Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

Idiot's question: "A sti" sau "A stii"???

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
weaselman: de acum nu trebuie sa desconsideram limba romana doar pentru ca e romana... geez.. eu nu inteleg de ce acela care spune ceva de bine de limba romana este pus la zid, si "insultat" dupa parerea unora cu "invectivele" de patriot, cineva spunea aici de mesianism romanesc... Nu am vazut nici o alta tara care sa-si desconsidere cu atata staruinta limba, traditiile si CULTURA in general.
Nu sunt de parere sa glorificam limba romana... dar nici in halul in care o aduc niste aiuriti care nici macar nu o vorbesc bine.
-------------------
Azi orice gandac de biblioteca se crede tantar, si arunca super pareri de doi lei, dar numai la ce i se cere nu raspunde
-------------------
Sa inteleg ca tu nu esti gandac de biblioteca, esti baiat de baiat si numai parerea ta conteaza, ceilalti au opinii de 2 lei daca nu sunt de acord cu tine? Grow up!

#38
WeaselMan

WeaselMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 29.01.2004
Grow down!
Nu am zis nimic despre desconsiderarea limbii romane, ci doar ca mie nu-mi place si ca e naspa, si prea multi oameni se dau bazati ca respecta limba si cultura si patria romana. Nu prea inteleg totusi ce inseamna asta, in mintea lor bineinteles, si deocamdata nu mi-a explicat nimeni.
Si nu am insultat si pus la zis cei care spun ceva de bine de limba romana, ci am vrut pur si simplu niste explicatii logice, clare, despre motivele lor si ce cred ei ca inseamna asta. Prea multa lume zice "eu cred in X", dar nici macar nu are o idee clara despre ce inseamna acel X, dar zice asa pentru ca asa zice toata lumea, si ca... stii tu... asa e bine. Please...

#39
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Visel,
Stiu ca suna urit sa-ti spun ca esti ipocrit, de aceea n-o fac.
Dar cind spui "Prea multa lume zice "eu cred in X", dar nici macar nu are o idee clara despre ce inseamna acel X"
ma duce cu gindul la afirmatia ta " doar ca mie nu-mi place si ca e naspa"

Acum, te intreb :
De unde stii ca nu-ti place daca nu ai o idee clara despre limba romana ?

Mai bine mergi si voteaza la forumul meu, pe aria "Fourth Dimension" ca sa vezi ceva rar intilnit in forumurile noastre...

#40
hyde

hyde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 28.01.2004
trecand de "luptele" de aici, mai am si eu o intrebare: am vazut de nspe ori scris "vre-un"...
din cate stiu eu, nu este corect, dar s-ar putea totusi sa ma insel...
e gresit, nu?

#41
BlindGirl

BlindGirl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 06.07.2003
Da, e gresit, se scrie legat.

#42
WeaselMan

WeaselMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 29.01.2004
Cum adica nu am o idee clara despre limba romana? O vorbesc, nu?
Am zis ca voi nu aveti o idee clara despre ce vorbiti (cu riscul de ma repeta pentru a 69'a oara: iubire, respect, stima etc. fata de limba, tara, cultura romana).

Si de ce trebuie sa iti faci mereu reclama? It is getting annoying.

#43
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Dar de ce te deranjeaza ca imi fac reclama ?
Banuiesc ca daca era la radio reclama nu te deranja asa de tare ?

Si nu inteleg unde vezi tu reclama ?

Limba romana nu este suficient sa stii s-o vorbesti.
Mai trebuie sa stii si altele.

Sper sa n-o confunzi cu tiganeasca, care este singura limba care nu are scriere.

Partea de la sfirsit cred ca e in alta limba, probabil engleza.
Cu acest lucru mi-ai demonstrat ca esti o persoana care vorbeste limbi straine, chiar si cind nu e nevoie, doar dintr-un snobism precoce, pentru a iesi in relief.

Dar te-ai intrebat daca eu inteleg ce ai spus in engleza ?
Ca daca nu inteleg, te-ai obosit degeaba si atunci nu mai are rost s-o spui.

#44
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
ce s-a intamplat burvi de ai iesit din rezervatia ta
iar te crezi pruteanu
nu mai face reclama la forth dimension pt ca ai zis ca nu minti si tu exact asta faci
e frumos sa se vorbeasca si sa se scrie corect dar cine nu o face nu comite nici o infractiune daca ar trebui blamat cinva ar trebui blamati cei care msacreaza limba la tv nu cei care gresesc doua cuvinte din graba (adica eu uneori)

#45
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Pe cine am blamat eu, stimabile,  pentru ca nu stie limba romana ?

Dimpotriva, i-am ajutat si le-am explicat cum este corect.

Tu nu greseti din graba, chiar nu stii, dar ti-am aratat si de acum astept rezultate bune din partea ta.

Reclama la Fourth Dimension nu fac, doar spuneam ca in curind se va intimpla ceva nemaivazut pe forumurile noastre :

O sa-mi pun poza sa vada lumea cum arat eu in realitate.

Dar asta numai daca poll-ul iese pozitiv...

#46
WeaselMan

WeaselMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 29.01.2004
Draga curvi,

Reclama devine deranjanta atunci cand este inserata intr-un total alt
context.
E ca si cum m-as uita la tv la o emisiune care prezinta un autoturism, iar prezentator s-ar opri subit, si ar incepe: "Si acum sa va spun despre noua pasta de dinti de la..."
Cam asa se intampla si la tine. Vorbeste la subiect! Daca nu, nu-ti mai obosi neuronul atata.

Iar in legatura cu limba romana, nu m-ai convins. Mai straduiestete.
Sau se scrie "Straduieste-te"??? Hmmm...

#47
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Cu tonul ca iti bati joc de mine, de fapt iti bati joc de limba pe care o vorbesti.
La urma urmei, poti sa vorbesti in orice limba, nu asta e important, poti sa te faci inteles chiar si prin semne, deci nu e nevoie de vorbire, dar am pretentia ca atunci cind imi mai adresezi mie vreun cuvint, te rog s-o faci intr-un mod corect.
Pentru ca eu te respect si iti dedic o parte din posturile mele, foarte corecte si la obiect, care peste o vreme vor conta mai mult decit moneda forte.

Daca tu gasesti ca isi au rost ironiile la adresa unuia care nu face altceva decit sa puncteze importanta limbii materne, inseamna ca rolul meu isi gaseste obiect si voi avea grija sa scot in evidenta asta.

Faptul ca tu, simti nevoia de a-ti expune ideile ajutat de exemple (pilde) denota ca esti un individ lipsit de cunostinta descoperirilor ultimelor secole si reduci totul la nivelul anilor de inceput ai crestinismului.
Asta e nivelul tau si voi cobori intr-atit incit sa fiu pe pozitii egale cind iti raspund, sper sa reusesc sa fiu la "inaltime".

Daca ar fi sa continui rationamentul, as incepe cu cele 12 posturi ale tale, din care 10 imi sint adresate direct, deci intr-un fel tu esti creatia mea, daca nu eram eu nu ajungeai sa scrii asa mult pe forum.
Si, ca orice creator, si eu imi permit sa-mi rezerv dreptul de a curma existenta (in cazul tau virtuala).

In caz ca o sa-mi reprosezi ca nu intelegi ce am scris. trebuie sa fac rectificarea ca nu pentru tine am scris postul asta, daca iti era adresat, faceam niste semne si intelegeai perfect, el se adreseaza userilor care vor sa traga o invatatura din vasta mea experienta...

#48
WeaselMan

WeaselMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 29.01.2004
Hahahahahahhahahahahahahahahahahahahahhahahah :degetele:

1. Stimate simpatizant al limbii materne, de cand ai invatat ca intre subiect si predicat se pune virgula? Si de ce spui acelasi lucru de cateva ori bune, dar sub alta exprimare? What the fuck?!

2. Daca eu imi bat joc de tine, si de fapt imi bat joc de limba pe care o vorbesc, inseamna (logic) ca tu = limba care o vorbesc. Daca de dimineata te-ai uitat in oglinda si ai vazut ca ai fata de limba, acuma nu trebuie sa o iei chiar in serios!

3. Cu tot respectul, dedici o parte din posturi acestui forum, si nu mie. Nu ti-am impus eu prin diverse mijloace sa scrii ceva, ci ai facut-o din proprie initiativa, in deplina in...constienta de cauza.

4. Ironiile sunt la adresa unuia care zice ca face, dar de fapt o freaca (copyright Parazitii).  Exemplele nu sunt intotdeauna ca sa ajute pe cineva sa inteleaga, dar, totusi, cand spui propozitii intregi fara sa ai nici o idee despre ce spui, si fara sa aiba nici un sens, incep sa fie tampenii, nu? Pentru cei care se exprima mai greoi (te-ai prins, cei ca tine), se cere anexarea unei liste de exemple, ca poate, repet: poate, alea mai spun ceva.

5. Spre diferenta de tine, eu nu am nici o intentie (mai aparenta sau mai obscura) sa-mi cresc numarul de post-uri exponential. Incerc totusi sa raspund oricarei adrese.

6. Singura creatia a ta este de 2-3 ori pe zi, iar cateodata mai des, pe faianta de la baie.

7. Iar singurul idiot din forumul asta caruia ii este adresat acest post esti tu, ca sa vada si ceilalti cata prostie se poate spune din partea unei persoane cu "o vasta experienta". Bitch please...

Aaa, si era sa uit: nu sunt eu de vina ca ai un nume de bagaboanta.

Stimatului curvi.

#49
DarkRaver

DarkRaver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 03.02.2003
Sal. WeaselMan

1.tinem la limba romana = ?
2.respect fata de limba romana = ?
3.respect fata de Romania = ?

1. pentru mine modul si corectitudinea exprimarii conteaza foarte mult. fie ca vorbesti romana sau alta limba intr-un cerc mai inalt de oameni, eventual mai educati, acest lucru conteaza. eu tin la limba romana vorbita/scrisa corect. ATAT

2. nu sunt un patriot, sincer e o limba mult mai grea decat altele, dar daca traiesti printre romani trebuie macar sa incerci sa vorbesti corect. respectul fatza de sine cred eu ca te determina sa o inveti corect, nu patriotismul.

3. Romania a fost si va fi o tara cu un mare potential condusa de cretini.(momentan?!) Este o tara ca orice tara, nu respect nici o tara anume nici macar Romania decat persoana de linga mine, daca merita asta,  oricine ar fi ea.

Imi rezerv dreptul la opinie si nu astept injurii.

si asa off topic. dati dovada de civilizatie.

#50
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am si eu o intrebare tot legata de scrierea verbelor cu doi "i"
Pentru propozitia "ne puteti gasi listati..."
Cum se scrie corect cuvantul "gasi"? Eu as tinde sa cred ca se scrie cu doi "i". Dar nu sunt 100 %sigur
Multumesc!

#51
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

 gumball3000, on May 27 2008, 23:11, said:

Am si eu o intrebare tot legata de scrierea verbelor cu doi "i"
Pentru propozitia "ne puteti gasi listati..."
Cum se scrie corect cuvantul "gasi"? Eu as tinde sa cred ca se scrie cu doi "i". Dar nu sunt 100 %sigur
Multumesc!

Ne puteți găsi listați...

Din câte știu eu, forma găsii e corectă doar la persoana I singular, perfect simplu, într-o propoziție de genul:

Eu găsii listarea...

#52
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ok, multumesc pentru parere, mai astept cel putin o persoana sa-mi confirme.

#53
Eowin

Eowin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.04.2007
Asa e, se scrie cu un singur "i", confirma o literata  :P.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate