Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Idiot's question: "A sti" sau "A stii"???

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
nue vorba neapart la engleza... ci la o alta limba... vezi flamanzii, vezi moldova, vezi si mai sunt exemple... sashii de pilda... limba lor, moare, dar ce sa mai vorbim.. a murit latina. sunt multe limbi care au murit pt a nu mai e cine sa le vorbeasca. important insa nu e in ce limba vorbesti, ci ce vorbesti. detalii gn "ii" vs. "i" cand oricum toata lumea stie despre ce e vorba nu sunt decat chitibusuri care sa dea dreptate unui literat intr'o disputa sau unui profesor frustrat.

mie imi suna aiurea la ureche sa zic "eu continuu" in loc de "eu continui" indiferent care e varianta corecta. iar daca lingvistii stabilesc ca "tu stii" se scrie cu doi i in loc de unu, sa fie sanatosi. daca scriu cu un singur i in loc de doi, adica incorect, nu schimba deloc sensul celor comunicate, lucru esential dealtfel... poate singurul

#20
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
sau probabil ca cineva caruia i'i se trimite un mesaj scris. Tu sti ca azi e ziua de salariu? nu maine !

nu va intelege despre ce e vorba nu? lol, let's get real.. ne cramponam in forma si pierdem din vedere fondul.

#21
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Important nu este sa fii inteles, asta e e o scuza a celor care se stiu cu pisica in sac.
Important este sa respecti niste reguli, sa duci mai departe traditia tarii in care te-ai nascut, important este sa traiesti cu convingerea ca esti in stare sa-ti educi copilul si multe alte lucruri primeaza inaintea faptului de a te face inteles.

In America e alta traditie, acolo, intr-adevar nu conteaza cum vorbesti ci ceea ce spui, dar se datoreaza faptului ca tara lor e compusa din emigranti din toate colturile lumii, fiecare a adus o particica din traditia materna, de acolo se trag invataturile astea.

Cei care n-au respect pentru traditia tarii materne, limba, cultura, inseamna ca ori sint inca pusti care n-au invatat inca ce e bun si ce e rau, ori sint suficient de inculti ca sa mai conteze felul cum se exprima sau cum scriu.


johny,
Mailurile alea au un caracter personal, daca tu nu ma crezi pe cuvint, e treaba ta, nu trebuie sa-ti demonstrez nimic.
Probabil ca tu ai minti, daca ai fi in locul meu, dar eu am calitatea unica de a nu minti sau injura.

E adevarat ca dupa ce scriu eu citeva rinduri, unii se supara mai rau decit i-as fi injurat, dar aste e din cauza ca pe respectivii ii supara adevarul.

#22
WeaselMan

WeaselMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 29.01.2004
Se pare ca unii dintre noi se simt prea romani (vezi partidul Romania Mare), si pur si simplu nu se pot impaca cu ideea ca nu Romania e cea mai tare, ca limba romana de multi prost[i] vorbita se cauta din ce mai putin, si ca romanii sunt din ce in ce mai atrasi de tara lor. De exemplu: in ultima vreme (luni, ani, etc.) spune-mi si mie, cate cuvinte straine au fost importate si cate cuvinte romanesti au mai fost inventate. Toate tind undeva, si e o mare tampenie sa spui ca "stai ba, cum adica, romana nu mai e romana?".

Dar bineinteles ca unii in creierele lor singuratice si pline de necunoscut (mult mai putin de 5% folosit), cred in idealuri, in vise, genu' "mama ce misto ar fie ca toata lumea sa vorbeasca romana!". Limba romana e o limba de ‱‱‱‱‱ care doar in mintea romanului i se pare normala, pentru ca asa vede in jurul lui, asa ii spune toata lumea, si toata lumea vorbeste asta. Cum adica sa vorbeasca altceva?!? Cum adica sa nu mai fie romana?!? Adica eu cand nu am cu cine sa vorbesc... nu-mi place.

Prostia este cel mai bine exprimata in limba romana, de aceea foarte multi o iubesc asa de tare.

#23
WeaselMan

WeaselMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 29.01.2004
Si in legatura cu respectul fata de limba si popor...

Sa fim seriosi, oameni buni. In ziua de azi, cand toti isi cauta numai interesele, chestiile cu "iubire fata de limba si tara" sunt doar propaganda electorala.

Ce e aia respect fata de limba? Sau de popor?

Mie imi e foarte indiferent. Indiferent daca esti roman, turc, chinez, francez sau bastinas, iti acord acelasi respect fata de tara, de limba, si de persoana ta. De ce sa fie Romania mai presus decat ceilalti? Dupa ce ca e super-naspa, tre' sa ma mai si mandresc cu ea? Please...

Mersi, sunt unii care inteleg prost lucrul asta, pentru ca in mintea lor un asemenea lucru este o aberatie (vezi comentariile anterioare).

Asemenea oameni ar trebui sa mearga mai des la psiholog ca sa li se deschida si lor mintea odata.

Ca sa le fie clar tuturor: limba reprezinta doar o sumedenie de cuvinte si de reguli de exprimare a acestora. De ce trebuie sa fie totul asa GRANDIOS?
"Cum dom'ne, limba romana este limba mea, adica... stii... cum sa-ti spun... cel mai mare respect... adica... o iubesc... n-as vinde-o nici pe un milion de dolari... tot respectu'!"

Iar tara reprezinta un spatiu geografic delimitat de niste granite.
"Adica... eu iubesc Romania... Dar Romania e tara mea, intelegi? Nu as pleca din tara mea, niciodata, pentru ca stii... o iubesc! Intelegi, nu?"

Cu mintea imbuibata de atata Guta, Adrian Minune si Vali Vijelie, bineinteles ca incepi sa iei din obiceiurile lor...

Cat despre obiceiuri, datini, cultura populara... WAKE UP!!!

Suntem in 2004. Daca esti subdezvoltat mintal mai poti sa spui astfel de tampenii... Altfel, nu ai nici o scuza.

#24
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Ai zis bine, in ultima vreme.

Pentru ca limba romana este recunoscuta pe plan international ca singura care n-a cunoscut mari modificari in ultimii 200 ani, motiv pentru care englezii sau francezii ne invidiaza.

Dar comparatia aia cu cuvinte romanesti inventate e tare de tot, chiar imi pare rau ca nu mi-a venit mie ideea.

Si acum te-as intreba eu de ce sa-ti placa limba engleza ?
Cind chineza se vorbeste de catre aproape jumatate din locuitorii globului ?
Sau araba de catre inca un sfert ?
Pe urma vine engleza mult iubita de cei care nu sint in stare sa invete limba materna, aia pe care o auzi chiar inainte sa te nasti.

Ce este interesant, ca tu nici macar engleza n-o stii bine, spre deosebire de mine, care inainte sa vorbesc despre ceva ma documentez temeinic, si daca nu sint pregatit, tac naibii, asa cum ar trebui sa faci tu.

#25
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Ca sa parafrazez pe arty&co, Jeez, ce oameni !.
Ultimul post aici, cu asemenea oameni nu am ce discuta nici macar in cotradictoriu. Have a nice life, you weasel (am scris in engleza ca poate nu ar fi inteles in romana).

Quote

Originally posted by WeaselMan
Sa fim seriosi, oameni buni. In ziua de azi, cand toti isi cauta numai interesele, chestiile cu "iubire fata de limba si tara" sunt doar propaganda electorala.

Iar tara reprezinta un spatiu geografic delimitat de niste granite.

Cat despre obiceiuri, datini, cultura populara... WAKE UP!!!
Suntem in 2004. Daca esti subdezvoltat mintal mai poti sa spui astfel de tampenii... Altfel, nu ai nici o scuza.


#26
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Ba da, e bine sa discuti, poate intelege pina la urma...
Altfel o sa creada ca ce spune el, este bine...

#27
WeaselMan

WeaselMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 29.01.2004
Bai da prosti mai sunteti!
Ce zic eu si ce intelegeti voi?

Eu ma refeream la faptul ca nu CRED in limba materna ca fiind mama limbilor :) asa cum ziceti voi. Ceva de genu' "Praise romanian".

De unde pana unde limba chineza sau engleza... nu stiu de unde le scoti! Am spus ca stiu sa vorbesc engleza iar tu spui ca asta inseamna ca sunt incult. Just what the fuck is up with that shit???

Va credeti centrul universului si ca tot ce spuneti si faceti este un mare caca. Pana acuma nu faceti decat sa vrajiti ca niste bagaboante proaste, fara sa dati o explicatie rationala, ci doar niste vorbe aruncate. Va tociti degeaba degetele si uzati si mai degeaba tastele. Dar, va permiteti... doar sunteti romani, nu?

Aaa, si nu mi-ati spus ce intelegeti voi prin respect, stima, traditie, cultura, si toate astea vis-a-vis de limba si patria romana. Asa, pentru ca eu nu stiu, si nu cred ca voi sti vreodata. Sau era "stii"??? Hmmm...

#28
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
prietene.. mergi mai departe.. cu asa mentalitate si mod de a te exprima o sa te faci de ras cu succes oriunde ai merge

#29
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
@WeaselMan: bine ai venit pe acest forum romanesc! Daca pana acum nu te-ai prins, aici totul se intampla exact ca in Romania. Doar nu visezi ca vei gasi ceva deosebit de "sa moara capra vecinului", "eu is cel mai tare", "eu am dreptate", "noi suntem cei mai tari", manele multe si evident traditia romaneasca, de limba, de cult si de ce nu si de prostie, ca doar tot a noastra este si aia, conform proverbelor de indoctrinare de genul "fie paine cat de rea, tot mai buna'n tzapa mea"... sau e ceva cu tara... oricum, vei afla cat de curand ca pentru toate sunt de vina americanii!
Deci daca vrei sa mai stai pe aici, in primul rand iti trebuie nervi de otel, rabdare si ce mai vrei tu...
Bafta si toate cele bune, eu am plecat!

P.S. poate cineva imi spune si mie cum se scrie/spune corect:
suntem sau sântem sau sintem cu â din i?
macar sa raman si eu cu ceva de aici... multam!

#30
eugenb

eugenb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 13.06.2003
Poate n-ar fi rau daca ai vedea ce se intimpla in tarile la care cei mai multi dintre noi viseaza neincetat.
Cu exceptia sua, nu cred sa fie vre-un popor care sa nu tina la limba si traditiile sale. Ca se importa multe altele, este adevarat!
Dar baza ramine! Daca tinem la limba romana, nu inseamna ca sintem obligatoriu membrii partidului Romania Mare (care, pina la urma, nu este decit o optiune politica).

#31
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,420
  • Înscris: 05.08.2003

Quote

Originally posted by burvi2001
johny,
Mailurile alea au un caracter personal, daca tu nu ma crezi pe cuvint, e treaba ta, nu trebuie sa-ti demonstrez nimic.

Tu ai zis ca ni le poti arata.

Quote

Originally posted by burvi2001
Probabil ca tu ai minti, daca ai fi in locul meu, dar eu am calitatea unica de a nu minti sau injura.


Nu am de ce sa mint.

#32
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Weasel: exagerezi.. romana e o limba ca oricare alta... punct. nici mai buna nici mai proasta. e vorbita de un numar x de oameni... si cam asta este. numarul x creste sau descreste in raport cu alte limbi. tu insa te duci mai departe.... n'are sens...

exact ce spuneam oleaca mai sus... conteaza CE ZICI nu neaparat IN CE LIMBA sau cu/fara greseli de ortografie.

#33
philo

philo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2004
Ce-or vedea unii culpabil în faptul că ne credem buricu' pământului, nu văz...
Ca să fiu sincer, oftica mea supremă e că, opinia majoritară e taman pe dos: cum c-am fi ciupalacii Europei.
Nuu, nu opinia celorlalți (sau celorlanți), ci opinia noastră populară.

Just, forumul nu-i solul cel mai fertil al cultivării mesianismului românesc.

Dar e locul ideal de dat cu muci-n fasole, cu oiștea-n gard și cu nuca-n perete.

E locul pe care-l avem exact așa cum ni-l facem...

#34
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Exact asta spuneam si eu :
Omul sfinteste locul !!!

Din acest motiv, pe sectiunea mea sint discutii mult mai ridicate ca nivel, unde nu vine un neica Vitel sa ne faca prosti doar pentru ca el nu e de acord cu noi.

Tot pe sectiunea "Fourth Dimension" poti intilni oameni sensibili, asemanatori mie, care atunci cind scriu un post, ii fac pe altii sa aplaude, asa cum mi s-a intimplat si mie deseori.

Acum sa va lamuresc si cum e cu greselile de ortografie...

Dupa cum stiti, pentru foarte multe generatii limba vorbita si cea scrisa a fost aceeasi de multa vreme.
Nu existau confuzii, nimeni nu incerca sa schimbe nimic, era totul normal.

In momentul cind s-au gasit unii frustrati printre care si citiva academicieni care au vrut sa iasa in evidenta schimbind ceva ce nu era necesar, au aparut greselile.

Nu mai vorbim de calitatea indoielnica a unora dintre cei care sint pusi sa educe si sa invete copiii si tinerii.

Aceia au devenit profesori urmind o facultate facuta cu ajutorul banilor, nicidecum a meritelor, si asa avem in zilele noastre profesori de romana care nu stiu exact cu citi "i" se scrie "a sti" sau "tu stii".

Tot in categoria asta intra si unii ziaristi care sint formatori de opinie dar au aceeasi pregatire proasta.

Eu nu-i condamn pe cei care gresesc, chiar ii ajut, cu toate ca unora li se pare ca rid de ei, eu ii condamn pe cei care i-au invatat gresit.

#35
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
se scrie 'suntem'..

have a nice trip

#36
WeaselMan

WeaselMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 29.01.2004
Da, hai sa ne facem toti reclama. Prost nu te fac eu, ci te-a facut natura inconjuratoare. In loc sa-mi dai explicatii la niste intrebari simple, te eschivezi si te dai Einstein. Mentalitate romaneasca. Si mai zici de mine...

Pana data viitoare, astept sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:

tinem la limba romana = ?
respect fata de limba romana = ?
respect fata de Romania = ?

Sa ma lumineze cineva, ca vad numai capete aprinse pe acest forum. Azi orice gandac de biblioteca se crede tantar, si arunca super pareri de doi lei, dar numai la ce i se cere nu raspunde. Daca asa stie el...

Iar arty are dreptate, si eu am zis la fel: romana e o limba ca oricare alta. De ce trebuie sa fie stimata, iubita, respectata si tratata ca pe o doamna? Majoritatea spun aceste lucruri si sa falesc ca "vai, dar eu iubesc limba romana" dar nici macar nu stiu sa exprime asta in cuvinte. Cel putin pana acuma.
Vorbim.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate