Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 

monitor princeton E050

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,282
  • Înscris: 24.11.2006
lucrurile stau in felul urmator: am de ceva vreme un monitor crt princeton E050 si din nefericire nu mai functioneaza in parametri optimi... problema e urmatorea: la un interval de timp, nu pot preciza cat de mult dureaza, se intampla aleatoriu, monitorul trece de la o imagine normala la una galbena-verzuie... am incercat mai multe solutii, prima dintre ele fiind caracteristica tuturor, daca ceva nu functioneaza da-i o scatoalca!  :coolspeak: sa vedeti minune vede din nou cum trebuie, dar numai pentru o perioada de timp, dintr-o data il apuca din nou pandaliile. acum redevenind serios: l-am desfacut si am dat jos blindajul (ecranajul) care protejeaza placa electronica care este in spatele tubului, am observat ca "buba" de acolo ar fi... pe acea placa se afla si unul dintre finalii video (cred, nu am schema pentru el, bine ar fi daca cineva ar avea si mi-ar da-o si mie  :worthy: ) acel integrat se afla pe un radiator de aluminiu, nu ma intrebati ce model este pentru ca nu l-am notat. il ating usurel cu surubelnita si minune... vede normal, il mai ating inca odata si din nou, problme.... poate exista un contact imperfect, scot placa de pe soclu si ma uit, nimic anormal, mai trag putin de pinii tubului catodic, pun din nou placa pe pozitie, vede perfect! am rezolvat, imi spun, lipesc din nou ecranajul, il mai alimentez pentru ultima data si...  :surprise: iar face figurile de mai inainte.... am verificat vizual placa electronica si nu pare a fi intrerupt nici un circuit, e adevarat, e putin "coapta" in jurul integratului de pe placa electronica care se afla pe tub, dar cam atat. e oricum de inteles, dupa cate ore de functionare are... sa nu uit, mai exista o problema la acest monitor, "strange" imaginea pe verticala f putin, dar dupa ce-i dau una, se remediaza.  :peacefingers: acest lucru nu se intampla neaparat in momentul in care vede galben-verzui ci si in momentul unei functionari normale, banuiesc defectul si presupun ca il pot remedia. ce sa se fi intamplat? o lipitura rece? eu unul asta presupun. a mai intalnit cineva un defect asemanantor? stiu ca e un defect ascuns si greu de depistat, dar poate are cineva idei, sugestii... orice parere e binevenita, eu unul am ajuns la exasperare... :wallbash: chiar numai stiu ce sa-i fac...
multumesc mult!

#2
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007
verifica cu atentie lipiturile
foloseste o lampa sa poti vedea mai bine
refa lipiturile mai ales in zona unde e coapta placa.

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Refa toate lipiturile de pe placa finalului video...chair daca ele nu par lipiuturi reci...

#4
serban73

serban73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.02.2007
salut
Lipiturile reci pot sa para CALDE daca nu ai o lampa si o lupa  puternica de ex.1sapm.spamNici nu stii cate lipituri reci poti depista cu o lampa si o lupa. cu ochiul liber crede-ma este foarte greu.Deci SUCCES.

#5
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,282
  • Înscris: 24.11.2006
gata, am rezolvat!  B) merci frumos pt sfaturi! intr-adevar banuiam si eu o lipitura rece la finalul video, plus radiatorul pe care era montat se misca destul de mult. nu eram sigur, asa se intampla cand nu te ocupi in mod constant de electronica.  :rolleyes: inca odata multumesc!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate