Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Jmecherii by FORD !

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Nesimtiti astia de la Ford am fost sa fac revizia la un mondeo si au scumpit reviziile cu 2-3 milioane (e vorba de toata reteaua service ce schimba unele consumabile ,mult mult mai devreme) si asta din cauza ca au bagat inca 1 an garantie   :huh:

Diferenta de politica : in acelasi service mazda3 1.6i benzina cost revizie 30.000km - 418 ron
                                                          ford mondeo 1.8i benzina cost revizie 30.000km -854 ron
                                                          ford mondeo 2.0 tdci cost revizie 30.000 km inainte sa intre garantia de 4 ani(acum 1 an) -500-600 ron
                                                          ford mondeo 2.0 tdci care se afla in service pt revizia de 15.000 km (i s-a spus ca-l costa minim 700 ron)

Ce jmecherii by ford ! (raman cu satisfactia ca merge bine masina si nu face probleme)


Aaa am uitat sa precizez cand le-am zis ca e prea mare factura pentru o benzina  si ca la Mazda m-a costat 418 ron  au rupt factura si au facut alta cu discount de 10-12 % :cursing: . Am intrebat si la alte service-uri ce se schimba si au confirmat  consumabilele...deci decizia e de SUS.

Service-ul unde am facut revizia e unul cu costurile cele mai ieftine, convins ca m-au pacalit m-am informat la mai toate/toti service-urile , prieteni si revizia la 30.000 costa in juru a 10-11 milioane. :cursing: fuck ...Deci am platit chiar bine 854 ron :deadtongue:

Edited by cosmin_miu, 21 April 2007 - 14:14.


#2
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
la focus tot aceeasi chestie e ? sau doar la mondeo?

#3
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
La A8 e vreo 14 milioane asa ca,,,

#4
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006

 cosmin_miu, on Apr 21 2007, 15:12, said:

Nesimtiti astia de la Ford am fost sa fac revizia la un mondeo si au scumpit reviziile cu 2-3 milioane (e vorba de toata reteaua service ce schimba unele consumabile ,mult mult mai devreme) si asta din cauza ca au bagat inca 1 an garantie   :huh:

Diferenta de politica : in acelasi service mazda3 1.6i benzina cost revizie 30.000km - 418 ron
                                                          ford mondeo 1.8i benzina cost revizie 30.000km -854 ron
                                                          ford mondeo 2.0 tdci cost revizie 30.000 km inainte sa intre garantia de 4 ani(acum 1 an) -500-600 ron
                                                          ford mondeo 2.0 tdci care se afla in service pt revizia de 15.000 km (i s-a spus ca-l costa minim 700 ron)

Ce jmecherii by ford ! (raman cu satisfactia ca merge bine masina si nu face probleme)
Aaa am uitat sa precizez cand le-am zis ca e prea mare factura pentru o benzina  si ca la Mazda m-a costat 418 ron  au rupt factura si au facut alta cu discount de 10-12 % :cursing: . Am intrebat si la alte service-uri ce se schimba si au confirmat  consumabilele...deci decizia e de SUS.

Service-ul unde am facut revizia e unul cu costurile cele mai ieftine, convins ca m-au pacalit m-am informat la mai toate/toti service-urile , prieteni si revizia la 30.000 costa in juru a 10-11 milioane. :cursing: fuck ...Deci am platit chiar bine 854 ron :deadtongue:
Eu am facut la Mondeo 1,8 benzina revizia de 30.000 km in service-ul BDT din Virtutii si a costat 4,3 mil !
Oricum nu sfatuiesc pe nimeni sa se duca acolo,mizeria era la ea acasa,uleiul se scotea din butoaie,cu sticle de plastic taiate la jumatate,pe post de palnii,programare facuta pentru ora 17,iar masina a intrat la 18.20 ,mecanici aveau niste fetze de a trebuit sa stau cu ochii pe ei tot timpul ca sa nu imi dispara radio-cd-ul !
Cred ca la tine ti-au schimbat si placutele,deoarece si mie mi-au zis la fel,dar cand i-am luat sa le verificam nu aveau uzura mai mult de 30 % !
MAGARI !

Edited by golanski, 23 April 2007 - 07:32.


#5
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Cind am cumparat symbolul mi-au zis ca revizia costa 200ron si cind sa ma programez la ea (dupa 1 an) mi-au spus 600ron... :death:
cum aveam garantie 18 luni, am mers la un service NEAUTORIZAT reno si mi-am schimbat uleiul, filtrul si filtrul de aer sub 300ron...

O sa ajungem sa sa facem revizia in strainatate, ungaria sau chiar mai departe, pt ca e mai ieftin sau cel putin esti sigur ca au schimbat uleiul, filtre si ce mai trebuie...

Poate si masina e mai ieftina dincolo...

Tara de þepari... :death:

Edited by H725, 23 April 2007 - 09:10.


#6
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 golanski, on Apr 23 2007, 08:31, said:

Eu am facut la Mondeo 1,8 benzina revizia de 30.000 km in service-ul BDT din Virtutii si a costat 4,3 mil !
Oricum nu sfatuiesc pe nimeni sa se duca acolo,mizeria era la ea acasa,uleiul se scotea din butoaie,cu sticle de plastic taiate la jumatate,pe post de palnii,programare facuta pentru ora 17,iar masina a intrat la 18.20 ,mecanici aveau niste fetze de a trebuit sa stau cu ochii pe ei tot timpul ca sa nu imi dispara radio-cd-ul !
Cred ca la tine ti-au schimbat si placutele,deoarece si mie mi-au zis la fel,dar cand i-am luat sa le verificam nu aveau uzura mai mult de 30 % !
MAGARI !


asa ar fi trebuit sa coste insa oamenii au mai bagat acum obligatoriu(in toata reteau service ford)  la revizia de 30.000 km (bujiile 280 ron cu montat demontat si filtru polen 120 ron ). :huh:

kestia cu placutele este ca cica ei merg dupa deviza Safety First ! (unui prieten pe focus i-au schimbat placutele care nu erau mancate nici jumate.....asa ca le-am mai folosit eu 20.000 km  cand am vazut cat de bune sunt  :P )

Mi-au bagat si mie faza cu placutele ca trebuie schimbate (la toate masinile) insa apreciam io daca trebuie sau nu......apoi faceam pe nestiutorul ,ii intrebam daca mai pot merge 500 km cu ele si le promiteam ca vin saptamana viitoare sa le schimb ca acum nu am bani la mine  :P

tu cand ai facut revizia?

P.S. mie mi se parea putin revizia la Mazda - 418 ron insa am vb cu baietii din afara si au zis ca dau cam mult  :cursing: pt ca o revizie normala nu depaseste 100 E..........nu le-am spus de noile costuri la ford  :lol:

Edited by cosmin_miu, 23 April 2007 - 15:36.


#7
Blu3

Blu3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 27.06.2006
Da, si eu am fost mereu de parere ca sunt nesimtiti. Ultima revizie a fost 14 mil parca. A fost aia de 45.000, mi-au schimbat toate filtrele posibile si imposibile si placute + discuri de pe fata. Pe spate le-au lasat. Dar nu imi place cum lucreaza. Desi masina e buna si nu ma plang de ea, din cauza service-ului as schimba marca.

#8
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 Blu3, on Apr 23 2007, 17:29, said:

Da, si eu am fost mereu de parere ca sunt nesimtiti. Ultima revizie a fost 14 mil parca. A fost aia de 45.000, mi-au schimbat toate filtrele posibile si imposibile si placute + discuri de pe fata. Pe spate le-au lasat. Dar nu imi place cum lucreaza. Desi masina e buna si nu ma plang de ea, din cauza service-ului as schimba marca.


Luati-va Audi nene.
14 milioane, stampila, chestii , socoteli.Si s-a schimbat doar:ulei-9 kile... :lol:
filtru ulei, polen, aer, combustibil.
manopera.
PORSCHE NORD.Dar am putut urmari TOT ce s-a petrecut cu masina .Ceea ce e reconfortant .

psst : nu ziceti la nimeni -o sticla de CHIVAS s-a ...transferat de la cineva la cineva...norok ca era luata de la free shop din Viena Airport si era doar de juma de kil.Am rezerva speciala pt situatii de genu asta si una cu mine, in torpedou, just in case. Ca mai bea si politia,,,nu? dupa orele de program..

Edited by sanddy1964, 23 April 2007 - 21:00.


#9
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
mai termina cu Audi a8, ce dracu il compari cu mondeo, e ca si cum ai compara passatu cu loganu

#10
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 Mosotti, on Apr 23 2007, 22:31, said:

mai termina cu Audi a8, ce dracu il compari cu mondeo, e ca si cum ai compara passatu cu loganu


stai linistit :console: , nu compar ceva cu nimic...am spus cat costa un service si atat, sa vada si oamenii diferenta, nu ca ar fi chiar asa mare... :naughty:
Fac si eu reclama la VAG, CE E INTERZIS? :naughty:

Sa stearga domne cineva postul cu schimbul de ulei la A8,,,pe bune.Poluez topicu omului si nu realizez... :notangel:  :notangel:

Edited by sanddy1964, 23 April 2007 - 21:52.


#11
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
:lol:   si io acum vro 2-3 ani am comparat un 530d revizie facuta de un prieten la Automobile Bavaria 60-70.000 km si de mine facuta pt un focus la aceeasi km la Romcar ....costurile au fost cu minus 50-100 ron pentru BMW , chiar eram dezamagit pentru ca bmw cu masini mai scumpe , premium,lux etc. oferea revizii cu un pret mai scazut de 10-20% fata de Ford(romcar).

Adica `saraciile` de posesori de Ford platesc mai mult pentru servicii post vanzare iar posesorii de limuzine BMW mai putin pentru aceleasi servicii  :puke: .

Edited by cosmin_miu, 23 April 2007 - 22:51.


#12
Blu3

Blu3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 27.06.2006

 sanddy1964, on Apr 23 2007, 22:00, said:

PORSCHE NORD.Dar am putut urmari TOT ce s-a petrecut cu masina .Ceea ce e reconfortant .

Uitasem de asta....... ma enerveaza la culme ca nu te lasa sa stai in atelier sa vezi ce-ti face la masina. Te trimite in sala de asteptare. Mare sala de asteptare: 2 canapele, 5 scaune, 3 ziare, un televizor si un aparat de cafea care mai vrea si bani. Nici macar o cafea nu iti dau. Pana si la spalatorie/vulcanizare unde ma duc ma intampina boss-ul de acolo cu "o cafea, un ceai?".

#13
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004
la symbol 600 roni?
la mondeo  1000 roni?
e plina tara asta de hoti.
se pot face reviziile in afara?

ps: sanndy mai lasa-ne cu A8ul tau. Chiar trebuie sa te dai bastan pe toate topicurile de nimicuri, cu "ceva"-ul tau?

#14
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Lasa-l ma, nu stii ca cei care "o" au mica scot in evidenta "altceva" mare :lol:

De cand scumpirea asta ?

#15
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

 cornel001, on Apr 24 2007, 19:38, said:

Lasa-l ma, nu stii ca cei care "o" au mica scot in evidenta "altceva" mare :lol:
stiti povestea cu strugurii acri?


asa cum  s-au dat preturi si de mondeo, si de symbol, s-a dat si de a8

#16
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004
cred ca ne-a suparat partea asta: "stai linistit console.gif , nu compar ceva cu nimic..."
decat partea cu costul reviziei

#17
Blu3

Blu3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 27.06.2006

 El_Cid, on Apr 25 2007, 00:43, said:

cred ca ne-a suparat partea asta: "stai linistit console.gif , nu compar ceva cu nimic..."
decat partea cu costul reviziei

Ce "nimic" o sa i se mai para cand observa ca un Focus cu motor de 1.8 aspirat pe benzina merge mai repede pe 402 metri si pe curbe mult mai bine. E mai ieftin pentru ca nu are mobilier de sufragerie in el!  :lol:

#18
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Povestea o stiu.
colegul cid a spus explicatia.
Daca se limita numai la a da pretul reviziei era bine.
Ce citesc pe forumul asta tot dau peste A-urile lui bagate in fata :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate