Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Cultul Penticostal

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12074 replies to this topic

#127
Gabriela_c

Gabriela_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 20.06.2007

 ionass, on Jul 23 2007, 20:24, said:

deci pana la urma cultul asta penticostal ce face gresit? ca eu nu imi dau seama
mananca carne de porc si tin ziua Domnului Duminica?..atat?
    Parerea mea e ca astea nu-s greseli conform bibliei.Sa nu uitam ca si Isus a facut minuni(a lucrat) in ziua de Sabat dar in fiecare zi avea un timp pe care il ichina Tatalui,iar in al doilea rand eu din exprimarea"Sa lucrezi sase zile si sa-ti faci lucrul tau. Dar ziua a saptea este ziua de odihna inchinata Domnului Dumnezeului tau." inteleg ca nu este dat un anumit nume zilei a saptea.Apoi pentru poporul evreu apare in loc de ziua a saptea ziua de sambata.De multe ori oamenii au nevoie de indicatii exacte ca sa faca un lucru bine.Daca mie imi place mai mult ziua de luni n-am decat sa tin luni ziua de odihna si s-o inchin Domnului asa cum fac sambata sau duminica.Pana la urma nu cred ca Dumnezeu ne cere o anumita zi a saptamanii sa i-o inchinam Lui ci cred ca cere ceva ce trece peste intelesul asta si anume ca macar o zi din saptamana sa ne gandim la El si sa i-o inchinam Lui in totalitate.Eu nu cred ca daca tu tii ziua Domnului sambata si in restul saptamanii faci ce vrei vei fi mantuit/a.Ba mai degraba as crede ca te aflii printre alesii Lui daca ai tine ziua de odihna in oricare zi a saptamanii(chiar si sambata daca aia iti place tie)si ai trai o viata in care incerci sa fii un exemplu pentru cei de langa tine.
      Si sa nu uitam ca nu intotdeauna calendarul nostru pamantesc corespunde cu al lui Dumnezeu("o zi e ca 1000 de ani si 1000 de ani sunt ca o zi"pentru Dumnezeu).E posibil ca saptamanile noastre sa fie poate putin defazate fata de cele ale lui Dumnezeu.Asta nu stiu,dar poti sa te gandesti si la asta.Cel mai bine e sa incerci sa traiesti in fiecare zi cu Dumnezeu.Eu asa cred.
      Iar despre carnea de porc nu stiu decat urmatoarea istorioara biblica:Faptele apostolilor 10:11"A văzut cerul deschis, și un vas ca o față de masă mare, legată cu cele patru colțuri, coborându-se și slobozindu-se în jos pe pământ.
12  În ea se aflau tot felul de dobitoace cu patru picioare și târâtoare de pe pământ și păsările cerului.
13  Și un glas i-a zis: ?Petre, scoală-te, taie și mănâncă.?
14  ?Nicidecum, Doamne? a răspuns Petru. "Căci niciodată n-am mâncat ceva spurcat sau necurat."
15  Și glasul i-a zis iarăși a doua oară: "Ce a curățit Dumnezeu, să nu numești spurcat."
si Matei15:11 "Nu ce intra in gura spurca pe om;ci ce iese din gura,aceea spurca pe om."
Eu nu inteleg ca am vreo restrictie in alimentatia mea legata de carnea de porc din exemplele de mai sus.Fiecare sa gandeasca pentru el si sa decida.Daca constiinta ta iti spune ca acel lucru e pacat e mai bine sa nu-l faci dar daca constiinta nu te mustra(fiind in cunostinta de cauza)atunci poti sa faci linistit lucrul respectiv.

Edited by Megara, 24 July 2007 - 08:40.
Nu se acceptă limbajul de mIRC (în speță scrierea cu sh, tz, k sau alte prescurtări neuzuale).


#128
ionass

ionass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.02.2007
pai eu sunt perfect de acord cu ce zici...
dar totusi ce fac penticostalii si nu este in concordanta cu biblia..

faptul ca tin pastele de mai multe ori pe an?
faptul ca invoca duhul sfant?
pentru ca vorbesc limbile alea straine, care nu le inteleg nici ei?


dar chiar vorbitul acela in limbi pe care majoritatea dintre ei nu le cunosc  cum este explicat de celelalte culte?
unii spun ca penticostalii invoca duhuri ..ceea ce este gresit. Dar de unde vine atunci vorbitul in limbi?

#129
p0cait

p0cait

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.12.2005

 ionass, on Jul 23 2007, 21:38, said:

pai eu sunt perfect de acord cu ce zici...
dar totusi ce fac penticostalii si nu este in concordanta cu biblia..

faptul ca tin pastele de mai multe ori pe an?
faptul ca invoca duhul sfant?
pentru ca vorbesc limbile alea straine, care nu le inteleg nici ei?
dar chiar vorbitul acela in limbi pe care majoritatea dintre ei nu le cunosc  cum este explicat de celelalte culte?
unii spun ca penticostalii invoca duhuri ..ceea ce este gresit. Dar de unde vine atunci vorbitul in limbi?
**** Undeva ati vazut voi penticostali sa tine Pastele de mai multe ori pe an ? De unde stii ca ei nu cunosc ce vorbesc in alte limbi ? Daca ai merge la penticostali ,ai vedea ca dupa ce vorbesc in alte limbi ,persoane respectiva si traduce in romaneste ce a vorbit. Penticostalii considera vorbirea in limbi ,o comunicare directa a duhului omului cu Dumnezeu ,care are ca scop zidirea sufleteasca a celui ce vorbeste. In timp ce proorocia e facuta spre zidirea intregii biserici.

1 Corinteni 14:1  Urmăriți dragostea. Umblați și după darurile duhovnicești, dar mai ales să proorociți.
2  În adevăr, cine vorbește în altă limbă, nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu; căci nimeni nu-l înțelege, și, cu duhul, el spune taine.
3  Cine proorocește, dimpotrivă, vorbește oamenilor, spre zidire, sfătuire și mângîiere.
4  Cine vorbește în altă limbă, se zidește pe sine însuș; dar cine proorocește, zidește sufletește Biserica.
5  Aș dori ca toți să vorbiți în alte limbi, dar mai ales să proorociți. Cine proorocește, este mai mare decât cine vorbește în alte limbi; afară numai dacă tălmăcește aceste limbi, ca să capete Biserica zidire sufletească.
6  În adevăr, fraților, de ce folos v-aș fi eu, dacă aș veni la voi vorbind în alte limbi, și dacă cuvântul meu nu v-ar aduce nici descoperire, nici cunoștință, nici proorocie, nici învățătură?

Oricum la faza cu Pastele....numai romanii pot debita asemenea tampenii,fara sa cunoasca despre ce e vorba.

Edited by Megara, 24 July 2007 - 08:23.
fara jigniri...


#130
Gabriela_c

Gabriela_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 20.06.2007

 ionass, on Jul 23 2007, 21:38, said:

pai eu sunt perfect de acord cu ce zici...
dar totusi ce fac penticostalii si nu este in concordanta cu biblia..

faptul ca tin pastele de mai multe ori pe an?
faptul ca invoca duhul sfant?
pentru ca vorbesc limbile alea straine, care nu le inteleg nici ei?
dar chiar vorbitul acela in limbi pe care majoritatea dintre ei nu le cunosc  cum este explicat de celelalte culte?
unii spun ca penticostalii invoca duhuri ..ceea ce este gresit. Dar de unde vine atunci vorbitul in limbi?
    Penticostalii nu tin pastele de mai multe ori pe an.Poate ai confundat cu impartasania sau nu stiu cu ce,dar asa ceva nu se face la penticostali.
     Si Duhul Sfant nu este invocat ci este cerut de la Dumnezeu pentru ca El te face constient de pacat.Duhul Sfant este ceea ce ne-a fost dat dupa ridicarea lui Isus la cer ca si mangaietor.E un inlocuitor oarecum al lui Isus.Cand a plecat Isus le-a spus ucenicilor ca El pleaca dar le va trimite un Mangaietor(Duhul Sfant).In alte contexte spune ca Duhul Sfant ne va invata,ca ne va ajuta sa deosebim binele de rau si aproape tot ce tine de schimbarea omului(din punct de vedere spiritual)e lucrarea Duhului Sfant.Datoria noastra e sa spunem oamenilor despre Dumnezeu si ceea ce se intampla in mintea si in inima omului mai departe e numai lucrarea Duhului Sfant.
     Si despre vorbitul in limbi prima data se aminteste imediat dupa ce Isus s-a inaltat la cer,cand ucenicii fiind intr-o casa in timp ce se rugau,peste ei au coborat niste limbi de foc si au inceput sa vorbeasca in limbi iar oamenii au zis despre ei ca sunt "plini de must".Dar pentru ei acesta era un mod de a se bucura in prezenta lui Dumnezeu prin intermediul Duhului Sfat.E o relatie pe verticala.E ca atunci cand primesti ceva ce ti-ai dorit foarte mult de la cineva foarte apropiat si scoti unul sau mai multe "cuvinte" de bucurie nespusa care poate nici nu apar in dictionar.Si bucuria aceea nu ti-o poate intelege decat cel ce ti-a facut parte de ea.Ceilalti vor spune ca esti nebun daca ai un astfel de comportament.Oricum lucrarea asta cu Duhul Sfant e foarte complicata si nu ma consider in masura sa iti dau toate indicatiile.Mi-e teama sa nu gresesc.Eu cred si in asta.Am participat la intalniri in care oamenii vorbeau in limbi.Sincera sa fiu,mi-au placut si m-am simtit bine in mijlocul lor.

Edited by Megara, 24 July 2007 - 08:54.
Nu se acceptă limbajul de mIRC (în speță scrierea cu sh, tz, k sau alte prescurtări neuzuale).


#131
ionass

ionass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.02.2007
dar femeile..de ce trebuie sa poarte tot timpul capul acoperit? nu numai in biserica

#132
p0cait

p0cait

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.12.2005

 ionass, on Jul 24 2007, 10:30, said:

dar femeile..de ce trebuie sa poarte tot timpul capul acoperit? nu numai in biserica
Nu este un lucru obligatoriu, ci o chestie de alegere. Cate femei vezi ca umbla un capul acoperit in public comparat cu numarul penticostalilor ? Ca sa nu mai zic ca fetele din generatia tanara ,nici macar la biserica nu mai vin cu capul acoperit.

#133
Gabriela_c

Gabriela_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 20.06.2007

 p0cait, on Jul 23 2007, 22:43, said:

**** De unde stii ca ei nu cunosc ce vorbesc in alte limbi ? Daca ai merge la penticostali ,ai vedea ca dupa ce vorbesc in alte limbi ,persoane respectiva si traduce in romaneste ce a vorbit. Penticostalii considera vorbirea in limbi ,o comunicare directa a duhului omului cu Dumnezeu ,care are ca scop zidirea sufleteasca a celui ce vorbeste.

2  În adevăr, cine vorbește în altă limbă, nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu; căci nimeni nu-l înțelege, și, cu duhul, el spune taine.
    Eu NU am vazut la toti cei care vorbesc in limbi ca si traduc.Stiu ca probabil ar trebui sa te sustin pentru ca eu cred in lucrarea Duhului Sfant dar ceva nu-mi suna bine aici.Proorociile intr-adevar se traduc dar vorbirea in limbi nu se traduce.Este intr-adevar o comunicare directa a duhului cu Dumnezeu dar cu mintea asta nu putem intelege chiar tot.Sa fim atenti totusi la ce ai scris mai sus"cu duhul el spune taine"si "nimeni nu-l intelege".In momentul in care el vorbeste in acele limbi e ca si cum ar intelege perfect ce zice pentru ca nu este condus de logica lui ci de duhul si simte prezenta lui Dumnezeu(Duhul Sfant),dar dupa ce rugaciunea a incetat tu nu-i poti cere sa-ti traduca ce a zis cuvant cu cuvant pentru ca nu va sti sa-ti spuna.Poate ca a avut vreo descoperire intre timp,poate ca a avut impresia ca a zis altceva,si astea ti le va spune,dar mai mult de atat,adica traducere,nicicum decat in cazul proorociilor.
   In rest sunt perfect de acord cu tine.

 p0cait, on Jul 23 2007, 22:43, said:

****
Nu este un lucru obligatoriu, ci o chestie de alegere. Cate femei vezi ca umbla un capul acoperit in public comparat cu numarul penticostalilor ? Ca sa nu mai zic ca fetele din generatia tanara ,nici macar la biserica nu mai vin cu capul acoperit.
Eu la biserica imi pun macar o bentita pe cap si am numai 21 ani.In afara bisericii nu prea port nici batic si nici bentita decat cand merg in zonele sucevei pentru ca nu-mi place sa ies prea tare in evidenta.E bine ca unele lucruri sa le mai si gandim si sa nu exageram in nici o directie.Nu-mi place sa ma arate lumea cu degetul.Si sa nu uitam ca biblia ne cere sa nu-i facem pe ceilalti sa se poticneasca in noi.

Edited by Gabriela_c, 24 July 2007 - 11:55.


#134
ionass

ionass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.02.2007

 Gabriela_c, on Jul 24 2007, 12:47, said:

E bine ca unele lucruri sa le mai si gandim si sa nu exageram in nici o directie.



Tocmai sa le gandim , dar nu spre binele tau cu privire la lume , ci spre binele tau cu privire la Dumnezeu

1Corinteni 11:5  orice femeie care se roagă sau prorocește cu capul dezvelit, își necinstește capul ei, pentru că este ca una care ar fi rasă.

Asta nu inseamna ca numai in biserica e valabil , oriunde te rogi trebuie sa ai capul acoperit, odata si odata tot te prinde nevoia sa te rogi in afara bisericii, ex. la scoala , in park  etc...  


1 Corinteni 11:10     De aceea femeia, din pricina îngerilor, trebuie să aibă pe cap un semn al stăpânirii ei.


imi poate spune cineva ce vrea sa spuna , ca eu nu inteleg.

#135
Gabriela_c

Gabriela_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 20.06.2007

 ionass, on Jul 24 2007, 14:22, said:

Tocmai sa le gandim , dar nu spre binele tau cu privire la lume , ci spre binele tau cu privire la Dumnezeu

1Corinteni 11:5  orice femeie care se roagă sau prorocește cu capul dezvelit, își necinstește capul ei, pentru că este ca una care ar fi rasă.

Asta nu inseamna ca numai in biserica e valabil , oriunde te rogi trebuie sa ai capul acoperit, odata si odata tot te prinde nevoia sa te rogi in afara bisericii, ex. la scoala , in park  etc...  
1 Corinteni 11:10     De aceea femeia, din pricina îngerilor, trebuie să aibă pe cap un semn al stăpânirii ei.
imi poate spune cineva ce vrea sa spuna , ca eu nu inteleg.
  
   Si nu numai daca esti rasa in cap ai libertatea de a nu purta batic ci si daca esti tunsa."Dacă o femeie nu se învelește, să se și tundă! Iar, dacă este rușine pentru o femeie să fie tunsă ori rasă, să se învelească."Si acum de la faza asta,daca sunt tunsa inseamna ca am libertate sa ma rog cu capul descoperit.Nu cred ca este vreo persoana care nu s-a tuns niciodata.
   In general prefer sa las la alegerea fiecaruia sa faca cum crede legat de lucrurile ambigue.Am mai zis cred si alta data k daca nu te mustra constiinta degeaba incerci tu sa ma convingi ca un anumit lucru e pacat.Daca eu asa am inteles cand am citit nu ma poti face sa gandesc altfel.
    Si sa nu uitam ca in biblie se face totusi distinctie intrei femei si fecioare:"cât despre fecioare, n-am o poruncă din partea Domnului."
   Si daca ar tine Dumnezeu atat de mult la baticul asta,atunci de ce ne mai raspunde la rugaciunile pe care le facem fara batic pe cap?

#136
ionass

ionass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.02.2007

 Gabriela_c, on Jul 24 2007, 15:25, said:

daca nu te mustra constiinta degeaba incerci tu sa ma convingi ca un anumit lucru e pacat.Daca eu asa am inteles cand am citit nu ma poti face sa gandesc altfel.


Te-ai gandit vreodata ca felul in care intelegi tu s-ar putea sa fie gresit? ,

Eu sunt in cautarea adevarului , iar adevarul nu inseamna  : 'Ca asa am inteles eu si asa cred ca este bine' ,

#137
Gabriela_c

Gabriela_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 20.06.2007

 ionass, on Jul 24 2007, 17:36, said:

Te-ai gandit vreodata ca felul in care intelegi tu s-ar putea sa fie gresit? ,

Eu sunt in cautarea adevarului , iar adevarul nu inseamna  : 'Ca asa am inteles eu si asa cred ca este bine' ,
     Ba m-am gandit,si nici nu am zis ca tot ceea ce cred eu e 100%corect.Sunt om si eu ca si tine si e normal sa mai si gresesc,dar daca aflu despre ceva din ceea ce gandesc eu ca ar fi intr-un fel si mi se justifica ca e altfel atunci teoria mea gresita o inlocuiesc cu cea corecta.
     Posibil poate sa gresesc si in ce am scris in post-ul anterior,dar totusi cred ca asa e cum am scris.Si daca conform gandirii mele corelata cu biblia eu cred ca fac corect sunt sigura ca nici Dumnezeu nu ma va judeca pentru nestiinta mea pentru ca El se uita mai mult la inima mea si vede de ce am facut intr-un anumit fel.Daca eu il iubesc pe El si fac tot posibilul sa-i fiu placuta Lui si un anumit lucru nu foarte semnificativ l-am inteles gresit nu cred ca ma va judeca doar prin prisma acelui lucru.Important e sa incerci totusi sa cauti adevarul,asa cum ai spus si tu,ca uneori e posibil ca mintea noastra sa ne insele cu privire la unele adevaruri si sunt sigura ca un mic ajutor din partea altora nu strica niciodata.

#138
p0cait

p0cait

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.12.2005

 ionass, on Jul 24 2007, 17:36, said:

Te-ai gandit vreodata ca felul in care intelegi tu s-ar putea sa fie gresit? ,

Eu sunt in cautarea adevarului , iar adevarul nu inseamna  : 'Ca asa am inteles eu si asa cred ca este bine' ,
Ionass daca cauti adevarul la crestini ,ar trebui sa incepi sa citesti Biblia ,dar nu ca pe o simpla lectura (incearca sa o intelegi si sa o si aplici) si ai sa vezi ca in ea scrie ca Isus e Adevarul,Calea si Viata . Sa nu crezi ca ai sa gasesti vreun cult religios unde toate is bune si frumoase , asa ceva cred ca nu exista. Mie de exemplu imi place : cum se canta la carismatici (dar in limitele bunului simt ,fara exagerari) ,cum se predica la baptisti si cum se roaga la penticostali  :D

#139
Gabriela_c

Gabriela_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 20.06.2007

 p0cait, on Jul 24 2007, 18:46, said:

Ionass daca cauti adevarul la crestini ,ar trebui sa incepi sa citesti Biblia ,dar nu ca pe o simpla lectura (incearca sa o intelegi si sa o si aplici) si ai sa vezi ca in ea scrie ca Isus e Adevarul,Calea si Viata . Sa nu crezi ca ai sa gasesti vreun cult religios unde toate is bune si frumoase , asa ceva cred ca nu exista. Mie de exemplu imi place : cum se canta la carismatici (dar in limitele bunului simt ,fara exagerari) ,cum se predica la baptisti si cum se roaga la penticostali  :D
    E drept ca inainte de aderarea la vre-un cult religios trebuie citita biblia.Dar e bine totusi sa faci parte dintr-o biserica pentru ca intre cateva sute-mii de oameni sigur vei gasi macar unul care sa te ajute sa gasesti unele intelesuri pentru lucrurile mai complicate pe care nu de fiecare data esti in stare sa le gasesti singur ca nu esti geniu sau nush cum se numesc cei care inteleg absolut tot.E bine sa iei in considerare si parerile celorlalti sa le pui cap la cap cu ale tale si in urma unei analize amanuntite sa hotarasti ce-i mai bine.
     Si ionass cred ca are el destule cunostinte biblice pe care le-a inteles binisor.Probabil cu putin ajutor ar putea sa ne dea lectii.;)

#140
p0cait

p0cait

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.12.2005

 Gabriela_c, on Jul 24 2007, 19:05, said:

E drept ca inainte de aderarea la vre-un cult religios trebuie citita biblia.Dar e bine totusi sa faci parte dintr-o biserica pentru ca intre cateva sute-mii de oameni sigur vei gasi macar unul care sa te ajute sa gasesti unele intelesuri pentru lucrurile mai complicate pe care nu de fiecare data esti in stare sa le gasesti singur ca nu esti geniu sau nush cum se numesc cei care inteleg absolut tot.E bine sa iei in considerare si parerile celorlalti sa le pui cap la cap cu ale tale si in urma unei analize amanuntite sa hotarasti ce-i mai bine.
     Si ionass cred ca are el destule cunostinte biblice pe care le-a inteles binisor.Probabil cu putin ajutor ar putea sa ne dea lectii.;)
Dar eu nu am sugerat sa`si faca el biserica lui sau ceva de genul. Ci doar ca alegerea bisericii doar pe baza studieri initale ale concepte filozofice/teoretice sau cum sa le zic , nu e buna. Cred ca mai bine ar fi sa mearga si sa vada la fata locului. Ca vorba aia : socoteala de acasa nu se potriveste cu ce din targ, mai ales ca cei din lume inclina sa creada ca pocaitii is sfinti numa buni de pusi pe pereti .
Parerea mea...

#141
Gabriela_c

Gabriela_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 20.06.2007

 p0cait, on Jul 24 2007, 19:13, said:

Dar eu nu am sugerat sa`si faca el biserica lui sau ceva de genul. Ci doar ca alegerea bisericii doar pe baza studieri initale ale concepte filozofice/teoretice sau cum sa le zic , nu e buna. Cred ca mai bine ar fi sa mearga si sa vada la fata locului. Ca vorba aia : socoteala de acasa nu se potriveste cu ce din targ, mai ales ca cei din lume inclina sa creada ca pocaitii is sfinti numa buni de pusi pe pereti .
Parerea mea...
    Nu cred ca el nu intelege ca si noi suntem oameni si avem slabiciunile/greselile noastre,dar ca incercam sa ne indreptam cat putem cu ajutorul lui Dumnezeu.
   In rest am aceeasi parere legata vizitarea mai multor biserici pentru inceput.

#142
ionass

ionass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.02.2007
am fost la mai multe biserici, de fapt am fost la mai mule biserici in cadrul fiecarei religii si m-am oprit la una, este o biserica penticostala  , deocamdata nu am vazut sa faca nimic ce nu convine cu biblia(parerea mea) .Numai ca muzica care o canta acolo nu o suport, versurile sunt frumoase dar melodica..... ..aaaahh si pe zi ce trece vin tot mai putini, inclusiv eu merg tot mai rar.

Am intrebat pastorul bisericii despre chestia aceea cu :Femeia din cauza ingerilor trebuie sa aiba pe cap un semn al stapanirii.

Nu a putut sa imi dea un raspuns care sa fie scos din biblie , dar mi-a dat parerea lui personala si a zis ca ,pe vremea lui Noe ingerii si-au luat trup de om si au facut copii cu fiicele oamenilor din care au iesit uriasi si de aici trebuie sa trag o concluzie  ( defapt nu mai tin minte prea bine felul cum a explicat el, dar cam pe acolo e)

Poate ma lumineaza careva  in privinta aceasta.

#143
p0cait

p0cait

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.12.2005

 ionass, on Jul 24 2007, 23:36, said:

am fost la mai multe biserici, de fapt am fost la mai mule biserici in cadrul fiecarei religii si m-am oprit la una, este o biserica penticostala  , deocamdata nu am vazut sa faca nimic ce nu convine cu biblia(parerea mea) .Numai ca muzica care o canta acolo nu o suport, versurile sunt frumoase dar melodica..... ..aaaahh si pe zi ce trece vin tot mai putini, inclusiv eu merg tot mai rar.

Am intrebat pastorul bisericii despre chestia aceea cu :Femeia din cauza ingerilor trebuie sa aiba pe cap un semn al stapanirii.

Nu a putut sa imi dea un raspuns care sa fie scos din biblie , dar mi-a dat parerea lui personala si a zis ca ,pe vremea lui Noe ingerii si-au luat trup de om si au facut copii cu fiicele oamenilor din care au iesit uriasi si de aici trebuie sa trag o concluzie  ( defapt nu mai tin minte prea bine felul cum a explicat el, dar cam pe acolo e)

Poate ma lumineaza careva  in privinta aceasta.
Fiind la inceput de drum ,eu cred ca raspunsurile pe care le cauti sunt prea grele pentru a fi intelese acum plus ca nu vad ce relevanta are faptu ca nu toate femeiile poarta batic pentru dorinta ta de a fi mantuit.  Te asigur ca ,cu timpul o sa fi raspuns la aceste intrebari ,asa pe rand. Iti spun din propie experienta. Stiu ca si eu am facut asa la inceput ,cautam lucrurile cele mai exagerate din Biblie si incercam sa aflu raspuns. Si frate daca vrei sa afli raspuns la intrebarile tale ,cauta`le la biserica nu pe softpedia.  :)

#144
Gabriela_c

Gabriela_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 20.06.2007

 ionass, on Jul 24 2007, 23:36, said:

am fost la mai multe biserici, de fapt am fost la mai mule biserici in cadrul fiecarei religii si m-am oprit la una, este o biserica penticostala  , deocamdata nu am vazut sa faca nimic ce nu convine cu biblia(parerea mea) .Numai ca muzica care o canta acolo nu o suport, versurile sunt frumoase dar melodica..... ..aaaahh si pe zi ce trece vin tot mai putini, inclusiv eu merg tot mai rar.

Am intrebat pastorul bisericii despre chestia aceea cu :Femeia din cauza ingerilor trebuie sa aiba pe cap un semn al stapanirii.
    Nu te  poate afecta cu nimic pe tine faza asta cu capul acoperit,decat daca iti trebuie pentru altcineva.Parerile despre subiectul asta sunt impartite si totusi toate isi au baza biblica.Eu nu sunt pentru dar nici nu condamn pe cele care poarta,iar in biserica,pentru ca nu vreau ca vre-un frate/sora sa se poticneasca in mine pentru ca ei au inteles altfel imi puc ceva pe cap.
    Cat despre muzica din bisericile penticostale...In general in bisericile mari muzica e destul de ok.Cand am fost cu prietenul meu in Cluj la biserica tocmai muzica si predicile i-au placut la inceput(el e mai incepator decat tine).In biserica in care eu acum sunt membra exista 3 coruri(mixt-pe 4 voci,de copii si de barbati) si un grup de lauda si inchinare care conduc cantarile.Instrumentele care acompaniaza cantarile conduse de grupul de lauda si inchinare sunt de obicei pian,chitara si baterie.Sunt intr-adevar si biserici penticostale in care nici eu nu pot spune ca am fost foarte incantata de stilul cantarilor.Dar asta nu ma face sa dau inapoi pentru ca astea se pot schimba in timp.Sunt unii care prefera alte stiluri.Cred ca tatal meu ar prefera o biserica cu un stil mai pop-popular.Avem gusturi diferite si e imposibil ca la toti sa ne placa acelasi stil.
     Si de prezenta la biserica,nu stiu ce sa-ti zic.Depinde de dragostea fiecaruia de a se intalni cu Dumnezeu in prezenta "fratilor".Eu incerc sa nu lipsesc prea mult de la intalnirile cu biserica pentru ca au si acestea rolul lor.Anul trecut la revelion stiu ca un frate a zis k relatia noastra cu biserica e ca si a unei crengute cu rwestul pomului.In momentul in care o rupi(o desprinzi de pom)ea se usuca.Tot asa si noi in momentul in care ne indepartam de biserica,gandul nostru ne va fi tot mai putin la Dumnezeu si putem mult mai usor sa cadem in cursele celui rau si in timp sa ne "rupem" de tot de Dumnezeu.

 GabrielaC, on Jul 25 2007, 10:28, said:

Pana la urma urmei, singura conditie prin care suntem salvati este constiientizarea jertfei lui Isus.
Ceea ce se intampla aici, ca exista discutii intre noi, care mananca porc, care nu, care tine sambata, duminica sau orice alta zi, sunt doar rataciri insa esentialul trebuie sa ramana Isus. Si oricum, noi trebuie sa lasam judecata sa fie a Domnului. Nu a noastra. Ce credeti ca rezolvam daca aratam cu degetul fiecare pe celalalt pe care nu-l consideram in conformitate cu Biblia? Oare urcam noi o treapta mai sus daca am identifica un "sarman" - o identificare subiectiva evident, pentru ca o trecem prin prisma personala, caci daca am fi facut-o conform Bibliei, nu am avea voie sa ne certam cu nimeni din cauza unor astfel de motive.
   Nu ne certam ci incercam sa discutam niste lucruri si sa ne formam niste pareri.Nu vad ce e gresit in asta.Am ajuns sa credem dar nu ne putem opri la atat.Isus nu a crezut in Tatal si atat ci a mers si a spus si altora.Ucenicii au fost trimisi dupa ce au fost invatati  ca sa spuna si altora si exemplele pot continua.Iar datoria noastra este sa spunem si altora vestea buna si micile nelamuriri sa le lamurim.Nu judecam pe nimeni pentru ca judecata nu este a noastra ci a lui Dumnezeu.Discutam cu totii,fiecare are dreptul de a-si spune parerea si a o argumenta cu baza biblica iar in final fiecare trage concluzia in dreptul lui.Chiar si biblia ne indeamna:"cerceratati si luati ce este bun"!

Edited by Megara, 25 July 2007 - 13:12.
merge post


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate