Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Merge sa faci database fol Javascript? (sa inlocuiesti php-ul?)

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
raraitul_me

raraitul_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 23.12.2006
e posibil sa inlocuiesti php-ul cu java? sa faci database, search forum inregistrarea userului...?

#2
WankaUSR

WankaUSR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.04.2007

View Postraraitul_me, on Apr 18 2007, 08:46, said:

e posibil sa inlocuiesti php-ul cu java? sa faci database, search forum inregistrarea userului...?
din cate am incercat eu nu prea merge. cu java nu cred k merge pt ca din cate stiu eu java script nu poate scrie fisiere baze de date etc,  dar daca stie cineva sunt si eu la fel de interesat!!

#3
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
"cu java nu cred k merge"
vroiai sa spui javascript...sunt doua lucruri total diferite

javascript e un limbaj client-side si nu poate accesa o baza de date.

foloseste php, asp sau alt limbaj server-side.




in eventualitatea in care te referi totusi la java si nu ai facut o confuzie (javascript !== java) atunci raspunsul este da

Edited by sergiu_spooky, 18 April 2007 - 21:26.


#4
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
cu java din cate stiu eu se poate. cu javascript nu :P

#5
raraitul_me

raraitul_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 23.12.2006
Javascript...ma refer la HTML aici...am inteles...Javascript este folosit doar pt trucuri in pagina html si nimic mai mult...din pacate :(

#6
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
cu javascript nu faci trucuri. manipulezi Document Object Model-ul. si multe alte chestii. in principal JS este folosit (de mine cel putin) pt a acoperi gaurile din IE, sau pentru a crea efecte pe care nu le am disponibile onmouseover s.a.m.d.

#7
raraitul_me

raraitul_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 23.12.2006
Mai am o intrebare..cine se pricepe...ce e mai bun php sau asp? am gasit 2 tutoriale f bune despre amandoua si nu stiu ce sa aleg... cine e intresat de ele sa-mi spuna ;)

#8
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
php. e mai larg suportul, manualul e infinit mai bun si beneficiezi de help peste tot. la asp se misca mai greu treburile.

#9
raraitul_me

raraitul_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 23.12.2006

View Postxnoise, on Apr 19 2007, 11:43, said:

php. e mai larg suportul, manualul e infinit mai bun si beneficiezi de help peste tot. la asp se misca mai greu treburile.

tu zici despre modalitatile de documentare...ai dreptate aici...dar daca era mai bun php decat aspx microsoftul nu-l mai folosea...si nici nu crea programe speciale pt design aspx, iar manuale sunt destule si cu putina rabdare poti face rost de ele si pe gratis

#10
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
asp.net din cate stiu eu e un limbaj folosit de microsoft nu pentru ca ar fi mai bun decat php ci pentru ca e al lor  :lol:

php are inca un avantaj major si anume ca e sustinut de comunitate, nu de o companie mare. Cand se implica mai multa lume, mai multi finantatori, mai multi care sunt avantajati de asta, e clar ca totul iasa altfel. Nu totdeauna mai bine.
In fine, pana la urma conteaza ce poti face cu un limbaj web. Cam tot ce poti face cu php poti face si cu asp, si invers, chiar daca codul va arata diferit.
Unul din avantajele asp-ului este Visual Studio .NET. Oricine nu are prea multa experienta poate da ateva click-uri si isi face singur un sit dinamic.

asp-ul mai are cateva avantaje putin cunoscute.

Unul dintre ele este acela ca, indiferent de browserul folosit aplicatia (web based bine inteles) ar trebui sa arate cam la fel. WAP, browser standard, nu conteaza...asp are librarii cu ajutorul carora genereaza codul cel mai potrivit. Aici intervine si treaba cu microsoftul. Am putea presupune ca microsoft dezavantajeaza voit si aici celelalte browsere.

PHP-ul e interpretat la rulare, ASP-ul e compilat. Utilizatorul nu prea are cum sa observe vre-o diferenta, dar ca programator poti sa gasesti avantaje si dezavantaje.

#11
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
din pacate php-ul e mai user friendly. si nu imi aminti de MS, pt ca nu au facut in domeniul asta absolut nimic calumea. din cauza microsh.t stau si pierd cate 2-3 ore la un meniu care nu vrea sa se centreze, pt ca nu suporta display:table. si sunt multe alte chestii care ma deranjeaza. MS e motivul pt care m-am apucat de linux. asa ca imi pare rau, dar eu cred ca PHP-ul e ceva mai bun pt ce imi trebuie mie, si in general pt ce ii trebuie unui developer de aplicatii mici/mijlocii.

#12
raraitul_me

raraitul_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 23.12.2006
Deja s-a ajuns la o discutie serioasa :))  Vreau sa zic ca microsoftul ofera suport pt oricine le cere ajutorul, prin msdn sau prin mail... orice problema ai(nu stii sa faci un script etc) iti trimit ei locul de unde sa te informezi sau chiar codul. Asta le e meseria, sunt oameni destepti si bine platiti pt asta... deci important e sa vrei... dar deja uitati-va la siturile mari ca nu prea mai folosesc php-ul...si cam asta e motivul pt care si eu as vrea sa invat cate alceva :( ..... nu ca-mi place mie microsoftul...

#13
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
PHP-ul "merge" si pe windows si pe linux (ma refer la servere) pe cand ASP-ul "merge" doar pe windows, daca nu ma insel :P
diferenta dintre ele este doar ambalajul... content is the same sh*t

#14
raraitul_me

raraitul_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 23.12.2006

View Postdarkangelbv, on Apr 20 2007, 00:48, said:

PHP-ul "merge" si pe windows si pe linux (ma refer la servere) pe cand ASP-ul "merge" doar pe windows, daca nu ma insel :P
diferenta dintre ele este doar ambalajul... content is the same sh*t

eu cred ca depinde de hostul pe care il ai...ala trebuie sa ruleze pe windows si sa aiba aps2 instalat (ceva de genu asta), ca vizitatorii primesc datele deja prelucrate si n-au nevoie de vru-un program special

#15
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
sunt sigur ca la asta se referea si el :)

pana la urma e aproape evident ca php-ul e mai folosit...

#16
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
tin sa te contrazic aici. foarte multe site-uri mari folosesc php (printre ele si amazon.com, si yahoo daca nu ma insel). in rest migrarea e spre perl, nu spre asp. asp e outdated. in afara de asta, o sa stau zile intregi pe mail sa cer suport? prefer sa folosesc ceva cu o utilizare mai globala cum e php. aproape orice provider de hosting iti ofera php acum, sunt destul de putini cei care iti ofera asp. in afara de asta, php e OS, ASP nu e. si in general OS-urile sunt mai bune.

#17
raraitul_me

raraitul_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 23.12.2006
cred ca asa e, eu ramasesem uimit de simplitatea cu care poti face lucruri in asp (login form, database, password recovery, emberow menu si altele) cu ajutorul programului de la microsoft(deci se vede ca stiu sa-si promoveze lucrarile!!!)...chestia e ca unul asa pt php nu am gasit, dar adevarul e ca in spatele acelor form-uri gata facute se afla un cod la fel de complicat ca si php-ul sau alte programe...pana la urma fiecare cu ce-i place, amandoua sunt bune....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate