Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Ce dq e "emo" si cum a aparut?

- - - - -
  • Please log in to reply
499 replies to this topic

#1
3l1t3

3l1t3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.02.2007
Ce e aia "emo" ... din ce se trage ?? ... din ce in ce mai multi pusti... apar ... cu tot felu' de chestii ciudate ... cika's "emo" ...  <_< aiurea:|

#2
chilling

chilling

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.04.2007
parerea mea personala...fara sa imi sariti in cap...cum vad eu persoanele emo:
copii plictisiti care vor sa fie cat mai ciudati pt ca e cool in ziua de azi..cu freze in ochi de asta majoritatea ajung sa poarte ochelari...nasrcisisti si obsedati de felul lor de a fi....isi fac poze singuri pe care le pun pe hi5 ca sa se dea mari si toate fetele cand vad asa ceva zic:oaaaa...emooo... :heart:  :heart:  :heart: ,fetele majoritatea sunt fane pucca(din desenele alea animate...)adora dungile...bulinele...acadelele....doar pt ca e cool....e un trend stupid care a molipsit copii de 12 ani....au probleme depresive ca e cool sa fii ciudat.....si bla bla bla....  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/e2CigZ_1keA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   e cel mai tare filmulet emo care explica tot ce trebuie  :D
   inca o data repet:parerea mea!!!nu imi sariti in cap si nu incercati sa imi schimbati parerea :)...uitati-va la filmulet.

#3
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Si ce legatura are asta cu rockul? :huh:  Aia nu au nicio treaba cu genul asta de muzica, marea majoritatea sunt hauseri sau alte porcarii de genul. :cursing:

#4
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007
Termenul de 'emo' a aparut inainte de `90 in undergroundul din SUA. In principiu,emo este o muzica post-punk,ocombinatie punk/hardcore cu elemente indie sau cu screaming.In esenta emo si emocore nu reprezinta o muzica mainstream iar analiza detaliata a undergroundului se poate lasa cu surprize placute.Astazi,majoritatea formatiilor care apar pe posturi gen MTV2 sunt fie un pop-emo destul de mainstream,fie un indie emo ,genuri care au inceput sa devina populare si la noi.

#5
MamaVoastra

MamaVoastra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 10.07.2006

View Post3l1t3, on Apr 16 2007, 11:49, said:

Ce e aia "emo" ... din ce se trage ?? ... din ce in ce mai multi pusti... apar ... cu tot felu' de chestii ciudate ... cika's "emo" ...  <_< aiurea:|

E discutabil cat de "aiurea" e. Sunt curente care se contureaza si despre care se vor scrie carti peste 10 ani. Emo, harry potter si altele asemenea. In anii 70 era la moda flower power si era "cool" sa fii hippiot, dupa o etapa ultra-fericita, acum se echilibreaza balanta cu o perioada de depresie. La urma urmei, emo este doar o consecinta a societatii anului 2000 corelata cu etapa prin care trece orice adolescent.

Edited by MamaVoastra, 16 April 2007 - 18:55.


#6
wizZard

wizZard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 29.03.2005
Eu zic ca li se acorda prea multa atentie,
La urma urmei asta e si motivul pentru care se imbraca diferit si au un coportament diferit, tanjesc dupa atentie :)
Hipiotii ascultau muzica de calitate, emoticonii nu prea.

#7
Metallicarulzz

Metallicarulzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 07.02.2007
Da,dar genul de muzica ''Emo'' este ceva intre 'emotiv' si 'depresiv' ceva gen...
My family hates me,
my friends hate me,
Ohh I love you baby...

Mie sincer mi se pare o totala prostie. Este ca genul lui HIM cu "Love Metal" doar ca asta are si ceva depresii.My Chemical Romance canta emo.De ex Helena...tipa o fost super,el a iubit-o si apoi tipa moare si ala canta la inmormantarea ei.  :mellow:

#8
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
E cam fumata tema. Am mai explicat odata aparitia si caracteristicile curentului.

#9
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007
E aiurea sa vorbesti despre ceva ce nu cunosti. Asa a devenit trendy sa fii anti-emo.

#10
chilling

chilling

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.04.2007
aham...esti emo ilovemybunny???de asta ti-as ales acest nickname?? :) nu intelege gresit...dar nu suntem anti-emo...pur si simplu ni se pare stupid sa fii emo :)

#11
3l1t3

3l1t3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.02.2007
Nu am incercat nici macar sa critic... am spus k mi se pare "aiurea" ... parerea mea :P ... si ... incercam doar sa aflu mai multe despre "emo" ...
mi-ati sarit majoritatea in kap >:P

Edited by 3l1t3, 16 April 2007 - 21:09.


#12
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007

View Postchilling, on Apr 16 2007, 21:41, said:

aham...esti emo ilovemybunny???de asta ti-as ales acest nickname?? :) nu intelege gresit...dar nu suntem anti-emo...pur si simplu ni se pare stupid sa fii emo :)

In niciun caz,viteazule(la tine e :''daca nu esti cu noi ,esti impotriva noastra'')? daca vrei iti scriu pe privat altatata un pomelnic cu ceea ce ascult acum n-am timp. Poate toleranta te-ar ajuta sa scapi de critica, eu personal nu am nimic cu acei emo,nu au atentat la integritatea mea. Mai mult,eu prefer sa cunosc ceva inainte de a veni cu argumente pro sau contra,iti recomand si tie acest lucru.

Edited by ILoveMyBunny, 16 April 2007 - 21:12.


#13
wizZard

wizZard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 29.03.2005

View PostILoveMyBunny, on Apr 16 2007, 19:17, said:

In esenta emo si emocore nu reprezinta o muzica mainstream iar analiza detaliata a undergroundului se poate lasa cu surprize placute.
Surprinde-ma!  ;)

#14
chilling

chilling

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.04.2007
mersi pt sfat...am sa tin cont de el..."viteazule"waaaw...  ^_^  sunt fata  :P
3l1t3..nu iti sare nimeni in cap...si da...e aiurea sa fii emo :)

#15
MamaVoastra

MamaVoastra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 10.07.2006

View PostwizZard, on Apr 16 2007, 19:59, said:

Eu zic ca li se acorda prea multa atentie,
La urma urmei asta e si motivul pentru care se imbraca diferit si au un coportament diferit, tanjesc dupa atentie :)
Hipiotii ascultau muzica de calitate, emoticonii nu prea.

Calitate in raport cu ce? Defineste "calitate" si "nu prea". Adolescentii sunt adolescenti indiferent cum se imbraca si orice copil vrea sa atraga atentia sub o forma sau alta. Poate ca acest comportament ciudat sugereaza tocmai o lipsa a atentiei de care acesti copii ar avea nevoie.

Opinia mea e ca atat acesti copii care isi spun "emo", cat si cei care ii judeca sunt departe de a vedea "the big picture". Primii se simt frustrati din n motive adolescentine, ceilalti nu fac altceva decat sa apeleze la o prejudecata veche de cand lumea, ce e diferit e din start negativ, gresit, daunator etc. Adevarul, zic eu, e undeva la mijloc.

View Postchilling, on Apr 16 2007, 22:16, said:

si da...e aiurea sa fii emo :)

De ce e "aiurea"?

A fi "emo", pana una alta, nu e cu nimic mai diferit de a fi rocker, punker, hippiot din alte timpuri, skinhead sau orice alta denumire.

View Postchilling, on Apr 16 2007, 21:41, said:

...pur si simplu ni se pare stupid sa fii emo :)

"sa fii emo", trebuie sa recunosc ca mi-a placut. Las' ca si cei care "sunt emo" acum vor fi maine oameni mari si o sa faca o treaba buna.

Edited by MamaVoastra, 16 April 2007 - 21:49.


#16
chilling

chilling

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.04.2007
ce probleme sa ai la varsta de 13 ani???eu ma jucam cu papusile si invatam si acum toti copii au probleme depresive si se cearta acasa...nu invata...vor sa-si puna cercei peste tot...e teribilism...

#17
MamaVoastra

MamaVoastra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 10.07.2006

View Postchilling, on Apr 16 2007, 23:45, said:

ce probleme sa ai la varsta de 13 ani???eu ma jucam cu papusile si invatam si acum toti copii au probleme depresive si se cearta acasa...nu invata...vor sa-si puna cercei peste tot...e teribilism...

Acum e altceva, acum parintii nu mai au timp de copii si acum copiii nu se mai joaca cu papusile, ci stau in fata computerului. Si pe generatie ce trece, copiii ajung la pubertate si la adolescenta din ce in ce mai repede. E foarte probabil ca ceea ce a fost "pe vreme ta" sa nu mai fie valabil acum. Gandeste te la ce ai spus, adauga faptul ca esti inca tanar/tanara si gandeste-te la "conflictele intre generatii" cand tinerii afirma sus si tare  ca nu sunt intelesi de adulti. Si nu toti copiii vor aceste lucruri (cercei si tatuaje si muzica draceasca), evident, e teribilism, dar pana la un punct nu e o problema. Toata treaba e sa fie ghidati sa nu faca lucruri pe care sa le regrete mai tarziu, lucruri ireversibile. In rest...le trece cu varsta...E si asta o etapa din procesul de maturizare.

Edited by MamaVoastra, 16 April 2007 - 23:27.


#18
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
eu unul am ras copios cand am vazut faza cu "i must be emo" :roflmao:

si mie imi plac pokEMOnii astia ... ma distreaza, cand sunt suparat ... si simt io ca nu sunt cine as vrea sa fiu, ma uit la ei si ma binedispun :P

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate