Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfaturi, critici, incurajari, etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
lorin_miculescu

lorin_miculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 03.09.2006
Salut, prin acest topic vreau sa aflu si eu parerea celor care imi vad site-ul.
Va rog sa-mi spuneti ce este rau in el, ce este bun, ce ar trebui schimbat, ce ar trebui modificat.
Daca aveti de gand sa scrieti ceva de genul "E nasol" fara sa aduceti argumente, mai bine nu postati.
Site-ul se bazeaza pe e107, iar template-ul e facut de mine. As vrea pareri in legatura cu design-ul si structura site-ului.
Adresa este www . ciorna . com - este un site de referate, abia deschis, fara prea mult continut pe el. Multumesc.

P.S.: De mentionat ca este valid XHTML 1.1 si CSS.

Edited by lorin_miculescu, 14 April 2007 - 11:08.


#2
danieloizo

danieloizo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.04.2007
Am vazut pe scurt, site-ul. Prima impresie este buna, aspectul este placut.
Si mai mult decat aspectul imi place ideea.

Good Job.

Daniel.

#3
Talpa Iadului

Talpa Iadului

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 08.02.2007
Arata decent, se incarca ok. Nici eu nu am stat prea mult pe el.

Observatii:

1. un "search box" direct in pagina principala (e ok si cum l`ai pus tu, nu e de negasit)
2. baga informatii in el, baza de date e cam goluta (probabil pt ca esti la incept)

Multa bafta in continuare!

#4
aghyutza

aghyutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 14.12.2005
1. Designul este brut... Fa o sigla originala
2. Nu se poate face diferenta intre text si linkuri
3. Incearca sa faci url friendly

#5
lorin_miculescu

lorin_miculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 03.09.2006

View Postaghyutza, on Apr 14 2007, 13:19, said:

1. Designul este brut... Fa o sigla originala
2. Nu se poate face diferenta intre text si linkuri
3. Incearca sa faci url friendly
treaba cu linkurile rezolvata.
mai ramane sa fac logo cand am timp (pff ca-mi ia vreo 2-3 ore)
iar treaba cu url friendly... o sa vad ce pot face.

#6
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
renunta la xhtml 1.1. e un standard absolut nefolositor. daca vrei neaparat xhtml, asteapta pana e definitivat xhtml 2.0.

ceva mai multe culori nu ar strica. prea mult text negru.

renunta la tabele, cauta un template css based, nu unul facut cu toporul.

la meniu foloseste liste in loc de link-uri simple, pt ca ai liste. site-ul este complet invalid din punct de vedere al semanticii. un url rewriting ar fi foarte folositor.

per total, mie nu imi place. am mai vazut zeci de asemenea designuri.

Later edit: cand intru pe o categorie, dureaza vreo 4-5 secunde pana imi randeaza tot tabelul care contine referatele.

Recomandari: incearca sa nu mai faci site-ul lichid, sa filtrezi nitel informatia de pe prima pagina astfel incat sa fie mai putina. incearca sa ii pui niste culori, sa faci cat de cat un design. ar mai trebui sa stii ceva: in general css-ul functioneaza numai cu html semantic, si o sa te lovesti de problema asta probabil in viitor. nu e logic sa folosesti tabele unde nu ai nevoie de ele, si ai metode de 1000000 ori mai bune de control al layout-ului. Multa bafta.

Edited by xnoise, 14 April 2007 - 13:48.


#7
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
1. Adauga putina culoare. E monocrom si e destul de obositor. Ceva de bun simt, nu strident, dar sa fie.
2. Aeriseste putin textul. da-i 11 in loc de 10 si eventual un line-height mai mare, padding mai mare la boxuri ec. Asa da impresia ca ai facut economie de hartie.
3. Titlurile boxurilor/articolelor, putin mai mari si eventual pune o imagine mai deschisa pe fundal, ca sa le evidentiezi cumva

Parerea mea...

#8
lorin_miculescu

lorin_miculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 03.09.2006
Pentru ca multi ati spus ca site-ul e monocrom, am schimbat culorile. De fapt, am facut un template de la 0. Inca nu stiu sa lucrez cu div-uri, cred ca o sa le invat vara aceasta. Multumesc si astept pareri in continuare.

Ah si inca ceva, de ce in momentul schimbarii template-ului, vizitatorii au scazut brusc?  :confuzzled:

Edited by lorin_miculescu, 27 April 2007 - 15:11.


#9
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
mai bine ceva decat prima varianta. sincer nu imi place efectul de mac os, l-am vazut de prea multe ori. culorile nu se pupa prea bine (nu sunt designer asa ca nu iti pot da o parere in afara de imi place sau nu imi place). am un monitor wide de 21'' si se vede foarte aiurea (e extrem de latit, as putea spune chiar oribil).

elementele de meniu sunt prea ingramadite, e greu sa le vezi pe fiecare. ochiul in continuare nu are loc sa respire. poate niste imagini in prima pagina te-ar ajuta mai mult. de asemenea poate un template de blog ar fi ceva mai potrivit (tinand cont ca sunt un mare fan al blogurilor, poate fi trecut la categoria "argument subiectiv"). De obicei imi plac site-urile cu culori simple dar f bine alese si cu imagini destul de mari, care sa dea putina culoare.

culorile link-urilor sunt aproape sadice. la hover as prefera totusi un border-botom:1px dashed # ce culoare vrei tu (de preferat o culoare ceva mai inchisa).

am votat si eu acum, si vad ca majoritatea sunt de aceeasi parere cu mine. ce sa iti zic, un asemenea site se preteaza mult mai bine la un design de tipul www.tutorialized.com .

cat despre scaderea de trafic, culorile pot fi de vina. sunt mult prea contrastante, si mie mi se par putin cam prea puternice.

Edited by xnoise, 27 April 2007 - 16:00.


#10
lorin_miculescu

lorin_miculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 03.09.2006
@xnoise
Am inteles, este o problema dar din pacate nu pot remedia aceasta problema pentru ca nu am posibilitatea sa vad cum arata pe un monitor wide. De asemenea, nu ma pot axa pe design corect in monitoare de tip wide deoarece majoritatea utilizatorilor detin monitoare normale (ca si mine, de altfel).
Si se pare ca am exagerat putin la culorile site-ului, multa lume mi-a spus ca este monocrom si am ales sa-l fac viu-colorat! Daca prin aceasta cale vizitatorii vor scadea, cred ca voi face un template preponderent pe albastru.
Ramane sa vad daca numarul vizitatorilor va creste.
Cat despre linkuri, cineva mai sus spunea ca nu se pot diferentia, acum sper ca se pot diferentia!
Nu am inteles treaba cu "efectul mac os".
Si da, in prima pagina voi adauga un flash, sper eu, destul de dragut, dar asta in viitor.
De asemenea, nu inteleg ce legatura are site-ul meu cu tutorialized, mie chiar nu-mi plac culorile alese in header-ul de pe acel site.
Trebuie sa recunosc ca sunt abia la inceput si ca mai am destule de invatat. Ar fi foarte util sa-mi dai niste idei sau niste linkuri unde pot gasi ceva ce crezi ca este potrivit pentru site-ul meu. Multumesc.

#11
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
tutorialized.com il dadusem ca exemplu de layout fix, nu ca culori. este absolut perfect acel layout (structura daca vrei) pt ce ai tu nevoie. in afara de asta, daca nu iti plac tie culorile, asta nu inseamna ca nu ii plac nici utilizatorului. in general diferenta e enorma intre ce vede un designer si ce vede un user normal.

Repet, cu riscul injuraturilor: nu e spatiu pe pagina. e crowded.

Edited by xnoise, 27 April 2007 - 17:32.


#12
Dever

Dever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 13.07.2005
si e programat de tine nu ? cred ca ai nimerit gradina gresita  ^_^ dar poti sa incerci sa vinzi castraveti si in alte parti.
acum ... pentru cei care nu au vazut din prima (dupa link-urile site-ului) sau nu au avut curiozitatea sa dea un view source ... site-ul este bazat pe e107 care este un CMS free, ceea ce din punctul meu de vedere este egal cu 0 (asta la capitolul originalitate/programare)

din punct de vedere grafic ... ce sa zic ... e un template de e107
<link rel='stylesheet' href='/e107_themes/CityLights/style.css' type='text/css' media='all' />
<link rel='stylesheet' href='/e107_files/e107.css' type='text/css' />

deci sfaturi si incurajari (de la mine cel putin) vei primi atunci cand vei avea ceva facut de tine ... ca la tradus (daca nu ai luat si fisierele traduse de la e107) ne pricepem toti.
daca te-a deranjat postul meu imi cer scuze si te rog sa te uiti bine la semnatura mea ;)

#13
lorin_miculescu

lorin_miculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 03.09.2006
Postul tau mi se pare inutil. In primul rand, da, este e107 si template-ul este facut de mine de la 0.
In al doilea, daca ai avut bunul simt sa te uiti pe e107.ro, compara traducerea de acolo cu cea facuta de mine si inca un coleg.
Si care-i problema cu acel script, nu inteleg ce te deranjeaza numele stilului, era singurul nume la care ma puteam gandi. (CityLights), deoarece este un template colorat. Eu am cerut sa mi se dea sfaturi in legatura cu interfata, si nu in legatura cu e107, care iti garantez ca e mai bun decat joomla sau php-nuke.
Daca esti asa de bun, de ce nu imi arati ce ai facut tu pana acum?  :huh:
nu intotdeauna ce este pe bani este mai bun.

p.s.: puteti inchide thread-ul, multumesc lui xnoise pentru sfaturi, o sa tin cont de ele.

Edited by lorin_miculescu, 28 April 2007 - 09:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate