Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

DESPRE BROASTE SI BROSCUTE

- - - - -
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#91
Robot

Robot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.12.2002

 ccezar2004, on Jan 12 2006, 20:26, said:

dom'le am si yo 2 broscute de florida (banuiesc).... acu nu au mai mult de 3 poate 4 cm... cand or sa se faca mari mari....?.... sau .. o sa se faca mari mari?

A mea are cca. 8 ani si 20 cm (carapacea masurata de la coada la cap). Masculii sunt mai mici, femelele mai mari (cred c-ajung si la 30 cm).

#92
the_insane_children

the_insane_children

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.01.2006
Poi dupa cum arata :eheyebrow: ..........s-ar putea sa fie o TRACHEMYS SCRIPTA SCRIPTA  :P ( pe denumirea latineasca)  :D ... se intalneste mai ales in bazinele raurilor din sud-estul Virginiei si sudul Albaniei... in orice caz sexul puilor este influenat de varietatile de temperatura..daca in timpul incubatiei temperatura este sub 27 grade celsius din oua o sa iasa broscoi (masculi) daca ajunge la 30 grade celsius vor esti broscute(femele) :P ..

#93
the_insane_children

the_insane_children

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.01.2006
vad ca mesajul a fost postat in noiembrie ...ce-a mai facut broscuta de atunci..???

#94
ate_muthafuka

ate_muthafuka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 10.03.2005
acum.. hiberneaza.. iam oferit conditii de hibernare.. adik o tin mai in frig ..cam 10 grade ..

o duce bine.. fiind mai cald ca afara... se mai trezeste si mai mananca.. :D

#95
baimalesi

baimalesi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.11.2005

 rnicolescu, on Jan 7 2004, 08:59, said:

Filtru face fata cat sunt mici, cand o sa mai creasca, cu tot cu filtru, tot trebuie schimbata apa la cateva zile.
Mancare speciala se gaseste pe la pet-shopuri, cubulete din inima de vita, stick-uri cu vitamine. Mai poti sa le dai bucatele de carne de pui fiarta.
Vara, daca este posibil este bine sa bata soarele direct pe platforma unde ies din apa (e bun si becul uv)
Nu pune nisip sau pietris in acvariu, o sa fie mai greu la schimbarea apei.
Ps: am si eu doua testoase in varsta de un an.
Am auzit ca daca le pui pietris in acvariu pot inghiti si pot face pietre la rinichi.

 Robot, on Jan 13 2006, 14:02, said:

A mea are cca. 8 ani si 20 cm (carapacea masurata de la coada la cap). Masculii sunt mai mici, femelele mai mari (cred c-ajung si la 30 cm).
Nu se musca testoasele intre ele ? Am auzit ca sunt agresive una cu cealalta.
Imi poate spune careva daca este adevarat si daca se poate face ceva?

#96
baimalesi

baimalesi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.11.2005

 morogan, on Jan 7 2004, 16:07, said:

Au maxim 2 ani
Nu poti pune pietricele, la broaste nu se pune substrat
Apa cel mai rar la 1 sapt se schimba, indiferent de numar/putere filtre
Daca schimb apa zilnic se poate intampla ceva?
De unde pot procura un "bec UV"?
Broscutele tale nu se musca intre ele? nu se ranesc ?am inteles ca sunt agresive de obicei.
Mancare cum le dai?
Eu ii dau "libelule" sunt niste viermisori rosi, este mancare vie mai sunt si "tubi".

Edited by baimalesi, 20 January 2006 - 16:59.


#97
baimalesi

baimalesi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.11.2005

 valentinus, on Feb 26 2004, 17:29, said:

Mai am o testoasa de 4-5 ani, ca cealalta a decedat(cred ca a racit),si la varsta asta am inteles ca ar trebui sa se vada diferentele de sex. Cum aflu ce sex are, ca nu prea imi dau seama? :help:
Ai spus ca a murit deoarece a racit, ai incalzitor si filtru?
Eu am si filtru si incalzitor temperatura apei are 28 C.
Imi poate spune careva daca ii dau mancare odata la 2 zile broastei are ceva nu prea are chef de mancare.

#98
baimalesi

baimalesi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.11.2005
Se pare ca postez degeaba nu raspunde nimeni  :confuzzled:

#99
FlorinC

FlorinC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 03.01.2006

 alex-skater, on Nov 25 2005, 11:02, said:

Asa e aia de la pet shopuri se pricep doar sa le vanda =))
Mie mi-au murit broastele iarna...desi aveam incalzitor...
Sa nu-mi spuneti ca hibernau, ca le-am batut in carapace si le-am tras de picioare :)
Le aparuse la ochi o chestie najpa... si pluteau la suprafata apei... nu se mai puteau scufunda.
E chestie ca nu aveau calciu... deci oricum nu recomand cumpararea broscutelor testoase, sunt f.f.f. greu de tinut in captivitate... poti sa-ti iei ORICE altceva : iguane, pesti, roatoare, pasari, dar nu testoase :D
Succes cu broasca, sper sa se faca bine!

    Sa stii ca si a mea a vaut acceasi boala.Plutea la suprafata apei.Dar i-am dat o substanta numita ELIXIR
Si a doua zi s-a facut bine.Deci nu sunt greu de crescut.Mai grei sunt pestii care mor imediat dupa un an doi.Am avut si din aia dar au murit.

#100
FlorinC

FlorinC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 03.01.2006

 the_insane_children, on Jan 14 2006, 20:59, said:

Poi dupa cum arata :eheyebrow: ..........s-ar putea sa fie o TRACHEMYS SCRIPTA SCRIPTA  :P ( pe denumirea latineasca)  :D ... se intalneste mai ales in bazinele raurilor din sud-estul Virginiei si sudul Albaniei... in orice caz sexul puilor este influenat de varietatile de temperatura..daca in timpul incubatiei temperatura este sub 27 grade celsius din oua o sa iasa broscoi (masculi) daca ajunge la 30 grade celsius vor esti broscute(femele) :P ..


Este testoasa de florida a mea.Si a ta la fel.

Attached Files



#101
baimalesi

baimalesi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.11.2005
Care este puterea maxima a lampi de iluminat eu i-am pus un bec de 100W este prea puternic va multumesc

#102
baimalesi

baimalesi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.11.2005
A avut careva problema cu broscutele pe temperatura asta?
Acvariul este pozitionat intr-un colt al camerei a fost cam dificil zilele astea deoarece nu au mers gazele am si incalzitor temperatura apei este de 29 C mi-a fost frica de frigul din camera sa nu o afecteze cumva.

Edited by baimalesi, 26 January 2006 - 17:02.


#103
baimalesi

baimalesi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.11.2005
Am auzit ca exista in comert niste chesti de plastic care se lipesc de acvariu sunt un fel de plute pe care se suie broscuta si nu mai trebuie sa ii pui pietre are cineva asa ceva va multumesc.

#104
blonda

blonda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 18.06.2004

 baimalesi, on Jan 26 2006, 17:06, said:

Am auzit ca exista in comert niste chesti de plastic care se lipesc de acvariu sunt un fel de plute pe care se suie broscuta si nu mai trebuie sa ii pui pietre are cineva asa ceva va multumesc.

Uite ca o sa iti raspund eu...desi ceea ce am citit pe aici m-a cam ingrozit. Am impresia ca aceste animale sunt tratate ca niste obiecte...si cu asta nu sunt de acord. Oricum ma bucur ca tu pari mai interesat in a le trata ca pe niste fiinte.

Intrebarea ta: Am auzit ca daca le pui pietris in acvariu pot inghiti si pot face pietre la rinichi.
Raspuns: nu am auzit asa ceva dar stiu ca daca le pui pietris sau nisip mizeria pe care o fac se imbimba in el si de aici rezulta mai mult ca sigur imbolnavirea broastelor, cel mai sigur de conjunctivita care netratata la timp duce la moarte

Intrebarea ta: Nu se musca testoasele intre ele ? Am auzit ca sunt agresive una cu cealalta.
Raspuns: ba se musca, mai ales cand vor sa manance amandoua aceeasi bucatica de carne. Totusi, ale mele au renuntat la un moment dat la aceste batai si in acest moment nu se mai bat. Solutia era sa le dau de mancare separat. In rest nu se muscau.

Intrebarea ta: Daca schimb apa zilnic se poate intampla ceva?
Raspuns: nu vad rostul schimbului zilnic de apa. S poate intampla ceva daca apa nu e lasata la decantat sau daca e mai rece decat cea pe care ai schimbat-o. Boala care o poate face este de asemeni conjunctivita

Intrebarea ta:De unde pot procura un "bec UV"?
Raspuns: nu e nevoie de un bec UV. Se gaseste greu, era adus de Profipet dar in ultimul timp nu am mai gasit nici eu. E destul de scump si se arde destul de repede. Eu am dat 250.000 pe el acum vreo 3 ani. Broscutele mele au bec normal de maxim 60 W, bec la care fac "plaja" zilnic

Intrebarea ta:Mancare cum le dai?
Eu ii dau "libelule" sunt niste viermisori rosi, este mancare vie mai sunt si "tubi".
Raspuns: Le dau bobite, carne de pui, carne de vita, uneori viermi albi sau rosii. Libelulele sunt foarte sarace in elemente nutritive iar tubii sunt prea mici si ar trebui sa le dai in cantitati industriale ca sa se sature. Daca sunt pui le poti da mai putin. Ideal ar fi sa incerci sa le dai salata si alte legume pt ca ele sunt omnivore. Ideal ar fi sa nu le dai mancare in fiecare zi, se pot ingrasa si nu se mai pot retrage in carapace. Eu le dau la 2-3 zile.

Intrebarea ta: Am auzit ca exista in comert niste chesti de plastic care se lipesc de acvariu sunt un fel de plute pe care se suie broscuta
Raspuns: eu nu am vazut asa ceva dar daca gasesti te rog sa imi spui si mie. vreau sa le fac alt bazin dar nu mai vreau sa le lipesc plaja cu silicon ca e foarte greu de curatat.

#105
blonda

blonda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 18.06.2004

 baimalesi, on Jan 26 2006, 17:02, said:

A avut careva problema cu broscutele pe temperatura asta?
Acvariul este pozitionat intr-un colt al camerei a fost cam dificil zilele astea deoarece nu au mers gazele am si incalzitor temperatura apei este de 29 C mi-a fost frica de frigul din camera sa nu o afecteze cumva.

Vezi ca ti-am raspuns la toate intrebarile intr-un alt post despre broscute. Daca mai ai intrebari posteaza-le aici si te asigur ca o sa iti raspund.

Sexul nu se poate determina cat sunt mici. Oricum nu se pot reproduce in captivitate. Totusi, femelele vor depune oua dar a mea si le-a mancat singura ulterior.... :confuzzled: Acum se chinuie sa depuna din nou si sare afara din bazin sau incearca sa sape in plaja dar evident nu reuseste pt ca e din plastic....

#106
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
am luat si yo la ale mele 2 broscute un acvariu.... 40x40x25..... umplut cam un sfert..... am filtru.... fan mini... pentru pana la 60l.... tremostat reglat pe 29-30.... termometru... o platforma suspendata (luata de la vasul anterior)..... si o veioza pe care o tin cam deasupra platformei... din pacate asta nu e prea puternica....
problema mea este ca se murdareste apa ffff repede.... si face spume.... dupa cel mult o zi deja e tulbure... CE AR TREBUI SA FAC?.... pentru ca am tot auzit de cei care schimba apa o data pe saptamana sau chiar pe luna.... nu vreau sa ma gandesc cum ar ajunge la mine dupa o saptamana..... si bineinteles filtru il curat zilnic....
de mancat le dau cel mai mult inima de vita...... pufuleti si viermisori... m=ar tenta sa le dau si eu hrana vie.... cred ca le-ar stimula putin fizic.....


dar pana la urma... de se se murdareste apa?

#107
baimalesi

baimalesi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.11.2005

 ccezar2004, on Jan 27 2006, 14:36, said:

am luat si yo la ale mele 2 broscute un acvariu.... 40x40x25..... umplut cam un sfert..... am filtru.... fan mini... pentru pana la 60l.... tremostat reglat pe 29-30.... termometru... o platforma suspendata (luata de la vasul anterior)..... si o veioza pe care o tin cam deasupra platformei... din pacate asta nu e prea puternica....
problema mea este ca se murdareste apa ffff repede.... si face spume.... dupa cel mult o zi deja e tulbure... CE AR TREBUI SA FAC?.... pentru ca am tot auzit de cei care schimba apa o data pe saptamana sau chiar pe luna.... nu vreau sa ma gandesc cum ar ajunge la mine dupa o saptamana..... si bineinteles filtru il curat zilnic....
de mancat le dau cel mai mult inima de vita...... pufuleti si viermisori... m=ar tenta sa le dau si eu hrana vie.... cred ca le-ar stimula putin fizic.....
dar pana la urma... de se se murdareste apa?
Hrana "moarta" adica viermisori aceia uscati si alte chesti uscate strica apa foarte repede de acea am renuntat sa le mai dau hrana uscata deoarece se strica apa foarte repede, naspa dar asta este adevarul.

#108
baimalesi

baimalesi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.11.2005
Iti multumesc pentru raspunsuri.
Sa iti traiasca broscutele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate