Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Ansamblu rezidential Jupiter - Piata Sudului

- - - - -
  • Please log in to reply
342 replies to this topic

#325
dragosch1

dragosch1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.09.2006
Multumesc pt raspunsuri.
O sa incerc sa vad daca mai este valabil anuntul in blocul B. Nu stiu de unde a plecat zvonul cu cheltuielile administrative insa eu am auzit de 900 RON/luna, tocmai din cauza asta am intrebat sa vad
daca este adevarat sau nu. Stie careva care sunt cheltuielile REALE in acest ansamblu?
In Bulgaria nu ma intereseaza oricum nimic, deocamdata vreau ceva aici.

#326
tottenham_1882

tottenham_1882

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 26.09.2007

View Postdragosch1, on Feb 21 2008, 19:15, said:

Multumesc pt raspunsuri.
O sa incerc sa vad daca mai este valabil anuntul in blocul B. Nu stiu de unde a plecat zvonul cu cheltuielile administrative insa eu am auzit de 900 RON/luna, tocmai din cauza asta am intrebat sa vad
daca este adevarat sau nu. Stie careva care sunt cheltuielile REALE in acest ansamblu?
In Bulgaria nu ma intereseaza oricum nimic, deocamdata vreau ceva aici.

Deocamdata nu am platit nimic, dar gazele se platesc normal, apa la asociatie la fel ca la toti, curent cablu la fel. Sa vedem cat or sa fie curatenia, paza si intretinerea zonei verde din curte.

#327
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 09.09.2004
atasez niste poze facute la acest cartier in ianuarie 2008....pentru cei interesati nu si pentru cei care locuies  :)




Attached File  Romania_decembrie_2007_576.jpg   251.15K   226 downloadsAttached File  Romania_decembrie_2007_579.jpg   252.69K   187 downloads9.jpg]Attached File  Romania_decembrie_2007_580.jpg   255.7K   188 downloadsAttached File  Romania_decembrie_2007_584.jpg   235.53K   201 downloads07_584.jpg]Attached File  Romania_decembrie_2007_585.jpg   275.32K   221 downloads


revin cu intrebarea ....de mai sus..puteti sa ne impartasiti si noua cateva opinii legate de costurile pe care le aveti ? :)

#328
suculica

suculica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 30.08.2007
Momentan costurile sunt exclusiv cele legate de gaze (destul de mari pe perioada de iarna), lumina, cablu si apa.

Inca nu am platit intretinere, dar va urma.

Edited by suculica, 04 March 2008 - 16:28.


#329
milipaulmili

milipaulmili

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.03.2008

View PostSasa Darius, on Apr 10 2007, 11:17, said:

Salutare, Nu vrei sa-l vinzi?
cumpar apartament de 3 camere la jupiter, ofer 210000 euro tel 0727.837.839

Pentru cei care ati cumparat apartamente aici sau stiti pe cineva care a cumparat, as vrea sa va intreb:
1. Ce apartament ati cumparat (cate camere) si la ce pret
2. Ati facut credit, la ce banci si in ce conditii?
3. La cat se ridica taxele notariale+alte taxe de transfer proprietate/ipoteca etc!
4. Cum considerati afacerea pe care ati facut-o? de la f proasta = nota 1.............la f buna=nota 10, cu argumente!

Raspunsul meu:
1. 2 camere, 81k
2. nu inca, urmeaza, astept sugestii
3. nu stiu, astept raspunsul vostru
4. deocamdata buna (9), dar inca nu am finalizat tranzactia, asa ca nu ma pot pronunta cu calificativ final!

Astept raspunsul vostru


View Postflorin.verboncu, on Dec 4 2007, 14:40, said:

Salutare,CUMPAR 3 CAMERE, OFER 210.000 EURO,  TEL 0727.837.839

Eu tocmai m-am mutat in A de sambata trecuta, 1 Decembrie.
Am gaze in sfarsit...deci caldura!

Incet, incet si cu mobila si celelalte dotari....ideea e ca pana acum toate-s bune. Mai sunt unele "mici" lucruri de finete (gen faianta se 'pateaza' in cabina de dus atunci cand se uda, motorul de jacuzzi care s-a ars in momentul in care am vrut sa-i fac proba, iar cei de la rcc au spus ca nu e treaba lor).

Oricum, sincer vorbind, sunt mai mult decat fericit si raman optimist in continuare ca totul va fi bine.

Cat despre parcare, am inteles ca se va curata/dezinfecta in ultima etapa a santierului. Singura problema pe care o am e cu muncitorii care-si parcheaza masina fix pe locul meu de parcare.

Vis-a-vis de constituirea asoc. de proprietari....cand stabilim urmatoarea intalnire? Stie cineva?


#330
laurentiu62000

laurentiu62000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.02.2008
In legatura cu locatarii de la JUPITER,eu sunt un viitor posesor al unui apartament cu 2 camere la Athos si ma obisnuisem sa ma uit la ceea ce postati chiar  daca nu dadeam posturi ,dar mai aflam una alta ,va rugam nu ne uitati si pe noi ceilalti ,vrem sa stim ce ne asteapta :P

#331
daisy

daisy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.07.2006
salutare vecinilor!
stau din decembrie 2007 in complex jupiter, bloc c. am inteles ca exista un forum al celor care stau in complex. sper sa fie ok sa-mi dati aici link-ul. daca nu, poate un mesaj privat  ;)

#332
florin82

florin82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.04.2007
intrebare pt locatarii Jupiter.
Ce taxe v-au fost percepute de RCC pt realizarea racordului la gaze....vb de toate taxele, de autorizare, avizare, montare contor, contract de furnizare gaze etc.
Eu am la Hydra si initial s-au perceput 726 RON pt contract furnizare. Acum se mai cer 1000 RON pt avizare, bransare, contor etc...mi se pare fabulos pretul.
Multumesc

#333
florin82

florin82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.04.2007

View Postdaisy, on Mar 31 2008, 12:40, said:

salutare vecinilor!
stau din decembrie 2007 in complex jupiter, bloc c. am inteles ca exista un forum al celor care stau in complex. sper sa fie ok sa-mi dati aici link-ul. daca nu, poate un mesaj privat  ;)
Chiar nimeni dintre proprietarii de la Jupiter nu mai urmareste acest topic ?

#334
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Am fost de curand pt o vizionare in Jupiter, la parter in blocul din mijloc, apartamentul fiind si pe magazinul de case..  Pe magazinuldecase.ro era 113.000, agentia cerea 117.000.
Impresii... parculetul din jur  si intrarea in bloc foarte frumoase;  cel vazut de mine nu m-a incantat prin spatiu(53m2), bucataria americana nefiind un deziderat pt un gurmand :); La baie nu mergea decat un spot deasupra oglinzii pt a masca probabil crapaturile peretilor...mai exact santurile dintre bucatile de faianta erau destul de crapate, intinzandu-se spre tavan(probabil "lucreaza" betonul); m-a impresionat si momentul cand am ciocanit in peretii holului spre casa scarii care sunau a gol, a rigips, dar nu pot sa cred ca in spate nu ar exista macar BCA - totusi e ciudat, pt ca poti lovi peretele cu un obiect dur din greseala si ce te faci cu gaura in perete? Ar mai fi si locatia care nu straluceste deocamdata prin apropiere fata de centru insa nu este de neglijat apropierea de metrou P. Sudului (o statie ratb).

#335
thores

thores

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.07.2008
Din pacate la Jupiter lucrurile nu stau nici acum bine, nu este gata, are multe probleme chiar juridice si de siguranta locatarilor.
http://jupiter-savinesti.blogspot.com/

#336
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View Postthores, on Jul 22 2008, 17:11, said:

Din pacate la Jupiter lucrurile nu stau nici acum bine, nu este gata, are multe probleme chiar juridice si de siguranta locatarilor.
http://jupiter-savinesti.blogspot.com/
Am citit blogul. Se pare ca firma RCC vrea cu tot dinadinsul sa se indrepte catre faliment. Bafta la rezolvarea problemelor.
Eu am fost in jupiter anul trecut la un amic si mi s-a parut ok (mai putin mirosul de pe scara). Acum incep sa iasa la iveala viciile ascunse.
Totusi, in legatura cu cartea tehnica a constructiei, am si eu o intrebare : in ce calitate pastreaza firma rcc cartea tehnica din moment ce aceasta trebuie sa stea la proprietar. (art 21 litera g din legea 10/1995)

De fapt art 25 litera b din aceeasi lege spune negru pe alb :

Quote

ART. 25.
Proprietarii constructiilor au urmatoarele obligatii principale:
B) pastrarea si completarea la zi a cartii tehnice a constructiei si predarea acesteia, la instrainarea constructiei, noului proprietar;
http://www.cdep.ro/p...t_text?idt=5711

Si in regulamentul pentru receptie si cartea tehnica scrie:


Quote

20. La schimbarea proprietarului, cartea tehnica a constructiei va fi predata noului proprietar, care va avea obligatia pastrarii si completarii acesteia, consemnind faptul in procesul-verbal de predare-primire si in jurnalul evenimentelor

http://www.isc-web.ro/lege/273.pdf


Eu le-as trimite o notificare foarte acida prin care i-as instiinta ca au obligatia conform legii sa predea cartea asociatiei de proprietari iae daca nu o vor face vor fi actionati in instanta. Atat trebuie unui dezvoltator imobiliar, sa se afle ca a fost dat in judecata pentru nereguli, ca poate sa zica imediat adio clientilor si creditelor de la banci totodata. La tupeul cu care raspundm chiar trebuie tarati prin tribunale.

Edited by renderman, 22 July 2008 - 17:12.


#337
thores

thores

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.07.2008
Se pare ca neregulile sunt multiple si RCC are multe de ascuns, lucruri neconforme cu proiectul autorizat, lucruri neconforme cu legea, lucruri neconforme cu contractele, si cate si mai cate. Ori in acea carte tehnica ar aparea toate aceste lucruri si atunci...ar fi greu de ascuns si de negat. Pe situl lor scrie ca locuim in complex in mare armonie si jucam un tenis cand se insereaza, ori noi ne uitam de pe balcon la un teren, care ar fi trebuit sa fie de tenis si al nostru al tuturor, ingradit cu sarma si in proprietatea investitorului exclusiv, care s-a razgandit la un moment dat si l-a vrut doar pentru el. Nu-mi amintesc sa-i fi donat partea mea de teren. Bineinteles ca nu este vorba de un dezastru total, adica nu ne cad peretii in cap, desi unor vecini le-a cazut faianta de pe perete, fiind "lipita" cu silicon, dar totusi noi vrem tot ce ni s-a promis, tot ce e platit din banii nostrii si mai ales sa fie totul legal si corect.

#338
jsi

jsi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.07.2008
JSIndustries srl - Senzori gaz/fum

In atentia membrilor Asociatiei de Proprietari "Complex Jupiter"

Referitor la deficientele privind senzori de gaz/fum prezentate in adresa dumneavoastra catre RCC Group, pag.7, pct.2.xv si pentru eliminarea unor confuzii create de lipsa detaliilor tehnice de functionare a acestui sistem, va aducem la cunostinta urmatoarele:

1. Sistemul de senzori gaz/fum este de tip retea controlat, interogat si configurat prin software-ul montat pe calculatorul din poarta acces
2. Senzori sunt adresabili si grupati pe blocuri si etaje, cu adrese unice ap-etj-bloc pentru configurare-interogare
3. Aparitia stimul gaz/fum produce semnalizari acustice/luminoase locale (in apartament), inchiderea elementului de executie reprezentat de electrovana, dupa un scenariu de timp bine definit PREALARMA(25sec)-ALARMA-ENDALARMA(25sec)
Inchiderea electrovanei se face la 10sec dupa start ALARMA.
4. Interogarea senzorilor se face de catre software-ul din calculator poarta cu o rata care sa nu incarce sistemul doar cu aceasta activitate (120sec), dar suficienta pentru evidentiere si semnalizare
5. Sistemul de alimentare a senzorilor este 12Vcc prin circuitul de joasa tensiune (8x0.22) din dulap curenti slabi hol situat pe fiecare etaj.
Dulapul etaj 1 A,B,C permite inchiderea sistemului alarma-interfon pentru blocul respectiv prin disjunctorul existent.
Un alt disjunctor principal se afla in panoul general aflat in parcare level 1 (sistem alarma-interfon, sistem semaforizare). Toate sunt marcate cu label galben
6. Functionarea in starea de "monitorizare" a senzorului este indicata de flash-ul led senzor
7. Starea alarma sau defect rezultata in urma interogarii senzorilor este afisat pe display calculator sub forma icon ce indica tipul alarmei, apartament, bloc, cu comenzi meniu pe mouse click dreapta pentru indicatii si comenzi suplimentare.
ALARMA SONORA LOCALA POATE FI ACTIVATA/DEZACTIVATA DIN ACEST MENIU, CELELATE FUNCTII RAMAN NEALTERATE.
8. Toate evenimentele privind starea senzorilor, acces bariere, interfon sunt stocate in baza de date permanenta ce poate fi consultata "REGISTRE"
9. Alimentare circuitului electrovanei aflata pe hol se face la 220Vca printr-un alt circuit (2x0.75) din panoul sigurante aflat in fiecare apartament. Aceast fir trebuie sa se afle in zona tabloului sau in tabloul curenti slabi aflat mai jos.
CABLAREA SISTEMULUI (MONTAJ CABLURI) DE F.JOASA SI JOASA TENSIUNE PRECUM SI CONECTAREA ELECTROVANEI IN PANOUL DE SIGURANTE A FIECARUI APARTAMENT A CONSTITUIT OBIECTUL DE ACTIVITATE A RCC GROUP PRIN FIRMA(LE) CE AU REALIZAT INSTALATIILE ELECTRICE.
ACEASTA A DEPINS DE SERIOZITATEA CU CARE ACESTIA SI-AU INDEPLINIT INDATORIRILE SI DE CEI CARE TREBUIAU SA-I VERIFICE.
ANUMITE DEFICIENTE PRIVIND CONEXIUNILE IN CAUZA AU FOST SEMNALATE DE NOI CATRE RCC PRIN ADR.NR.1260/20.08.2007
FIRMA NOASTRA NU ARE AUTORIZAREA NECESARA PENTRU INTERVENTIA IN ACEASTA ZONA DE TENSIUNE.

NECONECTAREA CIRCUITULUI DE ALIMENTARE ELECTROVANA NU ARE IMPLICATII IN FUNCTIONAREA LOCALA A ALARMEI GAZ/FUM SI SEMNALIZAREA-INDENTIFICAREA EVENIMENTULUI IN SOFTWARE-UL POARTA.
SINGURELE IMPLICATII SUNT NEFUNCTIONAREA ELECTROVANEI PENTRU INCHIDEREA GAZULUI.

Manualul de utilizare privind senzorul de gaz poate fi descarcat utilizand link-ul:

Manual utilizare senzor gaz

Pentru orice problema tehnica sau functionala privind sistemul de curenti slabi aflat in complexul dumneavoastra:
- senzori gaz-fum
- sistem comunicatie duplex
- sistem acces RFID
- sistem semaforizare
- sistem camere video

va rog sa ma contactati la tel. 0745168799, email: [email protected]

Avand in vedere prezenta noastra in complex inca de la inceperea constructiei, va stam la dispozitie pe cat este posibil cu alte informatii privind complexul Jupiter (amplasare si trasee cabluri interne-externe, sisteme complex etc.)


Va multumesc.

Stefan Ion
JS Industries srl
Software-Electronics-Automation
Mioveni, AG 115400

#339
vlady_b

vlady_b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.01.2008
Salut
Ma bate un gand sa cumpar un apartament de doua camere intr-un bloc din complexul Jupiter Etaj 10/11.
Daca mai e cineva activ pe frorum si care sta in aceste blocuri poate imi zice si mie ce probleme mai sunt acolo? (daca mai sunt evident)
Adica, merg lifturile acum sau se blocheaza la fel de des? Inundatii au mai fost? S-au mai spart tevi si T-uri? E ok parcarea subterana?
Cat a venit intretinerea pe timpul iernii (total cu tot cu gaze?). Probleme cu lumina sau cu presiunea la gaze sau sunt?
Sau alte probleme care au apaurt pe parcurs sau care nu s-au rezolvat.
Va multumesc anticipat!

#340
marin_magureanu

marin_magureanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.02.2008

View Postaeon, on 2nd May 2007, 09:49, said:

sa pun si eu
am luat tip 1, 2 camere, in bl C, 80k rotund cu parcare supraterana

contractul final l-am incheiat saptamana trecuta (desi ar fi trebuit undeva la 1 aprilie sa ma pot muta! :)), taxe notariale ~50 mil, ipoteca ~12 mil, la notarul lor, undeva pe la piata muncii; nu a fost nicu un fel de alta discutie legata de pret, fix ce a fost in atecontractul incheiat in urma cu 1 an + un deviz suplimentar de 700 eur cu suplimente cerute de mine (o usa, faianta plus, bucatarie inchisa..)
termen de predare a apartamentului: 90 zile :)...

in ultimele 2 luni m-am suparat, am discutat, am tipat, am stresat cu 1000 de telefoane ca aveam creditul aprobat de mai multe luni si expira aprobarea in 9 mai, am visat ca ma mut in primavara asta... acum sunt fericit daca ma pot muta la sfarsitul verii, apartamentel sunt gata, in urma cu 2 saptamani montau gresia pe scari; sambata aceasta i-am vazut ca puneau de turnat scarile de acces exterioare si parca era desenat ceva prin curte (parcari, alei, lac...nu stiu exact)
asta referitor la hartii si termene; dar fata de alti colegi care trebuiau sa se mute anul trecut in noiembrie-decembrie si pana acum nici nu au incheiat contractul, sunt un fericit

referitor la calitate, sunt multumit, cel putin la prima vedere arata bine; am urmarit lucrarile in diverse etape si am fost iarasi multumit, atitudinea anagajatilor si a patronului neasteptat de buna in ciuda insistentei mele cu termenele nerespectate, interioarele arata excelent, electrocasnicele sunt de calitate, am gasit suplimente de care habar nu aveam ca sunt prevazute (gen becuri pe balcon, pervaze din marmura, automat pentru aerisire la baie...)

totusi cred ca termenele la celelate blocuri vor fi cat de cat respectate, practic eu am asteptat mult sa iasa actele de la primarie iar acum sunt gata pentru toate blocurile


#341
azazo9

azazo9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.08.2008
Zilnic in groapa Vacaresti de vis a vis de Rin Grand Hotel, in apropiere de Jupiter,  fiintele care locuiesc acolo dau foc la nu se stie ce (am inteles ca ar fi metale pe care le topesc) si, atit fumul cit si funinginea ne ajung noua in apartamente. Flacarile inalte si fumul innecacios nu a fost sesizat si de cei in drept sa ia masuri pentru ca in Soseaua Vitan Barzesti sunt obisnuiti ca este cimp si nu trebuie sa se deranjeze sa faca ceva. Degeaba platim impozite.
De asemenea, au aparut, tot prin indiferenta autoritatilor, rulote pe spatiul public, ilegal parcate, impiedica circulatia noastra pe trotuar si strica spatiul verde, acela putin care mai era.
Am facut urmatoarea petitie online, va rog sa semnati daca doriti ca Primaria si Politia sa faca curatenie in Sos. Vitan Barzesti.
Va multumesc.


http://www.petitieon...etitie/44549053

#342
aaimee

aaimee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.06.2015
Buna,

In cazul in care mai este vreun locatar al acestui complex pe forum, as dori sa stiu care este parerea voastra despre apartamente dupa cativa ani de locuit acolo. Ati avut probleme? Sunteti multumiti de achizitia facuta? Cam cat sunt costurile de intretinere? Cum vi se pare zona?

Multumesc anticipat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate