Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Tanar manager omorat de munca!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
611 replies to this topic

#19
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
Quote: Dr.Barbie 2007-04-25 08:13:24
Multi or sa ma injure, dar fata asta a murit din prea multa prostie, Dumnezeu sa o odihneasca!

1) La 32 de ani trebuia demult sa aiba pe cineva aproape: un sot, un prieten, un amant sau macar o gasca vesela.

2) La 32 de ani si la pozitiile pe care le-a ocupat, trebuia deja sa aiba ceva pus deoparte, pentru zile negre sau pentru o pauza prelungita din cimpul muncii. Nu a avut fiindca a "spart" totul? Nu cred. Mai degraba fiindca s-a vindut ieftin sau poate a fost prea mindra ca sa renunte...

3) Sa-ti distrugi sanatatea pt un job? Fara indoiala ca esti un dobitoc care oricum nu merita sa traiasca. (v-o spun din experienta proprie, caci era cit pe-aci, si la mine... ;-))


Raluca, daca as fi stiut ca esti asa prostuta, te-as fi luat cu mine la pescuit.

Acum, mai odihneste-te in pace!

PS: Va mai amintiti de articolul despre managerita aia de 35 de ani care in poza arata ca de 45?... Credeti ca aia e prea departe?


Sursa: http://evz.ro/article.php?artid=302033
Fix așa aș fi zis și eu, mi-a luat-o înainte Barbie, deci pot doar să subscriu!

Edited by naughtydream01, 25 April 2007 - 09:21.


#20
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
In Danemarca :
http://news.bbc.co.u...ine/6563639.stm

"Denmark is very consumer-oriented and very family-oriented. People are sure to leave work at 4.30pm. They work their eight hours and go home. Pressure to work overtime doesn't exist."

#21
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,055
  • Înscris: 02.03.2003
Mosotti, de cele mai multe ori imi esti antipatic (mai ales cand inchizi discutii interesante pentru mine), insa acum ai fost de nota 10.
Le recomand tuturor sa citeasca bine randurile tale si sa le memoreze.

Din pacate asta este viata, cand vrei titluri mari s-ar putea sa ajungi la Belu.
Oare cat o sa se mai amageasca romanasii nostrii cu titluri de ....manager si tot felul de alte minciuni care sune mai bine decat sclav pe platatie sau om bun la toate.
16 ore de munca pe zi, un costum si o servieta (bineinteles din inlocuitor, ca e ecologic), un telefon de la munca, o masina proasta si un ecuson. Cam asta este definitia unui tanar realizat in Bucuresti.
Nu mai conteaza orarul, timpul petrecut in trafic, deteriorarea vietii sociale, totul este dedicat firmei.
Erau niste fabule, una romaneasca cu cainele si lupul si una germana cu ursul liber si cel de la circ.
Astea se citeau in copilarie, dar se pare ca unii au trecut usor peste ele si nu au retinut nimic.
Sincer, nu pot spune ca imi pare rau, a gasit ce si-a dorit.

#22
anzo

anzo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 02.08.2006

 Mosotti, on Apr 25 2007, 09:53, said:

tinara respectiva era o dobitoaca si a primit ce-a meritat. cea mai mare prostie e sa dai vina pe firma, de parca o fi singura firma din galaxie. sint oamenii prosti, nu firmele malefice. nu mai poti, pleaca, daca nu, n-ai decit sa crapi :puke:
Se practica si forma moderna a legarii de glie a iobagilor. Firme concurente se inteleg tacit sa nu racoleze angajati adversarilor. Nu stiu daca se practica in Bucuresti, dar in provincie aceasta este regula jocului. Ai pleca dar n-ai unde...

#23
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 naughtydream01, on Apr 25 2007, 10:19, said:

Quote: Dr.Barbie 2007-04-25 08:13:24
Multi or sa ma injure, dar fata asta a murit din prea multa prostie, Dumnezeu sa o odihneasca!

1) La 32 de ani trebuia demult sa aiba pe cineva aproape: un sot, un prieten, un amant sau macar o gasca vesela.

2) La 32 de ani si la pozitiile pe care le-a ocupat, trebuia deja sa aiba ceva pus deoparte, pentru zile negre sau pentru o pauza prelungita din cimpul muncii. Nu a avut fiindca a "spart" totul? Nu cred. Mai degraba fiindca s-a vindut ieftin sau poate a fost prea mindra ca sa renunte...

3) Sa-ti distrugi sanatatea pt un job? Fara indoiala ca esti un dobitoc care oricum nu merita sa traiasca. (v-o spun din experienta proprie, caci era cit pe-aci, si la mine... ;-))
Raluca, daca as fi stiut ca esti asa prostuta, te-as fi luat cu mine la pescuit.

Acum, mai odihneste-te in pace!

PS: Va mai amintiti de articolul despre managerita aia de 35 de ani care in poza arata ca de 45?... Credeti ca aia e prea departe?


Sursa: http://evz.ro/article.php?artid=302033
Fix așa aș fi zis și eu, mi-a luat-o înainte Barbie, deci pot doar să subscriu!

Sint unii oameni prea slabi ca sa poata lua o decizie. Vina nu este a lor ci a celor care se folosesc de aceasta slabiciune. Daca "marea" firma Ernst&Young avea personal suficient, de ce trebuia ca angajatii sa lucreze peste program, plus sambata si duminica? VINA ESTE LA EI. Daca nu era ea, era altcineva in locul ei care probabil patea la fel. Odata si odata trebuia sa se sparga buba... Sefii ei ar trebui judecati pentru omor :death:

#24
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 renderman, on Apr 25 2007, 09:11, said:

NU e deloc asa. MAri firme, imi vine sa vomit... trimit aici cate un manager prea prost ca sa conduca ceva la ei, angajeaza cativa sclavi pe care-i calaresc pana cand cedeaza... apoi gasesc alti fraieri, si altii si tot asa... singura lor strategie  pentru cresterea profitului este sa plateasca salarii la cat mai putini angajati, isi subdimensioneaza la maximum personalul pentru a raporta cifre mari sefilor de afara...  :death:
Numele firmei atrage mereu alti si alti angajati asa ca nu-si fac probleme daca pleaca cativa de la ei...

hai sa fim seriosi. da-mi exemplu de eo firma, mare sau mica, in care cineva te tine legat cu lanturi sub amenintarea mitralierelor. oamenii stau pentru ca sint TEMBELI si LACOMI si IDIOTI si CRETINI si LACOMI si TEMBELI. de fapt e aiurea sa numesti om pe cineva care arata ca un zombi, e mai degraba o creatura bipeda neidentificata

pot sa inteleg munca excesiva cind lucrezi la ceva ce iti place, in care pui suflet & shit, dar asta in nici un caz nu se incadra. sa trimiti emailuri ca nu mai poti si ca nu mai suporti si totusi sa continui e :death: :puke:

#25
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 terratec, on Apr 25 2007, 20:26, said:

Mosotti, de cele mai multe ori imi esti antipatic (mai ales cand inchizi discutii interesante pentru mine), insa acum ai fost de nota 10.
Le recomand tuturor sa citeasca bine randurile tale si sa le memoreze.

Din pacate asta este viata, cand vrei titluri mari s-ar putea sa ajungi la Belu.
Oare cat o sa se mai amageasca romanasii nostrii cu titluri de ....manager si tot felul de alte minciuni care sune mai bine decat sclav pe platatie sau om bun la toate.
16 ore de munca pe zi, un costum si o servieta (bineinteles din inlocuitor, ca e ecologic), un telefon de la munca, o masina proasta si un ecuson. Cam asta este definitia unui tanar realizat in Bucuresti.
Nu mai conteaza orarul, timpul petrecut in trafic, deteriorarea vietii sociale, totul este dedicat firmei.
Erau niste fabule, una romaneasca cu cainele si lupul si una germana cu ursul liber si cel de la circ.
Astea se citeau in copilarie, dar se pare ca unii au trecut usor peste ele si nu au retinut nimic.
Sincer, nu pot spune ca imi pare rau, a gasit ce si-a dorit.
terratec, desi nu sunt de acord cu tine in alte chestii, cam asa e.

fetele din romania au 2 sanse: sa lustruiasca bara sau sa munceasca pana le vine rau . in cazul de fata sa moara. si fiind o fata cuminte, a muncit pana nu a mai putut.

stai tu calm insa , fata era super ok. din pacate a facut aceeasi greseala pe care am facut-o si eu cand eram mai tanar: nu stia sa refuze sarcinile suplimentare care i se dadeau. vroia sa ajute pe toata lumea.

ii stiu si pe sefii ei . am multi prieteni in asa numitele BIG 4 . ce i s-a intamplat fetei aleia se poate intampla oriunde in domeniul ala.

si apoi fata vroia sa plece inca de acum un an. nu era un "pinguin" multumit.

#26
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005

 renderman, on Apr 25 2007, 10:32, said:

Sint unii oameni prea slabi ca sa poata lua o decizie. Vina nu este a lor ci a celor care se folosesc de aceasta slabiciune. Daca "marea" firma Ernst&Young avea personal suficient, de ce trebuia ca angajatii sa lucreze peste program, plus sambata si duminica? VINA ESTE LA EI. Daca nu era ea, era altcineva in locul ei care probabil patea la fel. Odata si odata trebuia sa se sparga buba... Sefii ei ar trebui judecati pentru omor :death:
Aha, și aia cu liberul arbitru e poveste de nani, așa-i? Mă doare la bască de șefii ei, ăia oameni deștepți, ea doritoare de mărire la minut, a căutat, a găsit.

Edited by naughtydream01, 25 April 2007 - 09:38.


#27
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 Mosotti, on Apr 25 2007, 20:32, said:

pot sa inteleg munca excesiva cind lucrezi la ceva ce iti place, in care pui suflet & shit, dar asta in nici un caz nu se incadra. sa trimiti emailuri ca nu mai poti si ca nu mai suporti si totusi sa continui e :death: :puke:
arata-mi unde scrie in mailul ei ca nu ii placea ce facea. ii placea. tipic pentru firmele alea.


iar viata sociala acolo consta in a te babardi cu seful. si cum fata asta nu o facea, a trebuit sa munceasca.

#28
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 turbo trabannt, on Apr 25 2007, 09:37, said:

arata-mi unde scrie in mailul ei ca nu ii placea ce facea. ii placea. tipic pentru firmele alea.
iar viata sociala acolo consta in a te babardi cu seful. si cum fata asta nu o facea, a trebuit sa munceasca.

tu ai baut formol?

Quote

daaaaaaaaaa, ma intereseaza orice, aici e super naspa

o interesa orice altceva de mult ce-i placea. macar cititi dracului inainte de a scrie :wacko:

#29
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 Mosotti, on Apr 25 2007, 20:38, said:

tu ai baut formol?
o interesa orice altceva de mult ce-i placea. macar cititi dracului inainte de a scrie :wacko:
poate vrei pm cu tone de emailuri de la astia din EY in care zic "aici e super naspaaaaa, help". si cand le gasesti o oferta o refuza ca nu e " challenging " :death:

e un virus acolo numit cultura firmei: sa muncim pentru binele firmei . munca innobileaza. astia promovati o iau chiar in serios.  :death:

#30
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
da, da, blabla, pai io ce zic? niste dobitoci. de fapt prin "nu e challenging" vor sa-ti zica ca "nu is destui bani", dar tot io tre sa-ti traduc :lol:

#31
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
In compania unde lucrez, mare companie suedeza, no.1 modial in domeniu, se scoate o revista. Asta nu e ceva ciudat. Ei bine, in revista aia, un titlul de pe pagina 1 mi-a atras atentie si m-a facut sa vomit. Articolul se numea "Compania e totul". :puke:

#32
tudormon

tudormon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 23.05.2005
(vezi mai jos, ca am facut un double post)

Edited by tudormon, 25 April 2007 - 09:50.


#33
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 Mosotti, on Apr 25 2007, 20:43, said:

da, da, blabla, pai io ce zic? niste dobitoci. de fapt prin "nu e challenging" vor sa-ti zica ca "nu is destui bani", dar tot io tre sa-ti traduc :lol:
gresit . nu mai multi bani. ci "challenge" nevoia de a fi stresat in permanenta. idiotenia de a nu realiza ca fara tine nu se darama firma.

virusul ala cu munca, munca si iar munca. termenul de workalcholic .

la unele HR din Big 4 circula gluma acum 2-3 ani: pana acum nu a murit nimeni din munca.  :death:

#34
tudormon

tudormon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 23.05.2005
Exista o legare si mai buna decat cea "de glie", sa-i spunem... "de creier".

E greu sa zici ca e vina unei singure parti... practic nici fata nu s-a sinucis, nici firma n-a ucis-o... combinatia a fost insa 'castigatoare' ! Anyway, un val de PR negativ vine sa confirme ceea ce multa lume stia de mult:
- se munceste mult in audit
- angajatii din audit... are not the quickest of cats at the best of times.

Iar cu fata in cauza, misery loves company, mailul ala e plin de expresii "cat de naspa e" etc. dupa care urmeaza :) (smiley-ul), ceea ce in ochii mei arata ca asta "da bine" pentru cultura de firma acolo, sa fii ocupat, busy, sa ai treaba frate. Managementul - dar then again, managerii sunt probabil luati tot dintre auditori deci sunt un fel de contabili care fac management - are o parte de vina profesionala (nu as zice morala ca intram in considerente discutabile, nu facts), in sensul ca in principiu daca un om munceste regulat prea mult, peste program, nu stai si te uiti, ci iti pui intrebarile:
- are prea mult de facut, si ar trebui impartit cu altii
sau
- e incompetent si ar trebui facut ceva in legatura cu asta

Edited by tudormon, 25 April 2007 - 09:51.


#35
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
eu mi-am facut varza sanatatea de la stress, de atunci am lasta-o mai moale. cat despre firmele astea care pentru ceva banuti sunt in stare sa te exploateze si noaptea, fk, de vina suntem noi ca le facem jocul si tot noi ca nu sindicalizam.
din fericire in compania unde lucrez este un sindicat care una doua ii da in judecata pe "baieti" ...

#36
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 tudormon, on Apr 25 2007, 20:49, said:

Iar cu fata in cauza, misery loves company, mailul ala e plin de expresii "cat de naspa e" etc. dupa care urmeaza :), ceea ce in ochii mei arata ca asta "da bine" pentru cultura de firma acolo, sa fii ocupat, busy, sa ai treaba frate.
bingo  ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate