Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Zgomot Cooler Placa Video

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
smileyady

smileyady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 30.08.2006
Servus,

Am o placa video Ati Radeon X800 256 mb.Problema este coolerul care scoate un zgomot infernal:da impresia ca "se tureaza",invarte descentrat,in concluzie...un zgomot suparator [pentru perioade de timp(uneori mai scurte,alteori mai lungi)]

Ce solutii as avea la indemana pentru a-l face mai silentios?

Edited by smileyady, 20 April 2007 - 11:10.


#2
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006
Cel mai probabil a ramas fara ulei si acum are oleaca de praf acolo, asa ca demonteaza-l cumva si desprinde abtibildul rotund sub care ar trebui sa ai o mica gaurica, acoperita sau nu la randul ei de un dopulet de cauciuc. Acolo pune 1-2 picaturi de ulei tehnic (nicidecum de bucatarie). Asta ar trebui sa il "repuna" pe turatie normala.
Daca insa are alte probleme, incearca o solutie de racire din magazine, cauta "VGA cooler", relativ usor de montat in locul celui vechi.

#3
marce

marce

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 24.06.2004
o prima idee ar fi sa il scoti si sa il cureti de praf, daca tot nu scapi de problema poti incerca o alta solutie de racire (ATI Silencer de la Arctic cooling)

#4
smileyady

smileyady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 30.08.2006

 marce, on Apr 20 2007, 12:18, said:

o prima idee ar fi sa il scoti si sa il cureti de praf, daca tot nu scapi de problema poti incerca o alta solutie de racire (ATI Silencer de la Arctic cooling)

Legat de praf,totul e ok.Astept si alte pareri,solutii.Merci de raspuns,Marce:am luat in considerare.

Edited by smileyady, 20 April 2007 - 11:29.


#5
smileyady

smileyady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 30.08.2006

 mirch_bam, on Apr 20 2007, 12:17, said:

Cel mai probabil a ramas fara ulei si acum are oleaca de praf acolo, asa ca demonteaza-l cumva si desprinde abtibildul rotund sub care ar trebui sa ai o mica gaurica, acoperita sau nu la randul ei de un dopulet de cauciuc. Acolo pune 1-2 picaturi de ulei tehnic (nicidecum de bucatarie). Asta ar trebui sa il "repuna" pe turatie normala.
Daca insa are alte probleme, incearca o solutie de racire din magazine, cauta "VGA cooler", relativ usor de montat in locul celui vechi.

Merci de raspuns!

Apropo:Placa o am inca in garantie.Sa ma duc cu ea ? :D

#6
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006
eu ma refeream la praful care patrunde in cooler, in ax, nu la praful vizibil cu ochiul liber pe suprafata placii.
daca esti sigur ca la garantie nu vei avea o interventie de genul "las-o aici si vii maine", poti sa o duci sa se uite la cooler si eventual sa il unga ei.

#7
smileyady

smileyady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 30.08.2006

 mirch_bam, on Apr 20 2007, 13:02, said:

eu ma refeream la praful care patrunde in cooler, in ax, nu la praful vizibil cu ochiul liber pe suprafata placii.
daca esti sigur ca la garantie nu vei avea o interventie de genul "las-o aici si vii maine", poti sa o duci sa se uite la cooler si eventual sa il unga ei.

Tocmai de asta incerc sa evit sa o duc la garantie.Daca desfac cooler-ul de pe placa,pierd garantia.Corect?

#8
Encore

Encore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.07.2005
placile ati renumite pentru sistemul de racire foarte foarte prost !
cel mai bine mergi si ia ceva frumos pe cupru si il montezi singur e usor !
succes

#9
smileyady

smileyady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 30.08.2006
Inca o chestie pe care am observat-o astazi:Daca tin unitatea "in picioare" coolerul de pe placa video scoate zgomotele de care ziceam mai sus(+ un pacait suparator care devine mai accentuat daca joc ceva,daca incing placa video).Insa daca il culc,punandu-l orizontat,cooleru invarte ok.


Se poate aceasta?

Edited by smileyady, 22 April 2007 - 21:01.


#10
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006
Normal. Se cheama gravitatie. :)
Cand e unitatea "in picioare", ventilatorul e "cu capul in jos" si sufla in sus; atunci el se lasa cumva catre varful axului pe care se invarte si acolo e o problema; cand pui unitatea culcata, ventilatorul va sta pe verticala si atunci gravitatia "trage" perpendicular pe ax.
INSA... un ventilator bun nu ar trebui sa tradeze diferentele de pozitie, asa ca asculta sfaturile de mai devreme si schimba-l.

#11
smileyady

smileyady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 30.08.2006

 mirch_bam, on Apr 23 2007, 09:08, said:

Normal. Se cheama gravitatie. :)
Cand e unitatea "in picioare", ventilatorul e "cu capul in jos" si sufla in sus; atunci el se lasa cumva catre varful axului pe care se invarte si acolo e o problema; cand pui unitatea culcata, ventilatorul va sta pe verticala si atunci gravitatia "trage" perpendicular pe ax.
INSA... un ventilator bun nu ar trebui sa tradeze diferentele de pozitie, asa ca asculta sfaturile de mai devreme si schimba-l.

Multumesc pentru lamurire.Am sa il schimb.

#12
smileyady

smileyady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 30.08.2006
Am fost cu ea la garantie si baietii de acolo mi l-au desfacut, curatat si uns.Acum e ok.

Merci de sfaturi.

Totusi pe viitor cum pot evita acumularea de praf?Caci carcasa e inchisa,praf in camera nu pot spune ca e.

Edited by smileyady, 25 April 2007 - 17:25.


#13
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006

 smileyady, on Apr 25 2007, 18:25, said:

Am fost cu ea la garantie si baietii de acolo mi l-au desfacut, curatat si uns.Acum e ok.

Merci de sfaturi.

Totusi pe viitor cum pot evita acumularea de praf?Caci carcasa e inchisa,praf in camera nu pot spune ca e.

Dai mai des cu aspiratoru  :lol:
Nu prea ai cum sa eviti, tine de calitatea ventilatorului, de noroc, de ... prea multe. Asta e...

#14
lucimunteanu2000

lucimunteanu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 18.03.2007
cauta filtre de praf, ca se gasesc si pe net, si izoleaza-to carcasa, iar praf o sa fie in ORICE casa....:)) chiar si NELOCUITA..;)

#15
tracto91

tracto91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 10.01.2007
salutare . Am si eu aceeasi probleme de vreo saptamana a inceput sa scoate niste sunete de te zgarie pe creier.......... am un ATi 9800 SE (Palit) . L-am desfacut l-am curatat de praf dar la fel... Merge sa il ung cu ulei ? nu poate cauza alte defectiuni ?


Un program de masurat temp si turatia coolerului la placile ATi stie cineva ?

Edited by tracto91, 13 April 2008 - 20:11.


#16
RaZooR

RaZooR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 07.02.2007
Incearca metoda cu ulei dar sa fie tehnic cum zicea mirch, pentru turatii si temperatura speedfan download .

#17
nicuit1981

nicuit1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 11.04.2008
incerca unu k asta  http://www.zalman.co...ead.asp?idx=276

#18
achim_andrei

achim_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 12.03.2006

 nicuit1981, on Apr 13 2008, 21:21, said:

asta costa cat placa video mai...hai sa fim seriosi. Pune-i ulei de mecanisme fine si curata-i bine praful de pe paletele ventilatorului. Daca nu se rezolva cumperi alt ventilator.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate