Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

DVD ---> DVD

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006
Imi spuneti si mie va rog ce programe trebuie sa folosesc si in ce ordine pentru a copia de pe DVD pe DVD
Pentru decriptare si copiere pe hard am folosit DVDFab Platinum.
Pana aici m-am descurcat adica am filmul pe HDD dar mai departe mi-am prins urechile. :rolleyes:
Am TMPGEnc DVD Author 3 with DivX Authoring.
Acesta il folosesc pentru authoring ?
Ca encoder ce imi recomandati ?


Si bineinteles poate mai aveti si alte sfaturi sa imi dati.

#2
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007
De ce sa ii faci tu authoring? Daca ai 2 drive-uri poti sa il scrii cu DVDFab on-the-fly, daca nu il copiezi cu DVDFab in format ISO si cu IMGBurn il scrii pe DVD. Sau mai poti cu Nero.

#3
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View Postdemonyx, on Apr 19 2007, 02:12, said:

De ce sa ii faci tu authoring? Daca ai 2 drive-uri poti sa il scrii cu DVDFab on-the-fly, daca nu il copiezi cu DVDFab in format ISO si cu IMGBurn il scrii pe DVD. Sau mai poti cu Nero.

Nu ma pricep deloc dar din ce citisem in alt topic parca asa se spunea.
DVD-ul care vreau sa il copiez este original si vreau sa il copiez pe un alt DVD.

#4
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007
Nu conteaza, DVDFab inlatura orice protectie.

#5
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View Postdemonyx, on Apr 19 2007, 10:13, said:

Nu conteaza, DVDFab inlatura orice protectie.

Multumesc demonyx
Am facut cum mi-ai sugerat si merge.
Eu ma ghidasem dupa postul luo MTZ de aici : http://forum.softped...php/t21205.html
Din moment ce merge si asa cum mi-ai spus tu inseamna ca MTZ se referea la altceva in acel post si eu am inteles gresit.
Trebuie sa mai studiez ca in privinta video sunt varza.

#6
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View Postvp-emanuel, on Apr 19 2007, 12:43, said:

Multumesc demonyx
Am facut cum mi-ai sugerat si merge.
Eu ma ghidasem dupa postul luo MTZ de aici : http://forum.softped...php/t21205.html
Din moment ce merge si asa cum mi-ai spus tu inseamna ca MTZ se referea la altceva in acel post si eu am inteles gresit.
Trebuie sa mai studiez ca in privinta video sunt varza.

Iarasi m-am blocat. :crybaby:
La un film la care imaginea are 6,4GB ce fac ?

#7
zapacitu

zapacitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 23.09.2005
Tot cu dvdfab il imparti in doua.Cu split.
Scrii 2 dvd-uri.
Eventual.
Sau pe un dual-layer.

Edited by zapacitu, 19 April 2007 - 13:10.


#8
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View Postzapacitu, on Apr 19 2007, 14:09, said:

Tot cu dvdfab il imparti in doua.Cu split.
Scrii 2 dvd-uri.
Eventual.
Sau pe un dual-layer.


Multumesc zapacitu
Incet incet se face si la mine lumina.

Si ca sa nu ramin cu nelamuriri prea mari imi puteti spune la ce se referea MTZ in postul acesta :
http://forum.softped...php/t21205.html
Actiunea respectiva era pentru a comprima un film de pe un DVD dual layer (8,5gb) pentru a putea incapea pe un DVD normal (4,7gb) ?
Sau inca sunt departe de adevar ?

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

View Postvp-emanuel, on Apr 19 2007, 15:20, said:

Multumesc zapacitu
Incet incet se face si la mine lumina.

Si ca sa nu ramin cu nelamuriri prea mari imi puteti spune la ce se referea MTZ in postul acesta :
http://forum.softped...php/t21205.html
Actiunea respectiva era pentru a comprima un film de pe un DVD dual layer (8,5gb) pentru a putea incapea pe un DVD normal (4,7gb) ?
Sau inca sunt departe de adevar ?
Da, asa este.
In cazul in care se doreste transpunerea unui DVD9 pe un DVD5 sunt cel putin 2 situatii:
- DVD-ul original contine multiple coloane sonore, extra-uri, unghiuri(angle) de vizionare.
In acest caz se poate folosi DVDShrink, cu alegerea pentru back-up numai a filmului cu coloana sonora si subtitrarea dorita. Se pierd meniurile. Se recomanda aplicarea daca programul afiseaza o calitate de peste 65-70% a materialului final.
- Originalul (filmul in sine) are peste 2 1/2 ore si calitatea afisata de program(dupa eliminarea celor nedorite, ca mai sus)este sub 65 %. Atunci se recomanda folosirea Clone DVD, cu optiunea "split disc", caz in care nu se mai fac eliminari, ci pur si simplu programul face 2 DVD-uri, cate unul pentru fiecare strat al originalului Dual Layer. Nu exista pierderi de calitate.

DVDShrink este free, Clone DVD este pe bani.
Normal ca mai sunt si alte programe ce se pot folosi. Eu le-am descris pe cele mai simplu si usor de utilizat, cu rezultate verificate si mai ales suficient de rapide.

Succes!

#10
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View Postviceroy56, on Apr 19 2007, 15:41, said:

Originalul (filmul in sine) are peste 2 1/2 ore si calitatea afisata de program(dupa eliminarea celor nedorite, ca mai sus)este sub 65 %. Atunci se recomanda folosirea Clone DVD, cu optiunea "split disc", caz in care nu se mai fac eliminari, ci pur si simplu programul face 2 DVD-uri, cate unul pentru fiecare strat al originalului Dual Layer.

Deci sa inteleg ca daca am o imagine ISO a unui DVD original si aceasta imagine este de 6,3gb trebuie
"taiata" pentru a putea fi "arsa" pe un DVD disk dual layer ?
Sau iarasi am luat-o pe aratura ?

#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

View Postvp-emanuel, on Apr 19 2007, 16:04, said:

Deci sa inteleg ca daca am o imagine ISO a unui DVD original si aceasta imagine este de 6,3gb trebuie
"taiata" pentru a putea fi "arsa" pe un DVD disk dual layer ?
Sau iarasi am luat-o pe aratura ?
Lasa "aratura"!
Suntem aici, unii sa intrebam ce nu stim si altii, cu mai multa experienta, sa-i ajutam pe primii.
Daca ai writer ce stie dual layer si blank dual layer, arde imaginea asa cum e!
Ce am scris eu este pentru situatia cand ori nu ai blank DL, ori writer-ul nu stie DL.
Este preferabil sa copiezi IDENTIC, cu pastrarea tuturor facilitatilor de pe original, dar nu totdeauna este posibil. Pentru cei ce vor sa ruleze pe standalone si aparatul este mai vechi, posibil sa nu pota citi DL si atunci chiar daca ai blank si writer, tot trebuie sa "spargi" originalul.

#12
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View Postviceroy56, on Apr 19 2007, 16:18, said:

Lasa "aratura"!
Suntem aici, unii sa intrebam ce nu stim si altii, cu mai multa experienta, sa-i ajutam pe primii.
Daca ai writer ce stie dual layer si blank dual layer, arde imaginea asa cum e!
Ce am scris eu este pentru situatia cand ori nu ai blank DL, ori writer-ul nu stie DL.
Este preferabil sa copiezi IDENTIC, cu pastrarea tuturor facilitatilor de pe original, dar nu totdeauna este posibil. Pentru cei ce vor sa ruleze pe standalone si aparatul este mai vechi, posibil sa nu pota citi DL si atunci chiar daca ai blank si writer, tot trebuie sa "spargi" originalul.

Multumesc viceroy56
Acum am priceput si eu in sfarsit cum sta treaba cu copiatul DVD-urilor.

Am cumparat DVD-romul de un an si nu mai aveam nici cutia si nici un prospect in care sa
ma uit daca DVD-ul meu suporta DVD-R dual layer.
Dupa o "sapatura" pe net am gasit ca se poate afla acest aspect cu Nero Info Tool : Download aici
La Drive trebuie sa fie bifa in fata DVD-R DL si DVD+R DL atat la Supported read feautures cat si la Supported write feautures
Poate mai este cineva care la fel ca mine nu stia cum sa procedeze. :rolleyes:

#13
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007
Daca nu ai nu stiu ce scule de vizionat filme poti sa ai calitate si 50%, deci poti sa ii lasi meniul, mai bine inlaturi coloanele sonore, daca in engleza ai 2 pe cea DTS poti sa o scoti, sau daca vrei si calitate si meniu dupa ce ai ripuit dvdu' poti sa folosesti DVDRebuild.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate