Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Discutii despre Fujifilm S6500fd

- - - - -
  • Please log in to reply
1597 replies to this topic

#55
rockafela

rockafela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.01.2007

View Postb_john, on May 20 2007, 00:18, said:

Conectezi cablul USB pe o extensie a placii de baza (front usb)? Conecteza cablul direct la placa de baza in spatele calculatorului ; nici la mine nu il vede pe usb-ul frontal desi alte dispozitive le detecteaza fara probleme.Cu tot softul instalat nu puteam descarca pozele nici dupa doua minute,cum detecta aparatul deschidea automat FinePixViewer ; acum doar cu fuji usb instalat la cinci secunde dupa ce am conectat aparatul pot sa le copiez si o face repede ,mai repede  decat de pe memory stick,am Windows XP sp2 .Daca nu vrea nici asa cauta un program de curatat registri si reinstaleaza driverul dupa ce cureti registrii.


Nu merge faza cu USB, am dezinst tot...nimic.....am inst USB drv...nimic....pur si simplu nu detecteaza......faza e ca la inceput cand am bagat prima oara a mers...dar dupa ce am inst drv-erele  nu a mai mers.....kkt....de faza cu registrii nush ce sa zic....ma vedem..

#56
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007

View Postrockafela, on May 20 2007, 12:50, said:

Nu merge faza cu USB, am dezinst tot...nimic.....am inst USB drv...nimic....pur si simplu nu detecteaza......faza e ca la inceput cand am bagat prima oara a mers...dar dupa ce am inst drv-erele  nu a mai mers.....kkt....de faza cu registrii nush ce sa zic....ma vedem..

S-ar putea sa ai probleme cu Windows-ul...

Eu nu am instalat nimic; nici n-am scos CD-ul din plic. Am conectat camera (de pe placa din spate, printr-un cablu prelungitor de 1.80m, ca asta de la Fuji e prea scurt) si mi-a recunoscut-o Windows-ul imediat; am descarcat pozele cu Scanner and Camera Wizard, si le ia cu viteza rezonabila (aproximativ una/secunda, poate chiar mai rapid, n-am stat sa cronometrez) JPEG-uri la rezolutie si calitate maxima; card de 2 giga de tip M.

#57
rockafela

rockafela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.01.2007
Bai  deci jur, am facut tot ce se putea face si nu merge,

Am incercat in device manager sa dau update driver (driver scos de pe fuji.com) .....nu
Am dat de la add new hardware, dau sa caute drivere de pe cd-ul din cutie, nimic .....zice ca nu sunt bune, device-ul il vede ca USB PTP camera
Am respectat toti pasii care erau pe cd-ul original...nimic
Am conectat in ambele USB-uri de la calc, sunt ok pt ca stick-ul il vede
Am sters toate drv...nimic
Am lasat doar drv de usb ..nimic .....dupa ce am aprins camera..pe ea scrie usb....dar atat, la calc nimic

Deci ziceti unde gresesc, sau ce se mai poate face......deja ma cam gandesc sa-mi iau un card reader ca de 1 sapt am aparatul si inca nu am reusit sa pun nimic pe calc! :((

#58
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007

View Postrockafela, on May 20 2007, 16:53, said:

Bai  deci jur, am facut tot ce se putea face si nu merge,

Am incercat in device manager sa dau update driver (driver scos de pe fuji.com) .....nu
Am dat de la add new hardware, dau sa caute drivere de pe cd-ul din cutie, nimic .....zice ca nu sunt bune, device-ul il vede ca USB PTP camera
Am respectat toti pasii care erau pe cd-ul original...nimic
Am conectat in ambele USB-uri de la calc, sunt ok pt ca stick-ul il vede
Am sters toate drv...nimic
Am lasat doar drv de usb ..nimic .....dupa ce am aprins camera..pe ea scrie usb....dar atat, la calc nimic

Deci ziceti unde gresesc, sau ce se mai poate face......deja ma cam gandesc sa-mi iau un card reader ca de 1 sapt am aparatul si inca nu am reusit sa pun nimic pe calc! :((

Incearca pe alt computer; ar trebui sa mearga din prima, fara sa instalezi nimic...
Mie mi-a recunoscut-o din prima ca fiind "FinePix S6500fd" (cu denumirea asta apare si in My Computer)... mi se pare ciudat ca tie iti apare "USB PTP camera"

Daca nici alt computer nu o vede (Doamne fereste) as zice ca e vreo problema cu camera.
Daca merge pe alt computer, reinstall Windows.

A'propos... ce Service Pack ai la Windows? 1 sau 2?

Bafta!

#59
rockafela

rockafela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.01.2007

View Postgeutz, on May 21 2007, 00:58, said:

Incearca pe alt computer; ar trebui sa mearga din prima, fara sa instalezi nimic...
Mie mi-a recunoscut-o din prima ca fiind "FinePix S6500fd" (cu denumirea asta apare si in My Computer)... mi se pare ciudat ca tie iti apare "USB PTP camera"

Daca nici alt computer nu o vede (Doamne fereste) as zice ca e vreo problema cu camera.
Daca merge pe alt computer, reinstall Windows.

A'propos... ce Service Pack ai la Windows? 1 sau 2?

Bafta!


Intr-adevar, azi m-am dus la un amic iar pe calcul lui i-a detectat din prima aparatul, fara nici un driver nimic, am dat jos cateva poze, si am vazut si eu pt prima oara cum filmeaza fuji-ul si vreau sa spun pt cei care nu stiu ca, calitatea este super buna, fara imagini sacadate , nimic ..asta la 640x480....super aparat, recomand cu caldura.....se pare ca trebuie sa-mi reinst windowsul....ce-i drept au trecut vreo 6 luni.....btw am SP2.....dar nah....pace si multumesc tuturor pt ajutor!

#60
passa

passa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.02.2007
Daca ai un simplu XP Sp2 nu ai nevoie sa mai instalezi driverele, merge!!

#61
lihte

lihte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.05.2007
mersi de informatii
insa faza cu crescutul iso-ului este foarte enervanta si m-au dezamagit cei de la fuji, chiar daca are un
senzor smecher super ccd, mai sus de iso400 se vede CLAR zgomotul
deci baietii n-au ales o varianta asa buna pe toate modurile de la auto pana la diverse scene sa creasca isoul pana la 1600 pentru ca
iti scoate poza oribila, as fi preferat mult mai mult sa-mi lase naibii iso-ul la 100 si sa bage blitzu sau sa creasca timpul de expunere maimult ca
doar ma intereseaza calitatea pozei si nu timpul sa fie cat mai mic


View Postcatalinmariescu, on May 18 2007, 21:56, said:

Daca il vei folosi in modul auto cu blitz,atunci isi va face treaba asa numitul:
"Intelligent flash"

"Like the F30, the S6000fd has a couple of flash tricks up its sleeve, thanks to the sensor's high ISO abilities. First is 'intelligent' flash, which basically increases the sensitivity and turns down the flash, resulting in a better balance between the foreground (lit by flash) and background. It also means slow synch flash mode can use a higher shutter speed, meaning there's less chance of the blurring you get in such situations if you don't use a tripod. Of course the intelligent flash has to change the ISO setting, and so only works in auto ISO mode."


#62
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postlihte, on May 21 2007, 11:34, said:

as fi preferat mult mai mult sa-mi lase naibii iso-ul la 100 si sa bage blitzu sau sa creasca timpul de expunere maimult ca doar ma intereseaza calitatea pozei si nu timpul sa fie cat mai mic

pai, modul M la ce e bun? :)
cit despre zgomot la iso 400... daca nu avea DELOC atunci multe slr-uri ar fi stat pe raftul magazinelor.

#63
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postpassa, on May 21 2007, 02:27, said:

Daca ai un simplu XP Sp2 nu ai nevoie sa mai instalezi driverele, merge!!
Da, dar eu am incredere mai mare in driverele Fuji decat in cele generice de la Microsoft. Faptul ca afiseaza numele camerei nu inseama ca este un driver dedicat ci este datorat citirii ID-ului camerei.
Iar softul Fuji este necesar daca vrei sa folosesti modul RAW al camerei. Mai merge si Adobe CS2 cu patch-ul cel mai recent, dar... softul Fuji este free.

Oricum, cum scrie si pe discurile originale - INSTALATI softul de pe CD-ul Fuji INAINTE de a lega camera la PC.

#64
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postlihte, on May 21 2007, 04:34, said:

mersi de informatii
insa faza cu crescutul iso-ului este foarte enervanta si m-au dezamagit cei de la fuji, chiar daca are un
senzor smecher super ccd, mai sus de iso400 se vede CLAR zgomotul
deci baietii n-au ales o varianta asa buna pe toate modurile de la auto pana la diverse scene sa creasca isoul pana la 1600 pentru ca
iti scoate poza oribila, as fi preferat mult mai mult sa-mi lase naibii iso-ul la 100 si sa bage blitzu sau sa creasca timpul de expunere maimult ca
doar ma intereseaza calitatea pozei si nu timpul sa fie cat mai mic

La ISO 800 pozele facute cu Fuji arata MAI BINE decat cu ISO 100-200 cu alte camere. Iar despre marirea ISO la folosirea blitzului combinata cu reducerea puterii acestuia - este o solutie muuuult mai buna decat cea de a face poza la ISO 100 in care se vede doar o pata de lumina pe subiect iar fundalul este negru ca in mina.
Mai ai optiunea de a face automat 2 poze conscutive, una cu flash si una cu lumina naturala.
Oricum, in casa nu prea mai am nevoie de folosirea flashului - scoate poze bune (si balansate ca WB) si de la 1 bec de 60W.

Edited by SuperDuper, 21 May 2007 - 12:19.


#65
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
De ce atata balamuc pentru conectarea la calculator?
Nu are nimeni un card reader?

Si eu sunt interesat de 6500FD si pana acum vad pareri interesante. Sunt curios sa vad ce se mai scrie.

#66
campionul

campionul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 14.01.2007
Eu mi-am luat unul vineri si pot sa spun ca e super aparatul si cu o gramada de setari(care tre sa le invat ca nu stiu care la ce folosesc.Tare nu?)Cumpara un 6500 fd si nu ai sa regreti

Edited by campionul, 21 May 2007 - 14:12.


#67
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostdanX, on May 21 2007, 06:36, said:

De ce atata balamuc pentru conectarea la calculator?
Nu are nimeni un card reader?
Card readerele ieftine probabil nu stiu de xD. Si costa oricum ceva in plus, camera are cablu USB in cutie - gratis :)
Si apoi, personal prefer sa frec mufa USB decat sa frec usita bateriilor - unde se afla si cardul.
In plus, la conectarea camerei, softul Fuji face salvarea automata cu denumiri sugestive ale folderului. Si sterge pozele daca vrei.

Edited by SuperDuper, 23 May 2007 - 01:48.


#68
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
De citit neaparat,o multime de informatii utile despre utilizare:FUJI S6500 TIPS & TRICKS  ;)

#69
zc_

zc_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.07.2005
parerea mea e ca nu trebuiesc exagerate calitatile acestei camere.
o persoana care citeste un review mult prea optimist ar putea fi dezamagita dupa achizitionarea camerei.
camera cistiga in fata altor superzoom-uri si intradevar este o alegere buna. insa acest lucru e datorat in mare parte pretului scazut si nu unei diferente zdrobitoare in  calitatea imaginii.

cine vrea imagine de calitate trebuie sa bage mina mai adinc in buzunar si sa-si ia dslr.

plusuri
-constructie solida
-iso mare utilizabil
-detalii. reda foarte bine zonele texturate.
-reuseste sa focalizeze in conditii dificile  
-zoom pe inel
-LCD mare
-raw
-pret
-garantie 2 ani

minusuri
-o anumita incapacitate de readare a unor zone mate, uniforme. apare un fel de zgomot pe culoarea fundalului. de exemplu geamurile unei cladiri par aburite.
-zgomot pe imagine la timp de expunere mare
-cam distorsionata imaginea la 28mm. la 35mm e ok.
-meniu nu tocmai pe palcul meu
-card scump
-lipsa stabilizator imagine
-softul de la fujii nu prea inspirat

#70
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
da-ne si noua exemple cu probleme astea pe care le-ai expus mai sus.

#71
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postzc_, on May 23 2007, 05:34, said:

minusuri
-o anumita incapacitate de readare a unor zone mate, uniforme. apare un fel de zgomot pe culoarea fundalului. de exemplu geamurile unei cladiri par aburite.
-zgomot pe imagine la timp de expunere mare
-cam distorsionata imaginea la 28mm. la 35mm e ok.
-meniu nu tocmai pe palcul meu
-card scump
-lipsa stabilizator imagine
-softul de la fujii nu prea inspirat
Primele trei sunt reale, dar comparate cu ce ofera concurenta superzoom sunt de departe PLUSURI. Imaginea distorsionata apare si la unele obiective DSLR la acea focala echivalenta de 28mm.
Card scump? Pai ce, cumperi o caruta de carduri? Aduna pretul cardului la al camerei si gata...
Stabilizatorul - s-a discutat destul. Este mai mult apa de ploaie in folosire normala a camerelor.

#72
zc_

zc_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.07.2005
uite una cu timpul de expunere 30s. se vad scamele alea. am incercuit citeva. chiar nu pot considera scamele alea un plus.
pentru chestia aia cu zgomotul n-am acum exemplu. mai era cineva pe aici care acuza aceeasi problema. avea si o poza cu o strada sau o intersectie nu mai tin minte exact. era foarte bun exemplul insa nu-l gasesc.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate