Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

vopseaua neagra

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
radu87

radu87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 08.03.2007
ce paree aveti de culoarea neagra la o masina..se intretine greu?..e cea mai pretentioasa?....ce vopsea recomandati la o masina?

#2
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 radu87, on Apr 22 2007, 12:12, said:

ce paree aveti de culoarea neagra la o masina..se intretine greu?..e cea mai pretentioasa?....ce vopsea recomandati la o masina?
Sub nici o forma sa nu iei culoare inchisa, mai ales in Bucuresti.Negrul e criminal, se vede ORICE, orice zgarietura , cat de fina...Vorbesc din experienta, e a doua masina neagra pe care o am...
Recomandgri metal, bej metal si ce-o mai fi acolo, dar deschis.Exclus alb.Si aia se porcaieste epede.

#3
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
negru e o culoare pretentioasa. reclama grija multa, spalari dese si atentie la factorii "perturbatori". arata bine, in schimb.

#4
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Daca ai bani sa o speli des merge negru, e cea mai frumoasa culoare (desi e non-culoare) la o masina aproape in toate cazurile. Daca nu, ceva cat mai apropiat de culoarea prafului.

#5
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
negru desi e o culoare frumoasa este cea mai pretentioasa de la spalatorie pana acasa iti arata masina de incepi sa regreti ca ai dat banii pe spalat. culoarea alba este cea mai anti jeg si cea mai nepretentioasa. un mare avantaj al albului este ca e cel mai usor retusabil in caz de zgarieturi lovituri etc-nu v-ati intrebat oare de ce masinile utilitare au marea marea majoritate culoarea alba? tocmai pt ca e ieftina nepretentioasa si se retuseaza usor .insa pana la urma e optiunea fiecaruia in functie de gust.

#6
boom87

boom87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 28.06.2004
Gri metal :D Cu toate ca e foarte comuna, pt Romania e perfecta.

#7
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
gri metalizat este culoarea cea mai ceruta in RO, din motive usor de banuit.

orice culoare inchisa, dupa citeva ore, o sa se vada praful pe ea. Daca mai si ai norocul sa se scuture putin un nor, o sa se vada pe toata masina numai picatele...

si mai e ceva, nu cred ca incalzitul tablei vara la peste 60 grade ii face bine vopselei...

Edited by H725, 22 April 2007 - 23:57.


#8
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006
Dupa cateva ore ? Dupa 30 min dupa ce iesi din spalatorie se vede praful pe ea ! Cea mai tare culoare este gri metalizat !

#9
Alex_82

Alex_82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 18.02.2007

 radu87, on Apr 22 2007, 12:12, said:

ce paree aveti de culoarea neagra la o masina..se intretine greu?..e cea mai pretentioasa?....ce vopsea recomandati la o masina?

Negrul si albul sunt cele mai pretentioase culori, pe negru se vede orice, iar albul dupa ce se pune putin pe el zici ca masina n-a fost spalata de 1 an.Acum am neagra si indiferent cat de bine ar insista cei de la spalatorie niciodata nu iese perfect -_- .
Gri-metalizat este f. potrivita pt. praful din Buc.
Acuma daca vrei neaparat o anumita culoare(chiar daca nu tine la murdarie)ia-o asa pt. ca culoarea este un amanunt f. important(cel putin pt. mine).

#10
ryco78

ryco78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 12.09.2005
da e o culoare pretentioasa dar si frumoasa in acelasi timp! la juma de ora dupa ce spal masina deja se vede praful pe ea dar si asa tot imi place cum se vede! de recomandat culori,recomand excet ce-ti place ca pana la urma daia itzi iei masina care-ti place nu? si nu e valabila gama de culori la toate marcile!unora le sta bine cu negru cu alb cu argintiu si tot asa!

#11
XtraVagAnT

XtraVagAnT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 26.06.2005
Si eu sunt la a doua masina de culoare neagra si pot sa spun ca arata super atat timp cat o ingrijesti si o speli des. Daca uit de ea intr-un week-end arata de parca am fost la arat.
Zgarieturile fine se vad imediat chiar si cele provocate de crengile de pe marginea drumului sau daca trece vreo babuta cu sacosa pe langa masina :D
Asta ar fi reversul medaliei de a avea o masina neagra.
Pana la urma conteaza ce culoare vrei tu sau crezi ca te reprezinta.
Din punctul meu de vedere culoarea este un factor foarte important in luarea decizie de achizitionare a unei masini pentru ca este primul lucru care se remarca.
Ahh si sa nu uit, daca ai de gand sa o parchezi pe o strada intens traficata te-ai scos  :console:
Ciauz!

#12
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
cea mai frumoasa culoare pe o masina >Eleganta si stil
La intretinere si spalare ai tot timpul de lucru.

#13
T.rac3Er

T.rac3Er

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 08.12.2006
si eu din experienta iti zic ca negru e criminal la pastrarea imaginii de noua. cand e proaspat spalata si in soare e cea mai tare masina din parcare (si niste folii negre ajuta)
dar dupa o ploaie e DEZASTRU. la mine dupa 2 zile iau praful cu degetul, zici ca a stat un an in garaj nemiscata  :angry:
de asemenea dungile de la chei & shit sunt f vizibile ( nu ma mai chinui sa revopsesc masina ca stiu ca vor aparea din nou :(   )
culori bune pt neingrijire sunt cele spalacite: gri, crem, bleu, galbui, etc.... sunt cele mai comune, dar te scapa de suferinta (ce nu vezi nu iti face rau ;) )

#14
blu26

blu26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 05.09.2006

 radu87, on Apr 22 2007, 12:12, said:

ce paree aveti de culoarea neagra la o masina..se intretine greu?..e cea mai pretentioasa?....ce vopsea recomandati la o masina?
Depinde de masina si de gustul tau. Daca tie iti place asta e. Pe absolut orice culoare se vede praful de 2 metri inclusiv pe alb si gri metalizat (vorbesc din experienta cu griul si albul).
Eu personal nu mi-as mai lua niciodata o masina alba. Din considerente pur estetice.
Ultimele tendinte, din ce am vazut eu pe strada, sint niste culori metalizate-sidefate nu stiu exact cum se numesc cu niste nuante bestiale care pina anul asta nu existau inclusiv mov. Asa ca un pic de mov nu strica daca iti place (am vazut chiar la masini conduse de barbati).

#15
T.rac3Er

T.rac3Er

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 08.12.2006
pimp my (B)ride..... :lol:
am vazut mai devreme un eclass nou rosu Ferrari.  :lol: nu se potriveste culoarea aia pe masina aia sub nici o forma.
asa si movul asta, depinde f mult de nuanta si de tipul masinii daca se potriveste.
spre exemplu, culori noi pe golf5 am vazut 2 in oras (portocaliu puternic)
dar negru in principiu arat bine pe majoritatea masinilor. f bine

#16
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

 pimi, on Apr 22 2007, 19:37, said:

negru desi e o culoare frumoasa este cea mai pretentioasa de la spalatorie pana acasa iti arata masina de incepi sa regreti ca ai dat banii pe spalat. culoarea alba este cea mai anti jeg si cea mai nepretentioasa. un mare avantaj al albului este ca e cel mai usor retusabil in caz de zgarieturi lovituri etc-nu v-ati intrebat oare de ce masinile utilitare au marea marea majoritate culoarea alba? tocmai pt ca e ieftina nepretentioasa si se retuseaza usor .insa pana la urma e optiunea fiecaruia in functie de gust.

probabil si pentru ca e o culoare neutra pentru abtibildurile cu reclama masinii  ;)

#17
Enemy

Enemy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 27.12.2003
masina neagra la bucuresti exclus. decat daca o speli in fiecare zi , ceea ce dauneaza masinii. Bineinteles daca o tii in garaj nu se mai aplica ceea ce am zis.

#18
Cristyan7000

Cristyan7000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.03.2017
Salut! Ce culoare ar fi recomandat pentru o masina? Mie imi place negru dar stiu ca e pretentioasa. Chiar se vad zgarieturile asa de rau? Cu miseria e la fel?  Ce spuneti?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate