Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Tanar manager omorat de munca!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
611 replies to this topic

#37
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Chestia cu statul peste program mi se pare o tampenie sau mai bine zis o curvarie tipic romaneasca.
De cele mai multe ori este o tactica de a arata daruirea fata de companie.
Cunosc persoane care freaca menta in timpul zilei si isi fac de lucru spre sfarsitul programului, tocmai pentru a demonstra cat de mult lucreaza pentru firma (in cazul de fata este vorba de banci).
Plus ca incearca sa fie polivalenti si sa se incarce cu tot felul de sarcini, sau sa le preia pe cele ale colegilor.

Din pacate majoritatea acestor persoane sunt femei.
Un amic le numeste "Corporate bitch". Va suna cunoscut  termenul ?

#38
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 terratec, on Apr 25 2007, 20:55, said:

Din pacate majoritatea acestor persoane sunt femei.
Un amic le numeste "Corporate bitch". Va suna cunoscut  termenul ?
cum sa nu. dar nu e cazul aici la fata asta.aici e reversul medaliei.

corporate bitch si-o trage cu seful , e promovata chipurile pe merit dar toata lumea stie ca e buna la oral, nu stie decat sa bage zazanie.

in Big 4 bitch si-o trage cu seful al mare si apoi beleste la fatuci ca asta care chiar cred ca vor fi promovate daca muncesc.

#39
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
mda... si mie mi-a sarit in ochi asta. intr-un email in care te plangi de cat de naspa e viata, bagi smiley faces-uri la greu. imi suna toata vaicarea mai mult ca "moama, fata ... ce greu e aici, da' eu ma descurc"

#40
mX

mX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 27.11.2003
Vad ca nimeni nu comenteaza nimic despre "profesionistii" de la CMU care au trimis-o acasa fara sa-i faca nimic. Ma gandesc cu groaza ca si firma unde lucrez eu are contract tot cu CMU si chiar am apelat la ei de cateva ori.

Mi-e scarba!!

#41
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 mX, on Apr 25 2007, 21:10, said:

Vad ca nimeni nu comenteaza nimic despre "profesionistii" de la CMU care au trimis-o acasa fara sa-i faca nimic. Ma gandesc cu groaza ca si firma unde lucrez eu are contract tot cu CMU si chiar am apelat la ei de cateva ori.

Mi-e scarba!!
sa iti fie nu scarba ci frica. mi s-a intamplat o chestie de genul asta. imi era rau de la munca m-am dus la CMU si aia : n-ai domne nimica esti sanatos tun  :death:

si cand eram bine si ma duceam la controale la termen , vai domnu dar rau aratati sa va dam scutire de la munca. eu nu spuneam nu  :naughty:

#42
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Mama mea e contabil șef. Și când e mult de muncă, stă și până la 23-24 la servici. Noroc că serivicul ei nu e departe de acasă. De câteva ori a și dormit la firmă.  :scared: I-am zis să nu mai facă prostii, dar... Și pentru Mosotti: nu a găsit încă ceva mai bun, de aia nu pleacă de aici!!!

#43
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 jet li, on Apr 25 2007, 10:24, said:

In Danemarca :
http://news.bbc.co.u...ine/6563639.stm

"Denmark is very consumer-oriented and very family-oriented. People are sure to leave work at 4.30pm. They work their eight hours and go home. Pressure to work overtime doesn't exist."

La capitolul asta iubesc tarile nordice...
Totusi america de nord este tara sclavagismului, overtime si zile putine de concediu, pensionare la moarte...


 anzo, on Apr 25 2007, 10:26, said:

Se practica si forma moderna a legarii de glie a iobagilor. Firme concurente se inteleg tacit sa nu racoleze angajati adversarilor. Nu stiu daca se practica in Bucuresti, dar in provincie aceasta este regula jocului. Ai pleca dar n-ai unde...

Si prin tm se practica asta dar mai vine cite o firma mica, care nu face parte din cartel, ofera +50% salariu si racoleaza cei mai buni angajati ai multinationalelor...

Quote

Mama mea e contabil șef. Și când e mult de muncă, stă și până la 23-24 la servici. Noroc că serivicul ei nu e departe de acasă. De câteva ori a și dormit la firmă. scared.gif I-am zis să nu mai facă prostii, dar... Și pentru Mosotti: nu a găsit încă ceva mai bun, de aia nu pleacă de aici!!!

Nu sint moso dar spun doar atit: cind stai mult la servici, nici nu ai cum sa cauti si gasesti alt job mai bun... :peacefingers:

Edited by H725, 25 April 2007 - 10:45.


#44
anzo

anzo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 02.08.2006

 H725, on Apr 25 2007, 11:39, said:

La capitolul asta iubesc tarile nordice...
Danemarca este plina de polonezi, unguri,cehi etc care trag greu ca danezul de rind sa fie happy! Am lucrat acolo un timp, sa vezi cum scoate untul din tine patronul danez! Danezul de rind sta 8 ore, romanasul tre sa stea 12-14...

#45
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Totuși mama mea nu lucrează în week-end - s-a mai dus de câteva ori, de câteva ori în ultimul an.

#46
mortisha

mortisha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.02.2007
oare nu este ILEGAL sa tii angajatii la munca mai mult de XX ore pe saptamana? codul muncii ce spune?
daca eu sunt dement si vreau sa ma mut la serviciu oare seful meu nu are obligatia cel putin MORALA sa imi spuna: mai du-te si acasa???

seful tipei in cauza "s-a ingrijorat ca nu a ajuns sambata dimineata la job si s-a dus acasa la ea" este de-a dreptul cinic..si spuneti ca este doar vina ei..se observa clar presiunea pe care firma o exercita...sa nu spuneti ca nu este asa...

ERNST&YOUNG este in culpa pentru acest deces!...culpa comuna pentru ca vina apartine in aceeasi masura si fetei.

Eu daca merg in oras cu peste 50km/h si omor un om care a traversat neregulamentar sunt in aceeasi masura vinovat. ;)

#47
Tigeraudge

Tigeraudge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 05.02.2007
In citiva ani urmeaza Toyomi.

Quote

Totusi america de nord este tara sclavagismului, overtime si zile putine de concediu, pensionare la moarte

In Japonia la fel.
Eu ma car repede  acasa pretinzind ca pierd trenul.

#48
lolozaur

lolozaur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.04.2007
lollerskates

[ http://img206.imageshack.us/img206/381/lucreazacc0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#49
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 as xxl, on Apr 25 2007, 09:58, said:

mda... si mie mi-a sarit in ochi asta. intr-un email in care te plangi de cat de naspa e viata, bagi smiley faces-uri la greu. imi suna toata vaicarea mai mult ca "moama, fata ... ce greu e aici, da' eu ma descurc"

la cum e scris emailu ala, :) sint zimbete amare

sa nu mai zic ca

Quote

ps sa-ti trimit un cv?"

nu are nici un :)


 mortisha, on Apr 25 2007, 12:10, said:

oare nu este ILEGAL sa tii angajatii la munca mai mult de XX ore pe saptamana? codul muncii ce spune?
daca eu sunt dement si vreau sa ma mut la serviciu oare seful meu nu are obligatia cel putin MORALA sa imi spuna: mai du-te si acasa???

seful tipei in cauza "s-a ingrijorat ca nu a ajuns sambata dimineata la job si s-a dus acasa la ea" este de-a dreptul cinic..si spuneti ca este doar vina ei..se observa clar presiunea pe care firma o exercita...sa nu spuneti ca nu este asa...

ERNST&YOUNG este in culpa pentru acest deces!...culpa comuna pentru ca vina apartine in aceeasi masura si fetei.

Eu daca merg in oras cu peste 50km/h si omor un om care a traversat neregulamentar sunt in aceeasi masura vinovat. ;)

legal e maxim 48 de ore pe saptamina. dar legea nu ii poate opri pe angajatii "ambitiosi" care vor sa ajunga "sus" sa lucreze 2000 de ore pe zi, ca idiotii. iar firma nu e cretina sa trimita acasa imbecilii care lucreaza ca sa simta ca traiesc, dupa cum presupune trabantu ca se intimpla. fiecare isi traieste viata cum vrea. personajul nostru a ales sa traiasca muncind, pina a crapat

#50
costinel

costinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 23.03.2005

 tudormon, on Apr 25 2007, 10:49, said:

Exista o legare si mai buna decat cea "de glie", sa-i spunem... "de creier".

E greu sa zici ca e vina unei singure parti... practic nici fata nu s-a sinucis, nici firma n-a ucis-o... combinatia a fost insa 'castigatoare' ! Anyway, un val de PR negativ vine sa confirme ceea ce multa lume stia de mult:
- se munceste mult in audit

si nu numai in audit, ci in majoritatea sau daca nu cumva toate firmele de servicii (it, hr, etc...)

Quote

Iar cu fata in cauza, misery loves company, mailul ala e plin de expresii "cat de naspa e" etc. dupa care urmeaza :) (smiley-ul), ceea ce in ochii mei arata ca asta "da bine" pentru cultura de firma acolo, sa fii ocupat, busy, sa ai treaba frate.

mailul ala e un mail familiar, intre doi prieteni; care e problema daca cineva foloseste cuvantul "naspa"?
tu nu te uiti in mailul ala ca toate vorbele alea sunt dintr-o rasuflare, cand a prins 3 minute libere pentru a-l scrie, timp pe care l-a utilizat eficient pentru a comunica idei si sentimente (tu daca zambesti cand scrii ceva, nu adaugi si un smile ?)
nu ti-e clar ca nu a avut timp nici macar sa corecteze/formateze un text?

si daca ma acuzi ca ii iau apararea, o fac pentru ca tocmai am reusit sa scap dintr-o firma de it si stiu ce inseamna sa lucrezi intr-o firma de servicii si nu m-as intoarce ca it-ist intr-o firma de servicii it nici pe salariu triplu

#51
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Incerc si eu... sa nu fiu subiectiv. Desi reusim de cele mai multe ori sa fim pentru ca tindem sa ne luam dupa aparente, fara sa cunoastem toate fetele medaliei.
Problemele noastre ale romanilor:
1. ne-am trezit brusc liberi si ca avem multe lipsuri si incercam sa recuperam
2. goana dupa bani/ profituri etc vizibila evident in ultimii 5-10 ani. Incepand cu firmele care alearga dupa recuperari imediate ale investitiilor si terminand cu romanasii care alearga cu disperare dupa niste bani in plus, o casa, un apartament, etc.
3. babardeala cu shefii (pentru a avansa pe scara sociala) practicata in multe locuri (as zice inclusiv pe langa mine) sau munca excesiva daca nu merge altfel.
4. situatille destul de des intalnite cu "artisti" care avanseaza pe baza de tupeu, sau din categoria "fa-te ca muncesti". Si restul care se straduie prin munca, ca doar asta pot.
5. dorinta multor femei de a dovedi ca pot cel putin la fel de mult ca un barbat (si nu sunt misogin). Dar femeile uita ca nu sunt la fel de rezistente ... parerea mea.
6. lipsa unor relatii de familie/prietenie. Inteleg ca in acest caz amarata asta (fie-i tarana usoara) n-avea prieten, tata plecat din tara, mama decedata. Si incercarea de a acoperi aceste lipsuri prin munca.
7. lipsa de profesionisti in HR in majoritatea firmelor multinationale.
8.... era sa uit. Vedem zilnic la TV zeci de panarame/ boarfe cu sanii pe sticla prezentand emisiuni sportive/ meteo si alte prostii  care au mare succes la bastanii cu bani/ fotbalisti etc deci implicit bani, super masini etc... si romanu' vede si vorba aia "ochii vede inima cere... Si fiecare dupa posibilitati.
si lista ar putea continua cu alte lucruri.
9. Si mai e o chestie, apropo de legarea de glie... Situatie posibila... Ai 1000eur salariu, ti-ai luat un mortgage pentru o cutie de beton intr-un cartier in Bucuresti si nu poti pleca pur si simplu ca ramai fara casa.
10. Last but not least si cel mai important. Uitam ca sanatatea e cel mai important lucru in viata asta scurta, uitam ca neuronii aia e si daca ii arzi, nu-ti da nimeni altii.

Pe de alta parte nu pot crede tot ce se abureste prin mass media unde din dorinta de rating, se decupeaza din context, se exagereaza /amplifica, se minte chiar.
Deci vina e impartita : persoana in cauza, conjunctura, sistemul...

Anyway, S-o odihneasca Dumnezeu!

P.S. Am uitat inca una... Greseala multora in a pune sufletul intr-o corporatie. Cea mai mare greseala. Am facut-o si eu si in secunda in care mi-am luat-o peste bot am spus "Fukitol".
Aviz amatorilor... Oricine poate fi inlocuit, indiferent de pozitie!!! Nu conteaza ca vine unul mai slab. Il platim mai prost si oricum va fi multumit.
Sau... alta chestie intalnita in corporatii... Fratilor, e mult mai usor sa aduci pe cineva din afara firmei pe un salariu mai mare decat sa promovezi pe careva din interior !! Bealive me !!!

Edited by RoVal1972, 25 April 2007 - 13:10.


#52
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

9. Si mai e o chestie, apropo de legarea de glie... Situatie posibila... Ai 1000eur salariu, ti-ai luat un mortgage pentru o cutie de beton intr-un cartier in Bucuresti si nu poti pleca pur si simplu ca ramai fara casa.

da, dar te legi singur, nu te obliga nimeni sa-ti iei vreun credit. ca sa nu mai zic de nu esti legat, n-ai  decit sa vinzi si sa platesti datoria la banca si tot poti pleca DACA NU MAI POTI :death:

oricum probabil vom afla ca n-a murit de munca, ci de altceva. senzational :D

#53
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 Mosotti, on Apr 26 2007, 00:13, said:

oricum probabil vom afla ca n-a murit de munca, ci de altceva. senzational :D
eu sper sa nu inceapa aia de la EY cu rahaturi din astea ca raman fara clienti.

#54
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
este clar ca este si vina ei. dar nu cred ca merita asta. dar o mare parte din vina o are/au seful/sefii aia marsavi, carora li s-a spulberat si cea mai vaga urma de omenie! parerea mea este ca ea fost si cumva mintita, atata timp cat mailul ala era din primavara anului trecut, in care spunea ca nu exista personal si ca vrea sa plece de acolo.

oricum, io sper ca moartea ei sa provoace la gandire pe acei angajati care accepta toate nemerniciile sefilor si munca extra peste cat pot duce!

Edited by TIC, 25 April 2007 - 13:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate