Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Analize urina

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
t610

t610

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.01.2007
Am facut un sumar de urina si urocultura deoarece eram suspect de infectie urinara si mi-au iesit urmatoarele analize:

Delimitate: 1025 Ph
Proteinuire: 30 mg/dl
Glicozurie: normal
Corpi cetonici:negativ
Urobilinogen:normal
Bilirubina:negativ
Nitriti:negativ
Acid Ascorbic:negativ
Sediment urina: RARE EPITELII PLATE, RARE LEUCOCITE IZOLATE ST GRURATE, RARE HEMATH, MUCUS ABUNDENT,RAR URAT

Nu am inca timp sa ajung la doctor asa ca as dori sa stiu daca e totul normal.Am facut deasemena si o urocultura ce a iesit sterila.
Acum eu nu ma pricep dar nu toateau iesit normale zic eu.
Nu am inca timp sa ajung la doctor asa ca as dori sa stiu daca e totul normal?
Multumesc

Attached Files


Edited by mianna, 31 May 2008 - 16:18.


#2
Natyy

Natyy

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 74
  • Înscris: 14.01.2007
mai am facut ceva microbiologie dar nu pot sa-ti zic decat ca e bine ca nu ai nitriti si corpi cetonici in urina,  s-ar putea sa ai o infectie gonococica care sa se fii deplasat spre rinichi sau sa ai sindrom urinar, dat de o enterobacterie...tu de ce te-ai dus la doctor?

#3
t610

t610

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.01.2007
am fost acolo deoarece eram suspect de infectie urinara.

Dupa cum vezi in poza in coloana a doua nitritii sunt negativ (cum scrie ca e normal in coloana 2)

singura diferenta apare la Glucoza care trebuia sa fie negativa si in analize apare normal si la proteine care trebuie sa fie negativ si in analize am 30 mg/dl.

Eu nu stiu de ce apar aceste diferente sper sa nu am nici infectie si nici diabet  :confuzzled:

#4
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
pfui! cum ai sarit direct la infectia gonococica?  :w00t:

nu pricep ce inseamna acel "normal" de la glicozurie, altceva decat "negativ". ma gandesc ca daca decelau vreo valoare o scriau. deci pana la proba contrarie, glucoza n-ai.

proteinuria - iata aici posibile cauze:


          Albumina sau proteinele urinare provine din albumina sanguina, si in mod normal ea nu se gaseste in urina. Dar in bolile care altereaza porii din filtrul rinichilor sau in bolile care produc sangerari pe traiectul cailor urinare, albumina trece in urina (albuminurie, proteinurie). La unele persoane cu constitutie mai slaba a rinichilor urina poate contine albumina in cantitate mai mica. Este vorba mai ales de tineri de 15-25 ani, de obicei slabi si inalti, care dupa eforturi fizice, dupa mers, dupa statul indelungat in picioare prezinta albuminurie tranzitorie in timpul zilei, care dispare noaptea si dupa repaus la pat. Albuminurii tranzitorii se mai intalnesc dupa frig, stari emotionale, vaccinari si stari alergice, dupa consumul de oua si medicamente in timpul sarcinii. Albuminurii permanente si masive se intalnesc frecvent in cazul bolilor de rinichi si ale cailor urinare (bazinet, uretere, vezica): glomerulonefrita, nefroza, cistita, pielocistita, tuberculoza renala, calculi urinari etc. Si alte boli care pot atinge rinichiul se insotesc de albuminurie cum sunt: hipertensiunea arteriala, diabetul, bolile de sange si de inima, infectii cu microbi sau virusuri, intoxicatii cu substante minerale sau organice. Deseori albuminuria se insoteste de hematurie. Dupa pierderea cronica de albumina prin urina se produce o scadere a proteinelor corpului cu consecinte negative asupra intregului organism. In marea majoritate a cazurilor albuminuria este moderata si se apreciaza calitativ, in raport cu cantitatea de albumina, astfel:
        - albumina=absenta; nor foarte fin; nor fin si dozabila.
        In acest caz se face si dozarea albuminei din urina care se exprima in g/l.
Aprecierea se mai poate face si prin 1-3 plusuri.


parerea mea e ca ai un inceput de litiaza (acei urati care apar in urina). bea mai multa apa si consuma mai putina carne :)

#5
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 mianna, on Jan 28 2007, 03:53, said:

. In marea majoritate a cazurilor albuminuria este moderata si se apreciaza calitativ, in raport cu cantitatea de albumina, astfel:
        - albumina=absenta; nor foarte fin; nor fin si dozabila.
        In acest caz se face si dozarea albuminei din urina care se exprima in g/l.
Aprecierea se mai poate face si prin 1-3 plusuri.
parerea mea e ca ai un inceput de litiaza (acei urati care apar in urina). bea mai multa apa si consuma mai putina carne :)

La exam sumar de urina albumina se determina calitativ (prezent/absent) sau cu bandeleta urinara semicantitativ: 0, +, ++, etc
Dozarea cantitativa in g/l sau mg/dl eu stiu ca se face din urina pe 24 ore, si e singurul exam care da valori "in cifre" ca sa spun asa.

Albuminuria apare si in infectii (are si leucocite) dar daca la exam clinic se deceleaza si alte modificari trebuie investigata, pentru ca poate fi un semn de infectie urinara inalta (nefropatie, GNA).

#6
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 maltese, on Jan 28 2007, 12:53, said:

La exam sumar de urina albumina se determina calitativ (prezent/absent) sau cu bandeleta urinara semicantitativ: 0, +, ++, etc
Dozarea cantitativa in g/l sau mg/dl eu stiu ca se face din urina pe 24 ore, si e singurul exam care da valori "in cifre" ca sa spun asa.


se poate exprima si cantitativ, 30 mg/dl corespunzand cu +/-

mai mult de atat nu pot spune doar pe baza unui sumar de urina si a unei uroculturi sterile.

#7
georgemm

georgemm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.04.2007
Incerc sa fiu telegrafic pt ca povestea e lunga :)

Din pacate toata treaba dureaza deja de o luna. Dar sa incep cu inceputul.
- Brusc (cam in 2 zile) s-au instalat urmatoarele simptome : senzatie permanenta de urinare. Cam asta e principalu simptom. Cu toate astea daca mergeam la baie... urinam normal. Si daca sa zicem ca in prealabil nu am baut apa deloc..nu aveam ce sa urinez. Si cu toate astea..senzatia era constanta aproape. Cu un an inainte am avut aproape aceleasi simptome care au trecut de la sine intr-o saptamana.
  - Acum dupa o saptamana si jumatate de chinuri si vazand ca nu trec m-am hotarat sa merg la doctor. Din pacate era vineri seara... Asa ca pina luni am incercat cu nu stiu cate ceaiuri specializate si cantitati mari (nu mai stiu exact denumirile). Absolut nici un efect. La farmacie mi-au recomandat urinex. Am luat fara efect. Doctoru m-a intrebat de simptome si a fost mirata sa auda ca nu am absolut nici o durere..si nici o  scurgere. Am facut analiza urinei la un laborator. Rezultatul negativ. Doctorita a spus ca probabil trebuie analize mai "in-depth" dar a trebuit sa calatoresc si am rugat-o sa-mi dea ceva sa pot calatori. Mi-a prescris Diclofenac Duo 75 Mg si Ciprofloxacina. Dupa 2 zile lucrurile au inceput sa fie mai ok...cam 70 la suta imbunatatire..si au ramas asa. Diclofenac luam in continuare dar Cipro s-a terminat. Cu groaza am observat ca revin simptomele. Am alergat la farmacie si am luat urgent Ciprofloxacina (alt brand dar aceeasi substanta activa)..Lucrurile s-au imbunatatit din nou (poate mai putin de data asta ? )..
- Am ajuns la destinatie... Cipro s-a terminat..Diclofenac nu am mai luat pt ca am ajuns la concluzia ca nu are nici un efect.
- Aici parca s-a inrautatit mai tare decat prima data. Dureri tot nu existau..si nici scurgeri...Dar uneori aveam impresia ca am abdomenul plin (adica multa apa bauta..) ..dar cand mergeam la baie..trebuia sa ma chinui pt cateva picaturi. Asta uneori. Uneori urinam normal...desi puterea jetului era clar mai scazuta (decat acum o luna).
  - Desi aici se gasea Cipro mai greu..cu ceva interventii am facut rost..Degeaba..acum se pare ca nu mai avea efect deloc. Am ajuns la medic (tot generalist) din nou (dupa vreo saptamana) Medicul mi-a facut din nou analiza urinei . A spus ca e negativ si can-am nimic dar la insistentele mele mi-a prescris picaturi Papaverina (sau echivalentul dupa cum a zis el) si un medicament Cotrim-ratiopharm (substanta activa : Sulfamethoxazol 400 mg si Trimethoprim 80 mg - Sau egal Cotrimoxazol 480 mg). Mai scrie pe cutie ceva in legatura cu bacterii si infectii.
  - Cred ca dupa vreo 4 zile..am inceput sa simt imbunatatiri. Nu stiu daca de la picaturi de papaverina..sau celalalt medicament. Am ajuns din nou la acelasi medic la control...din nou analiza urinei.. Negativ again.. Medicul sugera ca poate am probleme psihice. Eu m-am abtinut sa-i spun ce cred eu...dar i-am zis ca as vrea sa-mi treaca..indiferent de motive.  I-am spus ca 60 la suta ma simt mai bine. El urma sa plece in concediu din pacate, dar mi-a spus ca daca nu-mi trece dupa ce mi se termina medicamentul Cotrimoxazol 480 mg, sa iau mai departe picaturi papaverina si un medicament nou Metronidazol . 14 tablete. Cam in ultimele 2 zile cand s-a terminat Cotrimoxazol 480 mg ma simteam deja mult mai bine. Nu mai aveam deloc senzatia ca tre sa urinez. A mai ramas doar simptomul ca daca mergeam la baie sa urinez....dupa ce urinam...inca mai trebuia sa stau vreo 3 - 5 minute ca tot mai aveam ceva senzatii..si tot mai reuseam sa mai "scot"ceva picaturi. In rest cand paraseam baia totul era ok.
     Din pacate...Cotrimoxazolu ala s-a terminat...acum iau Metronidazol si se pare ca incet incet...simptomele revin. Inca nu sunt suta la suta sigur... Se pare ca se schimba lent asta. Dar oricum..Am impresia ca orice medicament iau...cand se termina medicamentul...revin simptomele. Groaznic.
- Poate am ceva probleme psihice..Si nu stiu eu. Ce-mi recomandati ? Electrosocuri ? Or what ? :)

Am uitat sa zic ca am 27 de ani ..in rest...ce as mai putea sa adaug.. Detalii..cum ca...aproape intotdeauna in masina..sau autobuz (de la vibratii cred ca) aveam uneori senzatii foarte grave cum ca tre sa urinez acum..si faceam eforturi uriase sa ma abtin. Desi erau false senzatiile. Adica probabil nu as fi urinat foarte usor nici daca as fi avut un wc acolo.
. Si nr 2..ceva probabil fara importanta..(doctorul a zis ca asta nu conteaza) e o senzatie ciudata de.....talpi reci. Desi talpile nu erau reci deloc..aveam senzatia ca sunt cumva reci..sau asa ceva. Greu de explicat. Si senzatia se accentua in perioadele cand era mai grav..si in perioadele cand aproape a trecut problema..a trecut si senzatia de talpi reci. Weird.

#8
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
ia sa vedem ce-am inteles eu: ca prima data ai facut analiza urinei - dar nu inteleg daca asta inseamna sediment sau si urocultura cu antibiograma. imi place sa cred ca oricarui medic ii trece prin cap sa le faca pe astea din urma si sa recomande tratamentul corespunzator, dar din povestea ta nu pot fi sigura.

de asemenea, nu stiu cat timp ai faut tratamentul cu ciprofloxacina - daca l-ai dus la bun sfarsit sau l-ai intrerupt prea repede, sau l-ai luat intermitent.

de aici incolo e clar ca tratamentul nu mai are vreo baza stiintifica, ci s-a mers cam pe ghicite. dupa un tratament antibiotic, pentru a avea rezultate clare si corecte la urocultura, e nevoie de o pauza de cateva zile fara antibiotic inainte de recoltarea urinei.

deci, ce sugerez eu acum e sa stai 5-7 zile fara tratament (antiinflamatoare poti lua, dar nu antibiotice de nici un fel - daca nu esti sigur intreaba la farmacie sau intreaba-ne chiar pe noi daca e antibiotic sau nu) dupa care fa o urocultura cu antibiograma. asta ar trebui sa arate clar cu ce germene e infectia si la ce antibiotic e sensibila. de asemenea, as zice sa asociezi antibioticul cu un antiseptic urinar - dar asta ar face bine sa ti-o spuna medicul care te trateaza.

in alta ordine de idei, as face si o ecografie, sa vezi daca nu circula pe-acolo ceva pietricele care sa irite vezica.

daca erai ceva mai in varsta, te trimiteam sa te cauti si de prostata. nici asa nu pot exclude categoric patologia respectiva :)


astept completari de la careva mai inspirat (si mai odihnit :P ) ca mine.

#9
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006
Analize de sange ti s-au facut recent? Daca nu a iesit nici o infectie urinara inseamna ca nu e nici o infectie urinara si esti tratat pentru ceva inexistent. Poate ar fi cazul sa apelezi si la alte analize, sa te gandesti daca nu ai cumva si alte simptome (greata, varsaturi, ameteli, oboseala mai accentuata decat inainte etc.). Ma mir ca nu ti s-au facut si niste analize de sange pana acum.

#10
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
sincer, ultimul lucru pe care as dori sa il fac ar fi sa te jignesc, sau sa insist pe aspectul, probabil incorect, de "problema psihica" dar fii antena !
cand eram mic (10-12 ani) am avut aceleasi simptome...adica timp de o zi doua aveam nevoie urgenta sa ma duc la baie din 2 in 2 minute chiar daca nu faceam, sau faceam normal...pana mi-au spus ai mi ca n-am nimic, ca sunt ipohondru, si eu le explicam fervent ca nu am cum sa stau daca imi vine, pana m-au pus sa ignor problema (cu teme, cu desene animate, etc...) in doua zile uitasem...

deci la vremea aia infectii sau boli sexuale nu aveam de unde lua...iar alte afectiuni...nu s-au manifestat in 12 ani
asa ca chiar s-ar pu tea sa fii putin inchipuit la faza asta...

#11
bellatrix12

bellatrix12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.03.2007
dupa opinia mea ar trebui sa mergi la un urolog. eu adauga la investigatiile miannei (urocultura cu antibiograma dupa repaus terapeutic si eco abdominala) si un tuseu rectal. ar putea sa fie o prostatita. dupa ce ne am lamurit cu astea, ne putem gandi si la cauze psihice. deocamdata inca nu.

#12
georgemm

georgemm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.04.2007
mianna :

la prima analiza, am cumparat un recipient steril de la farmacie...si am recoltat dimineata cand m-am trezit. l-am dus la un laborator care mi-au dat 2 ore mai tarziu, o foaie cu date stintifico fantastice : bilirubina, corpi cetonici, glucoza..etc. Dupa cum am spus, totu negativ. 2 saptamani mai tarziu am repetat analizele (de data asta pe loc, la medic - deci nu prima dimineata) si din cate am inteles s-au facut la ceva microscop (deci nu ceva masinarie fancy care raporteaza bilirubine..etc). Din nou ambele negative, dupa spusele doctorului. Si aici doctoru a insistat daca nu am dureri in spate, usturimi la urinare...si sigur nici o picatura de scurgere. La toate NU, Nu , Nu .
- Am sa fac cum ai spus tu, dupa ce se termina medicamentee actuale.
- Oare cum se zice :urocultura cu antibiograma in engleza ??? sau in germana ?? Si oare se face asa ceva si in tari straine ??

Tabu : nu am nici un fel de alte simptome.

spare-me : you are not helping man :) . Eu cred ca e prea "concreta" treaba aici ca sa iau in calcul varianta psihica.

sper din toata inima sa fie o infectie si nu ceva probleme cu prostata, care suna mai naspa si mai nasty. Dar, ar trebui sa fie o infectie nu ? Din moment ce simptomele au fluctuat dute-vino in functie de antibiotic. Nu ? Nu ? (spune-ti ca DA)

EDIT :
bellatrix12 :

Uuuuuu...don't say that. Nimeni sa nu spuna : examen digitalo..etc...sau asa ceva.

Edited by georgemm, 03 April 2007 - 13:28.


#13
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
O cistoscopie ti s-a facut? Ma gandeam ca ar putea fi si o strictura de uretra, care intretine o infectie. Uite aici niste info despre asta.

Analizele pe care le-ai mentionat (glucoza, corpi cetonici, bilirubina, etc) nu arata o eventuala infectie, ci doar functionalitatea rinichilor (in principal).

Urocultura=urine culture, antibiograma=bacterial susceptibility test. Si in alte tari nu se face, nu, numai aici, la noi, la tara. :rolleyes:

#14
georgemm

georgemm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.04.2007
Se pare ca exista o noua boala outhere si nimeni nu stie inca. Dupa indelungate cautari am mai gasit cateva zeci de cazuri si barbati si femei care au aceleasi simptome. Si toate analizele posibile sunt negative.
  - Am gasit 2 tipi, unul avand doar 20 de ani, care are exact aceleasi simptome ca mine, inclusiv faza cu - in masina se agraveaza senzatia de urinare. El credea ca ca se agraveaza in masina din cauza stresului marit, eu zic ca din cauza vibratiilor generate de masina si presiunii. Adica stai jos pe un scaun..care si vibreaza pe deasupra. Mai ales el zicea ca la medic cand medicul a apasat pe prostata jos...i s-a marit senzatia de 20 de ori..si avea impresia ca nu o sa se poate abtine. Exact la fel si la mine...daca apas undeva jos.
- Al doilea tip de vreo 27 de ani (ca si mine) spunea ca a facut toate analizele posibile inclusiv Cystoscopy. A facut suficiente analize cat sa i se spuna ca nu e : "IC, cystitis, neurologic bladder, irritable bladder, prostatitis ".
   Mi-a placut cand a zis ca e clar ca nu are probleme cu prostata pentru ca se poate abtine mult mai mult decat prietenii lui "normali" ..dar degeaba...problema este aceea nevoie constanta de a urina care nu il paraseste deloc. Medicul lui a spus ca poate e ceva "microorganism care isi face de cap cu systemul lui" ..dar degeaba..nimeni nu stie. So, e posibil sa fie o bacterie sau ceva..care nu apare in testele/analizele normale ?
- In legatura cu cazul meu, dupa ce am terminat toate medicamentele...s-a mai calmat treaba, in sensul ca nu mai am nevoi radicale de a urina...Dar tot mai am neplaceri sa zicem o data la 4 zile...si tot am senzatia constanta de a urina (chiar daca mult redusa acum).
- Sau dupa tratament raman "sechele" ? E ceva normal asta ? Trebuie timp pina se vindeca ceva acolo ?

#15
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ai incercat sa reduci consumul de apa ?
ai incercat sa faci sport ?
ai incercat tehnicile acelea de incordat dezcordat muschii in serii de cateva zeci, stand oarecum pe vine ?
poate ajuta...

#16
georgemm

georgemm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.04.2007
spare-me : daca reduc consumul de apa, chiar ajuta, dar ce fac ? ca toata lumea recomanda sa bei cat mai multa apa. Si in plus..nu cred ca ajuta..ci doar mascheaza problema existenta. Sport fac in general, am sa incerc sa maresc doza de sport. Desi prima zi de sport mai .."puternic" mi se pare ca a marit simptomele. Am sa incerc si tehnici de incordari..etc
- Am sa incerc sa mai vorbesc pe aici de unu singur..poate are careva o revelatie pt mine..

Ideea e ca mai demult (pina acum aprox 4 luni) se pare ca era acolo un fel de "robinet" automat. Dispozitiv de inchidere-deschidere . Complet automat. Cand nu trebuie sa urinezi, dispozitivul e inchis..si daca vrei si daca nu vrei. Nu trebuie sa te preocupe deloc chestia asta. Doar cu 10 minute inainte de a urina..sa zicem..atunci ceva nerv..sau asa ceva semnaleaza creierului...ca "e timpul" :) . Cel putin asa era la mine. Si era foarte convenabil. Si eu chiar eram genul de om care nu trebuia sa mearga des la baie.
  Ei ..acum e complet altfel. Extrem de enervant si neplacut.  :mellow:  Dupa cum am spus, dupa ce am luat toata tona de antibiotice..se pare ca nu mai e asa grav..Aproape suportabil...Pot sta ore intregi ca orice om normal.. pot sa ma abtin. Cu diferenta ca acum..trebuie eu mental si fizic...sa ma abtin. Extrem de naspa  :confuzzled:
  Nu stiu daca intelegeti diferenta. Cum era inainte...si cum e acum.
  Pe un forum lung. vorbeau niste oameni despre asta...tot asa erau si ei..aveau simpotome si analize negative. Si zicea cineva ca poate un nerv - nervu care da semnalu..e defect. S-a defectat si nu mai da semnalu bine. Chiar daca organismu s-a vindecat ok. Asta sa fie ? Pare explicatie logica..in conditiile astea.

EDIT :
mai adaug ceva aici. Mai demult..in functie de cantitatea de apa bauta..poate sa fie un miros mai accentuat cand urinezi..si o culoare mai inchisa..sau daca bei o tona de apa - atunci nu e miros..si nici culoare. Asta e normal cred. Hmm..acum am impresia ca indiferent cata apa beau - multa putina..e permanent un miros mai accentuat. Nu sunt foarte sigur de asta...dar 90 la suta ca asa e.
- Si nr 2 - frigul la picioare  aproape sigur accentueaza senzatia. Chiar si vara pe caldura. Pe cand daca e foarte cald..si iau 2 ciorapi parca se mai amelioreaza treaba- daca stau macar vreo 8 ore in caldura . (adaug ca picioarele nu sunt reci deloc - nu cred ca am probleme cu circulatia).

Edited by georgemm, 01 May 2007 - 13:40.


#17
441529

441529

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 17.08.2006
Eu zic sa consulti cat se poate de repede un urolog / nefrolog. Aveam exact varsta ta cand aceleasi simptome le-am avut si eu. Am neglijat sa verific mai in amanunt si asta mi-a cauzat.
Culmea este ca si mie anumiti doctori imi spuneau ca nu e nimic grav. La asta se mai adauga si faptul ca eu credeam ca nimic nu mi se poate intampla rau.
Problema a fost cauzata de rinichi; ulterior, am facut dializa cam 2 ani pana cand am putut face un transplant renal.

Sfatul meu este sa lasi deoparte sfaturile tuturor binevoitorilor de pe forumuri si sa mergi la medici de specialitate.

Edited by 441529, 01 May 2007 - 14:19.


#18
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Problema nu este cumva de la sfincterele urinare ? Fiindca iata urmatorul scenariu : dupa ce jetul de lichid ( sperma, urina ) a trecut de un anumit nivel, trebuie eliminat . Daca ai fortat sfincterul urinar printr-un blocaj, senzatia de permanenta de urinare este inevitabila, fiindca este virba de un muschi sensibil si pretentios, ce actioneaza ca un ventil !

Apoi spuneai de talpi reci. Dar mainile sunt tot reci ? Fiindca in acest caz ar putea fi o pierdere excesiva de lichid seminal, ce are  drept consecinta simptomul de extremitati reci, circulatie periferica proasta, in cazurile extreme dureri difuze in zona lombara cu frisoane si delir samd.
Solutia oferita de @spare-me este foarte la indemana . Contractiile respective sunt de fapt intalnite si in tehnicile orientale de revigorare sexuala, la indieni numindu-se Aswini Mudra (gestul calului), recomandat in multe afectiuni ce tin de planseul pelvin : cancerul de colon, hemoroizi, etc .


 spare-me, on Apr 29 2007, 12:19, said:

ai incercat sa reduci consumul de apa ?
ai incercat sa faci sport ?
ai incercat tehnicile acelea de incordat dezcordat muschii in serii de cateva zeci, stand oarecum pe vine ?
poate ajuta...
EDITARE

Despre Aswini Mudra, linkul asta spune esentialul

http://ezoteric.50me..._rinichilor.htm


atentie la link, mie mi-a piuit antivirusu'. nu-mi cereti detalii ca-s habarnista :)

Edited by mianna, 10 May 2007 - 20:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate