Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

DESPRE BROASTE SI BROSCUTE

- - - - -
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#55
pr_fvcalin

pr_fvcalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.10.2005

Gicuro, on Oct 9 2005, 18:09, said:

Attachment attachment@Alice
Salut !....Hai sa-ti spun eu despre broasca lui fiimiu.
Are in jur de 4 ani jumate....cam asa mi-a spus un prieten doctor vet. care o mai consulta din cind in cind.Din lipsa de spatiu am renuntat la aquariu si am lasat-o de capul ei prin casa .....si-a gasit loc propriu sub niste jucarii sub un dulap din camera lui fimiu. E adevarat ca sunt sensibile la curent si racesc destul de repede, dar cu apa sa-ti zic sa rizi....cin are nevoie se duce in baie si se urca pe cada si atunci stim ca vrea in apa < e cam greu pune-i apa calduta scoate apa spala cada > dar asta ....lipsa de spatiu. De mancat ii dam o data pe saptamana cuburi de carne numai de vita .....vara mai maninca si alte chestii de la pet shop ca de ex. shripi mici . Pe perioada de iarna intra intr-o stare de hibernare si nu prea mai vrea in apa iar cu mincarea cam la 3 saptamani
Oricum sa ai grija de ele sa-ti traiasca....Uite si o poza cu a noastra <il chiama Nimo--Asa e cu copii de 9 ani >

<{POST_SNAPBACK}>



#56
pr_fvcalin

pr_fvcalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.10.2005

Gicuro, on Oct 9 2005, 18:09, said:

Attachment attachment@Alice
Salut !....Hai sa-ti spun eu despre broasca lui fiimiu.
Are in jur de 4 ani jumate....cam asa mi-a spus un prieten doctor vet. care o mai consulta din cind in cind.Din lipsa de spatiu am renuntat la aquariu si am lasat-o de capul ei prin casa .....si-a gasit loc propriu sub niste jucarii sub un dulap din camera lui fimiu. E adevarat ca sunt sensibile la curent si racesc destul de repede, dar cu apa sa-ti zic sa rizi....cin are nevoie se duce in baie si se urca pe cada si atunci stim ca vrea in apa < e cam greu pune-i apa calduta scoate apa spala cada > dar asta ....lipsa de spatiu. De mancat ii dam o data pe saptamana cuburi de carne numai de vita .....vara mai maninca si alte chestii de la pet shop ca de ex. shripi mici . Pe perioada de iarna intra intr-o stare de hibernare si nu prea mai vrea in apa iar cu mincarea cam la 3 saptamani
Oricum sa ai grija de ele sa-ti traiasca....Uite si o poza cu a noastra <il chiama Nimo--Asa e cu copii de 9 ani >

<{POST_SNAPBACK}>

Salut. Avem si noi doua broscute de Florida. Doamna de la magazinul de unde le-am cumparat zicea ca sunt femele, una de 4-5 ani, cealalta de 2-3. Cea mare e Bengy, cea mica, Anita.
Problema e ca noi nu prea stim multe despre testoase. M-am documentat pe internet, dar mai sunt destule pe care nu le stiu. De exemplu: se pot transmite boli de la om la broscute sau de la broscute la om? Sau hrana. Mi s-a spus ca sunt omnivore, dar orice vegetale le-am oferit, s-au strambat; de doua saptamani n-au mancat decat sunca si peste, dar foarte putin. Am citit ca trebuie sa manance 8-10% din greutatea proprie, dar ele nici vorba. Si inca ceva: Bengy e foarte curioasa si sociabila, dar Anita e cam sperioasa, nici la soare nu vrea sa stea, mereu se retrage in vreun coltisor cat mai ascuns, de cateva ori chiar s-a pierdut prin casa. (Si Bengy se mai ascunde, dar revine singura.)
Ne poate ajuta cineva?  :rolleyes:
Multumim! :lol:

#57
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
hehe...nu stiam ca e atata lume iubitoare de broscute...

am sa pun si eu cateva poze cu "golanul" Ralph... din 5 iunie 2003


tratament special...nici unul... mancare...de diferite marimi si culori...

acvariu normal, fara filtre si alte smecherii...cu apa schimbata cam la 2 zile...
Attached File  PICT0001.JPG   250.17K   175 downloadsAttached File  PICT0002.JPG   254.73K   149 downloadsAttached File  PICT0003.JPG   213.12K   179 downloadshment]Attached File  PICT0004.JPG   200.06K   105 downloadsAttached File  PICT0005.JPG   228.81K   128 downloads[attachment=5666
:attachment]Attached File  PICT0007.JPG   213.15K   86 downloadsAttached File  PICT0008.JPG   206.96K   78 downloads[attachmen
=56665:attachment]Attached File  PICT0010.JPG   199.06K   94 downloadsAttached File  PICT0011.JPG   202.02K   80 downloads[att
chment=56668:attachment]Attached File  PICT0013.JPG   199.05K   81 downloadsAttached File  PICT0014.JPG   225.63K   90 downloads]Attached File  PICT0015.JPG   227.53K   78 downloadsAttached File  PICT0016.JPG   224.08K   69 downloadsAttached File  PICT0017.JPG   245.39K   131 downloadschment]Attached File  PICT0018.JPG   216.11K   111 downloadsAttached File  PICT0019.JPG   217.59K   94 downloads[attachment=566
6:attachment]

Attached Files



#58
rhunder

rhunder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 20.01.2004
ale mele au aparut prin acasa prin oct 1998.
la inceput le bibileam apoi am lasato mai moale.
din ce am citit ca dupa cinci ani devin "vegetariene" :)
Nu am de unde sa stiu exact eu de vreo doi ani le dau teknos muzli:)
Apa le-o schib saptamanal, sau daca am treaba si la doua saptamani.
Termometre facute praf am avut vreo 4 si de atunci le-am sistat caldura. Sa vorbeasca cu primarul sa le dea caldura.
Eu sunt ala care le schimba apa, mancare etc, dar ele se inteleg cu a mea sotie. Ies din apa sa le mangaie si intind gatu daca nu le mangaie destul, o lasa sa le atinga fara sa o "maraie" etc.
Ma gandesc sa le dau zestre la fete:))

#59
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
cu ceva timp in urma am avut si eu 3. au murit toate cam in acelasi timp. doctorul mi-a spus ca au facut un fel de viroza respiratorie. una dintre ele a facut o infectie la ochi si nu am putut-o trata. mi s-a spus ca daca ne jucam cu ele mai putin poate ca nu se intimpla asta - mini murdare, praf pe haine, etc. se pare ca au un metabolism foarte lent si te prinzi tirziu cind au vreo afectiune, drept care e si mai greu de tratat. am avut aceeasi probleme cu gasitul unui doctor cu experienta la reptile, asa ca m-am dus la gradina zoologica si l-am interpelat pe cel de acolo. tare de treaba omu.

am avut o tavita din aceea cu insulita. singura problema a fost ca primul bec era cam prea aproape de tavita si fetele se cam incingeau. am avut niste bobite date de la magazin dupa care le-am hranit cu peste crud maruntit bine. da asa cum spuneam la un moment dat au intrat in greva foamei si dupa vreo 3 luni au murit, cu tot tratamentul.

#60
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
s-a postat de doua ori  :cursing:

Edited by gomez99, 21 October 2005 - 16:02.


#61
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
am ramas fara broscuta...s-a pierdut la partaj :(

#62
ate_muthafuka

ate_muthafuka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 10.03.2005
un prieten a gasit un BROSCOI de pamant, testoasa.. (mai mare ca o carcasa de 10cduri.. :D )
acest broscoi la lasat in curte.. nu stie pe unde umbla.. da il mai gaseste prin balti.. si prin beci.. ideea e ca el se misca, mananca de unu singur.. nui da sa manance..

am gasit impreuna cu ei.. 2broscute prin curte.. presupunem ca era de la broscoi...pretenu meu lea bagat intrun agvariu.. de pesti.. broscutele sunt de pamant.. si mi sa facut mila si leam luat eu..'

leam amenajat intrun sertar vechi de lemn.. un locusor cu 2 pietre.. si nisip.. au stat acolo.. leam dat sa manance varza si viermi de acvariu.. ...mai putina varza..

vreau ideei.. mia murit una.. acum 2 zile.. si asta care a mai ramas.. are carapacea moale.. numai cand o bag in apa se ma imisca.. si cand e in mana.. acu cateva zile mergeau amandoua prin sertar.. se plimbau..
nu stiu ce sa fac sa o salvez..

spunetimi si ce sa le dau sa manance..

AJUTORRR
urgent

P.S. la inceput sareau din sertar.. si cadeau de la o inaltime de 1m ..cam asa. .da nau patit nimik.. acu leam blocat nu mai pot sa sara asa usor.. asta in prima zi de cand le am..
     broscutele le am de 3 saptamani

Edited by ate_muthafuka, 09 November 2005 - 18:02.


#63
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Mergi cu broscuta la un veterinar....el e in masura sa identifice specia si sa-ti dea sfaturi privitoare la modul de hranire, etc....Dar du-te cat mai repede!!!!!!!

#64
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004
Astea nu hiberneaza iarna ??

... sau s-or fi lovit la cap de la caderile alea de la 1 m ...

:peacefingers:

#65
ate_muthafuka

ate_muthafuka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 10.03.2005
asa mia zis si mie vanzatoarea de la pet shop.. ;).. aia nu prea stia ce sai dau sa manance..
hai k ma duc la veterinar..  o sai pun botnica ca musca.. :D

#66
Jegd-Terrier

Jegd-Terrier

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.11.2005
Baga putina apa distilata peste apa dintr-un acvariu sau dintr-un spatiu care contine apa si dizolva calciu in apa.Fa-o ca m-am uitat pe www.univet.ro. Mi se face mila de orice animal in pericol. :notangel:

#67
balauru_furios

balauru_furios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,250
  • Înscris: 03.02.2004
este de apa, da-i drumul in zona unde ai gasit-o. ar fi cam greu sa-i asigur conditii propice de viata la tine acasa.

#68
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
salut... am luat si yo o broasca (broscuta) testoasa de curand... nu are mai mult de 3 cm ... din pacate habar nu am ce specie este ca sa stiu ce sa caut despre ea si modul de ingrijire... atasez niste poze  (si cu detaliu) poate ma ajuta cineva.... sa-mi spuna ce rasa e.... din cei care stiu sau care mai au asa ceva... si daca aveti poate impartasiti niste idei despre cum le ingrijiti

P.S. chiar daca in poza pare mai mare.... nu are decat vreo 3 cm

10x

Attached Files



#69
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
@ate_muthafuka: ce mai face broscuta????:rolleyes:

#70
ate_muthafuka

ate_muthafuka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 10.03.2005
gand am luato.. am fost la un pet shop. .si femeia dacolo mia zis ca nui trb apa.. cred ca dasta au murit.. (parerea mea)..

acu iam facut un fel de piscina.. (la nivelul nisipului ca sa poata sa iasa si sa intre cand vrea)

toata ziua se balaceste in apa.. si se simte bine. .vad ca se misca intruna.. cand o iau in mana incepe sa ma muste.. sa ma zgaraie.. inainte nu facea asea.. (cred ca inainte nu avea putere sa faca asta) oricum o duce bine..

intentionez sai fac un agvariu mai mare.. de sticla cu apa.. si cu uscat.. sa fie ca in paradis :P

#71
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
carapacea moale e de la lipsa de calciu + lumina. cind sint stresate tind sa se ascunda in locuri intunecoase. calciu fara lumina ca sa se fixeze nu prea ajuta.
incerca sa ii faci program de un ceas-doua zilnic, la lumina linga geam (cu sertar cu tot) sau pune un bec deasupra sertarului ziua - nu stiu insa daca lumina artificiala e tot asa de buna.

#72
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
free the turtles :smoke: what's wrong with you people? luati animalele din natura si le bagati in sertare ca sa sara si sa dea cu capu de pamint? :nonobad:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate