Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Centrale termice IMMERGAS

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
5010 replies to this topic

#2989
albert999

albert999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 11.11.2016
Ce alternativa mai am in 3600 lei???bani niciodata nu sunt de ajuns indiferent cat de multi ai.

Edited by albert999, 03 March 2017 - 23:03.


#2990
rhomeoo

rhomeoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 13.03.2007

 albert999, on 03 martie 2017 - 23:02, said:

Ce alternativa mai am in 3600 lei???bani niciodata nu sunt de ajuns indiferent cat de multi ai.

parerea mea e ca este scumpa ! si dc vrei in condersare ?? eu am eolo star nu are condensare, vecinu are vailant in condensare . este cu 200mc in fata mea la consum(am dat drumu la centrala in aceias zi),avem aceias suprafata,aceias izolatie, eu am tinut termostatu la 22 grade ziua, si dupa ora 23 urca la 22.5 grade. am avut in jur de 150 mc pe luna dar consumu este in fct de fiecare utilizator,locu unde amplasezi ambientu ...etc

eu am ales dupa pret, ce piese are in ea (pompa, etc),cat de repede poate sa intervina firma de reparatii daca se strica ceva,intreaba in mai multe locuri daca sau intors clienti cu reclamatii,intreaba la prieteni ce modele au. nu te grabi si nu fii primu care spargi piata,ia modele vechi care stii ca au tinut. intreaba de eolo mythos parca

stii difentele intre condesare si fara ?!

Edited by rhomeoo, 06 March 2017 - 14:45.


#2991
albert999

albert999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 11.11.2016
Nu stiu diferentele intre condensare cu si fara.Dar mai gasesc centrala fara condensare?

#2992
rhomeoo

rhomeoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 13.03.2007

 albert999, on 06 martie 2017 - 15:02, said:

Nu stiu diferentele intre condensare cu si fara.Dar mai gasesc centrala fara condensare?

exemplu concret : eu am immergaz eolo star. nu laud centrala, nu zic ca este cea mai buna optiune. am avut un buget de 2000 lei pt centrala, a fost unpic peste buget.
stau la bloc, am izolatie de polistiren,termopane, pozitia este pe nord cu 3 pereti in exterior suprafata 80mp. media este de 200 lei pe lunile de iarna ca si consum.

o centrala in condesatie iti face reducere de 10-15% gaz fata de o centrala clasica, dar daca stai la apartament si platesti 200 lei, cu o centrala in condesatie vrei plati 180 lei, asta pt 3 luni de iarna adica ai facut economie de 60 lei... dar centrala in condesatie este >3000 lei, cand amortizezi diferenta? si la centrala in condesatie ii trebuie o scurgere separata, stiu instalatorii si poate si costu montajului este mai mare decat una clasica.

parerea mea este ca pt apratament nu isi are rostu centrala in condesatie...daca ai casa si peste 120 mp cumpara in condesatie si cumpara ceva bun.

eu locuiesc in ct si se gasesc centrale clasice.

copiat de pe alt site, mi sa parut ok explicatia

Centrale traditionale

Produsele de combustie sunt evacuate la temperaturi mai mari de 100-110°C, astfel incat sa asigure suficient tiraj ntr-un sistem de evacuare conventional: din acest motiv caldura latenta de vaporizare este irosita.
Daca puterea calorica inferioara este 100 (neincluzand caldura de vaporizare a vaporilor de apa din fum) si adaugam caldura latenta de condensare (egala cu 11%), energia teoretica a combustibilului este 111. In centralele traditionale aceasta caldura latenta nu este recuperata si o parte din energie (circa 10%) este pierduta prin cosul fierbinte si mantaua boilerului. Puterea utila finala este de aceea de aproximativ 90%.
Centrale cu condensare

Schimbatoarele de caldura special proiectate racesc gazele de ardere facand sa coboare temperatura acestora pana la 45-50°C, punct la care vaporii de apa se transforma in apa lichida. In acest mod este recuperata energia care altfel ar fi pierduta prin cos. Centralele cu condensare recupereaza o parte a caldurii latente de vaporizare, transferand-o catre sistemul de incalzire. In plus, tinand cont ca fumul este racit (coborandu-i temperatura la 45-50°C in loc de peste 100°C) este pierduta mai putina caldura prin cos si prin manta. In acest mod se obtine un randament de aproximativ 106%.
Eficienta ridicata si consum redus de combustibil
O centrala cu condensare consuma mai putin gaz decat o centrala traditionala in orice tip de instalatie: traditionala cu radiatoare, prin pardoseala sau mixta. Acest tip de centrala este in mod special eficienta intr-o instalatie de joasa temperatura (de ex. sistem de incalzire prin pardoseala sau cu radiatoare cu suprafata mare de schimb) si poate obtine un consum mai redus de gaz de pana la 25-30%.

Edited by rhomeoo, 07 March 2017 - 12:04.


#2993
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
nu e chiar asa simplu cu economia, cei ipotetici 60 lei pe iarna economisiti se duc repede in costul initial, calorifere mai mari, montaj mai scump
probabil amortizare in minim 10 ani, timp in care ai in plus un dezavantaj major: calorifere mari si inestetice, care acopera peretii
si apoi cam trebuie sa schimbi centrala
tragand linie, ai numai dezavantaje
vorbim de apartamente banale de bloc, la case e alta situatie, acolo merita economia

#2994
ionut_15

ionut_15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.05.2011
Salut,
Detin o centrala pe gaz Immergas eolo star 24kw de 10 ani, si de curand am instalat si un termosemineu in paralel cu centrala pe gaz.
Am folosit supape de sens pe turul centralei pe gaz (tip actionare cu resort) si pe turul termosemineului (tip actionare cu clapeta).

Totul functioneaza bine mai putin atunci cand folosesc apa calda menajera, apare o vibratie in centrala pe gaz si se simte aceasta vibratie si pe turul centralei pe gaz.
Supapa de sens nu cred ca isi face treba asa de bine cum ar trebui, pentru ca atunci cand centrala pe gaz nu functioneaza si incalzirea se face doar de la termosemineu partea de conducta de pe turul centralei pe gaz de la supapa pana in centrala se incalzeste dar nu asa de mult ca cea de la termosemineu.

Ce pot face sa nu mai vibreze centrala pe gaz?

Va multumesc.

#2995
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Modelul vechi de Eolo Star 23kW este cu schimbator bitermic. Asa ca atunci cind folosesti apa calda, pompa centralei nu se invirte. Daca pompa nu se invirte, nu ai ce zgomote sa auzi pe partea de incalzire. Asa ca alta este cauza zgomotelor.

Pompa termosemineului fiind pe retur, trebuia sa-i pui o supapa cu arc (si nu clapeta), pe refularea pompei si nu la 1 kilometru distanta (adica pe tur).
Daca la termosemineu ai supapa pe retur, automat si la centrala pe gaz se pune supapa de sens pe retur, tot cu arc.

Centrala pe gaz este aproape de termosemineu ? Sau mai bine spus, au turul/returul legate in instalatie foarte aproape una de alta ? Sau ai un calorifer (sau mai multe) intre centrala pe gaz si termosemineu ?

#2996
ionut_15

ionut_15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.05.2011

 florin71_skoda, on 12 martie 2017 - 21:18, said:

Modelul vechi de Eolo Star 23kW este cu schimbator bitermic. Asa ca atunci cind folosesti apa calda, pompa centralei nu se invirte. Daca pompa nu se invirte, nu ai ce zgomote sa auzi pe partea de incalzire. Asa ca alta este cauza zgomotelor.

Pompa termosemineului fiind pe retur, trebuia sa-i pui o supapa cu arc (si nu clapeta), pe refularea pompei si nu la 1 kilometru distanta (adica pe tur).
Daca la termosemineu ai supapa pe retur, automat si la centrala pe gaz se pune supapa de sens pe retur, tot cu arc.

Centrala pe gaz este aproape de termosemineu ? Sau mai bine spus, au turul/returul legate in instalatie foarte aproape una de alta ? Sau ai un calorifer (sau mai multe) intre centrala pe gaz si termosemineu ?

Multumesc pentru raspuns florin71_skoda

Centrala pe gaz este despartita de un perete de termosemineu, sunt legate foarte aproape au cam 1 m distanta intre ele. Toate caloriferele sunt asezate dupa centrala pe gaz.
am adaugat si o poza cu schema instalatiei  sper sa ajute.

Attached Files


Edited by ionut_15, 14 March 2017 - 00:55.


#2997
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Schema de legare este buna. Nu am nimic de comentat.
Deocamdata ramin un mister, zgomotele pe care le auzi cind centrala prepara ACM, avind in vedere ca pompa centralei pe gaz nu merge cind centrala prepara ACM.

#2998
rhomeoo

rhomeoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 13.03.2007

 ionut_15, on 12 martie 2017 - 00:45, said:

Salut,
Detin o centrala pe gaz Immergas eolo star 24kw de 10 ani, si de curand am instalat si un termosemineu in paralel cu centrala pe gaz.
Am folosit supape de sens pe turul centralei pe gaz (tip actionare cu resort) si pe turul termosemineului (tip actionare cu clapeta).

Totul functioneaza bine mai putin atunci cand folosesc apa calda menajera, apare o vibratie in centrala pe gaz si se simte aceasta vibratie si pe turul centralei pe gaz.
Supapa de sens nu cred ca isi face treba asa de bine cum ar trebui, pentru ca atunci cand centrala pe gaz nu functioneaza si incalzirea se face doar de la termosemineu partea de conducta de pe turul centralei pe gaz de la supapa pana in centrala se incalzeste dar nu asa de mult ca cea de la termosemineu.

Ce pot face sa nu mai vibreze centrala pe gaz?

Va multumesc.

Incearca sa masori presiunea. Eu cred ca ai presiunea prea mare si intra in vibratie pompa si implicit transmite pe teava. incearca sa pui o supapa de suprapresiune. Aberez unpic dar credca este legat de ceva numit miscarea fluidelor si probabil tevile sunt de proasta calitate sau interiorul acestora este prea subtire ... sau este subdimensionata instalatia ...poate pompa are ceva ... credca sunt foarte multi multi factori care pot da vibratii

#2999
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
Vibratia si zgomotul pe ACM poate uneori  fi dat si  de bateriile sanitare de 2 lei sub 200 ron pret  made in  China cu cartuse facute in baraci pe genunchi.

Edited by eboda, 22 March 2017 - 15:49.


#3000
albert999

albert999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 11.11.2016
Cineva care are victrix exa 32??

#3001
gabrielmilea

gabrielmilea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 02.12.2013
Vă salut. Sunt interesat de achiziționarea unei centrale Immergas victrix maior 35 tt. Știți ceva despre acest model? Mă refer la consumul de gaz, energie electrică,  nivelul de zgomot, fiabilitate etc. Am avut o listă mai lungă cu centrale, insă am rămas să aleg intre acest immergas și un Wolf k-35.

#3002
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Stii pe cineva care face service la centrale Wolf? Eu, sincer, nu stiu.

#3003
gabrielmilea

gabrielmilea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 02.12.2013
Cred că cei de le Jetrun . Ei le aduc in România.

#3004
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Si au sedii in toata tara, nu?

#3005
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salut
Am 2 probleme la centrala Eolo Star 3E:
1. Pierde apa pe la conducta de apa calda, sub centrala. Nu curge, doar supureaza, ca in imagine. Cum rezolv? Opresc apa, opresc centrala si deafac? Trebuie sa golesc centrala de apa presupun, nu?

2. Pierde presiune in jnstalatie. Putin. Cam 0.2 la 2 luni. Poate fi di  cauza pernei de aer?  Am avut un calorifer  nestrans bine une pierdea dar este rezolvat acum.

Thx all,
Dan.

Attached Files



#3006
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
1 . Chemi un instalator
2 . Ai rezolvat sau nu ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate