 15 2009, 17:03, said:

la ce ce frig e noaptea, nu prea sunt sansa sa fie rasarit.
caldura trebuie noaptea, nu ziua, minim 6-7 grade celsius cateva nopti consecutiv.
Ieu va spun din propria experienta ca nu conteaza cite grade sint noaptea ziua conteaza daca ie tare cald inainte de timp se arde inainte de a rasarii

#101
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 MirelaLucia, on Mar 18 2009, 10:36, said:

Am citit topicul asta de la inceput si ma gandeam cat e de bine pentru un gazon sa ai suprafete mici de insamantare.

M-am mutat la curte si avem cam 3000mp de spatiu liber pe care in mare parte mi-l doresc cu iarba. Cum suprafata este foarte mare si am si zone cu pomi e cam greu sa bag tractorul sa are si sa-l discuiasca iar perspectiva de a destelenii pamantul pe o asa suprafata iese din calcul.

terenul a fost gradina CAP-istape vremea lui Ceausescu si dupa revolutie nu a mai fost cltivat, deci au crescut balariile si mai ales ciulinii baraganului.

Din cauza vremii caniculare din ultimii 2 nai, vara pamantul se crapa, nu chiar ca in pozele vazute mai sus pe forum, dar se crapa. cert este ca nici nu l-am udat pana acuma, prioritate fiind casa si nu aspersoarele pentru gradina. pamantul este dupa parerea mea foarte bun ( fiind zeci de ani gradina, este foarte negru) dar este si foarte intelenit, iarba care creste natural este foarte deasa si puternica la radacina plus ca toate balariile au niste radacini foarte bine si foarte infipte in pamant.

Nu tin sa pun gazon de nu stiu ce calitate, dar as vrea sa scap de buruieni si sa aiba cat de cat un aspect placut indiferent de tipul de iarba de sudan, de nesudan.

Ce ar trebui eu sa fac in aceasta situatie? Cum as putea scapa de imensitatea de buruieni mici ( anul trecut le-am luat pe cele mai maricele la harlet bucata cu bucata ) dar anul asta apar altele si sunt inca foarte mici si cum as putea sa seman ceva iarba daca nu pot sa ar terenul? va reamintesc ca totusi sunt 3000mp!!!!!


Cel mai simplu lucru pt. a scapa de  ierburi este sa folositi ierbicid Total.
Acesta se aplica atunci cand toate ierburile sunt rasarite insa ATENTIE LA ZONA CU POMI!

#102
Crirus

Crirus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 19.04.2004
Buna,

M-am saturat de buruienile de la bloc, sunt vreo 100 m2 in partea de sud (soare la greu) si vreau sa pun niste gazon.
Faza e ca acum e o iarba destul de ok, doar cateva buruieni, dar dupa o cosire cu trimerul se duce naibii si ies numai balarii.

Bine momentan nimeni nu uda sau ingrijeste zona...

As avea nevoie de niste sfaturi cum sa imbunatatesc iarba acolo:

1) ar trebui cosit, sapat, intors, maruntit si semanat sau doar sa sap dupa ce taiairba aia si sa pun gazon direct?
2) exista vreo varianta sa tin niste caini departe(ceva ce miroase sa nu le placa) sau doar cu ceva gard?
3) Se cere dat cu ingrasamnat si de care daca acum creste un fel de iarba destul de ok, doar ca nu imi place ca are fire destul de late.
4) Cu coasa se poate taia, e mai bine decat cu trimer de ala de 100 RON?
5) trebuie nisip si cat pentru suprafata aia... sa-l pun dupa insamantare sau inainte si apoi insamantez si tasez?

Nu este undeva un link cu pasi clari de urmat ?

Multumesc maxim

#103
Ionutz_Adrian

Ionutz_Adrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.05.2009
Am si eu niste nelamuriri daca ma poate ajuta cineva :D
Vreau sa imi insamantez curtea cu gazon.Am sapat-o si am pregatit-o de insamantare iar acum ma intreb daca se poate aplica un ierbicid peste tot si ce fel sau cum trebuie sa fie?...si dupa cate zile de la aplicare se poate incepe insamantarea :huh: ...aaa si inca o intrebare...pentru inceput este nevoie si de fertilizare...cine ma poate ajuta cu informatii...sunt bine venite :P
multumiri anticipate :thumbup:

#104
anna2007

anna2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.04.2009

 Ionutz_Adrian, on May 4 2009, 20:37, said:

Am si eu niste nelamuriri daca ma poate ajuta cineva :D
Vreau sa imi insamantez curtea cu gazon.Am sapat-o si am pregatit-o de insamantare iar acum ma intreb daca se poate aplica un ierbicid peste tot si ce fel sau cum trebuie sa fie?...si dupa cate zile de la aplicare se poate incepe insamantarea :huh: ...aaa si inca o intrebare...pentru inceput este nevoie si de fertilizare...cine ma poate ajuta cu informatii...sunt bine venite :P
multumiri anticipate :thumbup:

Noi am folosit Roundup si ulterior altceva, au actionat cam la fel, respectiv au uscat toata vegetatia. Cred ca merge orice ierbicid total si iti vor spune la magazin cat timp trebuie sa astepti inainte de insamantare.

Nu am fertilizat si, in ciuda faptului ca pamantul este execrabil, gazonul este f frumos. Cred ca este vorba si de calitatea semintelor, de ingrijirea ulterioara etc. Bafta!!

#105
Ionutz_Adrian

Ionutz_Adrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.05.2009

 anna2007, on May 5 2009, 15:46, said:

Noi am folosit Roundup si ulterior altceva, au actionat cam la fel, respectiv au uscat toata vegetatia. Cred ca merge orice ierbicid total si iti vor spune la magazin cat timp trebuie sa astepti inainte de insamantare.

Nu am fertilizat si, in ciuda faptului ca pamantul este execrabil, gazonul este f frumos. Cred ca este vorba si de calitatea semintelor, de ingrijirea ulterioara etc. Bafta!!
mersi de informatii :peacefingers:

#106
aditasse

aditasse

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.03.2007
aceiasi problema am avut-o si eu .
Am sapat terenul, am maruntit cat am reusit de bine pamantul si dupa am lasat sa iasa buruienile.. Dupa cateva saptamani am dat cu un ierbicid. Nu am dat cu ierbicid total, o doamna de la magazin mi-a recomandat unul selectiv, care omoara doar buruienile cele cu frunza lata spunea tipa. si intradevar a ras tot ce era pe acolo.  Dupa ce s-a uscat bine am afanat bine ternul, si l-am nivelat cat de cat, dupa care am insamantat gazonul.  Au trecut 3 zile, ... timp in care am udat foarte bine (este recomandat ca pamantul sa fie umed in permanenta ) si sper ca pana vinri sa vad rezultatele. O sa va mai povestesc.
Ce nu stiu eu inca este cand va trebui tuns pentru prima data, cand trebuie rarit, (si mai ales cum se face asta) cand si ce tip de ingrasamant se poate folosi, ....

#107
irene6

irene6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 05.05.2008
Va rog sa ma ajutati si pe mine.
Am semanat gazon Park de la Starsem inainte de Pasti, a rasarit, insa nu peste tot, mai sunt locuri golase.In plus, au iesit foarte multe buruieni.Inainte de a semana gazon, le-am smuls, dupa ce am pus gazon, iar le-am smuls, dar ele tot rasar.Ce pot face?Sa ierbicidez?Nu distruge gazonul un ierbicid?Ce fel de ierbicid sa folosesc?
Si ce trebuie sa fac sa am peste tot gazon, sa mai seman in locurile unde nu a iesit?
Va multumesc.

#108
chummy

chummy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.01.2006
si la mine au fost multe goluri si buruieni care cresteau mult mai repede decat gazonul dar dupa ce l-am tuns prima data s-a indesit foarte mult si au mai disparut din buruieni, iar dupa a 2 tunsoare a fost super. 90% din buruieni au disparut.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate