Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Crema de protectie solara

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#37
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006

View PostKhmerul, on 5th August 2009, 11:08, said:

Lotiune cu SPF mare peste 30 (daca nu cumva este ecran total). Are ceva siliconi dar si ingrediente faine - squalane, glicirizat de potasiu, bisabolol, vitamina E, extract prunus amigdalis.
parabens free

DA, e un produs OK
SPF 30. Multumesc mult, inca o data! :arigato:




View PostCRYSSA, on 5th August 2009, 11:21, said:

ce crema e asta? Marca, tip
ms
"PIZ BUIN". Cu placere. :)

Edited by me_and_myself, 05 August 2009 - 15:34.


#38
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postme_and_myself, on 5th August 2009, 16:32, said:

SPF 30. Multumesc mult, inca o data! :arigato:


Anytime :OK:


#39
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
@khmerul, se poate te rog o analiza pe aceasta crema solara?

aqua, ethyhexyl methoxycinnamate, benzophenone-3, homosalate, ethylhexyl salicylate, methylene bis-benzotriazolyl tetramethylbutylphenol, butyl methoxydibenzoylmethane, butylene glycol, glycerin, peg-8, polyester-7, neopentyl glycol diheptanoate, cetearyl alcohol, ceteth-20 phosphate, dimethicone, capryl glycol, decyl glucoside, dicetyl phosphate, phenoxyethanol, trimethylsiloxysilicate, tromethamine, cholesterol, acrylates/c10-30 alkyl acrylate crosspolymer, propylene glycol, hexylne glycol, pyrus malus extract, xantan gum, aloe barbadensis extract, panthenol, tocopheryl acetate, chamomilla recutita extract, ci42090, ci19140.

multumesc!

#40
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009
Buna. Caut o crema buna cu factor de protectie solara 20-30. Inteleg din ce citesc pe aici si pe alte forumuri ca Nivea si Elmiplant nu prea sunt bune. Acum doi ani am avut una de la L'oreal cu factor de protectie 30, dar cand ma dadeam cu ea aveam senzatia aceea..ca imi bloca porii,si nu mi-a convenit nici faptul ca nu ma bronzam deloc cu ea. Totusi vreau sa capat cu culoare ciocolatie, dar nici sa ma ard. Am pielea destul de deschisa la culoare si ma ard cam repede. Ma inrosesc, ma ustura, si ziua urmatoare ma cojesc. Ce sa fac sa nu se mai intample asa?vreau sa  ma bronzez uniform,moderat si sa dureze. Anul acesta ce sa fac, sa imi iau tot L'oreal? ca inteleg ca sunt cam cele mai bune..
Ceva creme calmante/de intretinerea bronzului/ de dupa plaja, imi puteti recomanda? O prietena mi-a zis sa incerc cu ulei de masline presat la rece. Ati mai auzit de asta?

#41
pouf

pouf

    hopeless hippie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 20.04.2008
am pielea cam sensibila la soare si folosesc Soltan de la Boots. Cu bronzatul nu stiu cum e, pentru ca o folosesc doar sa ma protejez cand ies in oras la amiaza si incerc sa evit soarele cat mai mult. Oricum, textura pare mult mai usoara fata de alte creme pe care le  foloseam, dar e posibil sa fie din cauza ca are factor de protectie mai mic (15). Din ce am vazut, cu cat are fps mai mare, cu atat e mai grasa crema... poate ma insel.

#42
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View PostAlexaF, on 7th June 2010, 10:07, said:

Buna. Caut o crema buna cu factor de protectie solara 20-30. Inteleg din ce citesc pe aici si pe alte forumuri ca Nivea si Elmiplant nu prea sunt bune. Acum doi ani am avut una de la L'oreal cu factor de protectie 30, dar cand ma dadeam cu ea aveam senzatia aceea..ca imi bloca porii,si nu mi-a convenit nici faptul ca nu ma bronzam deloc cu ea. Totusi vreau sa capat cu culoare ciocolatie, dar nici sa ma ard. Am pielea destul de deschisa la culoare si ma ard cam repede. Ma inrosesc, ma ustura, si ziua urmatoare ma cojesc. Ce sa fac sa nu se mai intample asa?vreau sa ma bronzez uniform,moderat si sa dureze. Anul acesta ce sa fac, sa imi iau tot L'oreal? ca inteleg ca sunt cam cele mai bune..
Ceva creme calmante/de intretinerea bronzului/ de dupa plaja, imi puteti recomanda? O prietena mi-a zis sa incerc cu ulei de masline presat la rece. Ati mai auzit de asta?


pai din cate descrii tu, nu cred ca ai sanse sa te bronzezi frumos si uniform cu nicio crema...e clar ca ai o piele care nu trebuie expusa in exces la soare si pe care e bine sa o protejezi cu FPS mare, eu as zice minim 30-40.
Eu folosesc Avene sau Bioderma, sau orice alta crema din farmacii. Aici nu m-am incumetat la Bio, chiar mi-e greu sa cred ca poti obtine un ecran total de protectie doar din plante.
Am o piele cam cu aceleasi caracteristici, mai putin cojirea, dar am grija sa stau la soare protejata, chiar daca nu ma bronzez cum imi doresc.
din pacate, asta e problema cu pielea alba...

#43
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006

View Postadrianatoma, on 7th June 2010, 13:46, said:

Eu folosesc Avene sau Bioderma, sau orice alta crema din farmacii. Aici nu m-am incumetat la Bio, chiar mi-e greu sa cred ca poti obtine un ecran total de protectie doar din plante.

Baza ecranului de protectie din cremele bio nu-i de tip vegetal, ci mineral (oxid de zinc, dioxid de titan...), practic e bariera fizica impotriva intregului spectru (fara unele proprietati naspa ale ecranelor chimice). Oxidul de zinc de ex. confera filtru complet SPF/FPS, nu doar SPF, nu trebuie reaplicat foarte des, partea proasta-i efectul de masca albicioasa la factorii de protectie mari. Si intre factorii de protectie 20, 30, 40... sunt diferente foarte mici, FPS 40 sau FPS 60 nu inseamna putere dubla sau tripla comparativ cu FPS 20.

#44
Shh

Shh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.05.2010
Am citit pe aici, fiindca ma intereseaza o crema de protectie solara.. sau mai degraba un spray. Dar, eu nu vreau ceva pentru plaja ci doar pentru iesit in oras, mai ales la orele amiezii. Daca nu folosesc nimic pentru protectie mi se inroseste pielea,ma mananca, dar nu ma ard si nici nu se cojeste. Pielea mea e .. alba. Mi-ar trebui protectie mai ales pe umeri/piept si maini, zonele cele mai sensibile. Eu am folosit nivea si garnier, ambele spray. Nu imi placeau fiindca ma manca pielea teribil de la ele. Dar.. isi faceau treaba. Adica nu ma bronzam deloc si nu ma inroseam. Nu imi trebuie ceva cu factor de protectie ridicat fiindca soarele nu e prea puternic in zona in care locuiesc. Pana acum am folosit cu 15.

#45
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View PostAlexaF, on 7th June 2010, 09:07, said:

O prietena mi-a zis sa incerc cu ulei de masline presat la rece. Ati mai auzit de asta?
Daca te dai doar cu ulei de masline o sa te arzi. El nu proejeaza.

#46
Catinka

Catinka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 03.06.2010
Si eu sunt alba si ma inrosesc la soare daca nu folosesc crema cu FPS, chiar si atunci cand doar merg prin oras, daramite la plaja. Anul trecut cred ca au fost radiatiile mai puternice pentru ca daca ieseam prin casa de la pranz, ma trezeam si cu o alergie de toata frumusetea. Asa ca am inceput sa folosesc ceea ce mai folosisem si inainte - crema cu FPS 25 de la elmiplant- si n-am mai avut niciun fel de problema. Anul asta am fost precauta si  am inceput sa folosesc aceeasi crema inca din mai. Bag de seama ca i-au schimbat si ambalajul, si formula, pare putin mai consistenta decat era anul trecut. Oricum, sunt multumita de ea, n-am alergii, nu-mi luceste pielea si, cel mai important, nu ma mai inrosesc.

#47
pouf

pouf

    hopeless hippie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 20.04.2008

View PostShh, on 7th June 2010, 22:04, said:

Am citit pe aici, fiindca ma intereseaza o crema de protectie solara.. sau mai degraba un spray. Dar, eu nu vreau ceva pentru plaja ci doar pentru iesit in oras, mai ales la orele amiezii. Daca nu folosesc nimic pentru protectie mi se inroseste pielea,ma mananca, dar nu ma ard si nici nu se cojeste. Pielea mea e .. alba. Mi-ar trebui protectie mai ales pe umeri/piept si maini, zonele cele mai sensibile. Eu am folosit nivea si garnier, ambele spray. Nu imi placeau fiindca ma manca pielea teribil de la ele. Dar.. isi faceau treaba. Adica nu ma bronzam deloc si nu ma inroseam. Nu imi trebuie ceva cu factor de protectie ridicat fiindca soarele nu e prea puternic in zona in care locuiesc. Pana acum am folosit cu 15.

Soltan  de care ziceam mai devreme e spray. Vad ca pe site-ul de la sensiblu scrie ca ar fi vreo 45 lei... eu am luat asta la o oferta la jumatate de pret acum vreo 2 luni. Si elmiplant au un spray si o sa il incerc cand termin tubul asta.

View PostJaqueline, on 7th June 2010, 22:20, said:

Daca te dai doar cu ulei de masline o sa te arzi. El nu proejeaza.

eu am inteles ca se referea la ingrijirea de dupa plaja... asa cred ca ar fi ok, de ce nu?

#48
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009
In legatura cu uleiul ala de masline, nu e pentru dupa plaja e pentru pe plaja.. am intrebat-o ieri pe prietena care mi-a zis de el, a spus ca ea se da inainte de plaja, si ajuta la o bronzare uniforma, accelereaza culoarea ciocolatie, nu arde, si ajuta la pastrarea bronzului mai mult timp. Partea proasta este ca daca te dai cu ulei nu mai poti sa te dai cu crema cu FPS, asa ca renunt la uleiul de masline.


View Postadrianatoma, on 7th June 2010, 11:46, said:

pai din cate descrii tu, nu cred ca ai sanse sa te bronzezi frumos si uniform cu nicio crema...e clar ca ai o piele care nu trebuie expusa in exces la soare si pe care e bine sa o protejezi cu FPS mare, eu as zice minim 30-40.
Eu as face asa: Primele zile de plaja- factor mai mare de protectie(30-40), dupa aceea scad la 20. Stau cate putin la soare, si treptat maresc timpul. Eu asa  stiu ca iese cel mai sanatos si de durata bronz.

#49
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
cel mai bun filtru e untul de cacao, nu ulei, zinc oxid și alte animale. De-aia cremele cu FPS mare sunt grase.

#50
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View Postadadoi, on 8th June 2010, 12:31, said:

cel mai bun filtru e untul de cacao, nu ulei, zinc oxid și alte animale. De-aia cremele cu FPS mare sunt grase.
nu-i comedogenic?

#51
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostMoaca, on 8th June 2010, 13:16, said:

nu-i comedogenic?
numa' dacă dai ca prostu' și astupi tot și nu te speli toată ziua.  În orice caz, nu astupă porii mai rău decât alte uleiuri, vegetale, minerale sau grăsimi animale, și sigur nu ca zinc oxidul sau oxidul de titan. Noi în facultate ne dădeam direct cu bulgăru' de butir cacao și stăteam pe cămin la plajă, să vezi ce faine ne făceam. Până și io, blondă și albă ca brânza, reușeam un fel de auriu. :D

e, pe lângă filtru uv, și epitelizant foarte bun (reface pielea)

#52
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
aha, sar'mana de pont :)

#53
Shh

Shh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.05.2010

View Postpouf, on 8th June 2010, 07:46, said:

Soltan  de care ziceam mai devreme e spray. Vad ca pe site-ul de la sensiblu scrie ca ar fi vreo 45 lei... eu am luat asta la o oferta la jumatate de pret acum vreo 2 luni. Si elmiplant au un spray si o sa il incerc cand termin tubul asta.

Multumesc de raspuns. Am sa trec zilele astea pe la sensiblu. Sper sa gasesc Soltan.. daca nu iau Elmiplant.

#54
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006

View Postadadoi, on 8th June 2010, 12:31, said:

cel mai bun filtru e untul de cacao, nu ulei, zinc oxid și alte animale. De-aia cremele cu FPS mare sunt grase.

Ce filtru are? Citeaza-mi o sursa stiintifica.

View Postadadoi, on 8th June 2010, 13:52, said:

numa' dacă dai ca prostu' și astupi tot și nu te speli toată ziua.  În orice caz, nu astupă porii mai rău decât alte uleiuri, vegetale, minerale sau grăsimi animale, și sigur nu ca zinc oxidul sau oxidul de titan. Noi în facultate ne dădeam direct cu bulgăru' de butir cacao și stăteam pe cămin la plajă, să vezi ce faine ne făceam. Până și io, blondă și albă ca brânza, reușeam un fel de auriu. :D

e, pe lângă filtru uv, și epitelizant foarte bun (reface pielea)

Numa' daca dai pe mecla si pe alte zone bogate'n glande sebacee, horror daca mai esti predispus la acnee. Gradul de comedogenicitate e dat in principal de proportia de acid oleic, care evident ca variaza de la o grasime la alta. Polifenolii din cacao sunt epitelizanti excelenti, insa doar daca provin din cacao nealcalinizata (nu tratata prin procedeul olandez) si consumata intern; la fel, licopenul provenit din rosii halite cel putin cateva saptamani creste rezistenta pielii la radiatiile solare cu pana la 30%.
Uleiul de masline nu protejeaza nici el, in plus incetineste refacerea pielii, de asta se si prelungeste bronzul, e sanatos cucu!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate