Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Montaj Intrerupator cu Led Gewiss

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
avagul

avagul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.04.2007
Cum se monteaza intrerupatorul cu led?
Un intrerupator normal stiu cum se monteaza: faza la bec si nulul prin intrerupator.
Dar la cel cu led ma chinui sa inteleg de unde se alimenteaza (probabil trebuie si lui faza si un nul), si cand se actinoneaza comutatorul sa se stinga ledul, nu?
Sunt intrerupatoare Gewiss, cu led de 1A am impresia ...
Astept un raspuns!

#2
Brandoo

Brandoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 19.10.2005
Se monteaza la fel ca un intrerupator obisnuit.

PS: Faza e prin intrerupator (din motive de siguranta)!!

#3
avagul

avagul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.04.2007
Faza ar fi trebuit sa vina prin intrerupator, intradevar, si nu nulul. Inseamna ca nu am stiut sa leg nici macar un intrerupator, desi functiona.
Dar totusi nu inteleg cum nu trebuie alimentat si ledul din moment ce nu are nici un contact cu cirucuitul intrerupatorului?
Imi cer scuze dar sunt mai mult decat novice la acest domeniu, si sunt oricum nevoit sa invat despre!

#4
Arcer

Arcer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 29.12.2004

 avagul, on Apr 17 2007, 11:34, said:

Faza ar fi trebuit sa vina prin intrerupator, intradevar, si nu nulul. Inseamna ca nu am stiut sa leg nici macar un intrerupator, desi functiona.
Dar totusi nu inteleg cum nu trebuie alimentat si ledul din moment ce nu are nici un contact cu cirucuitul intrerupatorului?
Imi cer scuze dar sunt mai mult decat novice la acest domeniu, si sunt oricum nevoit sa invat despre!




Circuitul se inchide prin bec.
Atunci cind intrerupatorul este OFF, la sursa ~220 sunt legate in serie urmatoarele 3 elemente:  Led-ul, rezistenta sa de limitare ( R1 ) , si rezistenta becului care este mult mai mica decit R1. Se stabileste un curent foarte mic  ( 1-5mA de ex ) care face ca led-ul sa arda, dar becul nu. Cind intrerupatorul este ON, becul arde, iar LED-ul si rezistenta sa sunt scurtcircuitate.
Acum ai inteles?

#5
avagul

avagul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.04.2007
Multumesc mult de tot. Mi-a fost de un real folos.
Am gresit legatura faza, nul. Trebuiau invers.
Acum am inteles si principiul!
Respect!

#6
rzone

rzone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 22.07.2005

 Arcer, on Apr 17 2007, 15:23, said:

Circuitul se inchide prin bec.
Atunci cind intrerupatorul este OFF, la sursa ~220 sunt legate in serie urmatoarele 3 elemente:  Led-ul, rezistenta sa de limitare ( R1 ) , si rezistenta becului care este mult mai mica decit R1. Se stabileste un curent foarte mic  ( 1-5mA de ex ) care face ca led-ul sa arda, dar becul nu. Cind intrerupatorul este ON, becul arde, iar LED-ul si rezistenta sa sunt scurtcircuitate.
Acum ai inteles?

Si ar mai fi de spus daca se arde becul nu mai lumineaza nici LED-ul.

#7
avagul

avagul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.04.2007
Pentru ca nu inchide circuitul, netrecand prin filament...
O sa leg acum faza prin intrerupator, iar ledul in serie. Nulul pe direct! Sa vedem ce iese. Azi fac asta!
Am citit si niste standarde si am inteles cum e cu legarea fazei prin intrerupator, si chiar mai mult, in dulie, la bec, trebuie ca faza sa fie pe fund si nulul in lateral.
Multumesc tuturor. Oameni de exceptie!

#8
Zuperman

Zuperman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 23.03.2007

 avagul, on Apr 17 2007, 21:21, said:

Multumesc mult de tot. Mi-a fost de un real folos.
Am gresit legatura faza, nul. Trebuiau invers.
Acum am inteles si principiul!
Respect!

Nu ar trebui sa conteze care e faza si care e nulul.

#9
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Ai dreptate daca te referi doar la teorie.
In practica se respecta regulile amintite anterior interventiei tale ptr. a asigura un minim de protectie depanatorului neautorizat si lipsit de experienta dar curios nevoie mare!

#10
avagul

avagul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.04.2007
Pentru cine nu a lucrat cu intrerupatoare Gewiss... Dealtfel niste intrerupatoare foarte bune.
La cele cu Led, singura problema este ca trebuie sa il legi tu singur, cu firele tale gasite pe unde crezi ca le poti gasi.
Un fir de faza intra in aparat, de acolo pleaca la bec.
Alt fir pleaca din cealalta pozitie din bec si merge in aparat, iar din aparat, faza spre consumator.
In final rezulta un circuit serie, in care se scurcircuiteaza (cred) led-ul cand se aprinde.
Ahh ... Si poate multi stiu dar eu sunt la capitolul invataturi. Poate ajuta pe cineva ... Cand se foloseste neonul sau ceva asemanator ... led-ul palpaie ... iar la mine palpaie si neonul! Am inteles ca asa se intampla. Cineva mi-a explicat, dar mi s-a parut lipsit de interes atunci... (vroiam sa vad led-ul aprins mai mult :D).
Multumesc tuturor care mi-au oferit suport. Raman dator! Cum pot sa ajut si eu!
Bafta multa tuturor!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate