Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Filtre de apa BRita - ATENTIE MARE LA ELE!

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Salut!
Scriu acest topic fiind  total revoltat de filtrul de apa Brita (Marella http://www.brita.net...?...id=243&cat= ) mai exact canile acelea filtrante! Am cumparat produsul din Carrefour acum cateva zile (oferta 70lei plus o cana Aluna gratis)! Motive?  Concurenta aproape inexistenta pe segmentul de filtre fara montare pe tevi, pret cat de cat ok, filtru Maxtra de ultima generatie cu 4 straturi de filtrare, aparent mai rentabil decat cumpararea apei plate, reclama frumoasa pe tv cu o super coloana sonora :-)
Trec la subiect: intr-o zi am vazut multe impuritati pe fundul unei cani albe netransparente si am crezut ca sunt de la apa de la robinet desi, pana acum, nu am gasit impuritati in ea! Am pus separat intr-un castron si intr-o cana (albe netransparente) apa din cana filtranta Brita si in alta cana (alba netransparenta) apa de la robinet! Dupa un sfert de ora am ramas masca! Apa pusa din filtru era plina de impuritati iar cea de la robinet pura! Atasez pozele facute pe modul macro al aparatului Canon A630!
Precizez ca am agitat apa filtrata inainte de a turna in "testere" tocmai pentru a a avea o relevanta mai mare si o comparabilitate mai buna cu apa de la robinet pe care am pus-o la presiune maxima!
Voi trimite un link al acestui post  celor de la Brita, asteptand aici pe forum un raspuns oficial!
Chiar va rog si pe voi sa repetati testul, daca aveti cartus Maxtra si sa publicati rezultatele aici! Poate are al meu ceva!
De aici faceti download la imagini pt ca forumul nu m-a lasat sa atasez pozele jpg - chiar nu stiu de ce! http://rapidshare.co...filtre.rar.html  Alegeti free, scrieti cuvantul de verificare si puteti lua arhiva!
Astept impresii!

#2
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 06.09.2004
Iti recomand cu mare caldura filtrele Aquator facute la Buzau. Am in 3 locatii (Bucuresti + la tara unde se tot opreste apa si curge ... cam galbuie uneori). Nu m-au dezamagit niciodata si le am de vreo 5-6 ani. Le schimb rezerva la 5-6 luni.

#3
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
In urma demersului meu,  am fost invitat la sediul Brita pentru repetarea experimentului si bineinteles ca acele multe granulatii negre (care se vad si in poze) au iesit imediat la iveala!

      Explicatia lor: Normal nu ar trebui sa apara, dar acest fenomen se poate intampla la primele utilizari (la mine e cam a 20-a)! Granulatiile acelea negre sunt de la carbunele activ continut de cartus si nu prezinta pericol pentru organism, fiind extras din coaja de nuca de cocos!  Testele de laborator ar evidentia o calitate crescuta a apei filtrate astfel, fata de cea de la robinet!

      Parerea mea: Presupunand ca toate aceste explicatii date de Brita ar fi adevarate ar trebuie sa stau(stam) fara grija! Problema din punctul meu de vedere se pune la partea de imagine: cand spui apa filtrata te gandesti la ceva pur in adevaratul sens al cuvantului. Or, creierul uman iti da cateva reactii neobisnuite atunci cand vezi granulatii negre intr-un filtru pe care l-ai cumparat tocmai pentru a purifica apa, in ciuda faptului ca aceste granulatii ar fi comestibile! De aceea am postat acest topic, pentru a vedea daca au mai patit si altii acest lucru si care este parerea lor (lucru folositor si celor de la Brita), si nu din ratiuni de antireclama cum am fost banuit de ei! Am primit un cartus nou pe care il voi testa si o sa va comunic impresiile!
       Fotografiile cu ceea ce am relatat mai sus, va reamintesc, le gasiti aici http://rapidshare.co...filtre.rar.html , alegand jos Free si apoi introducand cuvantul de siguranta!
Astept in continuare parerile voastre!

Edited by Lyvyoo, 23 April 2007 - 15:39.


#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
wait 87 minute.... nu poti sa incarci pozele aici pe forum?

#5
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Acum mi-a venit ideea sa pun screenshoturi dupa poze! Nu stiu de ce nu merge sa le pun intregi desi au sub 2MB!
Acum se poate vedea mai clar subiectul topicului!

Attached Files



#6
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005

 Lyvyoo, on Apr 23 2007, 17:47, said:

Acum mi-a venit ideea sa pun screenshoturi dupa poze! Nu stiu de ce nu merge sa le pun intregi desi au sub 2MB!
Acum se poate vedea mai clar subiectul topicului!
Lyvyoo... am patit si eu o data asa, dar cred ca a fost din cauza faptului ca inainte de prima utilizare, nu am scufundat filtrul in intregime intr-un vas cu apa (scoate niste bule de aer), asa cum se recomanda in prospect. L-am pus in cana si am turnat apa direct pe el. Atunci a fost singura data cand am patit asta.
Nu-mi dau seama de ce la tine a aparut ulterior dupa mai multe utilizari.

Edited by irennescat, 11 June 2007 - 11:33.


#7
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Ai cumva filtru clasic, in forma de cilindru sau este cel nou Maxtra, trapezoidal? Eu am patit cu  ultimul..  Chestia cu scufundarea filtrului in apa era valabila la cel vechi (clasic)!
Acum daca cei de la Brita spun ca ar fi coaja de nuca de cococs maruntita, carbune medicinal... n-ar fi problema! Doamne fereste sa nu fie altceva :-)

#8
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005

 Lyvyoo, on Jun 11 2007, 14:04, said:

Ai cumva filtru clasic, in forma de cilindru sau este cel nou Maxtra, trapezoidal? Eu am patit cu  ultimul..  Chestia cu scufundarea filtrului in apa era valabila la cel vechi (clasic)!
Acum daca cei de la Brita spun ca ar fi coaja de nuca de cococs maruntita, carbune medicinal... n-ar fi problema! Doamne fereste sa nu fie altceva :-)
Da, eu am clasic. Ai dreptate, sa nu fie si altceva.  :rolleyes:  Filtrele AQUATOR, de exemplu, se bazează pe utilizarea cartușelor bloc din cărbune activ argintat.
http://www.romet.ro/...?cPath=116_9_77

Oricum am ramas cu pata pe creieras, ma uit mereu sa vad daca nu sunt impuritati.

#9
big.brother

big.brother

    .:: KING ::.

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 07.05.2007
Mi-am luat și eu 2 căni din-acestea. Nu am avut nici o problemă cu ea. Chiar nu înțeleg problemele voastre..

#10
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005

 big.brother, on Jun 12 2007, 12:54, said:

Mi-am luat și eu 2 căni din-acestea. Nu am avut nici o problemă cu ea. Chiar nu înțeleg problemele voastre..
Cu care "ea"? Chiar nu ma intereseaza daca ne intelegi sau nu.

#11
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 big.brother, on Jun 12 2007, 12:54, said:

Mi-am luat și eu 2 căni din-acestea. Nu am avut nici o problemă cu ea. Chiar nu înțeleg problemele voastre..

Iti dai seama de ce se vorbeste aici daca urmezi cativa pasi simpli: pui apa in cana brita cu filtru maxtra, imediat umpli o cana alba in interior, astepti 2 minute apoi privesti fundul canii! Uite poza facuta acum cateva minute, cu alt filtru maxtra decat primul!
Dar repet, cei de la Brita au spus ca ce se vede pe fundul canii este carbune activ, care ar fi totuna cu cel medicinal, de la farmacie! Ar mai ramanae doar chestia de imagine... apa filtrata...pura...superioara celei direct de la robinet...dar cu puncte negre pe fund  :coolspeak:

Attached Files



#12
big.brother

big.brother

    .:: KING ::.

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 07.05.2007

 Lyvyoo, on Jun 12 2007, 15:12, said:

Iti dai seama de ce se vorbeste aici daca urmezi cativa pasi simpli: pui apa in cana brita cu filtru maxtra, imediat umpli o cana alba in interior, astepti 2 minute apoi privesti fundul canii! Uite poza facuta acum cateva minute, cu alt filtru maxtra decat primul!
Dar repet, cei de la Brita au spus ca ce se vede pe fundul canii este carbune activ, care ar fi totuna cu cel medicinal, de la farmacie! Ar mai ramanae doar chestia de imagine... apa filtrata...pura...superioara celei direct de la robinet...dar cu puncte negre pe fund  :coolspeak:
Hm..am încercat, și nu a dat roade. Ceva este putred la mijloc <_<
to irennescat: Mda..ce coincidență! Nici pe mine nu mă intereseată ce comentarii faci unui user superior ție. Cred că te mănâncă undeva ... Cred că la înregistrarea pe forum, e pe undeva vreo opțiune, unde scrie de câtă inteligență ai nevoie pentru a intra pe forum. Ceva este necurat și aici. Nu îmi dau seama cum ai trecut testul  :confused:
Oricum, cert este că îți e dor de BAN/SUSPEND permanent  :naughty:  
Poți să alegi ce vrei .. cap sau pajură. :coolspeak:

Edited by big.brother, 12 June 2007 - 14:30.


#13
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005

 Lyvyoo, on Jun 12 2007, 15:12, said:

Dar repet, cei de la Brita au spus ca ce se vede pe fundul canii este carbune activ, care ar fi totuna cu cel medicinal, de la farmacie! (......) apa filtrata...pura...superioara celei direct de la robinet...dar cu puncte negre pe fund  :coolspeak:
Nu mi se pare normal ca apa filtrata (!!) sa contina impuritati vizibile, indiferent ce explicatii dau ei. Mie mi-ar veni sa le var cana pe gat. Ar trebui sa incerci sa-ti rezolvi cumva problema; pana la urma ai ramas cu explicatiile si cu impuritatile. Si ei au mai rezolvat un om.
offtopic: ce baiat destept esti big.brother. Nu-i asa?

Edited by irennescat, 12 June 2007 - 14:38.


#14
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Am mai spus si mai sus.. Cei de la de Brita m-au invitat la ei la sediu, undeva pe Eminescu si am refacut testul! Normal ca au iesit punctele acelea la iveala! Seful de acolo, un om foarte amabil, mi-a explicat ce am scris mai sus (treaba cu carbunele activ) si mi-a dat un cartus (Maxtra) sa vad daca se intampla acelasi lucru! Si se intampla dupa cum se vede in poza de acum cateva minute!
Asa ca Big.brither  afirmatia "Ceva este putred la mijloc"  pica, devreme ce au constatat si ei, cu mine de fata, la sediu, acele punctulete!

#15
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Eu folosesc o cana cu filtre clasice, cilindrice. Nu am avut niciodata aceasta problema. Nici acum, cand n-am mai gasit rezerve de ceva vreme si cana sta aruncata undeva prin casa :D

#16
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005

 Lyvyoo, on Jun 12 2007, 15:47, said:

Am mai spus si mai sus.. Cei de la de Brita m-au invitat la ei la sediu, undeva pe Eminescu si am refacut testul! Normal ca au iesit punctele acelea la iveala! Seful de acolo, un om foarte amabil, mi-a explicat ce am scris mai sus (treaba cu carbunele activ) si mi-a dat un cartus (Maxtra) sa vad daca se intampla acelasi lucru! Si se intampla dupa cum se vede in poza de acum cateva minute!
Asa ca Big.brither  afirmatia "Ceva este putred la mijloc"  pica, devreme ce au constatat si ei, cu mine de fata, la sediu, acele punctulete!
Am citit ce-ai scris mai sus, dar ma gandeam ca pana la urma a ramas tot "ca-n gara". In sfarsit, asta este. Sau te mai duci o data la ei?
later edit:
La big.brother normal ca e putred ceva, nici macar nu e sigur cate cani are, una sau doua :D :)

Edited by irennescat, 12 June 2007 - 14:55.


#17
big.brother

big.brother

    .:: KING ::.

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 07.05.2007

 irennescat, on Jun 12 2007, 15:53, said:

Am citit ce-ai scris mai sus, dar ma gandeam ca pana la urma a ramas tot "ca-n gara". In sfarsit, asta este. Sau te mai duci o data la ei?
later edit:
La big.brother normal ca e putred ceva, nici macar nu e sigur cate cani are, una sau doua :D :)
Haa...:w00t: Am două căni. Dar ale mele funționează perfect  :naughty: , în comparație cu a ta, care este la pământ.
Pentru mine, topic CLOSED. S-au dat răspunsuri, afirmații, mai ales aberații.

#18
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005

 big.brother, on Jun 12 2007, 15:58, said:

S-au dat răspunsuri, afirmații, mai ales aberații.
ahem

 big.brother, on Jun 12 2007, 12:54, said:

Mi-am luat și eu 2 căni din-acestea. Nu am avut nici o problemă cu ea. Chiar nu înțeleg problemele voastre..
probabil nu erai foarte hotarat care e adevarul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate