Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Filtre de apa BRita - ATENTIE MARE LA ELE!

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Au trecut anii și lucrurile s-au schimbat, sau, cel puțin, așa mi se pare. Titlul înspăimântător al threadului nu mai e de actualitate. Dacă tratezi filtrul, la început, cum scrie în manual și arunci primele două ape, nu mai apare nici o urmă de cărbune sau altceva. Știți cum evoluează azi lucrurile tehnice, mai ales la nemți. Au luat măsuri și filtrele mderne nu mai au problemele de acum câțiva ani. Cu o apă de robinet suportabilă, cana Brita îmi face o apă minunată. Am văzut pe Youtube un italian care vorbea de placebo. Eu am testat-o ”în orb” pe cunoscuți și placebo, care ar merge la mine, nu mai avea sens. Face o apă foarte bună, dar, sigur, nu face minuni. Astea se fac cu... Cana Galileei.

#38
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Am o cana Brita XL de 2 saptamani si inca se vad impuritatile negre care cad din filtru. Daca nu versi toata apa din cana le poti arunca pt ca raman la fund. Acesta e filtrul primul filtru, inclus in pachet.

Sunt curios dupa ce schimb filtrul daca mai e aceeasi problema.

Edited by Zyx, 31 May 2015 - 15:19.


#39
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 28.08.2008
Filtrele Aquaphor sunt mai bune. Nu ramane carbune pe fundul canii si sunt mai ieftine, apa are acelasi gust.

#40
Andreyutzu

Andreyutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 04.07.2006
Vreau sa imi cumpar o cana de filtrare. Am folosit o luna de zile Aqua Optima, insa la aproape o luna apa are un gust metalic,  iar in decursul lunii simtem nevoia de a spala cana mai tot timpul pentru ca fiind tinuta in frigider apa prindea un miros si gust dubios. Asa ca am zis sa fac un upgrade.. Am vazut cateva pachete la emag care iti dau cana si 3 filtre . Oscilez intre Laica si Brita. Ce imi recomandati?

#41
Andreyutzu

Andreyutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 04.07.2006
Si ar mai fi cana de filtrare de la DAFI

#42
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Revin, dupa ce am achizitonat alte filtre de la Brita  (Carrefour Galati) aceeasi problema, cad particule de carbon, evitati acest produs.

#43
Andreyutzu

Andreyutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 04.07.2006
@Zyx: primele doua - trei operatiuni de filtrare apa, se arunca. Ai facut asta?

#44
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Am aruncat vro 4, e constanta problema si dupa 1 saptamana de folosire. Or mai fi si clone pe piata, nu stiu, cert e ca scapa impuritati.

Edited by Zyx, 03 September 2015 - 07:35.


#45
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,641
  • Înscris: 07.10.2005

 Andreyutzu, on 31 august 2015 - 13:03, said:

Vreau sa imi cumpar o cana de filtrare. Am folosit o luna de zile Aqua Optima, insa la aproape o luna apa are un gust metalic,  iar in decursul lunii simtem nevoia de a spala cana mai tot timpul pentru ca fiind tinuta in frigider apa prindea un miros si gust dubios. Asa ca am zis sa fac un upgrade.. Am vazut cateva pachete la emag care iti dau cana si 3 filtre . Oscilez intre Laica si Brita. Ce imi recomandati?

Iti recomand cana asta: http://www.laicaheal.../download#anch1

#46
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 19.05.2006
de ce va pierdeti vremea cu cani (si inca scumpe) ?
Daca nu vreti sa va complicati cu un montaj pe conducta, atunci:

[ http://www.ivp.ro/image/cache/data/filtru-pe-chiuveta-2-cartuse-500x500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://www.ivp.ro/fi...uveta-2-cartuse

#47
ceraselatoader

ceraselatoader

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.03.2016

 alexoiuy, on 17 februarie 2010 - 16:10, said:

Asta scrie pe site-ul Brita:

Q: Ce sunt particulele negre din cana mea filtrantă? Sunt periculoase?

A: Ocazional, puteţi găsi mici particule negre scăpate din cartuş. Acestea sunt fragmente de carbon datorate posibilei frecări dintre particulele de carbon în timpul transportului. Ele pot chiar provoca chiar o uşoară colorare a apei pentru primele două filtrări ( apa rezultată nu ar trebui băută). Acest lucru este perfect normal şi nu afectează performanţele cartuşului. Conţinutul cartuşului este în întregime de calitate alimentară şi complet inofensiv pentru sănătate. Scufundarea completă în apă şi agitarea cartuşului sub apă (conform instrucţiunilor de utilizare) va determina eliberarea particulelor de carbon desprinse din conţinutul cartuşului şi va elimina acest fenomen pe durata utilizarii ulterioare.
Pai cum "purifica apa" si "scapa particule negre din cartus"? Nu vedeti ca e o contradictie aici? Daca scapa particule din cartus atunci de ce n-ar scapa si alte impuritati care se gasesc in apa? Si daca scapa,  atunci de ce mai dau banii pe filtru? si de ce se mai numeste filtru?

#48
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 19.05.2006

 ceraselatoader, on 24 martie 2016 - 14:02, said:

Pai cum "purifica apa" si "scapa particule negre din cartus"? Nu vedeti ca e o contradictie aici? Daca scapa particule din cartus atunci de ce n-ar scapa si alte impuritati care se gasesc in apa? Si daca scapa,  atunci de ce mai dau banii pe filtru? si de ce se mai numeste filtru?
filtrele astea nu sunt membrane osmotice.. Nici macar echipamente de ultra-filtrare nu sunt.

Edited by doinastela, 17 April 2016 - 21:44.


#49
Timewarp

Timewarp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.03.2011
Buna tuturor!

Eu imi aduc aminte de o vreme cand nu aveam nevoie de filtre sub chiuveta, deasupra ei, cani filtrante, osmoza inversa si altele asemenea pentru scopul de a filtra apa din reteaua publica.
Apoi au aparut niste omuleti(cu intentia de a face si bani din asta) care au zis apa de la robinet nu este buna de baut si pe buna dreptate. Brusc, cineva nu si-a mai dat interesul a.i. sa mai fie buna de baut ca si cu multe alte lucruri la care aveam dreptul in statul asta. Sanatatea este un alt capitol. Tot ce era bun deja si gratuit de la stat trebuia sa se degradeze. Cu ce scop? A fost evident ulterior.

Revenind la topic, eu pana astazi am folosit o cana filtranta de la Brita cu filtre Maxtra. Am decis sa renunt la ea. Nu prea tineam cont sa schimb la timp filtrele si e cam periculos deoarece in filtrul ala, dupa o vreme, se pot dezvolta bacterii si oricum, din start capacitatea de filtrare folosita prin aceasta metoda e una insuficienta dupa parerea mea.

O sa car din nou bidoane cu apa pana ma hotarasc la o solutie mai buna. Poate chiar o sa urmez sfatul unui domn de pe aici care a sugerat sa mergem sa testam apa de la robinet la un laborator autorizat si in functie de rezultat sa urmeze o decizie practica.

La voi cum mai e, ce solutii mai folositi? :)

#50
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Timewarp, on 02 ianuarie 2017 - 08:27, said:

..........
La voi cum mai e, ce solutii mai folositi? Posted Image
Cine vrea cu adevart un filtru de apa , cauta Aquator ...

#51
westerndigital

westerndigital

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 31.01.2015
Mai e de actualitate chestia asta, la 10 ani dupa? Io-s multumit de canile Brita, de filtre etc.

#52
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
buna ziua . Doresc sa cumpar o cana filtranta am observat ca sunt cam 4 firme brita , laica, si aquaphor si valrom. ce ma sfatuiti sa aleg. mentionez ca nu sunt cunoscator dar toate fac acelasi lucru ...

#53
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Cana Brita am de mult timp, de cateva zile, cartus schimbat de vreo 2-3 saptamani, am apa filtrata cu alge verzi, depuse pe fundul canii.

A mai intalnit cineva fenomenul?

Edited by arab, 18 July 2018 - 10:33.


#54
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,641
  • Înscris: 07.10.2005
Cred ca face bine ca din cand in cand sa mai schimbam si cana, nu numai filtrele. Eu sunt foarte multumit de canile si filtrele Laica,  folosesc de cativa ani si sunt excelente.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate