Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Broaste

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
zanna

zanna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.02.2007
De la ultima ploaie am o problema, imi tot apar broaste in curte. Intr-o zi gasesc 5, in alta 2, in alta 1. De fiecare data cercetez minutios zona, da' nu mai e niciuna, si dupa doua zile iar le vad prin curte. Azi am inebunit ca am gasit una in casa noaptea, deci banuiesc ca a stat toata ziua pitita. Pe langa ca nu imi plac de nici un fel ma ingrozeste gandul ca misuna prin casa (banuiesc ca a intrat in timpul zilei, ca a fost usa de la terasa deschisa larg vreo juma' de ora). Nu le-am omorat pana acum, m-am chinuit sa le strang intr-o galeata si le-am dus in camp.

Stie cineva de ce/unde vin si cum sa fac sa nu mai vina? Exista ceva produse care le-ar tine la distanta?

#2
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 zanna, on Apr 8 2007, 03:44, said:

De la ultima ploaie am o problema, imi tot apar broaste in curte. Intr-o zi gasesc 5, in alta 2, in alta 1. De fiecare data cercetez minutios zona, da' nu mai e niciuna, si dupa doua zile iar le vad prin curte. Azi am inebunit ca am gasit una in casa noaptea, deci banuiesc ca a stat toata ziua pitita. Pe langa ca nu imi plac de nici un fel ma ingrozeste gandul ca misuna prin casa (banuiesc ca a intrat in timpul zilei, ca a fost usa de la terasa deschisa larg vreo juma' de ora). Nu le-am omorat pana acum, m-am chinuit sa le strang intr-o galeata si le-am dus in camp.

Stie cineva de ce/unde vin si cum sa fac sa nu mai vina? Exista ceva produse care le-ar tine la distanta?

eu zic ca te-a binecuvantat Dumnezeu. Se platesc bani buni pentru picioarele de broaste. daca tot le strangi in galeata... nu le mai duce pe camp. du-le la abatorul de braoste.   B)

#3
zanna

zanna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.02.2007
Ti le donez daca esti invidios. Din patru picioare faci o ciorba si hranesti toata familia, io oricum vreau sa scap de ele FARA sa le omor.

#4
lilith23

lilith23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 13.04.2007
:D :D  hai ca asta e tare! sa le duci la abator... bun sfat, n-am ce zice! nu orice broasca e comestibila, si presupun ca zana nu stie ce fel de broaste i-au napadit curtea.

zana, eu nu stiu sa existe produse care sa tina broastele la distanta... doar un pradator natural te-ar putea ajuta, cum ar fi sarpele de casa (natrix natrix) care e total inofensiv (neveninos)...  :rolleyes:

#5
alin_ro

alin_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 08.01.2005
ce sf at tare....scapi de broaste daca inti iei serpi :))
eu zic sa mergi la un veterinar , si sa il intrebi ce le-ar putea face sa plece....in afara de serpi

#6
zanna

zanna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.02.2007
alin, lilith a venit cu o solutie, apreciez asta. Nu pot insa sa o si aplic, iti imaginezi cum ar fi o colcaiala de serpi prin curtile vecinilor... isterie generala, ce sa mai stau sa le explic ca sunt neveninosi ca ma baga direct la balamuc.

Am fost la vet, s-a uitat la mine ca la cinema si a ridicat sin umeri.

Bleahhh, tare sunt scarboase, dar de vreo saptamana n-am mai vazut, poate fiindca n-a mai plouat.

#7
chivas314159

chivas314159

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 23.09.2006
tare raspunsul cu serpi.

Oricum, exista ceva numit allaboutfrogs.com :)) http://allaboutfrogs...mmon.html#noise

#8
lilith23

lilith23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 13.04.2007
in primul rand, alin, sarpele e acolo unde sunt si broaste. nu i-am zis zannei sa isi cumpere serpi ca sa scape de broaste! era o solutie, zic eu de bun simt, asa incat sa nu pericliteze viata altor animale punand tot felul de solutii impotriva broastelor. daca tie ti se pare amuzant, uite mie nu mi se pare.
in al doilea rand, zanna, broastele reprezinta un bun "barometru" in ceea ce priveste poluarea zonei,  deci apele nu sunt "otravite. pe de alta parte, asta a fost perioada lor de depunere, iar casa ta a fost in drumul lor spre/dinspre locul de depunere. lasa natura sa-si urmeze cursul fara a mai interveni. daca intra in casa, scoate-le afara, dar nu le mai duce in camp, pentru ca ele au traseul lor prestabilit.  ;) in mod normal, acum ar fi trebuit sa se termine invazia...  :rolleyes:

Edited by lilith23, 25 April 2007 - 10:16.


#9
zanna

zanna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.02.2007
lilith, sunt un om rezonabil si imi plac animalele. Intelege insa ca am un mare sentiment de repulsie fata de broaste. Nu stiu de ce, nu mi-au facut niciodata nimic, nu ma deranjeaza cu nimica, pur si simplu nu le suport. In schimb mi-e mila de ele si nu vreau nici sa le omor. Cand ziceam ca am scapat de ele, am luat azi o tufa de flori de langa gard (mi le-a dat un vecin acu' cateva zile cu tot cu pamant, asa un fel de smoc) si iar am gasit una dedesubt. Am pus-o cu chiu cu vai intr-o galeata si acu' mi-e ca moare acolo de foame, ce sa fac cu ea?

Am citit link-ul tau, f.f. interesant, probabil un om mai normal la cap ca mine ar zice mersi de broase... Da' sa stii ca sub smocul ala (unde era umezeala ca le-am tot udat sa nu se usuce) erau multe goange (greieri, gandacei, rame) de ce nu le-a papat broasca? Apoi la mine in gradina acum se amenajeaza, e multa umezeala ca se uda zilnic, sunt tot felul de locuri propice pentru broaste (dupa cum am citit in link)

#10
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003

 zanna, on Apr 25 2007, 20:16, said:

lilith, sunt un om rezonabil si imi plac animalele. Intelege insa ca am un mare sentiment de repulsie fata de broaste. Nu stiu de ce, nu mi-au facut niciodata nimic, nu ma deranjeaza cu nimica, pur si simplu nu le suport. In schimb mi-e mila de ele si nu vreau nici sa le omor.

Donno ...mie mi-a place sa vad animalute mii in curte ....Probabil esti in apropierea unui curs de apa, si in cazul asta n-ai ce sa faci decat sa accepti ...Si le vei accepta usor, dupa ce-ti scoti din cap ideea ca nu suporti broastele ... :peacefingers:

#11
zanna

zanna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.02.2007
Adevarul e ca eu cand le vad ma crizez isteric si galagios, ca o muiere fata-n fata cu bestia. Asta nu se vede din exterior dar in mod sigur se aude. Asa ca in paranoia mea ma gandesc acum nu cumva vecinul imi joaca vreo festa si le arunca peste gard? Ca daca stau si ma gandesc nu le gasesc decat pe partea dreapta a curtii aproape sau langa gardul lui.

Si din seria "vorbe din popor" intreb si yo: sunt purtatoare de raie, negi si alte dermatite de care auzi babele?

#12
lilith23

lilith23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 13.04.2007
doamne fereste, zanna. astea-s mituri copilaresti. nici macar broasca raioasa nu transmite raie.  :rolleyes: oricum, daca nu iti intra in casa, nu ai de ce sa te temi sau ingretosezi. stai linistita ca nu va mai tine mult!  :console:

#13
kastro2611

kastro2611

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.02.2007
hahahahha cred ca asta e cel mai smecher post vazut de mine vreodata =))

SARPE pune SARPELE pe ele ahahahahhaha cat de tare

#14
lilith23

lilith23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 13.04.2007

 kastro2611, on Apr 28 2007, 10:45, said:

hahahahha cred ca asta e cel mai smecher post vazut de mine vreodata =))

SARPE pune SARPELE pe ele ahahahahhaha cat de tare

iar asta e cel mai laconic post vazut de mine vreodata

#15
zanna

zanna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.02.2007
lilith, ajuta-ma cu un sfat! e plin de broaste. Stau in cuiburi cred, acu' vreo saptamana am adunat vreo 20 de sub niste tevi din fundu' curtii, apoi in alta zi vreo 10 din alta parte si ieri am observat ca pe langa casa (unde mai e niste gresie dosita intr-un colt) e alt cuib. Am vazut vreo doua mari pana acum (probabil parintii) si restul f. mici la fiecare cuib. Cand dau de locul pe unde stau nu-si doresc saracele decat sa se ascunda, dar io nu mai po iesi noaptea in gradina ca misuna prin iarba. Ca sa vezi unde duce paranoia am pos niste proiectoare in curte si daca iesi pe intuneric si se aprind tot timpul sunt cateva broaste prin iarba. Vecinii spun ca au si ei dar le ignora, le-as ignora si eu daca as putea. Oricum nu cred ca mai au de gand sa plece undeva broastele astea, noaptea se aude un concert din toata zona de zici ca esti pe balta. Ca "rasa" sunt ca dalmatienii: au pete verzi pe un fond parca rosu, nu prea se vede fondul ca petele sunt cam peste tot, neregulate dar simetrice.

Deci revin cu intrebarea, cum scap de ele fara sa le omor si fara sa le duc noaptea in camp in galeata? Ca mai am putin si imi iau sarpe.

#16
lilith23

lilith23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 13.04.2007
de obicei sarpele e acolo unde sunt si broastele, dar nu iti lua tu unul pentru ca risti sa dea iama prin animalele vecinilor (pui de gaina, de pisica sau orice animal mic prinde)...
sezonul de imperechere trebuia sa se fi terminat deja de multa vreme iar ele trebuia sa fi plecat deja... daca ai putea face o poza pe lumina uneia, sa ma prind ce specie e, ar ajuta mult. <_< totusi, e anormal sa fie inca acolo...

#17
zanna

zanna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.02.2007
Pai imperecherea s-o fi terminat de mult daca deja fiecare familie de care dau are 2 broscoaie mari si multe mici. Poza pe lumina exclus, momentan mai e un singur cuib de care stiu eu (ala de langa casa de sub gresie). Ca sa ajung la ele ziua tre' sa eliberez zona ca stau ascunse sau se ascund repede si mi-e tare groaza de asta. Am sa incerc insa. Se pare ca sunt singura obsedata din zona ca toti au broaste prin curti si li se pare normal. Bine ca le ignora si nu le omoara. Acum ca a si plouat e mare concert noaptea - nu mai stau in gradina daca am chef sa stau la aer stau pe terasa de la etaj si asa aud ecouri broscaite din toate directiile. Multam mult, revin cu poze cand mi-oi face curaj.

#18
WHEEP26

WHEEP26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 10.05.2007
or fi gasit ele ceva pe acolo...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate