Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Ce scuter ati alege ?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

Poll: Ce scuter ati alege ? (76 member(s) have cast votes)

Care considerati ca este cel mai bun si isi merita banii ?

  1. Piaggio NRG purejet (5 votes [5.62%])

    Percentage of vote: 5.62%

  2. Derbi GP1 Open (13 votes [14.61%])

    Percentage of vote: 14.61%

  3. Aprilia SR 2006 (31 votes [34.83%])

    Percentage of vote: 34.83%

  4. Malaguti Phantom (10 votes [11.24%])

    Percentage of vote: 11.24%

  5. Peugeot Speedfight 2 (18 votes [20.22%])

    Percentage of vote: 20.22%

  6. Peugeot Jet Force RCup (12 votes [13.48%])

    Percentage of vote: 13.48%

Vote Guests cannot vote

#1
vlad2709

vlad2709

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.08.2006
Salut, sunt nou pe forum, am gasit foarte multe topicuri interesante, vara asta doresc sa imi achizitionez un scuter, sa vad daca o sa imi permita buzunarul. ^_^

Am facut o lista de scutere (Piaggio NRG purejet, Derbi GP1 Open/V2, Aprilia SR 2006, Malaguti Phantom, Peugeot Speedfight 2, Peugeot Jet Force RCup) toate sunt de 50cc. :rolleyes:

Mie imi place foarte mult la aspect Derbi GP1 Open, dar nu stiu cat de fiabil este si ce performante are motorul si intrebarea mea este, daca as alege acest model, sa il i-au pe transmisie pe curea sau pe lant ? -_-

Astept propuneri si argumente si care ar fi cel mai bun la raport pret - calitate, pun pret si pe aspect. :lol:

Va rog sa argumentati alegerea facuta

P.S. : Merita sa cumperi un scuter la mana a II-a ? <_<

Multumesc anticipat, asfalt uscat ! B)

[ http://www.piaggio.ro/piaggio/pics/nrg/nerooro.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Piaggio NRG purejet
[ http://eur.news1.yimg.com/eur.yimg.com/xp/infomoto/20060821/08/1653660176.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Derbi GP1 Open
[ http://www.aprilia.com/upload/modelli/scooter/p01072_0095.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Aprilia SR 2006
[ http://shop.moto-k.ru/images/F12%20black.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Malaguti Phantom
[ http://www.wyvernsmotorcycles.co.uk/bikepics/wrc50-3-04-06.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Peugeot Speedfight 2
[ http://www.mtr-reinsberg.de/1024/pics_peugeot/jetforce-c-tech-50-bs.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Peugeot Jet Force RCup

#2
symbyan

symbyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 12.02.2006
Mergi pe SR

Parerea mea despre acest scuter e una buna deoarece am si eu unul doar ca e '96 si am cu el cam 30.000 km si merge tot la fel ca in prima zi  ;)  Deci scuterul e super fiabil   :wub:
Vara asta vreau si eu sa upgradez la un '06 dar sa vad daca imi permite bugetul  :unsure:

#3
vlad2709

vlad2709

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.08.2006

View Postsymbyan, on Apr 22 2007, 12:01, said:

Mergi pe SR

Parerea mea despre acest scuter e una buna deoarece am si eu unul doar ca e '96 si am cu el cam 30.000 km si merge tot la fel ca in prima zi  ;)  Deci scuterul e super fiabil   :wub:
Vara asta vreau si eu sa upgradez la un '06 dar sa vad daca imi permite bugetul  :unsure:
am auzit si eu ca sunt fiabile, dar la 06 delimitarea nu se mai face mecanic, se face din ECU si aceasta delimitare o fac doar cei de la UNITED MOTORS, din cate am auzit :), ms de sfat , astept si alte pareri

#4
vlad2709

vlad2709

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.08.2006
[quote name='vlad2709'  up
[/quote]

#5
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
SR-urile cu injectie sint greu spre imposibil de modificat cu bani putin si scule de amator.
Valabil pentru orice motor 2T cu injectie, spre exemplu Peugeot.
Cauta un SR mai vechi cu carburatie si poti sa te joci cu el in liniste.

#6
milan_fan

milan_fan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 29.05.2007
si eu am avut de ales intre malaguti phantom f12 racing life si piaggio nrg .... am ales malaguti si nu-mi pare rau - sunt super multumit de el . orice ti-ai lua sa nu iti iei pe injectie (cica sunt pacatoase rau ...daca a cazut injectia.....cam greu)
am uitat....eu l-am luat sh si daca te pricepi un pic merita sa-l iei sh

#7
phat_sua

phat_sua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 16.01.2006
eu vreau sa-mi iau GP1 , a fost vreodata cineva la Motorland astia ?

#8
m1hai92

m1hai92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.07.2006
Din toate astea am mers doar cu malaguti si cu speedfight 2 .... eu zic sa mergi pe phantom ..... pentru inceput este bun un scuter la SH ... eu am un Gillera Typhoon luat la sh si merge super   :coolspeak: ... eu nu as da atatia bani pe un scuter nou  :nonobad:

#9
Huck_

Huck_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 04.06.2007
Eu zic sa te gandesti si la un entry bike pe la 250cmc. Aici scuterele mai bune si entry bikes au acelasi pret, in jur de $4000.

#10
freightliner

freightliner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 03.12.2006
fara indoiala derbi  gp1 sau gp 2

#11
Desert Fox

Desert Fox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 06.08.2006
In aceiasi dilema eram si eu...am mers pe toate scuterele din acest sondaj in afara de Derbi,mie cel putin la SR a fost dragoste la prima vedere,marti astept sa imi vina SR-ul din italia. :D

#12
adyshark

adyshark

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.06.2007
merge destul de finutz Derbi...mie ala imi place:D B)

#13
Firenze

Firenze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.12.2004
Aprilia  RS 50  :coolspeak:
P.S. : Costa f putin in Italia....din 2000 2001 o gasesti la 800 1000 euro...

#14
OnShop

OnShop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,289
  • Înscris: 07.03.2007
Sr dar si nrg e misto cu sr nu am mers dar as dorii sa achizitionez una ! Cu nrg am mers si nu ii pot reprosa nimic ! malaguti are demarajul misto si fuge mai ales ala nitel mai vechi cu 100 .... !

#15
r4zv4n

r4zv4n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.09.2005
Arunca un ochi si la Gilera Runner. Eu am un Runner din 2002 si ma cam tenteaza unul din 2006 ;)

De asemenea, de luat in considerare ar fi si Yamaha Aerox.

Si da, eu as zice ca merita sa iei un scuter SH, pentru ca dc mai bagi bani in el cat sa-i schimbi kitul (upgrade la 70 sau chiar 80), toba, variator + ambreiaj, filtre, etc., ajungi la aceeasi bani cu care l-ai lua de nou, doar ca la performante mult mai bune.

#16
mariusg2007

mariusg2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.01.2007
Aprilia SR 50 face legea scuterelor....eu am un aprilia sr 50 din 96 , este super modificata iar daca motorasul ala de 49 cmc il tunezi poti obtine performante uimitoare.Plecarea de pe loc ( acum tunata ) este incredibila , in plus am inaltat-o cu amortizor nou ( mc pherson ) , i-am pus roti mai groase si am facut un paint ca la carte ( carenaj negru lucios \ jante rosii ) .Toba este modificata ( scoate un zgomot "super" , 110 db :D ) Viteza max: 100 Km\ h (poate ar fi mers si mai mult ca urma pasajul unirea :D ) In plus e un scuter clasic care atrage toate privirile :D ( sper eu nu si al hotilor :) ).Mergi pe aprilia ca nu ai sa regreti...a eu in 5 ani de cand o am ...am schimbat doar benzina, ulei si placute frana .. :D .

#17
OnShop

OnShop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,289
  • Înscris: 07.03.2007
Am votat ptr aprilia sr este un scuter pe cinste

#18
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
si pana la urma ai luat ceva ....?!!!!. Orice ai fi luat vinde si schimba cu Honda Ruckus...!!! Vei ramane masca !!!! :w00t:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate