Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

sala fitness

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
delomelanicon

delomelanicon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.04.2007
e primul meu topic si cu ocazia asta va salut pe toti.problema este urmatoarea:ma tot gandesc de ceva timp sa incep o micuta afacere.
m-am gandit la inceput sa fac un pub,fiindca am ceva experienta in domeniu,dar am realizat ca nu am banii necesari.acuma m-am gandit la o sala de fitness,dar cum nu prea am experienta in domeniu m-am gandit sa va cer un sfat.cam de cati bani as avea nevoie,si in primul rand va intreb daca stiti ceva de noile norme europene.
va multumesc!

#2
delomelanicon

delomelanicon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.04.2007
chiar nu stie nimeni nimic?
am vazut pe alt post ca trebuie sa aiba 500mp dar nu prea se dadeau detalii!daca are cineva vreo sala sa dea niste detalii.

#3
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Daca nu ai destui bani pt un Pub cum vrei sa-ti faci o sala unde investitia este mai mare din cauza aparatelor???

#4
delomelanicon

delomelanicon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.04.2007
investitia nu este mai mare.aparatele le iei cu pana in 10.000,asta fiind cheltuiala principala.restul nu costa mai mult de 3-4000 de euro:adica niste vestiare,2-3 dusuri,cateva oglinzi de perete si un bar.cam asta cred ca e tot.in schimb,pt un bar fara 50.000 nu te apropii.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
hai sa-ti spun ce apreciez eu la o sala:
-spatiu cat mai mare si foarte bine aerisit; daca pute a transpiratie pe acolo, mi se taie tot cheful de miscare
-aparate multe, ca sa nu trebuiasca sa stai la coada pentru ele
-chestii pt cardio, pe care sa incep(banda de alergat, bicicleta, stepper etc)
-curatenie
-dusuri cat mai curate; prin vestiar si pe la dusuri ar trebui sa treaca un angajat macar o data pe ora, sa mai curete pe acolo
-sauna

pentru o sala de genul asta, care sa atraga clienti dispusi sa plateasca un abonament lunar mai mare in schimbul conditiilor de mai sus, iti trebuie destul de multi bani

#6
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Multe aparate si bune calitativ. Rasteluri cu gantere, spaliere, bare pentru tractuni, oglinzi, instructor, sistem bun de climatizare.
Si eu ma tem ca este destul de scumpa o asemenea investie.
Mai ales ca un aparat dedicat (ex. unul pentru spate) costa intre 5000-10000euro  :).
Sper ca nu te gandesti sa pui Activ sau FirstBike sau Kettler.

#7
delomelanicon

delomelanicon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.04.2007
uitati cum sta treaba mai exact:eu stau intr-un orasel mic,de aproape 20.000 de locuitori.nu  exisa nici un fel de sala la noi dar sunt multi interesati,majoritatea se duc intr-un oras mai mare vecin,unde abonamentul este cam 700.000 lei.pentru locatie nu platesc nimic,deci cheltuiala mai scade.nici nu fac nici un fel de amenajare pentru ca apartamentul a fost un magazin si este perfect.nu vreau o sala extraordinar de mare,ceva pe la 70m2,unde sa pun vreo 7 aparate si gantere,iar intr-un colt sa fac un bar pentru apa,sucuri,etc.vestiarele si tot ce este de lemn nu ma costa iar mai nimic,mai raman doar dusurile(2 ma gandesc ca ar fi de ajuns) si aparatele,care nu o sa fie cele mai moderne si mai scumpe,de o calitate medie,chiar si first-bike,nu mi se pare o firma chiar asa de proasta(eu am avut un scuter de la ei si am fost multumit).
cam asta este eventualul meu proiect.
o sa ma duc saptamana asta sa ma interesez de aparate,poate gasesc si ceva la mana a 2-a.

#8
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Cei ce au scris anterior probabil au crezut, ca si mine de altfel, ca doresti sa faci o sala de intretinere fizica serioasa, nu una improvizata. Cu siguranta insa vei fi nevoit sa obtii niste avize pentru a putea functiona. Poate ca cei ce se duc in orasul apropiat, dar mai mare unde platesc 70 ron / abonament, nu se duc chiar degeaba acolo, numai sa traga de niste fiare, poate ca-i intereseaza si aspectul si felul in care se prezinta respectiva sala.

#9
delomelanicon

delomelanicon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.04.2007
pai am fost si eu acolo.acea sala este in pitesti,la complexul acela cu bazin de inot,etc,poate cunoaste cineva.eu ma gandeam sa fac ceva putin mai mic decat e aia,sa pun abonamentul la jumate si automat as castiga clientii.stie cineva cam de ce autorizatii as avea nevoie?

#10
lucian707

lucian707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 20.10.2006
stai potolit,cu 10-15 mii de euro nu iti faci tu sala,poate una de tot rahatu care seamana cu una din anii "90...iti trebuiesc multi bani sa investesti in aparate ca altfel nu vine nimeni !!!

#11
delomelanicon

delomelanicon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.04.2007

View Postlucian707, on Apr 11 2007, 19:56, said:

stai potolit,cu 10-15 mii de euro nu iti faci tu sala,poate una de tot rahatu care seamana cu una din anii "90...iti trebuiesc multi bani sa investesti in aparate ca altfel nu vine nimeni !!!

te contrazic aici,m-am interesat de aparate si mai mult de 7000 de euro nu bagi in ele.mai ales ca eu ma gandesc la o sala micuta,in jur de 7-8 aparate.

#12
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Ce durata de viata au aparatele pe care le doresti tu ?
Reusesti sa iti amortizezi investitia cu ele ?

#13
delomelanicon

delomelanicon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.04.2007

View Postterratec, on Apr 11 2007, 22:45, said:

Ce durata de viata au aparatele pe care le doresti tu ?
Reusesti sa iti amortizezi investitia cu ele ?
pai eu zic cel putin 1 an sa tin sala.

#14
catharsis3k

catharsis3k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 23.11.2005

View Postdelomelanicon, on Apr 11 2007, 16:43, said:

pai eu zic cel putin 1 an sa tin sala.

deci tu de fapt deja ti-ai facut socotelile si ne faci pe noi sa ne pierdem timpul ? daca nu vrei sa asculti nici un argument du-te si fa-ti sala ta intr-o buda improvizata si lasa-ne in pace.

ti-au zis toti oamenii cat costa echipamente Hammer Strength/Technogym noi, dar tu o tii una si buna cu drugu de fier din curte de la bunicu.

daca tu de fapt vrei sa mai adaugi inca un spatiu clostrofobic cu mocheta rupta pe jos si geamuri astupate, asta e altceva dar nu sala de fitness

hai bafta

Edited by catharsis3k, 12 April 2007 - 03:50.


#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
Delomelanicon, tu de fapt vrei sa faci o "sala de forta", asa sunt cunoscute locurile astea. Adica o camera cu vreo cateva gantere, haltere,2-3 bancute si multe oglinzi, unde sa vina "baietii de cartier" sa faca muschi pentru la mare. Asta probabil ca te-ar costa cam cat ai estimat tu.

#16
delomelanicon

delomelanicon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.04.2007

View Postcatharsis3k, on Apr 12 2007, 04:49, said:

deci tu de fapt deja ti-ai facut socotelile si ne faci pe noi sa ne pierdem timpul ? daca nu vrei sa asculti nici un argument du-te si fa-ti sala ta intr-o buda improvizata si lasa-ne in pace.

ti-au zis toti oamenii cat costa echipamente Hammer Strength/Technogym noi, dar tu o tii una si buna cu drugu de fier din curte de la bunicu.

daca tu de fapt vrei sa mai adaugi inca un spatiu clostrofobic cu mocheta rupta pe jos si geamuri astupate, asta e altceva dar nu sala de fitness

hai bafta
linisteste-te man.crede-ma ca nu vorbesc prostii,iar o simpla cautare pe google o sa-ti arate cam cat costa aparatele.am si zis ca nu vreau aparate scumpe ca pana la urma o gantera tot gantera e.

#17
akenathon

akenathon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.02.2006
Nu cred ca e o problema costul aparatelor. Din cate stiu eu se pot lua si in rate/leasing...  :rolleyes:

#18
delomelanicon

delomelanicon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.04.2007
stie cineva,imi trebuie firma pentru sala?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate