Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Vourvourou

- - - - -
  • Please log in to reply
903 replies to this topic

#829
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu vreau să critic pe nimeni, fiecare îşi spune părerea, dar cu tot respectul, aceea nu este o cadă.
Sau poate că nu mai ştiu eu sensul cuvântului "cadă"...
S-au gândit bine - nu neapărat în sensul pozitiv - când au construit "cada" aia. Canalizarea în Grecia are destul de des probleme din cauza... problemelor puse de turişti, cu precădere nisipul (şi uneori algele) luate pe picioare de pe plajă până în cameră - în 2 minute de mers n-au timp să cadă toate de la sine. La Sonia Village, în Paralia Gerakinis, în 2009, din cauza canalizării apa se răspândea prin baie şi trebuia să punem mâna pe mop la sfârşit. Aici au prevăzut o bordură generoasă.
Dar ăsta este un motiv de a fi cârcotaş - la asemenea tarife nu se poate asigura jacuzzi.
Cele 2 minute de mers de la hotel la plajă pot fi contopite în unul singur dacă mergi hotărât (conform pozelor de pe G. Earth), sau pot fi 3-4 minute dacă ai bagaje multe şi copil(i) mic(i) după tine. Jeka a oferit valoarea medie, ceea ce iarăşi nu înţeleg unii. Şi, fiindcă nu înţeleg, postează review-uri de genul "distanţă mai mare de la hotel la plajă faţă de cât ni s-a spus". Păi aşa pot să fac şi 15 minute până la plajă dacă mă abat pe la market-ul din colţ ca să-mi iau o bere.
Cei 16 km de la Nikiti la Vourvourou pot să pară mai mulţi datorită naturii drumului - sau chiar pot fi mai mulţi dacă alegi ramura din dreapta a buclei (Perimetriki Sithonias) şi treci/ocoleşti prin Kalamitsi şi Sarti, aşa cum am procedat noi la prima vizită pe Sithonia, când nu cunoşteam zona.

Mulţumesc pentru informaţii şi aştept impresii. Eu voi ajunge pe 8 august şi voi posta, la rândul meu, impresii, fie chiar în acea seară dacă nu voi fi prea obosit, fie a doua zi.
Doar un singur aspect nu menţionează Jeka: wi-fi.

Edited by PSC, 24 July 2015 - 22:01.


#830
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

 PSC, on 24 iulie 2015 - 21:59, said:

... Doar un singur aspect nu menţionează Jeka: wi-fi.

Adică ce era mai important. Să vedem dacă o să poţi posta.
Dar în fine, ori găseşti wi-fi în altă parte, ori nu mai pierzi vremea cu postatu' şi te ocupi de nevastă.

Sănătate şi tcb !

#831
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
N-avea grijă, că de ce-i e teamă nu scapă, indiferent dacă există wi-fi sau nu în cameră.

LE. Ar fi fost bine să fi fost wi-fi pe plajă, aşa ar fi stat toată lumea întreaga zi, sub umbrelă, cu smartphone-ul/tableta în mână şi... ar fi făcut consumaţie.
Poate că se vor gândi la asta grecii, mai ales în actualul context în care trebuie să scoată apă şi din stâncile de pe Sithonia.

Edited by PSC, 29 July 2015 - 10:52.


#832
vic_tasu

vic_tasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 22.08.2008
Salut,

A fost cineva in ultimul timp in Vourvourou la Zinozis studios? Am o rezervare facuta in perioada 5-15 septembrie si as dorii sa aflu ceva pareri. Pareri pe net cat de cat OK, iar locatia est full mai tot timpul vara. Abia am gasit un studio in perioada 5-15 sept rezervat din iunie.

Multumesc anticipat.

#833
Miky20

Miky20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.08.2013

 vic_tasu, on 30 iulie 2015 - 11:01, said:

Salut,

A fost cineva in ultimul timp in Vourvourou la Zinozis studios? Am o rezervare facuta in perioada 5-15 septembrie si as dorii sa aflu ceva pareri. Pareri pe net cat de cat OK, iar locatia est full mai tot timpul vara. Abia am gasit un studio in perioada 5-15 sept rezervat din iunie.

Multumesc anticipat.


Merg eu intre 16-23 august si iti spun cand ma intorc Posted Image

#834
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
Cei care doresc sa manance la taverna Gorgona; atentia mare la nota de plata.

#835
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Am mai patit-o și eu prin Vourvourou să le iasă adunarea în avantajul lor cu câțiva euro mai ales când fac notă de mâna pe o bucățică de hârtie.

#836
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Pe scurt despre Diaporos, ca sunt pe telefon. Se putea clar mai bine dar putea fi si mai rau. Un odorizant gen airwick schimba mirosul in camera, AC merge si face treabas, tv LG 82 cu DTV,canale grecesti, mic dejun subtire,slab pt cei obisniiti cu mic dejun oferit prin Bulgaria, sa zicem, omleta,niste sandwich, gaufre si placinta,iaurt,cereale,margarina,fineti si gem la cutiute,cafeaua slaba dupa gustul meu dar am observat la micul dejun ca lumea era multumita, sunt romani, greci, sarbi,slovaci si cred ca rusi. Multi copii,si niste randunici galagioase pe hol la parter. Deci daca sunteti mai sensibili la zgomot evitati parterul. Destul de curat incamera,pat de 160x200,dulap, frigider. Nu mi-a depasit asteptarile dar nici dezamagit nu sunt.Eu am venit pt plaje si peisaje, nu pt camera.Karidi, unde sunt acum eate ca in poze :) Aici nimeni nu exagereaza.

Edited by marcopolo80, 02 August 2015 - 12:40.


#837
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Wi-fi merge si din camera, cel putin unde sunt eu la parter, ultima camera, sunt 2 acces pointuri



#838
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Salut, incearca plaja Lagonisi, e mult mai frumoasa decat orice de pe acolo (si le-am incercat pe toate, talgo, karidi, vourvourou, portokali, sikya, sarti, rodia, inclusiv plajele de pe partea vestica). Lagonisii e de departe ceva tipic pt plajele din Grecia, pe o parte ai nisip fin, cu apa linistita intr-un mini golfulet, pe cealalta parte ai stanci, arici de mare, valuri, si zona perfecta cu recif pt snorkeling.


Nu uita de site-ul asta, iti las o imagine cu plaja lagonisii: http://www.tripinvie...erview&id=85668

#839
dada4

dada4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.02.2006
Azi am fost pe Lagonisi. Intradevar, frumoasă plajă ,dar, plină ochi(ca de altfel și celelalte plaje din zonă). Oricum, spre deosebire de alți ani românii sunt mult mai numeroși în Vourvourou. Unde de obicei pe Karidi abia auzeai o pereche vorbind românește acum, după sârbi urmăm noi ca prezenta.

#840
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Imi pare rau, noi am fost in iunie (09-16 iunie) si am prins temperaturi de 29-33 grade, fara sa ploua, iar de aglomeratie nu poate fi vorba :)) in perioada respectiva. Vamele le-am trecut in 1-2 minute.

#841
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Anul trecut nu cred că erau mai mult de 50 români în Sarti, în schimb în Vourvourou era plin de români.
În 2009, 2010, 2011, 2012 şi 2014 am fost pe plaja Karidi. Un sfert din plajă vorbea româneşte, un alt sfert ţipa (copiii primului sfert).

#842
dada4

dada4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.02.2006
Înseamnă ca în perioadele când am fost eu nu erau mulți.
Azi a dat năvală un grup gălăgios și foarte numeros de romani pe Karidi. Chiar mă întrebam " cu ce or fi venit ăștia? Cu autocarul?". Când am plecat am zărit un "otosan" de OT. Chiar veniseră cu autocarul. În rest căldură, bere si odihnă.

#843
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dada4, on 05 august 2015 - 14:01, said:

Azi a dat năvală un grup gălăgios și foarte numeros de romani pe Karidi. [...] am zărit un "otosan" de OT. Chiar veniseră cu autocarul.
Regretatul Amza Pellea, Olteanul Nr. 1 al României, ne-a lăsat moştenire, prin personajul său nemuritor Nea Mărin, o mostră despre comportamentul oltenilor atunci când se urcă în tren. Vremurile s-au schimbat, noi suntem mai săraci fără nea Mărin, iar oltenii merg cu autocarul.
De ce l-am contrazice noi?
N-am nimic cu oltenii, nu vreau să se înţeleagă asta; dimpotrivă, să trăim şi să bem un zaibăr, cu toţii, în armonie. Posted Image

#844
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Update la Diaporos hotel. Micul dejun anost si cam la fel, nu mori de foame dar nu este pt gurmanzi. Cina pare abordata mai atent, 2 feluri 2 si o supa. Nu s-au repetat inca. Pt ce ar trebui crucificati este cafeaua de dimineata. Ce servesc ei nu are nicio treaba cu cafeaua, este o blasfemie, eu ma mir ca lumea o bea la fel cum ma mir de lipsa de reactie a clientilor. Zica ca toti sunt happy cu their choice ( maybe they really are!) sar cam 50% sunt greci urneaza sarbi,slovaci, bulgari si 4 familii de romani . In camere se intra zilnic, au schimbat asternuturile dupa 3 zile dar cam atat. Nu cred ca su auzit de aspirator si nici nu se omoata prea mult cu curatenia. O fi gresie pe jos dar praf tot exista, si un paianjen pe ici pe colo..Ca o concluzie rapida: daca nivelul de toleranta la cele enumerate mai sus este mic riscsti sa va faceti sange rau. Daca sunteti OK cu lipsa tantarilor in camera si a soparlelor (am inteles ca pe la pensiuni se mai trezesc turistii cu ele pe pereti), cu AC care merge si cu cele enumerate mai sus atunci va puteti vedea linistiti de vacanta...Eu am mancat la Vergos si la o chestie mica numita Garlic, in seara asta e seara greceasca la Vergos...Eu personal am probleme cu aoarele care arde cu dusmanie, desi n-au fost decat vreo 32-33 grade si unde SPF 50 a fost useles..Azi deja au fost 36 si urmatoarele 2 zile vad anuntate 38! O recomandare de plaja gen Lagonisi/Karidi/Orange?  Am fost azi si pe Fava unde am apreciat lipsa aglomeratiei chiar daca plaja nu e la fel de "albastru-turcoaz" in apa.

#845
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Mi-a placut Tristinika si este imensa dar este pe coasta cealalta.

Edited by atupi, 05 August 2015 - 18:09.


#846
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@marcopolo80: evharisto gia plirofories! Adică mulţumesc pentru informaţii.
În 2007 am fost şi eu şocat de calitatea siropului numit cafea, pentru care am plătit 2,5 euro. Dar apoi am înţeles de ce beau grecii 7 cafele pe zi, pe când noi numai 2-3, sau una, da' ca lumea.
Am procedat şi invers. Am cumpărat un plic de cafea grecească şi am preparat-o eu. Dezastru! Concentrată era amară rău chiar şi cu 3 linguriţe de zahăr, dar ca sirop era excelentă.
Oricum, plec blindat cu pliculeţe de ness, deci un aspect e rezolvat.
Din câte am înţeles, la Diaporos e self catering. La vila Kosmas din Sarti nu intra nimeni în cameră până când nu ni se termina sejurul (decât pentru a schimba lenjeria de pat, tot la 3 zile), aşa că trebuia să spălăm noi pe jos. Nu e un capăt de lume. Camerele nu sunt mari, termini repede cu ele.
Şi în Bucureşti se anunţă revenirea caniculei şi crede-mă că este mult mai greu să suporţi 38 grade în autobuze decât pe plajă! Posted Image
AMR Diaporos: 3 zile! Posted Image

 marcopolo80, on 05 august 2015 - 17:43, said:

O recomandare de plaja gen Lagonisi/Karidi/Orange?  Am fost azi si pe Fava unde am apreciat lipsa aglomeratiei chiar daca plaja nu e la fel de "albastru-turcoaz" in apa.
Cu Street View am văzut un indicator spre plaja Rea, dar nu mai reţin exact unde - ori de la Vourvourou spre Sarti, ori de la Vourvourou spre Nikiti. Plaja părea pitorească.
Referitor la temperaturi: mai rău decât la 43 grade la Promahonas, la ora 13, nu are cum să fie la 38 grade pe plajă.
Deci, căldură şi soare tuturor vă doresc!

Edited by PSC, 05 August 2015 - 18:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate