Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

Thailanda

- - - - -
  • Please log in to reply
3405 replies to this topic

#3097
Idolino

Idolino

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.01.2016

 ulisse77, on 01 februarie 2018 - 13:55, said:

da asa a fost pt ca am vrut eu sa merg dar nu am  putut. acum este pt Pattaya la 416 e ceea ce e f bine dar pt Phuket ar fi minunat
. acum 2 ani nu a fost sau cat m-am documentat eu nu am gasit.
Probabilitatea sa gasesti transport pentru Phuket la 400 euro e extrem de mica mai ales ca nu mai e mult pana in Martie.La banii astia in Bangkok cu tine.

#3098
ulisse77

ulisse77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.02.2016
oricum cand ajund in pattaya imediat iau avion pt phuket stau -6 zile acolo apoi 4 in bangkok si o noapte in pattaya pt intoarecere.

#3099
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006

 baliosss, on 01 februarie 2018 - 17:18, said:

Nu cred ca exista ruta de transport in comun. Trebuie sa ajungi din Pattaya in Bang Phe cu taxi si de acolo iei ferry.

Ferry-ul e vreo 200 de THB (7 dolari) iar taxiul nu ar trebui sa fie mai mult de 1000 THB. Din Pattaya pana in Ban Phe sunt vreo 80 de km.
Eu platesc la taxi 1500 de THB din Bangkok pana in Pattaya si sunt aproximativ 150 km.
Cum ai gasit pretul asta asa bun la Taxi?
Te intreb, pentru ca anul trecut cand am fost am platit in jur de 700-800 THB de la Hotel pana la Aeroport (aprox 20 km, pe aparat)

#3100
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 ruthless, on 02 februarie 2018 - 03:00, said:

Cum ai gasit pretul asta asa bun la Taxi?
Te intreb, pentru ca anul trecut cand am fost am platit in jur de 700-800 THB de la Hotel pana la Aeroport (aprox 20 km, pe aparat)
Pai la aeroport toata lumea vrea sa te jecmaneasca. :lol:

Nu stiu cum e pe Suvarnabhumi, o singura data am fost, cand am venit din Romania. Si atunci am folosit Uber.

Insa pe Don Mueang (acolo ajung cam de 2-4 ori la fiecare 2-3 luni, cand merg in tarile vecine) e cu schepsis. Cand cobori de la controlul pasapoartelor gasesti o gramada de birouri ale firmelor de taxi. Majoritatea sunt foarte scumpe insa daca mergi in partea stanga pana la capat de tot e o firma care practica tarife normale. Problema e ca stai la coada pana iti vine randul sa iei si tu un taxi. Posted Image

Cei care nu cunosc merg la primul birou gasit in cale si platesc cam de 4 ori mai mult decat mine. Posted Image
Taxiurile sunt foarte ieftine in Thailanda, mai ieftine ca in Bucuresti. :lol:

Edited by baliosss, 02 February 2018 - 06:45.


#3101
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Anul trecut din Bangkok pana la Safari world (vreo 40km) am platit 500 bahti pe ceas (intrarea pe autostrada inclusa)
Fara ceas a fost 250 bahti :D

#3102
logigan

logigan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 01.01.2009
Pentru cine ajunge in chiang mai si are nevoie de driver. Am luat contactul lui de alaturi de al altora de pe tripadvisor. Mi-a raspuns mai prompt si a fost mai de inteles ca altii. Cautati ceva cu sam gowithmetours, sau emailul 'ekraj thonglueng' <[email protected]>, sau facebookul https://www.facebook...sam thonglueng.
Am facut 2 zile de excursie una la Wat Doi Suthep si una la Doi Inthanon cu tot ce e pe langa, cascade, padure tropicala, plantatie de cafea, sate ale triburilor Hmong, Karen, Aka.
Am avut multi ghizi prin Asia, dar asta e de bun simt, vorbeste bine engleza.
Nu ramai cu un gust amar, chiar e un tip de treaba. Estimativ ziua de munca e undeva la 3.000 baht
Posibil ca negociezi mai ieftin la fata locului, dar aveam putine zile si l-am arvunit de pe net cu tot cu transferurile la aeroport.

#3103
ulisse77

ulisse77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.02.2016
SALUTARE. Pentru cei care ati fost in Pattaya si mai exact pe aeroport , vreau sa stiu daca se poate aplica pt VOA online?
Ce zona de cazare recomandati in Pattaya pt vreo 5 nopti , ceva la 3 ***, sa fie comod de ajuns in zonele de promenada, si sa  nu fie f scump? eu merg in oct 2018.

#3104
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Nu! Poti aplica pentru VOA online doar daca aterizezi pe Suvarnabhumi.

#3105
ulisse77

ulisse77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.02.2016
CEVA RECOMANDARE DE CAZARE IN PATTAYA?

#3106
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
nord e frumos si scump.
cum mergi inspre sud tot scad si preturile si conditiile.

am stat si la hotel de ultralux, si in ghetourile din sud. mi-a parut rau de zilele alocate in pattaya, daca nu vrei curve nu prea isi are rostul :)

#3107
ulisse77

ulisse77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.02.2016
ai

 kutie, on 13 februarie 2018 - 11:28, said:

nord e frumos si scump.
cum mergi inspre sud tot scad si preturile si conditiile.

am stat si la hotel de ultralux, si in ghetourile din sud. mi-a parut rau de zilele alocate in pattaya, daca nu vrei curve nu prea isi are rostul Posted Image


Eu am avion buc-pattaya-buc. stau 11 nopti in Thailanda. Am aolocat 5 nopti Bangkok-ului si 6 in Pattaya. Am fost in Phuket acum 2 ani si parca nu as mai vrea in acelasi loc, cu toate ca acolo sunt plaje faine .Sunt in dilema. poate Krabi sa fie o sloutie dar nu am zbor direct Pattaya -krabi.
ce va sugestii??

#3108
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
In Pattaya NU sunt plaje faine. Apa e foarte murdara, nu prea se poate inota acolo. Daca mergi pe insule da, faci cam o ora si ceva cu ferry-ul si cateva minute cu salupa. Salupa e de la vreo 1500 THB in sus, ferry-ul mai ieftin.
Singurele atractii din Pattaya sunt viewpoint-ul si strada pietonala. Plus faleza, noaptea, daca vrei curve. :lol: Cred ca sunt peste 200 care fac strada.

PS: Mare grija deoarece in orasul ala toata lumea vrea sa te scamuiasca.

#3109
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 14.11.2005
Maya Bay va fi inchisa pentru cateva luni pe an:

http://www.dailymail...ercrowding.html

#3110
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017

 ulisse77, on 13 februarie 2018 - 12:46, said:

ai


Eu am avion buc-pattaya-buc. stau 11 nopti in Thailanda. Am aolocat 5 nopti Bangkok-ului si 6 in Pattaya. Am fost in Phuket acum 2 ani si parca nu as mai vrea in acelasi loc, cu toate ca acolo sunt plaje faine .Sunt in dilema. poate Krabi sa fie o sloutie dar nu am zbor direct Pattaya -krabi.
ce va sugestii??

Am zburat pe acelasi traseu cu Qatar (aeroport U Tapao). Am bifat Koh Samet/d si Koh Chang. Daca vreau cineva mai multe detalii despre zona asta, pot baga - acum cat amintirile sunt proaspete. Romani, putini spre deloc, in destinatiile astea. am trecut si prin Pattaya - obositor oras.

#3111
ulisse77

ulisse77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.02.2016

 FronT, on 02 martie 2018 - 12:58, said:


Am zburat pe acelasi traseu cu Qatar (aeroport U Tapao). Am bifat Koh Samet/d si Koh Chang. Daca vreau cineva mai multe detalii despre zona asta, pot baga - acum cat amintirile sunt proaspete. Romani, putini spre deloc, in destinatiile astea. am trecut si prin Pattaya - obositor oras.


Da-mi te rog mai multe detalii despre U-tapao(cum e cu transportul-transfer, etc)? Cum e in acele insule, ceva poze? vreau sa-mi organizez excursia mea de 11 zile si as evita sa merg din nou in Phuket(este avion direct U-tapao -phuket). oricum 4 zile vor fi pt Bangkok care este un moust do. Pare interesant sa merg in Krabi dar as evita deasemenea alt zbor intern. multumesc.

#3112
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
U Tapao e o o fosta (actuala?) baza militara, deci e destul de izolat.
Transport in comun nu exista. Taxi pana in Pattaya e cam 80 lei iar pana la Ban Phe Pier (pentru Koh Samet) cam 120-130 lei.

Tinand cont ca nu ai foarte zile la dispozitie, ti-as recomanda Koh Chang - e una dintre cele mai mari insule ale Thailandei si are de toate.
Acuma, depinde si ce anume iti doresti sa faci. Anul trecut am fost in Krabi (Railay) si sincer mi s-a parut mai ok aici si clar mai convenabil ca si cazari.

#3113
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 baliosss, on 05 februarie 2018 - 09:40, said:

Nu! Poti aplica pentru VOA online doar daca aterizezi pe Suvarnabhumi.
stai bre asa ca de asta nu am stiut , ia zii mai multe si cum aplic..platesc etc
am un transfer de o ora si imi e sa nu pierd zborul

#3114
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Care era intrebarea ta initiala Petre? Unde aterizezi?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate