Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
mai am o problema

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 

firme de grafica pe lista neagra

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
farkerr

farkerr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.01.2007
salut... as vrea sa facem o colectie de firme din domeniu graficii pe calculator pe la care ati lucrat si la care nu v-ati mai intoarce niciodata...
motivul plecarii, conditiile, organizarea
si sa le punem pe o lista neagra sa se stie pe viitor :thumbdown:

eu am 2  :D
NEO CORPORATION - editor foto la o firma japoneza la care se lucreaza de noapte pe monitoare aoc crt de-ti rupi ochii (3 luni am rezistat)
PHOENICIA GRAND HOTEL - dtp in dep. marketing, prost organizat,un birou fara geamuri si fara ventilatie, monitor crt varza, multe femei angajate, pafarniste, firma cu patroni libanezi. (tot 3 luni)

o curiozitate mai am... tot vad anunturi pe bestjobs de la firma "UBISOFT", stie careva ce se intampla pe acolo de angajeaza saptamanal? cred ca mai mult de 1 an de cand tot posteaza anunturi de angajare.
daca stie cineva care e treaba, va rog adaugati detalii pt listea neagra.  :coolspeak:

#2
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 06.09.2005

View Postfarkerr, on Mar 23 2007, 22:09, said:

PHOENICIA GRAND HOTEL - dtp in dep. marketing, prost organizat,un birou fara geamuri si fara ventilatie, monitor crt varza, multe femei angajate, pafarniste, firma cu patroni libanezi. (tot 3 luni)

din ce spui tu pare mai mult o problema cu tine nu cu firma: ce daca sunt multe femei si patronii libanezi? esti misogin si rasist?

Edited by dassaev, 24 March 2007 - 10:34.


#3
farkerr

farkerr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.01.2007
nu prietene, nimeni nu a stat acolo mai mult de 3 luni, sunt realist ca totzi ceilalti care au plecat si care au inteles ca o firma proasta ramane o firma proasta ;) deci scuza-ma dar nu sunt nici rasist, nici misogin.
inca o chestie... respectul unei firme se reflecta in vechimea angajatilor,
asa ca, daca intr-o firma se ruleaza multzi oameni, ori suntem totzi nebuni ori firma e de rahat.
acum lucrez la o firma unde sunt respectat si unde am conditiile necesare.
bafta

#4
RAGE

RAGE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 04.09.2003

View Postfarkerr, on Mar 24 2007, 22:59, said:

nu prietene, nimeni nu a stat acolo mai mult de 3 luni, sunt realist ca totzi ceilalti care au plecat si care au inteles ca o firma proasta ramane o firma proasta ;) deci scuza-ma dar nu sunt nici rasist, nici misogin.
inca o chestie... respectul unei firme se reflecta in vechimea angajatilor,
asa ca, daca intr-o firma se ruleaza multzi oameni, ori suntem totzi nebuni ori firma e de rahat.
acum lucrez la o firma unde sunt respectat si unde am conditiile necesare.
bafta
ce stiti de QCNS ?
e o firma din bucuresti

#5
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 06.09.2005
nu spun ca nu te cred dar sustine-ti afirmatiile cu mai multe argumente altfel, de la distanta, pare ca ai tu ceva cu firma respectiva. de ex. daca spui ca in firma x nu esti respectat vino si cu ceva exemple si argumente in legatura cu purtarea personalului din conducere, etc.

Edited by dassaev, 26 March 2007 - 07:41.


#6
vectorialpx

vectorialpx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.10.2006
dassaev are dreptate... se poate ajunge foarte usor la o anti-reclama de doi lei...

#7
farkerr

farkerr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.01.2007
mai asteptam putin sa vedem cine mai rupe tacerea.

#8
Takeshy

Takeshy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 04.03.2005
Regula numarul 1: "Never badmouth a competitor"
Daca a fost rau ai plecat si asta e. Daca te vei lua acum de toate firmele la care ai lucrat nu iti va fi prea bine in viitor.
"Patronii" nu se uita cu ochi buni la cei care isi injura concurenta, chiar daca e concurenta, pentru ca la randul lor eu vor considera ca atunci cand pleci de la ei vor fi injurati la fel.

Ar trebui mai multe detalii decat erau angajate multe femei (si unii ar gasi in asta un plus :) nu ca tine), patroni libanezi, birouri fara geamuri (? ma indoiesc, unde lucrai, in camp?) etc.
Nu trebuie sa fii nemultumit ca nu ti se ofera, fii nemultumit ca nu pleci. Daca nu sunt conditiile care sa iti convina nu stai.

Ca incheiere am lucrat la o firma la care la un moment dat patronul a zis ca are o lista cu toti "neseriosii" (cei care nu raspund la telefon, care zic ca vin la intalniri si nu mai auzi in veci de ei, angajati care se trezesc asa din senin si pleaca, etc. ai prins ideea) si mai rau e ca si altii au o astfel de lista iar despre acesti neseriosi se vorbeste.


Succes.

#9
farkerr

farkerr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.01.2007
se pare ca nu intelegi anumite chestii, exista la noi in romania multe locuri de munca de rahat, birouri fara geamuri si fara ventilatie, oameni pe pozitii pe care nu le merita, sefi de departamente ajunsi pt ca ii ling in fund pe patroni toata ziua, etc etc etc, unde muncesc saracii romani de-si rup creierii cum se zice, si primesc suturi in fund si palme peste ceafa si nu spun nimic, si sunt penalizati si lucreaza peste program si iarashi nu spun nimic si nici nu pleaca de frica sa nu ramana fara servici ca pe vremea lu ceausescu.
     dar cand ies pe strada se imbraca binishor, isi pun ochelarii pe cap si sunt smecheri ca au ieshit la plimbare pe bulevard, dar le este rushine sa vb despre ce patesc ei la munca, spun ca e bine, e parfum, e smecherie, doar nu vrei sa spuna ca sunt tratati ca nishte sclavi.
     doar ca unii au curajul sa le dea peste bot la patroni si sa pleace fericiti in alta parte,
iar altii vor inchitzi toata viata in sec si asta e povestea. frumos nu?  :lol:

Edited by farkerr, 27 March 2007 - 22:28.


#10
farkerr

farkerr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.01.2007
dassaev si dassaev, spune-ti si voi pe la cate firme ati lucrat pana acum si cum a fost.

#11
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
Ai dreptate. Să te ferească Dumnezeu de un șef cretin, care habar nu are cu ce se mănîncă problema, dar el îți spune ce să faci (dar este total paralel despre cum se poate face ceea ce ți-a dat să faci) și binențeles lui i se pare foarte ușor tot ce se face în firma aia.
Nu doresc la nimeni un idiot de așa șăf.

Deobicei la vechiile firme de stat se mai întîlnesc situații de astea, bine că se duc toate la fier vechi. Aici în Arad s-au închis anu ăsta 3 fabrici, mai este Tractoru Brașov, Rulmentu Brașov, etc.

Apoi farkerr, numa dacă ai auzit că e vorba de un patron libanez, trebuia nici să nu mai le treci pragu, făcei pe loc 180 grade și out. Cînd auziți de patroni libanezi, turcaleți, iraninei, sau de alte nații de astea, la care încă nu s-a abolit sclavagismu... lăsații în pace. Eventual căutați și voi patron român, ungur, sau neamț.

Edited by Nigel, 29 March 2007 - 13:00.


#12
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Mda, sau problema e angajatul roman. Stiu ca sunt multi sefi cretini dar am gasit atatia colaboratori idioti, care se bateau cu caramida in piept ca fac si dreg si se dadeau la fund imediat ca aproape mi-am pierdut increderea in romani ca angajati.

Pentru ultimul meu proiect am nevoie de un numar foarte mare de viitori angajati (momentan colaboratori, ca firma nu e gata). Sincer, am testat cate 10-15 oameni pe zi si nu mi-a venit sa cred cata neseriozitate si tupeu poate dovedi angajatul roman. Sub 10% au facut fata. Restul se credeau lucratori in alte tari din UE si cereau niste salarii in bataie de joc sau habar nu aveau pe ce lume se afla si erau complet nepregatiti.

#13
farkerr

farkerr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.01.2007
ce pot sa spun Nigel... am avut nevoie de bani de asta am lucrat, faptul ca sunt turci arabi sau orice alta natie nu ma deranjeaza, nici daca sunt femei sau barbati in birou, nici daca sunt singur sau cu 100 intr-un departament, doar ca aceste natii prefera sa aibe multe femei angajate in jurul lor, gen harem, si de aici se dezvolta o anumita mentalitate in firma, devin parsivi (parsive), li se dezvolta o curiozitate exagerata pt lucruri sau fapte paralele cu ei, se plafoneaza si cand cineva nou intra intre ei este privit ca un intrus, sau nu i se acorda atentie, respect.

totusi ne indepartam putin de ideea de baza de la care am plecat, si ar fi mai bine sa redenumesc acest topic in "firme cu probleme" nu doar de grafica
sa mai spuna si altii ce probleme au intalnit pe la firme
mai stiu pe cineva care zicea ca a plecat dintr-o firma pt ca nu ii placea sefului de departament de fatza lui,
sau ca la mtv romania acum 2 ani au plecat cei mai tari oameni ca nu li s-au dat banii 3 luni de zile si de atunci un handicapat lingau este music manager si de el depinde tot ce iese pe post in materie de muzica, si de asta va vine sa faceti cu bolta pe el de televizor si sa muriti electrocutati ca se repeta o piesa de 20 de ori pe zi si melodii de calitate putrezesc prin arhive.

Edited by farkerr, 29 March 2007 - 15:23.


#14
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
desi as avea cateva pe lista neagra, nu o sa particip la discutie. raman la parerea ca daca nu iti place, pleci si cu asta basta. nu mi se pare normal sa imi pierd timpul insirand toate firmele cu care am avut probleme din punctul de vedere al angajarii. am plecat de acolo si cu asta basta.

@miromulos : agree. am un proiect acum (micut fata de ale tale probabil), la care initial am fost "partener" cu un tip care se lauda ca face si drege etc. din pacate ma vad nevoit sa fac proiectul singur pentru simplul motiv ca nu stie sa faca niste chestii elementare. de curand am inceput sa arunc ochi si pe RAC si RAF, dar inca nu m-am aruncat pt ca mai am destule pe cap pana dupa pasti.

am uitat sa mentionez: acum tipul ala mai vrea si niste bani de la proiect.

Edited by xnoise, 29 March 2007 - 15:28.


#15
RAGE

RAGE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 04.09.2003

View Postxnoise, on Mar 29 2007, 16:27, said:

..........  pe RAC si RAF ...............

am uitat sa mentionez: acum tipul ala mai vrea si niste bani de la proiect.

Ce e RAF ? Sau ai vrut sa spui GAF ?

#16
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005
Sa fim serioshi... cine chiar e bazat pe meserie nu are probleme existentziale in legatura cu raporturile patron-angajat. Daca gaseshte un context bun de convietzuire in cadru organizat e ok... daca nu isi face firma si castiga de cel putain 3-4 ori mai mult... Restul nu au cum sa aiba pretentzii la salariile pe care cred ca le merita.

De mai mult de 6 luni cautam webdesigner junior prin firma de headhunting si nu numai... poa sa nu stia mai nimic dar sa aiba o atitudine pozitiva si sa vrea sa invete... din pacate majoritatea nu fac decat sa "coafeze" baze de date imense de template luate de pe DC...

#17
farkerr

farkerr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.01.2007
te inteleg cristeamax, dar da si nishte date, ce salariu dadeai? ca daca ii dai 5 mil si ai pretentia sa-ti creeze web design profi 8-9 ore pe zi si el sta mai intra pe mess si dc atunci e ceva normal pt banii aia.

sau vrei sa-ti vina un meserias sa-ti faca 10 site-uri pe zi, tu sa le vinzi sa iei o tona de bani si si sa-i dai si lui de-o ciunga.

Edited by farkerr, 30 March 2007 - 14:46.


#18
farkerr

farkerr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.01.2007
"fata de la marketing"

unii spun ca sunt misogin ca nu le inghit pe proastele de la marketing care se baga
peste treaba graficianului, dar ele cum sunt cand isi baga nasu unde nu trebuie?
cititi din link-ul urmator  ;)

http://www.studioprimer.com/blog/?p=27

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate