Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Comentarii la "Rostul vietii"

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
14 replies to this topic

#1
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
1. Cititi
2. Comentati

#2
GOC

GOC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.12.2003
De unde aceasta nevoie de a presupune existenta unei divinitati, care, vezi doamne, are nu stiu ce scop cu noi ? De unde stii tu ca suntem niste sclavi fara scopuri personale si care servim umanitatea sau cine stie ce creator ? Orice lucru face parte dintr-un sistem mai mare, dar piesele unui sistem pot avea si o viata, un scop particular. Scopul omului nu este perpetuarea umanitatii, scopul umanitatii este perpetuarea umanitatii.

Scopul vietii unui om este orice vrea el. Daca el vrea sa ajute umanitatea, sa faca asta. Daca vrea sa faca altceva, isi va orienta viata inspre asta. Sa nu mai gandim ca niste sclavi. Daca BUNUL DUMNEZEU chiar ne e stapan si are ceva in neregula cu ce zic eu, n-are decat sa vina si sa ma contrazica.

At least that's my 2 cents.

#3
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
e parerea ta

dar nu si a mea


... si deaia ne merge bine....

#4
petra

petra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 07.12.2003
Zicea odata unu' mai destept ca mine:
"Singurul sens al existentei este acela de ai gasi un sens..."
Ii ziceau Eliade, si s-a cam dus sa moara putin..

#5
Faust

Faust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 10.02.2004
Eu stiu care-i scopul meu in viata...si chiar nu are nimic de-a face cu Jesus and stuff :drac:  :drac:  :drac:

#6
ionutzica

ionutzica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.02.2004
Vorbesti despre un SISTEM, despre CREATOR? Ai studiat biblia? Nu sti ca oamenii cauta FERICIREA? Cum poti sa spui ca scopul vietii noastre este sa perpetuam specia umana? CREATORII de ce nu perpetueaza specia lor? Sexul nu este scop, nu este FERICIRE, este o banala placere, la fel ca o sticla de COLA! De ce spui ca nu da nimeni doi bani pe noi? Studiaza viata unui artist, de ex. Michelangelo Buonaroti si o sa vezi cum dintr-un prapadit ajunge un om pretios, chiar un creator!
Ce spui despre asta: CREZI CA FIECARE OM, DUPA MOARTE O SA AJUNGA UN DUMNEZEU SI O SA CONDUCA O LUME?

#7
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Biblia si religia sunt filosofia prostilor. Nu am nevoie sa "studiez" asa ceva !

#8
Ina

Ina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 06.01.2004
Dan, nu poti sa spui ca biblia si religia sunt filosofia prostilor fara sa fi incercat macar o data sa citesti biblia in intregime.mai intai trebuie sa stii despre ce este vorba si apoi ai tot dreptul sa acuzi, cu argumente.mi se pare normal sa iti spui opinia ta, dar sa generalizezi ca toti oamenii religiosi sunt prosti mi se pare ceva nepotrivit.
am citit articolul tau si am observat ca, scuza-mi expresia folclorica, te cam invarti in jurul cozii.
te intrebi care este rostul vietii,dar chiar tu ai identificat o cale de a descoperi rostul vietii in al doilea paragraf al comentariului tau:"trebuie sa nu mai fim egoisti "
cum a aparut viata pe pamant?   este evident ca nu printr-o simpla intamplare, orice efect are o cauza, am fost creati de ceva/cineva pentru ca altfel viata nu putea sa apara de la sine (gandeste-te, daca viata ar aparea de la sine,dupa o anumita formula chimica, oamenii de stiinta ar crea astazi zilnic,in laborator, alti oameni!).Fizicienii,biologii, oamenii de stiinta denumesc acest "ceva" care a facut posibila aparitia vietii, fie "energie",fie "Big Bang"(si pt producerea Big Bang-ului a fost de fapt necesara o anumita miscare de forte,de energii).In schimb teologii, oamenii religiosi, denumesc acest "ceva" - Dumnezeu.Este forma despre aceeasi forma de energie, doar ca poarta denumiri diferite.
De ce am fost creati?
Motivul crearii noastre este : iubire. Este opusul egoismului despre care vorbesti in articolul tau.
Personal,eu identific cuvantul Dumnezeu, cu termenul de iubire. (dar nu acea iubire siropoasa din telenovele, nici acea iubire cu tenta sexuala)Este vorba despre o iubire spirituala, mult superioara. Ne-am nascut si traim pe acest pamant pentru ca sa avem sansa de a simti ce este viata.Ne-am nascut pentru a descoperi  ce inseamna sa ai o copilarie, sa ai parinti, colegi, prieteni, sa mergi la scoala,sa intri intr-un club si sa asculti muzica si sa bei o bere sau sa te plimbi intr-un parc cu flori, sa vizitezi o tara straina, sau un oras in care nu ai mai fost, sa ai propia firma de calculatoare  ;) etc.etc.Vezi cate motive sunt pt ca sa ne nastem?Asta ar fi doar inceputul unei enumerari.
Ne-am nascut pt ca sa avem sansa sa simtim mai ales ce inseamna o familie, sa iubesti pe cineva, apoi sa te simti la randul tau creator cand dai sansa altcuiva sa poata simti, intr-o noua viata, ceea ce poti simti si tu (kids)
Rostul vietii este sansa de a fi liberul arbitru, ai sansa sa alegi, ai capacitatea de a decide daca faci bine sau rau, ai libertatea  de a face ce doresti sa faci, fie bine,fie rau.

Quote

La ce ii serveste creatorului existenta umana ?
  Este o intrebare pusa gresit.Ar trebui sa ne intrebam "La ce ne seveste noua existenta creatorului ?" si raspunsul il vezi mai sus in toata enumerarea aia.Daca acest creator nu ar fi existat, noi nu am fi existat, noi nu am fi fost capabil sa simtim ce inseamna sa fii om, si sa te bucuri de o viata cu necazurile si bucuriile ei.Creatorul,tocmai pt ca nu este un creator egoist,nu ne-a facut niste simple marionete, ci niste fiinte cu capacitati de decizie.Am fost creati pt ca acel creator dorea sa le dea si altora sansa de a fi la randul lor creatori, ganditori, fiinte rationale,inteligente.Nu are nevoie sa ne studieze, el e creator si cunoaste totul.Nu ne-a creat pt a se minuna de creatie (ar insemna ca este un fel de creator laudaros)

Quote

Te-ai intrebat vreodata care este rostul mainilor tale ?
  
Rostul mainilor mele, in acest moment, este sa tastez si sa scriu aceste randuri, si sa beau si dintr-o ceasca de capuccino (si, crede-ma Dan, ma bucur enorm ca am aceasta sansa , sa scriu aceste randuri, sa gandesc aceste randuri..si mai ales sa beau dintr-un capuccino care este f bun :) )

#9
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Dan, nu poti sa spui ca biblia si religia sunt filosofia prostilor fara sa fi incercat macar o data sa citesti biblia in intregime.mai intai trebuie sa stii despre ce este vorba si apoi ai tot dreptul sa acuzi, cu argumente.mi se pare normal sa iti spui opinia ta, dar sa generalizezi ca toti oamenii religiosi sunt prosti mi se pare ceva nepotrivit.

Cand am afirmat asta, ma refeream la faptul ca rostul bibliei si al religiei este, pana la urma, de a tine in frau omul, de a-i spune ce este bine si ce este rau si, pana la urma, trateaza cam aceleasi probleme pe care le trateaza si filosofia. Diferenta ?
Filosofia iti explica, religia iti spune "Crede si nu cerceta !" ! De ce ? Pentru ca nu toata lumea are capacitatea de a intelege. motiv pentru care s-a creat (f ingenios cel care a avut aceasta idee) aceasta fictiune.
Biblia este o filosofie pe intelesul tuturor. Faptul ca esti religios, nu inseamna neaparat ca esti prost. Poate fi vorba doar de o educatie gresita.



Legat despre aparitia vietii, sunt de acord cu tine.



Cat priveste motivul exitentei noastre, da-mi voie sa te contrazic.
Era o povestioara irlandeza care spunea ca la un moment dat omul stia cand o sa moara. Atunci, un om se apucase sa isi faca o casa, insa stiind ca o sa moara in vreo 2 ani, a facut ceva simplist si nu a muncit sa isi faca o casa frumoasa. Atunci, Dumnezeu a decis ca omul nu trebuie sa stie cand o sa moara.
Interesant...nu ?
Totusi, stim ca murim. Si atunci intreb: De ce iubesc, de ce am copilarie, de ce scriu randurile acestea ?! Totul serveste la indulcirea unei inutilitati, inutilitate la care NU vreau sa renunt. Iubesc viata, insa o iubesc pentru ca asa am fost facut. Sa o iubesc...
Creatorul ne-a pus la dispozitie o serie de "indulcitori" astfel incat sa sa avem motive sa perpetuam specia.
Ai auzit de "Game of life" ? Poata asa intelegi mai bine la ce ma refer...


Nu e deloc pusa gresit intrebarea "La ce ii serverste CRETORULUI..." pentru ca INCA O DATA faci, ca multi altii, o mare greseala. Tu NU reprezinti nimic ca individ. Esti un 0. Cine ne-a creat, ne-a creat cu un scop. Eu daca fac un program pe calculator, il fac pentru ca am nevoie de el. ATAT !
Cand imi cumpar caine, il iau sa ma bucur de el. Nu ca sa ii fie lui bine. ETC
Orice lucru facut are un scop. Te iubesti mult prea mult si te supraestimezi daca poti crede ca am fost creati ca sa ne bucuram noi de viata. Sa iti explic. La un moment dat, NOI NU EXISTAM. Nu trebuia sa ne fie bine pentru ca nu existam. Logic, nu ?
EI bine, nu am fost creati ca sa ne fie bine. Am fost creati cu un scop STRICT legat de creator.

Ma bucur ca ti-am starnit interesul.

#10
Ina

Ina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 06.01.2004

Quote

Originally posted by dan

Eu daca fac un program pe calculator, il fac pentru ca am nevoie de el. ATAT !
Cand imi cumpar caine, il iau sa ma bucur de el. Nu ca sa ii fie lui bine. ETC


tu zici ca iti faci un program de calculator, iti iei un caine, pentru scopul TAU, sa iti foloseasca TIE la ceva, sa te bucuri TU de utilitatea acelui lucru. Dar TU=noi=oameni. Asa vedem NOI lucrurile , din prisma unor fiinte 99,9.. % perfecte, ne urmarim interesul, suntem un pic egoisti. Percep divinitatea ca pe ceva/cineva 100% perfect, fara nici un defect, si de aceea ne este dificil sa ne comparam la un nivel de egalitate cu ceva superior noua.(asa ca exemplul cu cainele si calculatorul cred ca mergea daca il puneam pe Dumnezeu pe aceeasi treapta cu noi)

Quote

Totul serveste la indulcirea unei inutilitati, inutilitate la care NU vreau sa renunt. Iubesc viata, insa o iubesc pentru ca asa am fost facut. Sa o iubesc....


Ba spui ca NU VREI sa renunti, ba spui ca " asa am fost facut". Nu inteleg ce crezi, crezi ca ai libertatea sa faci ce vrei sau crezi ca esti dirijat sa iubesti viata? In al 2-lea caz , se pune intrebarea : daca asa am fost facuti, sa iubim viata, de ce mai exista sinucigasi?

"indulcitori" astfel incat sa sa avem motive sa perpetuam specia  ? ce rost pt astfel de indulcitori sa perpetuam specia, daca este preconizat un sfarsit al lumii?

Quote

[b]La un moment dat, NOI NU EXISTAM. Nu trebuia sa ne fie bine pentru ca nu existam.

La ce te referi cand zici ca noi nu existam?

Nu stiu ce este "Game of life" dar m-ai facut curioasa :)

#11
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Exista sinucigasi pentru ca lumea nu este perfecta. Sunt erori.
Game of life e un fel de joc neinteractiv, un joc al evolutiei. Sunt niste puncte pe ecran care se misca, se inmultesc si mor. Le poti urmari evolutia.
Nu stiu de ce am impresia ca sunt un astfel de punct... :D

#12
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
Ii rog pe cei carora li se pare amuzanta varianta biblica sa cerceteze cu atentie profetiile de la Isaia si Apocalipsa, printre altele.

La Isaia se "povesteste" cum in istorie se va ridica un imperiu ce va domni 1000 de ani (bizantin), cum agarenii vor pierde controlul in Europa, aproape de sfarsitul vremurilor, cum statul Israel, la scurt timp dupa caderea agarenilor va renaste, "voi aduna pe fii mei, ca sa nu spuna ca am fost nedrept cu ei" (citate liber din Isaia, paremi-se cap 30).

Apoi in Apocalipsa, cap 11 se vorbeste despre explozia de la Cernobil: "Si a fost o stea mare care a cazut pe pamant si a otravit paraurile si animalele ce-au baut din ele" (citat liber). In limba ucraineana, la pelin sau absint (absintul este o substanta cu proprietati halucinogene obtinuta din pelin) se spune cernobil. Exeplul poate continua cu Apoclaipsa 13 in care se vorbeste despre marcarea cu pecetea Satanei, nimic altceva decat biocipurile ce vor fi purtate de multi oameni in scurt timp.

un alt site interesant este si la http://razboiulnevazut.org/semne/ unde se demonstreaza pasaje din Biblie adeverite de istorie.

#13
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
"... si deaia ne merge bine...."

:)):))

#14
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
voi chiar vorbiti serios ?

e trist ca va pronuntati asupra unor lucruri asa de mari fara sa le fi cercetat in profunzime....

treaba voastra....

#15
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Iti dai seama ce "misto" o sa fie cand unele din prostiile pe care le zic eu, intamplator, se vor adeveri. O sa creada toti ca sunt un dumnezeu. Hai sa fim seriosi...
Nu ar mai avea sens omenirea daca ni s-ar cunoaste viitorul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate